Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

25 červen 2022

Summit EU potvrdil přijetí eura v Chorvatsku.

Summit Evropské unie včera schválil zavedení společné evropské měny v Chorvatsku. Více»

24 červen 2022

PS v úvodním kole podpořila zrušení EET ke konci roku.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla skončit ke konci letošního roku. Poslanci dnes v prvním čtení po zhruba osmihodinové debatě, která začala už ve čtvrtek odpoledne, podpořili vládní návrh, který ji bez náhrady ruší. Více»

11 červen 2022

I přes soudobý vývoj nelze rezignovat na konsolidaci veřejných financí.

Národní rozpočtová rada se domnívá, že i přes současnou situaci způsobenou válkou na Ukrajině, není možné rezignovat na konsolidaci veřejných financí. Více»

25 květen 2022

Na zaplacení daně z nemovitých věcí zbývá už pouze několik dnů.

Nejpozději dnes by měly do schránek dorazit poslední obálky se složenkou na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022. Finanční správa jich letos rozeslala celkem 2,8 miliónu. Více»

20 květen 2022

Airbnb navrhuje zavést regulaci pronájmu přes identifikační číslo.

Společnost Airbnb zaměřená na rezervace krátkodobého ubytování navrhuje zavedení systému regulace pronájmů. Poskytovatelé by měli u online nabídek povinnost zveřejňovat své IČO. Více»

12 květen 2022

Vláda ČR včera schválila Konvergenční program.

Vláda včera schválila Konvergenční program, což je základní dokument země pro přijetí eura. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo financí. Více»

6 květen 2022

FAU prý zablokoval majetek Vítkovice Steel.

Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Více»

6 květen 2022

Česká republika dosud zmrazila ruský majetek za skoro miliardu korun.

Česká republika dosud zmrazila ruský majetek v zemi za skoro miliardu korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Více»

20 duben 2022

Občané se loni více obraceli na finančního arbitra kvůli řešení sporů.

Finanční arbitr totiž loni zahájil více než 1 700 řízení, což byl meziroční nárůst o 481 případů. Více»

14 duben 2022

NKÚ by mohl rozšířit kontrolu Hradu i na LS Lány.

Současná kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu zaměřená na hospodaření Hradu by se mohla rozšířit i na kontrolu Lesní správy Lány. Více»

9 duben 2022

Prezidentem NKÚ zůstal Kala.

Prezident Zeman jej ve čtvrtek na Hradě opět jmenoval. Více»

6 duben 2022
24 březen 2022

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude dál Kala.

Poslanecká sněmovna ho zvolila kandidátem na jmenování. Více»

15 březen 2022

Stříž podal dovolání v kauze žalobkyně, jež byla obžalována kvůli neod. dani.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v kauze Sylvy Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Krützner je profesí státní zástupkyně. Více»

12 březen 2022

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude pravděpodobně dál Miloslav Kala.

Prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bude nejspíš dál Miloslav Kala. Do sněmovní volby kandidáta do čela úřadu Kalu navrhly všechny strany vládní koalice, jež mají v dolní komoře většinu hlasů. Více»

23 únor 2022

Airbnb má za čtvrtletí zisk 55 milionů USD.

Před rokem byla ve vysoké ztrátě. Více»

11 únor 2022

Soutěž Daňař a daňová firma roku 2021 má své vítěze.

Ve středu 9. února večer se konalo slavnostní vyhlášení vítězů v pořadí již 12. ročníku soutěže Daňař & daňová firma roku. Více»

30 prosinec 2021

Justice osvobodila státní zástupkyni obviněnou z krácení daně při prodeji bytu.

Odvolací soud osvobodil státní zástupkyni Sylvu Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Žena podle pravomocného rozsudku splnila podmínky pro osvobození od daně. Více»

12 prosinec 2021

Většina pracovišť FU na konci roku a mezi svátky bude fungovat normálně.

Přes vánoční svátky uzavřeny jen daňové pokladny a pracoviště v optimalizovaném režimu 2+2. Více»

7 prosinec 2021

Zadlužení UZC loni stouplo.

Dluhy obcí loni meziročně stouply o 1,1 miliardy na 71,1 miliard korun. Zadlužení krajů stouplo o 2,5 miliardy na 21,8 miliardy korun. Více»

4 prosinec 2021

Bez vyšších daní to prý nepůjde.

Národní rozpočtová rada se domnívá, že ke konci konsolidace veřejných financí nebudou stačit pouze opatření na straně výdajů, ale bude nutné i navýšit příjmy, tj. tedy daně. Více»

23 listopad 2021

Celkový majetek státu za loňský rok stoupl na 5, 85 bil. Kč.

Celkový majetek České republiky ke konci loňského roku činil 5, 85 bilionu korun. V meziroční komparaci tak stoupl o 4, 2 procenta. Více»

10 listopad 2021

Změna režimu vybraných územních pracovišť GFŘ nepřinesla plánované úspory.

Změna režimu vybraných územních pracovišť Generálního finančního ředitelství (GFŘ) nepřinesla plánované úspory, ušetřit se podařilo pouze necelou polovinu z více než 14 milionů korun. Více»

13 říjen 2021

Premiér Babiš by měl doložit, že prostředky na nemovitosti ve Francii zdanil.

Andrej Babiš (ANO) by měl podle většiny tuzemských politiků doložit, že prostředky vynaložené na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře v roce 2009 řádně zdanil a uvedl je ve svém daňovém přiznání. Vyplývá to z jejich příspěvků na twitteru. Více»

10 říjen 2021

Premiéra Babiše šetří daňový úřad USA.

Nákup realit ve Francii, které podle novinářského projektu Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) Pandora Papers provedl Babiš v roce 2009 prostřednictvím offshorových firem sídlících v daňových rájích, prošetřuje daňový úřad IRS. Více»

9 říjen 2021

Premiér Babiš je díky Pandora Papers na prvních stranách řady deníků.

Fotografie českého premiéra Andreje Babiše se objevuje na prvních stranách řady prestižních zahraničních médií v důsledku kauzy Pandora Papers. Více»

9 říjen 2021

O dalších lidech v Pandora Papers hodlá web informovat postupně.

Zprávy o dalších českých občanech z dokumentů projektu Pandora Papers chce web Investigace.cz zveřejňovat postupně, aby byly ověřené a přesné. Jejich publikování navíc musí být ve veřejném zájmu, sdělil web v prohlášení. Více»

9 říjen 2021

Babiš si měl přes daňové ráje koupit zámek a další reality.

Masivní investigativní práce žurnalistů pod názvem Pandora Papers odkryla, že světoví lídři a celebrity měli v minulosti využívat offshorové firmy a daňové ráje k tomu, aby si např. nakupovali nemovitosti. Více»

10 září 2021

Meziroční růst cen v ČR byl v srpnu nejvyšší od listopadu 2008.

Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice opět zrychlil. V srpnu se inflace zvýšila o 4,1 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008. Více»

3 září 2021
29 červenec 2021

MF upravilo od roku 2022 pravidla pro stanovení cen vodného a stočného.

Vodárenské firmy budou muset od příštího roku zákazníkům vracet peníze získané nad rámec stanovené regulace, a to v podobě nižší ceny v následujících letech. Více»

31 květen 2021

Dnes je konečný termín pro zaplacení daně z nemovitostí.

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Upozornila na to finanční správa na twitteru. Pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Více»

11 květen 2021

Odborníci varují, že po pandemii v ČR udeří až desetiprocentní inflace.

Restaurace chystají zdražení až o 20 procent. Češi si musí po pandemii připravit na tak rychlé znehodnocování svých úspor, na jaké absolutně nejsou zvyklí. Více»

19 duben 2021

Ekonomická úroveň České republiky překonává Španělsko a blíží se Itálii.

