Provozuje:
Juris Real Estate

Ztráta ze sklizně jablek bude čtvrt miliardy.

Kácení sadů zrychlí.

Ztráta ze sklizně jablek bude čtvrt miliardy.

autor. JURIS REAL, ČTK

Kácení sadů zrychlí.

Ztráta českých ovocnářů z loňské sklizně jablek bude podle ovocnářů kolem čtvrt miliardy korun. Důvodem je snížení farmářských cen jablek a výrazně zvýšené náklady na pěstování a především na skladování úrody.

Důsledkem ztráty bude zrychlení kácení sadů a zmenšování výkonu českého ovocnářství.

Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to ČTK řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. "Když se ke ztrátě dané poklesem ceny přičte zvýšení nákladů na pěstování a skladování, vychází ztráta pěstitelů z jednoho kilogramu jablek na čtyři koruny," sdělil Ludvík. Pěstitelům se zvedly zejména náklady na energie, přípravky na ochranu rostlin, hnojiva, mzdy a pohonné hmoty. Čtvrtmiliardová ztráta bude mít podle Ludvíka zásadní dopad do fungování ovocnářství v následujících letech. Prvním výsledkem krize již je to, že část úrody jablek pěstitelé loni ani nesklidili. "Budoucnost sektoru ohrožuje to, že ovocnáři v této situaci odmítají investovat do obnovy sadů. Loni se vysázelo pouhých asi 150 hektarů sadů, což bylo nejméně v novodobé historii českého ovocnářství. Aktuálně probíhá masivní kácení sadů," uvedl.

Řešení krize je podle ovocnářů závislé na tom, zda se podaří zvednout ceny ovoce a vyřešit vysoké ceny energií. "V úvahu přichází také změna rozdělování peněz v rámci evropské dotační politiky více ve prospěch ohroženého sektoru ovocnářství," připomněl Ludvík. Farmářské ceny ovoce loni podle ČSÚ meziročně klesly o 2,4 procenta. U jablek, které jsou hlavním ovocným druhem, ceny klesly o deset procent na 13,36 koruny za kilogram. Ovoce tak bylo jedinou zemědělskou komoditou s poklesem ceny. Ceny všech zemědělských výrobců loni v průměru vzrostly o 32 procent. U jablek je důvodem propadu ceny zahlcení trhu polskými jablky, která kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nelze vyvézt na východ. Polská jablka, která dříve z naprosté většiny končila na východě, tak zůstávají na evropském trhu, čehož v tlaku na cenu využívají obchodní řetězce. Polsko je s roční sklizní kolem 4,5 milionu t největším producentem jablek v Evropě. V ČR se loni se sklidilo 138.150 tun jablek. Celková sklizeň ovoce činila 165.028 tun, meziročně vzrostla o 23 procent.

K začátku ledna měli ovocnáři ve skladech 53.000 tun jablek. Jejich odbyt je dosud sice plynulý, ale obchodní řetězce podle Ludvíka nejsou při možnosti dovozu levných jablek z Polska ochotné platit ovocnářům ceny pokrývající zvýšené výrobní náklady.

"Cenové nůžky mezi farmářskou cenou a cenou v obchodech se dál rozevírají. Marže obchodních řetězců dál roste," oznámil předseda ovocnářů. Ceny jablek v obchodech podle ČSÚ v lednu meziročně klesly o dvě procenta na 34,89 koruny za kilogram.

Loni plocha ovocných sadů v ČR u přibližně 1000 ovocnářských podniků meziročně klesla o šest procent na 12.225 hektarů z předloňských 13.047 hektarů.

"Přes zimu očekáváme vykácení nejméně desetiny sadů, takže letos na jaře bude v tuzemsku kolem 11.000 hektarů sadů," informoval Ludvík. V roce 1989 bylo v České republice 23.000 hektarů sadů, od té doby tak zmizelo 47 procent sadů.

Jabloňových sadů loni bylo 5 864 hektarů a jejich věková struktura je nepříznivá. Staré výsadby s poklesem plodnosti tvoří polovinu výsadeb.

Horší situace s hodnotou 68 procent starých sadů je z hlavních ovocných druhů jen u broskví, které se v ČR přestávají pěstovat. Z dlouhodobého pohledu si dobře stojí pěstitelé švestek, kteří mají pouze 17 procent sadů s poklesem plodnosti.

Pěstitelé jablek loni dostali státní podporu 100 milionů korun, v přepočtu to u žadatelů činilo necelých 18.000 korun na hektar.

Podle Ludvíka se tato kompenzace vztahovala na zvýšené náklady na skladování z úrody roku 2021 a nijak neřeší aktuální problémy sektoru, který v souhrnu ve sklizni zaměstnává až kolem 5 000 lidí.

Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná z 30 až 40 procent, zbytek musí dovážet. Konzumních jablek např. musí dovážet více než 50 procent.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ruská federace prodlouží současné omezení těžby ropy do konce června.

Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června. Uvedl to vicepremiér Alexandr Novak. Více»

Soud zmírnil 4 obžalovaným tresty za pád mostu ve Vilémově, pátého zprostil.

Odvolací soud v Pardubicích zmírnil tresty čtyřem z pěti mužů obžalovaným kvůli pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku v roce 2014. Pátého obžaloby z obecného ohrožení z nedbalosti zprostil. Více»

Slovensko postaví na místě Kuciakova domu památník.

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude zbourán. Demolice měla začít včera a na místě má v budoucnu vyrůst památník svobody slova. Více»

Nejlepší rekonstrukce památkových objektů dnes dostanou cenu Památka roku.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska dnes v Praze na Žofíně vyhlásí vítěze soutěže Památka roku 2022. Více»

Na brněnském výstavišti začíná veletrh Amper.

Představí se na něm 400 firem. Více»

Všechny články a aktuality »»