Provozuje:
Juris Real Estate

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

autor. JURIS REAL

Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky.

Od dnešního dne se zpřísňují pro nájemníky pravidla užívání bytů. Vyplývá to z té části novely občanského zákoníku, která nabývá účinnosti od 1. listopadu. Největší změnou je to, že po úmrtí nájemníka přejde nájem bytu na zákonem určené osoby nejdéle na dva roky. Po dvou letech tak nájem bytu skončí a dosavadní nájemce se bude muset o případném pokračování nájemního vztahu domluvit s majitelem bytu a uzavřít s ním novou smlouvu. Ta může obsahovat už jiné podmínky než dosavadní, včetně výše nájmu. Až dosud po úmrtí nájemce nájem přecházel na jeho blízké na dobu stanovenou ve smlouvě. Například při smlouvě na dobu neurčitou nájem přecházel rovněž na neurčitou dobu. Dvouleté omezení časové platnosti nájemní smlouvy po přechodu nájmu nebude platit jen pro osoby, které dosáhly k datu úmrtí nájemce věku 70 let, a pro nezletilé. Při úmrtí nájemce přejde podle novely nájem - nejde-li o společný nájem bytu, například manželů - na nájemcova partnera, rodiče, sourozence, zetě, snachu, dítě nebo vnuka. Dítě zemřelého má přitom přednost. Na jiné osoby než vyjmenované přejde nájem bytu jen tehdy, pokud pronajímatel s jejich bydlením v bytě písemně souhlasil.

Informovat o lidech v bytě.

Nájemník má současně povinnost více informovat pronajímatele o lidech, kteří žijí nebo se dočasně zdržují v bytě. Konkrétně musí podle novely písemně a bez zbytečného odkladu oznámit "změny v počtu, jménech, příjmeních, datech narození osob v bytě v případě, že tato změna potrvá déle než dva měsíce. Nájemce je rovněž povinen oznámit uzavření manželství nebo přechod nájmu". Hlásit se tedy má i návštěva osob, které budou v bytě přebývat déle než dva měsíce. Za nesplnění informační povinnosti hrozí i po účinnosti nové právní úpravy výpověď z bytu pro hrubé porušení povinností nájemce. Nájemce bude mít nově také povinnost zajistit zpřístupnění bytu po dobu své dlouhodobé nepřítomnosti pro případ, že by v bytu nebo v domě došlo k nějaké havárii a sám by byl složitě dosažitelný (Čechlovský, Vl. Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky. deník Právo, dne 1. 11. 2011, s. 3).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o sazbách.

Změna se nečeká. Více»

Legislativní novela exekučního řádu prý zvýší počet nevyřízených exekucí.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky projedná ve středu 23. září velkou exekuční novelu, která si klade za cíl přispět k vyřešení problematiky vícečetných exekucí. Více»

Nemocnice Na Bulovce otevře ve čtvrtek očkovací centrum.

Vyjma běžných pacientů se bude specializovat na rizikové skupiny pacientů a těhotné. Novinářům tyto informace sdělila primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hana Roháčová. Více»

V Praze dnes oficiálně představili Divadlo Lucie Bílé.

Scéna s kapacitou 400 míst známá z dřívějška jako divadlo Ta Fantastika se nachází v historickém centru nedaleko Karlova mostu. Více»

Na Praze 10 vznikne pro děti nová mateřská školka.

Radnice Prahy 10 plánuje zbourat vyklizenou budovu mateřské školky ve vršovické Bajkalské ulici a na jejím místě postavit novou školku se třemi pavilony. Více»

Všechny články a aktuality »»