Ekonomická úroveň ČR příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Loni byl český hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele v poměru k eurozóně také na 88 procentech, ale letos zřejmě klesne na 87 pct. Více»

15 duben 2021

Guvernér ČNB Rusnok nemá strach, že by ČR postihl inflační šok.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nemá strach z toho, že by ČR postihl v nejbližších měsících inflační šok a prudký růst cen. Řekl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Více»

22 březen 2021

Finanční správa varuje před podvodnými maily.

Příjemce lákají na vrácení peněz. Více»

9 únor 2021

Česká národní banka zhoršila výhled veřejných financí letos i příští rok.

ČNB očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 6,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských odhadovaných 6,1 procenta. Více»

8 únor 2021

Velká Británie chce více zdanit firmy, které profitují z pandemie.

Británie plánuje výraznější zdanění maloobchodních a technologických společností, které díky koronavirové krizi zaznamenaly nárůst zisků. Více»

6 únor 2021

V daňových rájích je 11.383 českých firem, což je meziročně o 6 pct méně.

Počet tuzemských firem s vlastníkem v daňovém ráji loni zaznamenal šestiprocentní pokles. Ze zemí s daňovým zvýhodněním je aktuálně ovládáno 11.383 společností, o 719 méně než na konci roku 2019. Více»

11 prosinec 2020

Akcie Airbnb odstartovaly obchodování na více než dvojnásobku.

Cena akcií zprostředkovatele ubytování Airbnb se na počátku prvního dne obchodování na burze Nasdaq více než zdvojnásobila. Otevřely na 146 dolarech za akcii (3 168 Kč). Více»

10 prosinec 2020

Airbnb při vstupu na burzu prodala akcii dráž, než původně plánovala.

Společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v rámci primární nabídky akcií (IPO) na americkém trhu Nasdaq prodala kus za 68 dolarů (1 480 korun), což je více, než plánovala. Získá tak 3,5 miliardy dolarů. Více»

17 září 2020

Senátoři požadují zrušit osvobození státu od daně z nemovitostí.

Ústavní soud by měl podle skupiny 24 senátorů v čele s Ivo Valentou (za Soukromníky) zrušit osvobození státu od placení daně z nemovitostí. Cílem je odstranit nerovnost mezi plátci této daně a současně zvýšit příjmy obcí. Více»

12 srpen 2020

Výbor doporučil Senátu opravit návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti by měl Senát vrátit Sněmovně s pozměňovacím návrhem, který v něm odstraní legislativní chyby. Senátu to doporučil jeho hospodářský výbor. Více»

1 červen 2020

Dnes je poslední den, kdy lze zaplatit daň z nemovitých věcí.

Finanční správa upozorňuje, že ti, kteří se kvůli epidemii koronaviru dostali do tíživé situace a nemají na zaplacení daně v řádném termínu finanční prostředky, mohou požádat o posečkání daně nebo o možnost zaplatit ji formou splátek. Více»

29 květen 2020

Poslanecká sněmovna podpořila zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Sněmovna v úvodním kole (v 1. čtení) podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Více»

25 květen 2020

FU obnovují provoz.

Stále však preferují komunikaci na dálku. Více»

3 květen 2020

Legislativní novela zákona o oceňování majetku umožní ocenění dle tržní hodnoty.

Oceňování majetku podle tržní hodnoty nebo oceňování rychle rostoucích dřevin umožní novela zákona o oceňování majetku, kterou schválil Senát. Více»

27 duben 2020

Daň z nemovitosti zaplaťte bezhotovostně.

Vyzývá širokou veřejnost Finanční správa. Více»

17 duben 2020

NERV a koalice dnes mají projednat zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) a koaliční rada vlády dnes projednají návrh ministerstva financí na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitých věcí a s tím související zrušení daňových odpočtů u nových hypoték. Více»

11 duben 2020

ČSSD je ke zrušení daně z nabytí nemovitosti velmi skeptická.

Možné zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), se dosud neprojednávalo v koalici, zdůraznil na tiskové konferenci po dnešním zasedání vlády ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Více»

9 duben 2020

Ministryně financí chce zrušit daň z nabytí nemovitosti s odpočty u hypoték.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) chce chystané zrušení daně z nabytí nemovitosti spojit se zrušením možnosti daňových odpočtů z úroků u hypoték. Má to na rozdíl od opozice za spravedlivé. Více»

19 březen 2020

Starosta Prahy 1 hodlá v opatření proti koronaviru dočasně zakázat Airbnb.

Na setkání pražských starostů zmínil případ, kdy dvěma francouzským turistům ubytovaným v Příčné ulici v centru metropole po návratu do vlasti potvrdili nákazu. Radnice to uvedla v tiskové zprávě. Více»

11 březen 2020

Nové dotační programy na zmírnění krátkodobých pronájmů na Praze 1

Radnice Prahy 1 vyhlásila dotační programy na nákup a instalaci zabezpečení vstupu do činžovních domů a na rádio vodoměry. Hodlá tak zmírnit dopady krátkodobých pronájmů na obyvatele centra hlavního města. Více»

8 březen 2020

Zákonná pravidla pro oceňování majetku se s největší pravděpodobnosti upřesní.

Novelu, která to předpokládá, schválila Sněmovna. Zákon nově umožní oceňování podle tržní hodnoty nebo oceňování rychle rostoucích dřevin. Upřesní také postupy při zpracování cenových map stavebních pozemků. Více»

12 únor 2020

Metropole schválila požadavky na změny zákonů ohledně Airbnb.

Radní Prahy schválili návrh čtyř opatření, která budou prosazovat při jednáních na ministerstvu pro místní rozvoj ohledně změn zákonů k regulaci platforem pro krátkodobé ubytování. Více»

11 únor 2020

MMR hodlá kvůli ubytování typu Airbnb upravit aktuální legislativu.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce kvůli sdílenému ubytování prostřednictvím aplikací typu Airbnb upravit současné zákony. Více»

5 únor 2020

V příštím roce by se mohla změnit daň z nemovitostí.

Obce tak budou moci zvedat více místní koeficient v lokalitách, kde se nacházejí např. továrny nebo jiné průmyslové celky. Více»

22 leden 2020

Navýšení daně u nemovitostí letos využilo více obcí a měst.

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí tzv. místního koeficientu letos využilo 647 obcí z celkového počtu zhruba 6 250 obcí. Toto zjištění vyplývá z údajů Generálního finančního ředitelství. Více»

5 leden 2020

Úprava daně z nemovitých věcí od 1. ledna 2020

V dani z nemovitých věcí dochází pro rok 2020 k poměrně razantní změně ve zdanění pozemků, jestliže jde o krajinné prvky skupiny dřevin, stromořadí, travnaté údolnice, meze, příkopy a mokřady. Více»

16 prosinec 2019

V Bratislavě skokově navýšili sazbu daně z nemovitostí.

Zastupitelé Bratislavy rozhodli o navýšení sazby daně z bytů na dvojnásobek. Důvodem zvyšování je růst výdajů, např. zvyšování platů ve veřejném sektoru a navýšení částky, z níž se neplatí daň z příjmů. Více»

30 listopad 2019

Extrémně nízká daň z nemovitosti v ČR vybízí k jejímu zvýšení.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka je ale účelné ji navýšit až pro druhou a další nemovitost ve vlastnictví jednoho člověka. Více»

23 listopad 2019

Platforem typu Airbnb se může dotknout několik legislativních změn.

Připravuje se několik legislativních návrhů, které by mohly napomoci řešit problémy spojené s platformami pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Více»

19 listopad 2019

Ústavní nález zrušující zdanění církevních restitucí bude zítra vyhlášen v SB.

Říjnový nález Ústavního soudu zrušující zdanění náhrad, vyplácených církvím namísto nerestituovatelného majetku, bude zítra vyhlášen ve Sbírce zákonů. Více»

14 listopad 2019

Nový poplatek z pobytu hodlá metropole nastavit na nejvyšší možnou sazbu.

Většinu finančních prostředků by získala městská část. Více»

12 listopad 2019

Daně postihující pořízení bytu by se podle primátorů měly snížit.

