Provozuje:
Juris Real Estate

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva.

autor. JURIS REAL

Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky.

Od dnešního dne se zpřísňují pro nájemníky pravidla užívání bytů. Vyplývá to z té části novely občanského zákoníku, která nabývá účinnosti od 1. listopadu. Největší změnou je to, že po úmrtí nájemníka přejde nájem bytu na zákonem určené osoby nejdéle na dva roky. Po dvou letech tak nájem bytu skončí a dosavadní nájemce se bude muset o případném pokračování nájemního vztahu domluvit s majitelem bytu a uzavřít s ním novou smlouvu. Ta může obsahovat už jiné podmínky než dosavadní, včetně výše nájmu. Až dosud po úmrtí nájemce nájem přecházel na jeho blízké na dobu stanovenou ve smlouvě. Například při smlouvě na dobu neurčitou nájem přecházel rovněž na neurčitou dobu. Dvouleté omezení časové platnosti nájemní smlouvy po přechodu nájmu nebude platit jen pro osoby, které dosáhly k datu úmrtí nájemce věku 70 let, a pro nezletilé. Při úmrtí nájemce přejde podle novely nájem - nejde-li o společný nájem bytu, například manželů - na nájemcova partnera, rodiče, sourozence, zetě, snachu, dítě nebo vnuka. Dítě zemřelého má přitom přednost. Na jiné osoby než vyjmenované přejde nájem bytu jen tehdy, pokud pronajímatel s jejich bydlením v bytě písemně souhlasil.

Informovat o lidech v bytě.

Nájemník má současně povinnost více informovat pronajímatele o lidech, kteří žijí nebo se dočasně zdržují v bytě. Konkrétně musí podle novely písemně a bez zbytečného odkladu oznámit "změny v počtu, jménech, příjmeních, datech narození osob v bytě v případě, že tato změna potrvá déle než dva měsíce. Nájemce je rovněž povinen oznámit uzavření manželství nebo přechod nájmu". Hlásit se tedy má i návštěva osob, které budou v bytě přebývat déle než dva měsíce. Za nesplnění informační povinnosti hrozí i po účinnosti nové právní úpravy výpověď z bytu pro hrubé porušení povinností nájemce. Nájemce bude mít nově také povinnost zajistit zpřístupnění bytu po dobu své dlouhodobé nepřítomnosti pro případ, že by v bytu nebo v domě došlo k nějaké havárii a sám by byl složitě dosažitelný (Čechlovský, Vl. Přechody nájmů na určené osoby už jen na dva roky. deník Právo, dne 1. 11. 2011, s. 3).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Prezident Zeman vyjádřil návrhu nového stavebního zákona plnou podporu.

Miloš Zeman vyjádřil plnou podporu stávající podobě nového stavebního zákona. Přeje si, aby byl schválen co nejdříve. Po setkání s prezidentem to dnes sdělila novinářům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž úřad zákon předložil. Více»

K hlasování o novém stavebním zákoně se včera Sněmovna nedostala.

Sněmovna se ve středu ani po víc než tříhodinové debatě nedostala k hlasování o schválení nového stavebního zákona. Vrátit se k němu může v pátek. Více»

Rada ČNB bude jednat o sazbách a uveřejní novou prognózu.

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada nechá úrokové sazby beze změny. Více»

Podíl slepic chovaných v klecích klesá.

Teď jich jsou zhruba tři čtvrtiny. Více»

Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude až v srpnu a navíc o den kratší.

Letošní ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti se uskuteční od 6. do 12. srpna, sdělil ČTK mluvčí festivalu Libor Galia. Více»

Všechny články a aktuality »»