Provozuje:
Juris Real Estate

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

autor. JURIS REAL

Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky.

Od dnešního dne se zpřísňují pro nájemníky pravidla užívání bytů. Vyplývá to z té části novely občanského zákoníku, která nabývá účinnosti od 1. listopadu. Největší změnou je to, že po úmrtí nájemníka přejde nájem bytu na zákonem určené osoby nejdéle na dva roky. Po dvou letech tak nájem bytu skončí a dosavadní nájemce se bude muset o případném pokračování nájemního vztahu domluvit s majitelem bytu a uzavřít s ním novou smlouvu. Ta může obsahovat už jiné podmínky než dosavadní, včetně výše nájmu. Až dosud po úmrtí nájemce nájem přecházel na jeho blízké na dobu stanovenou ve smlouvě. Například při smlouvě na dobu neurčitou nájem přecházel rovněž na neurčitou dobu. Dvouleté omezení časové platnosti nájemní smlouvy po přechodu nájmu nebude platit jen pro osoby, které dosáhly k datu úmrtí nájemce věku 70 let, a pro nezletilé. Při úmrtí nájemce přejde podle novely nájem - nejde-li o společný nájem bytu, například manželů - na nájemcova partnera, rodiče, sourozence, zetě, snachu, dítě nebo vnuka. Dítě zemřelého má přitom přednost. Na jiné osoby než vyjmenované přejde nájem bytu jen tehdy, pokud pronajímatel s jejich bydlením v bytě písemně souhlasil.

Informovat o lidech v bytě.

Nájemník má současně povinnost více informovat pronajímatele o lidech, kteří žijí nebo se dočasně zdržují v bytě. Konkrétně musí podle novely písemně a bez zbytečného odkladu oznámit "změny v počtu, jménech, příjmeních, datech narození osob v bytě v případě, že tato změna potrvá déle než dva měsíce. Nájemce je rovněž povinen oznámit uzavření manželství nebo přechod nájmu". Hlásit se tedy má i návštěva osob, které budou v bytě přebývat déle než dva měsíce. Za nesplnění informační povinnosti hrozí i po účinnosti nové právní úpravy výpověď z bytu pro hrubé porušení povinností nájemce. Nájemce bude mít nově také povinnost zajistit zpřístupnění bytu po dobu své dlouhodobé nepřítomnosti pro případ, že by v bytu nebo v domě došlo k nějaké havárii a sám by byl složitě dosažitelný (Čechlovský, Vl. Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky. deník Právo, dne 1. 11. 2011, s. 3).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

V nové hale B ve VGP Parku ČB vznikají flex. prost. pro malé a stř. velké firmy.

Evropský vlastník a developer semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP zahájil na jaře letošního roku výstavbu haly B ve VGP Parku České Budějovice, který se nachází na okraji jihočeské metropole v komerční zóně Světlík. Více»

Ústavněprávní výbor podpořil Přibáně a Langáška jako ústavní soudce.

Senátní ústavně-právní výbor podpořil nominace právníka a sociologa Jiřího Přibáně a Tomáše Langáška z Nejvyššího správního soudu na ústavní soudce. Přibáň v tajné volbě dostal šest hlasů, Langášek devět z deseti odevzdaných hlasů členů výboru. Více»

Končící ústavní soudce Tomáš Lichovník míří k NS.

Ústavní soudce Tomáš Lichovník, jehož desetileté funkční období 19. června skončí, zamíří poté k Nejvyššímu soudu, nejprve na roční stáž. Nebude se tak zatím vracet na jihlavskou pobočku Krajského soudu v Brně, kde působil do roku 2014. Více»

ČNB nezměnila pravidla pro hypoteční úvěry.

Česká národní banka ponechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték. Nadále platí limit výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Zbývající dva limity zůstávají deaktivované. Více»

Vláda je v kontaktu s investorem, který zvažuje vstup do Liberty Ostrava.

Vláda je v kontaktu s významným českým investorem, jenž zvažuje vstup do hutní společnosti Liberty Ostrava. Na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Více»

Všechny články a aktuality »»