Tři největší města by ocenila, aby stát snížil daně, které se týkají pořízení bydlení. Mělo by jít o snížení DPH na koupi nového bytu z 15 na deset procent a zrušení daně z nabytí nemovitosti. Více»

4 listopad 2019

První prodej bytů v rodinných domech je od 1. 11. bez daně z nabytí.

Dne 1. listopadu 2019 nabyla účinnosti novelizace zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, která rozšiřuje osvobození na dani z nabytí nemovitých věcí u nových bytových jednotek. Více»

22 říjen 2019

EK už nebude zkoumat, zda ČR neporušila principy právního státu.

Evropská komise už nebude zkoumat, zda ČR zdaněním církevních restitucí neporušila principy právního státu. Více»

16 říjen 2019

Ústavní soud se postavil proti zdanění finančních náhrad z církevních restitucí.

Kontroverzní část právní normy zrušil, vyhověl tak návrhu senátorů. Více»

3 říjen 2019

Ústavní soud 15. 10. oznámí, jak rozhodl o zdanění církevních restitucí.

Soudce zpravodaj Jaromír Jirsa svolal veřejné vyhlášení nálezu, jak zjistila 2. října 2019 ČTK. Veřejné jednání s dokazováním se konat nebude. Více»

25 září 2019

V některých částech metropole vzroste daň z rezidenčních imobilií.

Velkou část Prahy čeká navýšení daní z držení obytných nemovitostí. Komerční nemovitosti čeká navýšení daní o dvojnásobek po celé Praze. Více»

19 září 2019

Příjmy Airbnb ve čtvrtletí překonaly miliardu USD.

Příjmy společnosti zprostředkovávající ubytování v soukromí Airbnb překonaly v letošním 2. kvartálu jednu miliardu USD (23,4 mld. Kč). Je to podruhé ve více než desetileté historii firmy, kdy příjmy překonaly tuto úroveň, uvedla firma v prohlášení. Více»

19 září 2019

Poslanci mají projednávat návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí.

Daň z nabytí nemovitosti přinesla jen za loňský rok do státní kasy přes 13,5 miliardy korun. V současnosti má být projednáván návrh zákona, který by mohl daň zrušit. Více»

16 září 2019

Metropoli čeká řešení daní u nemovitostí.

Jestliže Sněmovna nepřistoupí na zrušení daně z nabytí nemovitostí, jak navrhl Senát, bude opoziční TOP 09 usilovat o vznik podobné novely v pražském zastupitelstvu. Více»

5 srpen 2019

Vyšší daň na prázdné byty?

Stále ve hře, tvrdí pražský radní Zábranský. Více»

20 červenec 2019

Až přes 500 obcí překročilo zákonné zadlužení.

Celkem 517 obcí z celkových 6 252 za loňský rok překročilo zákonem stanovené limity zadlužení. Je to meziroční nárůst o 61 obcí. Více»

16 červenec 2019

Osvobození remízků nebo mezí od daně vláda včera odmítla.

Poslanecký návrh na osvobození od daně z nemovitosti i remízků, hájů, větrolamů nebo mezí, které se nacházejí na ostatních plochách v nezastavěném území, vláda odmítla. Více»

15 červenec 2019

Poslanecký návrh osvobození remízků nebo mezí od daně vláda zřejmě odmítne.

Poslanecký návrh na osvobození od daně z nemovitosti i těch remízků, hájů, větrolamů nebo mezí, které se nacházejí na ostatních plochách v nezastavěném území, vláda asi odmítne. Více»

24 červen 2019

Zdanění církevních restitucí bude Ústavní soud řešit v jednom řízení.

ÚS odmítl návrhy poslanců opozice a rovněž senátorů STAN na zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Více»

22 červen 2019

Airbnb nebude Praze odvádět ubytovací poplatky za své klienty.

Přitom před půl rokem Airbnb uvedlo, že bude poplatky vybírat od svých hostitelů a odvádět je hlavnímu městu dobrovolně. Více»

20 červen 2019

Vláda vstoupí do řízení o zdanění církevních restitucí.

Zdanění finančních náhrad prosadila vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května. Více»

10 červen 2019

Poslanci podali návrh Ústavnímu soudu na zrušení zdanění církevních restitucí.

Podepsalo se pod něj 62 poslanců z klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Žádají přednostní projednání. ÚS již v květnu obdržel také senátorský návrh proti zdanění finančních náhrad. Více»

1 červen 2019

Plynové kotelny prý mohou přijít o výhodu.

Teplárenské sdružení ČR má za správný krok zrušení osvobození od daně pro plynové kotelny v bytových domech, které v rámci změn daňové legislativy přijala vláda. Více»

25 květen 2019

Senátoři se stavějí proti zdanění náhrad církvím.

Ústavní stížnost na zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný církvím v restitucích, kterou vypracovala KDU-ČSL, podpořilo 42 senátorů. Více»

17 květen 2019

Na zdanění náhrad církvi je více ústavních stížností.

Ústavní soud v Brně bude řešit nejméně tři stížnosti proti zdanění peněžitých náhrad církvím za nevydaný majetek, které by mělo platit od příštího roku. Více»

4 květen 2019

Senátoři usilují o zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Senát včera vložil svůj návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí. Ta by měla od daně osvobodit první prodej bytů v rodinných domech. Více»

3 květen 2019

Prezident republiky podepsal tzv. zdanění církevních restitucí.

Církve budou od příštího roku hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Novelu poslanců KSČM, jež zdanění zavádí, kontrahoval včera prezident Miloš Zeman. Více»

23 duben 2019

Církve mají platit daň z náhrad od státu.

Rozhodla dnes nakonec Sněmovna. Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Část senátorů i poslanců už avizovala, že pokud bude daňová novela platit, napadne ji u Ústavního soudu. Více»

19 březen 2019

Osvobození od daně z nabytí nemovitostí by se měla rozšířit.

Poslanecká sněmovna schválila novelu, která rozšíří osvobození od daně v případě prvního nabytí nemovitých věcí i na bytové jednotky v rodinných domech. Více»

13 březen 2019

Sněmovna včera k hlasování o zdanění církevních restitucí nedospěla.

Sněmovna včera nedospěla k hlasování o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Více»

25 únor 2019

Ústavní soud naznačil, že by mohl zdanění církevních restitucí zrušit.

V této souvislosti podle ÚS z ústavně konformního výkladu smluv uzavřených mezi státem a církvemi plyne, že církve mají legitimní očekávání, že dohoda v těchto smlouvách obsažená bude jako výsledek jednání státu s dotčenými církvemi dodržována. Více»

14 únor 2019

Senát patrně odmítne zdanění finančních náhrad církvím.

Senát zřejmě odmítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Doporučil mu to jednoznačně jeho hospodářský výbor hlasy opozice, která má v horní komoře většinu. Více»

26 leden 2019

Novela o zdanění narušuje podle Dominika Duky ústavnost a právní jistotu.

Novela komunistických poslanců na zdanění peněžité náhrady vyplácené v rámci restitucí, kterou schválila Sněmovna, podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky narušuje ústavnost a právní jistotu v ČR. Uvedl to v prohlášení zaslaném ČTK. Více»

26 leden 2019

Zdanění církevních restitucí může podle Zemana zaplatit opravy památek.

Peníze ze zdanění církevních restitucí by mohly být podle prezidenta Miloše Zemana použity na financování oprav kulturních památek. Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že se to chystá navrhnout ministr kultury Antonín Staněk. Více»

26 leden 2019

Zdanění náhrad je podle zástupce biskupů vítězstvím populistického rozhodnutí.

Jako vítězství populismu nad zdravým rozumem a právním státem vnímá schválení novely o zdanění peněžité části restitucí generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Více»

26 leden 2019

Poslanecká sněmovna schválila zdanění státních náhrad církvím.

Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, asi budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela poslanců KSČM, kterou schválila Sněmovna. Více»

15 prosinec 2018

Zdanění státních náhrad církvím stojí před sněmovním finále.

Sněmovna posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích. Více»

15 prosinec 2018

Zástupci církví vyzvali k odmítnutí návrhu na zdanění církevních restitucí.

Komunistický návrh je podle nich nehorázný a odporuje právu člověka vlastnit majetek, které zakotvuje Všeobecná deklarace lidských práv. Více»

12 prosinec 2018
21 listopad 2018

Ubytovací poplatek z Airbnb by metropoli přinesl 160 milionů Kč ročně.

Společnost Airbnb je připravena začít vybírat ubytovací poplatek za všechny své hostitele v Praze a výnos z něj převádět hlavnímu městu, pokud bude návrh přijat. Více»

20 září 2018

Ceny pozemků u církevních restitucí jsou nadhodnocené.

Vysvětluje navrhované (možné) zdanění Faltýnek. Více»

13 září 2018

Místním poplatkům má podléhat i krátkodobý pronájem.

Vláda včera schválila návrh novely zákona o místních poplatcích. Novela slučuje stávající poplatky z ubytovací kapacity a za lázeňský nebo rekreační pobyt do jediného poplatku z pobytu. Více»

12 září 2018

Církve se hodlají zdanění restitucí bránit u Ústavního soudu.

Sněmovna by ještě do komunálních a senátních voleb měla projednat návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Církve se proti zákonu hodlají bránit u Ústavního soudu. Ústavně-právní výbor doporučil odložit účinnost na počátek roku 2020. Více»

10 září 2018
18 květen 2018

Stát usiluje o větší regulaci Airbnb.

Překážkou je získávání dat. Více»

2 květen 2018

Nepřiznávat příjmy z pronájmu bytu se nemusí vůbec vyplatit!

Pronajímat byt či pokoj bez smlouvy je rizikové. Každý pronájem, za který přijímá majitel bytu úplatu, musí zahrnout do daní. Spoléhat na to, že se o pronájmu finanční úřad nedozví, se tak nemusí vyplatit. Více»

4 březen 2018

Bude vlastnictví činžovních domů v ČR opět MF sankcionováno?

Dne 21. 2. 2018 se uskutečnilo setkání zástupců OSMD s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou. Více»

27 leden 2018

Ministr kultury je proti zdanění náhrad u církevních restitucí.

Spolu s penězi určenými na výplatu finančních náhrad v rámci restitucí by mohla do rozpočtu ministerstva financí přijít i každoroční suma určená na výplatu duchovních. Více»

23 leden 2018

Navýšení daně u nemovitosti v letošním roce využilo 608 obcí.

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí tzv. místního koeficientu letos využilo 608 obcí a měst z celkového počtu zhruba 6 250 obcí. Více»

18 leden 2018

Zdanění náhrad církvím není podle kardinála Duky možné.

Zdanění finančních náhrad církvím za nevydaný majetek v restitucích není z právního hlediska možné. Novinářům to sdělil kardinál Dominik Duka. Poukázal na smlouvy mezi státem a církvemi související s restitučním zákonem. Více»

11 leden 2018

Registr majetkových přiznání by měl zůstat podle vlády volně přístupný.

Poslanci Starostů neuspěli u vlády s návrhem, podle kterého by registr majetkových přiznání politiků neměl být přístupný bez omezení. Více»

23 prosinec 2017

Vláda ČR odmítla návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí.

Vláda na včerejším zasedání odmítla návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. ČTK to sdělila mluvčí vlády Barbora Peterová. Více»

22 prosinec 2017

Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok.

Na twitteru o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Rozpočet v úterý schválila Sněmovna, Senát rozpočet neschvaluje. Schodek má proti letošnímu klesnout o deset miliard na 50 miliard korun. Více»

17 prosinec 2017

Majetková přiznání mohou podle senátorů paralyzovat radnice.

Povinnost komunálních politiků, kteří musejí zveřejňovat svůj majetek, by mohla paralyzovat jednotlivé radnice. Schopných zájemců o místa v managementu obcí totiž ubude. Více»

20 listopad 2017

Zdanění náhrad církvím není podle předsedy Senátu možné.

Milan Štěch toto konstatoval v reakci na Babišovo tvrzení, že v koaliční vládě nebylo možné se ke zdanění náhrad vrátit, ale že není důvod, "aby se to nedanilo". Více»

11 listopad 2017

Babiš hodlá zdanit církevní restituce.

Komunisté výměnou za to slíbili podpořit menšinovou vládu hnutí ANO. Více»

28 říjen 2017

Daňová správa utáhla opasek kolem Airbnb.

Finanční správa vydala novou metodiku, ve které již Airbnb nepovažuje za pronájem, ale za ubytovací službu. Znamená to nejenom povinně odvádět daň, zdravotní a sociální pojištění, ale i povinnou evidenci v rámci EET. Více»

25 říjen 2017

FS pátrá v galeriích a na filatelistických burzách po bohatých kupcích.

Daňová správa v rámci zákona o prokazování původu majetku porovnává u desítek občanů jejich majetek s daňovým přiznáním. Více»

22 říjen 2017

Praha hodlá dostat Airbnb pod kontrolu, spustila proto informační web.

Na neuhrazených ubytovacích poplatcích z krátkodobého ubytování přijde hlavní město ročně zhruba o 120 milionů korun. Metropole se proto snaží dostat sdílené ubytování pod kontrolu, prvním krokem je informační web. Více»

17 říjen 2017

Metropole chce kontrolovat Airbnb.

Praha spustila ve čtyřech jazycích web, který poskytuje informace a doporučení ohledně sdíleného ubytování. Informoval o tom magistrát. Více»

15 říjen 2017

Sdílené ubytování čeká legislativní změna.

Odvody DPH budou povinné pro všechny. Více»

30 srpen 2017

Justice rozhodla ve prospěch obce.

Stát musí vrátit část daně z nabytí nemovitosti. Více»

16 červenec 2017

Další úspěšná Lafatova ulička!

Tentokrát ale v oblasti daní. Více»

14 červenec 2017

Na růst cen bytů v České republice má vliv i nárůst daňového zatížení.

Daně za nový byt jsou totiž v současné době až čtyřnásobně vyšší než před 10 lety. Více»

19 červen 2017

Úprava daně z nabytí některých nemovitostí vyvolává prý zmatek.

Podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové úprava daně z koupě některých bytů vyvolává zmatek, na mezeru v právním předpise upozorňuje ministra financí i Generální finanční ředitelství. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Více»

6 červen 2017
8 květen 2017

Blíží se termín splatnosti daně z nemovitostí.

Z vlastnictví nemovitosti plynou povinnosti, do 31. května by všichni vlastníci pozemků a staveb měli zaplatit daň. Více»

29 duben 2017

Ministr financí hodlá osvobodit od daně první převod bytů v rodinných domcích.

V současné době se úleva týká především rodinných domů a bytů v bytových domech. Cílem předlohy je podle autora sjednotit pojetí osvobození od daně u bytových jednotek. Více»

22 březen 2017

Kvůli chybě senátorů zaplatí mladé rodiny s dětmi desetitisíce korun na daních.

Díky chybě v legislativě, které si legislativci nevšimli budou muset noví vlastníci bytů v menších domcích doplácet desetitisíce až statisíce korun na zpětné vyměření daně z nabytí nemovitosti. Více»

10 březen 2017

Daňový balíček nakonec Senátem neprošel.

Senát se rozhodl vrátit balíček, jenž především zvyšoval slevy na druhé a další dítě. Balíček totiž neobsahoval návrh na osvobození daně při převodu pozemků. Více»

6 únor 2017

Obce už zřejmě nebudou platit dvojí daň za vodné a stočné.

