Provozuje:
Juris Real Estate

Vláda ČR navrhuje zrušení více než 10.000 nadbytečných předpisů.

Zrušit více než 10.000 nadbytečných zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, navrhla včera vláda. Novinářům to po zasedání řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Vláda ČR navrhuje zrušení více než 10.000 nadbytečných předpisů.

autor. JURIS REAL, ČTK a Advokátní deník

Zrušit více než 10.000 nadbytečných zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice většinou formálně platné, ale už nepoužívané, navrhla včera vláda. Novinářům to po zasedání oznámil premiér Petr Fiala (ODS).

Iniciativu nyní projedná Parlament. Nadbytečné předpisy se podle předlohy ministerstva vnitra mimo jiné stávají zátěží pro systém eSbírka, ve kterém by lidé měli mít v budoucnu možnost elektronicky vyhledat veškeré zákony a mezinárodní smlouvy v jejich závazné podobě. Fiala uvedl, že zrušovacím zákonem vláda naplňuje své předvolební sliby i programové prohlášení. "Snažíme se zjednodušit právní řád, odstranit zbytečné předpisy," řekl předseda vlády. V případě 6 667 předpisů jde o tzv. obsoletní předpisy, které jsou sice platné, ale reálně se neuplatňují. Dalších 3 616 předpisů už v minulosti zrušilo některé obecné ustanovení, ale v právním řádu se nadále objevovaly," doplnil Fiala.

Ministerstvo vnitra v předkládací zprávě oznámilo, že z hlediska reálné praxe je existence těchto předpisů zcela nadbytečná. "Jedním z hlavních problémů je právě skutečnost, že nelze často přesně říci, které právní předpisy jsou stále platné, a které nikoliv," sdělil úřad. Tisíce nadbytečných předpisů podle ministerstva ztěžují orientaci v právním řádu, podle Fialy jejich zrušení zvýší právní jistotu.

Iniciativu ministerstva vnitra ocenil v tiskové zprávě ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty), který se soustředí také na odstraňovaní byrokratických překážek. Připomněl schválení tzv. antibyrokratického balíčku vládou z konce srpna. "Nyní pracujeme na dalším balíčku, který přinese další úlevu od byrokracie," konstatoval. Mezi předpisy, které ministerstvo navrhuje zrušit, jsou zákony i vyhlášky z období od první republiky po současnost. Zrušena by měla být např. norma z roku 1918, kterou byly v Československu zřízeny nejvyšší správní úřady, vyhláška z roku 1985 o úpravách pracovní doby nebo zákon o zahájení činnosti jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně z roku 2008. Z právního řádu má zmizet i např. zákon z roku 1919, který rušil celibát učitelek, či předpis z roku 1924 o zrušení odměn udavačů daňových přestupků. Z novějších předpisů jde například o zákon o jednostranném zvyšování nájemného z bytu z roku 2006, informovalo vnitro. "Chceme náš právní řád maximálně zpřehlednit a posílit tak právní jistoty občanů, a to jak zrušením nefunkčních zákonů, tak zavedením elektronické sbírky zákonů, kterou na ministerstvu připravujeme," uzavřel v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Metropole odkoupí budovu Komerční banky na Václavském náměstí.

Radní hlavního města Prahy schválili koupi společnosti VN 42, která vlastní kancelářskou budovu na Václavském náměstí, za zhruba 3,5 miliardy korun. Kupní cena se má skládat ze dvou částí. Více»

Centrálu České spořitelny chystá pro futuro stěhování.

Výstavba Smíchov City, kterou má na starosti developer Sekyra Group, přechází do druhé fáze, jejíž dominantou bude nová budova České spořitelny. Více»

Insolvenční soud zahájil insolvenční řízení s TV Barrandov.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společností Barrandov Televizní Studio, která provozuje televizi Barrandov. Firma má závazky 996 milionů Kč, které nedokáže splácet. Více»

Lidé ze zadlužené Liberty dostanou půjčky.

Jejich budoucnost ovlivní investoři. Více»

Míra inflace v EU v květnu zrychlila na 2,7 procenta.

V České republice byla mírně vyšší. Více»

Všechny články a aktuality »»