Uvedl to v tiskové zprávě jihomoravský poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Vyplývá to podle něj z pozměňovacího návrhu k novele zákona o dani z příjmu, který Sněmovna schválila v lednu a nyní ho bude projednávat Senát. Více»

25 leden 2017

Obce často zvyšují své příjmy daněmi z nemovitosti.

Celkem 599 obcí z celkového počtu 6 250 navýšilo letos daně z nemovitých věcí. Tento příjem podléhá na 100 procent obecní pokladně a navýšení koeficientu využilo o 26 obcí více než loňský rok. Více»

8 leden 2017

SR skončil přebytkem 61,8 miliardy Kč.

Státní rozpočet loni skončil v přebytku 61,8 miliardy Kč, což je nejlepší výsledek od vzniku České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard Kč. Podle analytiků přebytek odráží dobrý výkon ekonomiky a nízké investice. Více»

5 leden 2017

Údaje o placení daně z nemovitých věcí lze nyní nově dostávat i mailem.

Finanční správa od letoška nově zavádí pro poplatníky možnost získávat každoroční údaje o placeni daně z nemovitých věcí elektronickou poštou namísto složenky. Správa o tom informovala v tiskové zprávě. Více»

24 prosinec 2016

Miloš Zeman vetoval snížení DPH na tisk.

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která přeřazuje noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty z nynější sazby 15 procent. Více»

6 prosinec 2016

Vláda ČR nepodpoří návrh na nepromlčitelnost privatizačních zločinů.

Opoziční komunisté nezískali podporu vlády pro zavedení nepromlčitelnosti trestných činů souvisejících s privatizacemi státního majetku po pádu komunismu v 90. letech minulého století. Více»

2 prosinec 2016

Finanční úřady budou prověřovat původ majetku.

Finanční správa může prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Účinnost nabyl totiž zákon o prokazování původu majetku. Více»

14 listopad 2016

Daň z nabytí nemovitostí.

Zpřehlednění, ale i více finančních prostředků z vlastní kapsy. Více»

1 listopad 2016

Skuteční vlastníci firem a svěřenských fondů budou v nové evidenci.

Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů budou v nové evidenci. Předpokládá to novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou dnes kontrahoval prezident Miloš Zeman, informoval Hrad. Více»

1 listopad 2016

Pozor na velkou změnu u poplatníka daně u převodů nemovitostí!

Od dnešního dne budou místo prodávajících platit daň z nabytí nemovitosti kupující. Více»

1 listopad 2016

Změna poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí od 1. 11. 2016!

Dne 1. 11. 2016 nabývá účinnosti zákon č. 254/2016 Sb., kterým se mění zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí. Více»

27 říjen 2016

MF odstartovalo konzultace k přípravě nového zákona o dani z příjmu.

Ministerstvo financí zahájilo veřejnou diskusi, která by měla sloužit jako podklad pro nově připravovaný zákon o dani z příjmu. Více»

21 říjen 2016

Skuteční vlastníci firem a svěřenských fondů mají být v nové evidenci.

Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů zřejmě budou v nové evidenci. Předpokládá to novela zákona proti praní špinavých peněz, kterou schválil Senát beze změn. Více»

21 říjen 2016

Poslanci budou schvalovat tzv. finanční ústavu.

Poslanci budou schvalovat takzvanou finanční ústavu, která má s dalšími dvěma zákony zavést pravidla pro omezení zadlužování státu. Více»

12 říjen 2016

Skuteční vlastníci firem a svěřenských fondů budou v nové evidenci.

Skuteční majitelé firem a svěřenských fondů zřejmě budou v nové evidenci. Osamostatní se taky Finanční analytický útvar (FAÚ), jenž je nyní pod ministerstvem financí. Více»

4 říjen 2016

ČNB by měla příští rok získat pravomoc na omezení úvěrů.

Česká národní banka by měla od července příštího roku získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěru na bydlení. Vyplývá to z novely zákona o ČNB, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Více»

21 září 2016

FU poprvé udělily pokuty za nepřiznané majetky.

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Více»

20 září 2016

Vláda ČR asi odmítne převod pozemků okolo domů opět osvobodit od DPH.

Vláda asi na popud ministerstva financí odmítne návrh Senátu, který chce převod pozemků okolo domů opět osvobodit od daně z přidané hodnoty. Ministerstva zemědělství a pro místní rozvoj přitom s právní úpravou souhlasily. Více»

19 září 2016

Daňová správa dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků.

Finanční správa dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

9 září 2016

Poslanci propustili finanční ústavu do závěrečného procesu.

Poslanci včera propustili do třetího čtení trojici zákonů zavádějící tzv. finanční ústavu, tedy pravidla pro omezení zadlužování státu. Více»

6 září 2016

PS potvrdila zpřísnění prokazování původu majetku.

Finanční správa bude moci vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jeho jmění a vykázanými příjmy přesáhl pět milionů korun. Více»

6 září 2016

Finanční ústava projde Sněmovnou asi jen jako běžný zákon.

Poslanci by se měli na své nadcházející schůzi zabývat ve druhém čtení tzv. finanční ústavou, tedy trojicí zákonů, které mají zavést omezení pro zadlužování státu. Více»

4 září 2016

Tuzemský daňový systém je podle NKÚ velmi složitý.

Daňový systém v České republice je složitý a finanční náklady na plnění daňových povinností jsou až příliš komplikované. Více»

26 srpen 2016

Senát požaduje zpřísnění zákona o prokazování původu majetku.

Navrhovaný zákon o prokazování původu majetku opětovně projednají poslanci. Více»

22 srpen 2016

ČR čeká revoluční změna v oceňování věcí a majetku.

Českou republiku čeká největší změna zákona o oceňování věcí a majetku za posledních dvacet let. Platnost právního předpisu je navržena ke dni 1. 7. 2017. Více»

18 srpen 2016

Senátní výbor nevydal stanovisko k prokazování původu majetku.

Návrh zákona o prokazování původu majetku bude Senát projednávat bez stanoviska ústavně-právního výboru. Členové výboru včera nepodpořili doporučení na schválení předlohy ani na její zamítnutí. Více»

11 srpen 2016

Daň z nabytí nemovitosti bude kupující platit od 1. 11.

Daň z nabytí nemovitosti budou kupující namísto prodejců platit od 1. listopadu. Změna už vyšla ve Sbírce zákonů. Do té doby je poplatníkem daně primárně převodce vlastnického práva k nemovitosti a nabyvatel je ručitelem. Více»

7 srpen 2016

Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti.

Jaké jsou nejdůležitější změny? Od kdy bude zákon nejspíše platit? A jak se promítne v oblasti poskytování hypoték a budou jím ovlivněny také ceny nemovitostí? Více»

31 červenec 2016

Daň z nabytí nemovitosti bude nakonec platit kupující.

Daň z nabytí nemovitosti bude nově místo prodejce platit kupující. Změnu, která začne platit až od podzimu, podepsal prezident Miloš Zeman. Více»

31 červenec 2016

Vláda ČR odmítla návrh vyjmout z evidence tržeb farmářské trhy.

Vláda zaujala negativní stanovisko k návrhu ministra zemědělství Mariana Jurečky a poslance Jaroslava Klašky (oba KDU-ČSL), aby se prodejci na farmářských trzích nemuseli povinně zapojit do evidence tržeb. Více»

18 červenec 2016

Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující.

Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit kupující. Vládní novelu zákonného opatření, která s tím počítá, schválil Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Změna začne platit od podzimu. Sazbu daně novela nemění. Více»

9 červenec 2016

Daň z nabytí nemovitosti by se měla zrušit.

Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti bude nově platit pouze kupující, schválili poslanci. Změnu, kterou už loni v říjnu schválila vláda, musí ještě potvrdit senátoři a prezident. Více»

6 červenec 2016

Jak se de lege ferenda změní daňové povinnosti při prodeji nemovitosti?

Při prodeji bytu, rodinného či činžovního domu nebo pozemku se odvádí daň z nabytí nemovitých věcí. Do konce roku 2013 se platila daň z převodu nemovitostí. Od ledna 2014 ji nahradila právě daň z nabytí nemovitých věcí. Více»

1 červenec 2016

Daňová správa zřejmě dostane právo zkoumat výši majetku poplatníků.

Finanční správa asi dostane pravomoc prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

15 červen 2016

MF plánuje daňové přiznání na dvě stránky či daňový kiosek.

Daňové přiznání pro zaměstnance, kteří si ho sami podávají, by nově mělo mít dvě stránky. Přehled daňových povinností či historie mají být nově přístupné on-line v tzv. daňovém kiosku. Více»

3 červen 2016

Daň z nemovitosti zaplatí kupující.

Novela zákona podle které daň z nemovitosti platil většinou prodávající se nyní změní. Sněmovnou prošel návrh, kdy tato platba připadne na vrub kupujícího. Zákon nyní musí schválit Senát a podepsat prezident. Více»

1 červen 2016

31. května skončila lhůta pro platbu daně z nemovitých věcí!

Úrok z prodlení se ale počítá až od pátého pracovního dne po termínu, což letos odpovídá 7. červnu. Daňovou složenku je možné zaplatit na poště bez poplatku, na pokladně finančního úřadu či bezhotovostně. Více»

28 květen 2016
21 květen 2016

Vláda ČR odmítla další krajský návrh na zvýšení výnosu DPH pro obce.

Vláda odmítla snahu zastupitelstva Libereckého kraje zvýšit podíl obcí na výnosu z daně z přidané hodnoty (DPH). Více»

21 květen 2016

Vláda ČR asi odmítne libereckou snahu zvýšit podíl obcí z DPH.

Vláda pravděpodobně odmítne snahu zastupitelstva Libereckého kraje zvýšit podíl obcí na výnosu z daně z přidané hodnoty (DPH). Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Více»

20 květen 2016

Výbor souhlasí s levnějším splacením hypotečního úvěru při prodeji nemovitosti.

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil schválit pozměňovací návrh zákona o úvěru poslance ČSSD Václava Votavy. Návrh počítá se splacením 25 procent hypotéky bez poplatku každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy. Více»

20 květen 2016

Zbývají necelé dva týdny na zaplacení daně z nemovitých věcí.

Nejpozději do 31. května musí být platba daně připsána na účtu příslušného finančního úřadu. Řada poplatníků již složenku na uhrazení daně z nemovitosti našla v poštovní schránce, jiní zatím ještě čekají. Více»

10 květen 2016

U krácení daně bude zase trestná i příprava tohoto činu.

U krácení daně bude opět trestná i příprava tohoto činu. Legislativní novelu trestního řádu, která by také měla zvýšit motivaci lidí k oznamování korupce, podepsal včera prezident Miloš Zeman. Více»

3 květen 2016

Vláda ČR nesouhlasí s návrhem na vyšší podíl obcí z DPH.

S návrhem zastupitelstva Pardubického kraje, které chce zvýšit podíl obcí na vybrané dani z přidané hodnoty a vrátit obcím část daní z příjmů podnikatelů, vláda včera vyjádřila nesouhlasné stanovisko. Více»

2 květen 2016

Návrh na vyšší podíl obcí z DPH ve vládě zřejmě narazí na nesouhlas.

Návrh zastupitelstva Pardubického kraje, které chce zvýšit podíl obcí na vybrané dani z přidané hodnoty a vrátit obcím část daní z příjmů podnikatelů, narazí zřejmě na nesouhlas vlády. Více»

21 duben 2016

Změna v placení daně při koupi nemovitosti nastane zřejmě až od září.

Sněmovna propustila do třetího čtení vládní novelu, podle níž bude daň z nabytí nemovitosti platit kupující. Změna zákonného opatření měla původně platit už od 1. dubna, to už se ale nestihne. Více»

19 duben 2016

Poslanci projednají daně z nabytí imobilií a poskytování úvěrů.

Poslanci se dnes měli dál zabývat předlohou, podle níž bude hradit daň z nabytí nemovitosti výhradně kupující. Ve druhém čtení je taky norma, jež má posílit postavení lidí, kteří si berou spotřebitelské úvěry. Více»

11 duben 2016

Vláda ČR se neshodla na postoji ke zdanění církevních restitucí.

Koaliční ministři se dnes neshodli na jednotném postoji k návrhu KSČM, který se týká možného zdanění náhrad ve věci církevních restitucí. Vláda nepřijala žádné stanovisko, uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer na twitteru. Více»

31 březen 2016

Výbor PS podpořil, aby daň z nabytí nemovitosti platil kupující.

Daň z nabytí nemovitých věcí bude zřejmě platit jen kupující. Dnes to doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor v novele příslušného zákonného opatření Senátu. Více»

22 březen 2016

Výběr majetkové daně komplikují především ohromné nedoplatky.

Ke konci roku 2014 byla evidována částka nedoplatků majetkové daně ve výši 3,4 miliardy korun. Efektivita výběru majetkových daní je třikrát nižší než u ostatních daní. Informoval o tom Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Více»

12 březen 2016

Některé obce získávají ročně z daní z nemovitostí i tisíce korun na obyvatele!

Malým obcím se sousedství elektrárny, dolu, případně rozsáhlých firemních a rekreačních areálů může vyplatit. Více»

7 únor 2016

Velké finančněprávní změny u nemovitostí pro rok 2016

Od DPH u pozemků až k fotovoltaickým elektrárnám Více»

2 únor 2016

Kauz, ve kterých majetkový úřad zastupuje stát, přibude.

Soudních sporů, ve kterých majetkový úřad zastupuje stát, výrazně přibude. Loni jich bylo 9 269. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyzval ministerstva, aby mu předala soudní spory, ve kterých je zastupují externí advokátní kanceláře. Více»

1 únor 2016

Některé obce a města získávají ročně z daní z nemovitostí i desítky tisíc.

Některé obce a města v České republice získávají ročně z daní z nemovitostí i desítky tisíc korun na obyvatele. Jsou to sídla, která mají v sousedství elektrárnu, důl, případně rozsáhlé firemní a rekreační areály. Více»

28 leden 2016

Poslanecká sněmovna v prvním kole podpořila prokazování původu majetku.

Sněmovna po půl roce odkladů dokončila I. kolo projednávání zákona o prokazování původu majetku. Návrh má umožnit zdanění majetku, jehož hodnota převýší sedm milionů korun. Předlohu kritizovala pravice, její zamítnutí ale podle očekávání neprosadila. Více»

26 leden 2016

Problematika daně z nemovitých věcí v roce 2016

Kdo si pořídil během roku 2015 vlastní nemovitost, ten musí do 1. února letošního roku podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Jak se daň vypočítává? Jaký je termín pro zaplacení daně? Více»

6 leden 2016

Obce a města letos vyberou více na daních z nemovitostí z bazénů a nádrží.

Daň z nemovitostí na bazény a nádrže od letošního roku vzrostla až o čtvrtinu. Vlastníci bazénů u rodinných domů strach mít nemusí, vyšší daň zaplatí pouze např. majitelé požárních nádrží, firemních bazénů, venkovních koupališť či rybářských sádek. Více»

5 leden 2016

Zájem o oceňování bytů a rodinných domů v meziroční komparaci stoupl o 33pct.

Vyplývá to ze statistických údajů jednoho z největších znaleckých ústavů v ČR Appraisal Advisory. Více»

23 prosinec 2015

Ministerstvo financí předloží v 2016 vládě zákony o ČNB, stav. spoření nebo DPH.

Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě, zlepšení kontrol u nároku na státní podporu stavebního spoření nebo rozšíření přenesené daňové povinnosti by měla na základě návrhů ministerstva financí v příštím roce projednat vláda. Více»

9 prosinec 2015

Škodovka zvažuje snížení příspěvků pro sportovní kluby.

Zastupitelstvo Mladé Boleslavi rozhodlo o navýšení daně z nemovitosti na dvojnásobek. Pro automobilku Škoda by to znamenalo, že místo 44 miliónů zaplatí 88 milionů korun. Více»

26 listopad 2015

Daňové penále je formou trestu, rozhodl NSS.

Daňové penále je specifickou formou trestu, rozhodl průlomově rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS). V aplikační praxi to znamená například nutnost použít při rozhodnutí o penále novější právní úpravu, pokud je pro plátce daně příznivější. Více»

6 listopad 2015

Češi ročně zatají ekonomické transakce za 614 mld. Kč.

Češi ročně před veřejnými institucemi skryjí ekonomické transakce až za 614 miliard korun. Významný podíl stínových aktivit se týká malých hotovostních plateb, které domácnosti provádějí v sektoru služeb. Více»

28 říjen 2015
15 říjen 2015

Kupujete nemovitost, pak zaplatíte daň.

Vláda schválila legislativní změny na realitním trhu včetně konce ručení. Více»

9 říjen 2015

Pravomoci NKÚ se asi rozšíří.

Prověrky úřadu by se tak mohly nově týkat například hospodaření obcí, krajů, jejich příspěvkových organizací, státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Více»

9 říjen 2015

Poslanci pokračovali v diskusi o zavedení evidence tržeb.

Vládní návrh na zavedení evidence tržeb je ve druhém čtení, v němž mohou poslanci předkládat pozměňovací návrhy. Pravicová opozice už ohlásila, že v závěrečném schvalování bude přijetí právní normy blokovat i za využití obstrukcí. Více»

7 říjen 2015

Daň z nabytí nemovitosti je překážkou bytové výstavby, měla by se proto zrušit.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky v úterý 29. září zamítla v prvním čtení poslanecký návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Více»

5 říjen 2015

Placení daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím schválila vláda ČR.

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, který dnes schválila vláda. Více»

5 říjen 2015

Majetkový úřad vedl v pololetí 6 252 soudních sporů,většinou uspěl.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) během prvního pololetí zatupoval ČR a státní organizace v 6 252 soudních sporech. Úřad byl úspěšný ve více než 95 procentech pravomocně i nepravomocně ukončených soudních řízení. Více»

5 říjen 2015

Placení daně z nabytí nemovitosti jen kupujícím projedná vláda ČR.

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, které v pondělí projedná vláda. Více»

27 září 2015

Vláda ČR podpořila rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se měly rozšířit. NKÚ má do budoucna kontrolovat i hospodaření obcí, krajů a hospodářských subjektů, v nichž mají podíl. Více»

24 září 2015

PS asi schválí trestnost přípravy krácení daně.

Sněmovna by měla schválit znovuzavedení trestnosti přípravy krácení daně. Pravicová opozice v ústavně-právním výboru neuspěla s návrhem tato ustanovení z vládní předlohy vypustit. Více»

21 září 2015

Ministerstvo financí plánuje odtajnit, kdo neplatí za byty, domy a pozemky.

Povinná mlčenlivost daňových úředníků drží starosty měst a obcí v šachu - členové rad totiž nemají šanci zjistit, kdo jim nezaplatil daň z nemovitosti. Jednotlivé radnice tak mnohdy s dlužníky nevědomky obchodují a samy jim za služby platí. Více»

19 září 2015

Lidé z Mladé Boleslavi zaplatí od příštího roku více na dani z nemovitosti.

Pro vlastníky bytů bude rozdíl činit řádově stokoruny, pro majitele pozemků a firmy to budou minimálně tisíce. Zastupitelé na jednání schválili zvýšení koeficientu pro výpočet daně ze dvou na čtyři. Více»

3 září 2015

Daňová správa plánuje změkčit mlčenlivost ohledně podvodných firem.

Finanční správa připravuje legislativní novelu zákona, která by umožnila sdělovat jména firem, které se dopustily daňových podvodů nebo neplatí daně. Více»

12 srpen 2015

Senátní výbor odmítl rušení 23 malých finančních úřadů.

Plán na zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů je podle senátorů chybný a nesystémový. Návrh vyhlášky dnes zamítl senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Více»

11 červenec 2015

Daňoví exekutoři zabavovali tvrdě majetek provozovatelům pražských kasin.

Daňoví exekutoři ráno u provozovatelů pražských kasin zabavili majetek a hotovost za více než milion korun. ČTK o tom informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Petra Petlachová. Více»

18 červen 2015

U případů praní špinavých peněz zřejmě bude trestná i jeho příprava.

U případů praní špinavých peněz a u podílnictví zřejmě bude trestná už i příprava těchto trestných činů. Počítá s tím v návaznosti na nové předpisy Evropské unie vládní novela trestního zákoníku, kterou Senát podle očekávání schválil. Více»

12 červen 2015

U případů praní špinavých peněz bude zřejmě trestná i jeho příprava.

U případů praní špinavých peněz a u podílnictví zřejmě bude trestná už i příprava těchto trestných činů. Více»

3 červen 2015

Pravidelný pasivní příjem z pronájmu je výhodný i z daňového hlediska.

Z příjmu z pronájmu se totiž dle § 9 zákona o dani z příjmu neplatí povinné sociální a zdravotní pojištění. S čím je však potřeba počítat při neplacení sociálního pojištění? Více»

3 červen 2015

Daň z nemovitosti byla splatná 1. června.

Pokud jste daň ještě nezaplatili, nemusíte věšet hlavu. Finanční úřad začíná počítat úroky z prodlení až od pátého pracovního dne zpoždění, tedy od pondělí 8. června. Více»

21 květen 2015

Europoslanci schválili právní normu pro boj s praním špinavých peněz.

Europoslanci ve Štrasburku schválili nová pravidla pro boj s daňovými úniky a financováním terorismu. Více»

19 květen 2015

Vláda ČR schválila zákon o prokazování původu majetku.

Vláda včera schválila návrh zákona o prokazování původu majetku. Informoval o tom tiskový mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle ministerstva financí by finanční správa měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

15 květen 2015

Vláda ČR bude jednat o návrhu na prokazování původu majetku.

Vláda na svém pondělním jednání bude diskutovat o návrhu zákona o prokazování původu majetku. Podle návrhu ministerstva financí by finanční správa měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

14 květen 2015

Dnes řešíme daň z nemovitých věcí.

Nejčastější otázky a odpovědi, které řeší vlastníci nemovitostí při platbě do konce května. Více»

14 květen 2015

Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí!

Vlastníte-li jakoukoli nemovitost, nezapomeňte do konce května zaplatit daň. Platbu by vám měla připomenout složenka ve vaší schránce se splatností do 31. května. Jenže koho se zákonná povinnost týká a co když složenka nepřijde? Více»

13 květen 2015

Pronajímá vaše SVJ společné prostory?

Daňové přiznání jste pak měli podat i vy (vaše SVJ). Více»

1 květen 2015

Dědictví bylo zatíženo daní. Dnes není.

Časy se ale mění a současná nejsilnější vládní strana chce daň z dědictví opět zavést…a pro všechny. Více»

28 duben 2015

Vláda ČR odložila jednání o dokumentu k přijetí eura.

Vláda dnes odložila projednání aktualizované verze Konvergenčního programu, podle které bude deficit veřejných financí postupně klesat z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018. Více»

25 duben 2015

Daň z nemovitých věcí bude možné od roku 2016 platit přes SIPO.

Od příštího roku bude možné zaplatit daň z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO). V tiskové zprávě o tom informovala Finanční správa. Více»

23 duben 2015

Vláda ČR schválila návrh na posílení role majetkového úřadu.

Role Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi, bude zřejmě silnější. Více»

21 duben 2015

Výbor přerušil jednání o návrhu, která má dát víc peněz krajům.

Sněmovní rozpočtový výbor přerušil projednávání novely zákona o rozpočtovém určení daní, která má od příštího roku přinést krajům víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více»

21 duben 2015

Rozpočtový výbor dá své doporučení k finanční ústavě až v měsíci květnu.

Rozpočtový výbor vydá své doporučení ohledně tzv. finanční ústavy zřejmě až v květnu. Podle očekávání přerušil projednávání ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti a dvou souvisejících zákonů, které obsahují nástroje proti zadlužování státu. Více»

21 duben 2015

Vláda ČR projedná věcný záměr zákona o oceňování majetku.

Vláda projedná návrh věcného záměru zákona o oceňování majetku z dílny ministerstva financí. Nový zákon řeší především oceňování majetku pro stanovení základu daně a měl by nahradit nynější zastaralou právní úpravu. Více»

20 duben 2015

Právní normu o prokazování majetku by měla vláda posoudit v květnu.

Předlohu o prokazování původu majetku by měla vláda projednat nejpozději v květnu. Potom ji dostanou poslanci. Při sněmovních interpelacích to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věří, že bude účinná od ledna, jak koalice předpokládá. Více»

20 duben 2015

Vláda ČR odmítla návrhy na zrušení daně z nabytí a úpravu stavebního spoření.

Vláda podle očekávání odmítla návrhy opoziční ODS na zrušení daně z nabytí nemovitostí a úpravu stavebního spoření, která by rodičům umožnila vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Více»

19 duben 2015

Kraje by mohly dostat víc peněz z vybrané DPH.

Kraje by se od příštího roku mohly dočkat více peněz z vybraných daní. Více»

18 duben 2015

Jaký byl, je a bude vývoj daně z nabytí?

To si řekneme dnes, ale platí, že nejdříve bylo zvýšení, teď přichází možná rušení. Více»

14 duben 2015

Podle min. financí měly manipulace s Priborem ovlivnit cenu některých hypoték.

Ministerstvo financí zaslalo v pátek České národní bance (ČNB) žádost o prošetření údajné manipulace s pražskou mezibankovní sazbou PRIBOR. Více»

11 duben 2015

Strana práce slibuje odstranit staletou díru v zákoně.

Pokud britští labouristé vyhrají květnové volby, zruší stovky let staré pravidlo, díky němuž se největší boháči mohou vyhnout placení britských daní z příjmů v zahraničí. Více»

8 duben 2015

Poslanci dali šanci finanční ústavě proti neúměrnému zadlužování.

Sněmovna dnes dala šanci vládnímu návrhu finanční ústavy proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů a příslušnému prováděcímu zákonu. Více»

7 duben 2015

Lze považovat daňová přiznání k nemovitostem za zbytečnost?

Pořídíte-li si nemovitost, musíte podat nejméně dvě daňová přiznání. Jedno k dani z nabytí nemovitosti, to druhé k dani z nemovitého majetku. Obě zatěžují občany i firmy a nutno říci převážně zbytečně. Více»

7 duben 2015

Vláda ČR zřejmě odmítne zrušení daně z nabytí imobilií, jak navrhla ODS.

Za nedůvodný a nekoncepční zásah do daňového systému asi označí vláda snahu opoziční ODS zrušit daň z nabytí nemovitostí. Více»

31 březen 2015

Řadu SVJ trápí daňové přiznání.

Na přiznání k dani z příjmů zbývá opravdu už jen pár posledních dní, přesto řada společenství vlastníků jednotek (SVJ) stále ještě váhá, zda se jich tato povinnost také týká. Více»

31 březen 2015

Vláda ČR odložila debatu o trestnosti přípravy krácení daně.

Vláda včera odložila debatu o novele trestního zákoníku, která má mj. motivovat k oznamování korupce a zavést trestnost i u přípravy krácení daně. Vyplývá to z informací vládního tiskového odboru. Více»

11 březen 2015

MF požaduje, aby daň z nabytí nemovitosti platil jen kupující.

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh legislativní novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, které poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Více»

7 březen 2015

Prezident kontrahoval novelu zákona o dani z nemovitých věcí.

Prezident Miloš Zeman podepsal legislativní novelu zákona o dani z nemovitých věcí, která především zpřesňuje znění zákona v souvislosti s novým občanským zákoníkem. Více»

25 únor 2015

Máte nový byt, popř. rodinný dům?

Nezapomeňte na daň z nemovitých věcí! Více»

24 únor 2015

Vláda ČR schválila tzv. finanční ústavu omezující zadlužení ČR.

Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové zodpovědnosti, takzvanou finanční ústavu. ČTK to uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Více»

12 únor 2015

Co vám hrozí při pozdním podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí?

V případě, že jste nabyli nově nemovitou věc, vznikla Vám povinnost podat daňové přiznání na místně příslušný finanční úřad, ve kterém je nutné uvést nově nabyté nemovité věci a vyčíslit daň. Více»

24 leden 2015

Zavedení DPH na pozemky pod stavbami pocítili kupující.

Stát od 1.1. 2014 zrušil osvobození pozemků pod stavbami od DPH, ale příjmy daňové správy z toho byly a jsou tak minimální, že je ani daňová správa do takových detailů není schopna rozlišit. Více»

23 prosinec 2014

Legislativní Kocourkov odvrácen.

Aneb developer či realitní makléř tvrdý chleba má. Více»

23 prosinec 2014

Sněmovna naštěstí o rok odložila 21procentní DPH na stavební pozemky.

Sněmovna podle očekávání přistoupila na návrh Senátu a v novele zákona o dani z přidané hodnoty o rok odložila zavedení 21procentní daně na stavební pozemky. Současně s tím změkčila podmínky pro nově zavedená kontrolní hlášení k dani. Více»

15 prosinec 2014

Zažívá ČR po roce opět legislativní Kocourkov v odvětví finančního práva?

Senát navrhl odložit až na rok 2016 zavedení 21procentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků. K němu má dojít od 1. ledna 2015 na základě upřesnění definice stavebního pozemku. Více»

11 prosinec 2014

Návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2015 byl již schválen.

Poslanecká sněmovna schválila návrh rozpočtu SFRB, který předložila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Více»

18 říjen 2014

Daňová správa má disponovat většími pravomocemi při zjišťování původu majetku.

Ministerstvo financí navrhuje v novém předpisu o prokazování původu majetku především zvýšení pravomocí finanční správy. Ta by měla mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

19 srpen 2014

Trestné je i nevydání dokladů, rozhodl Ústavní soud.

Ústavní soudci definitivně stanovili, co lze zařadit pod pojem zatajení u daňových a účetních úkonů. Tím může totiž být i neochota vydat doklady či účetní knihy kontrolním úřadům. Více»

16 srpen 2014

Změna DPH bohužel zdraží pozemky pro výstavbu rodinných domů.

Od 1. ledna příštího roku se začne platit daň z přidané hodnoty z parcel pro výstavbu rodinných domů, dojde tak k výraznému zdražení těchto pozemků. Více»

9 srpen 2014

Babišova náměstkyně z ministerstva financí tvrdí.

Zabavovat nelegální majetek zdaněním? To nejde a neprojde! Více»

30 červenec 2014

Na kolik si berňák cení váš byt?

Stát zajímá, kolik stojí váš byt nebo pozemek. Nečiní tak z prostého zájmu o blaho svých občanů, ale jednoduše kvůli výběru daní. Více»

29 červenec 2014

Bez znalečáku byt raději nepřevádějte, může se vám to totiž pěkně prodražit.

Od počátku letošního roku může finanční úřad stanovit daň z převodu nemovitosti bez znaleckého posudku. Prodej nemovitostí se tak zkomplikoval a prodávající se často dočká vyšší daně, než původně předpokládal. Více»

8 květen 2014

Finanční ústava nebude.

Poslanci stran vládní koalice hned v prvním čtení zamítli návrh poslanců TOP 09 na uzákonění tzv. finanční ústavy, která měla zbrzdit a zamezit nadměrnému zadlužování státu. Více»

14 duben 2014

Jak to vypadá s daní z převodu nemovitosti za loňský rok?

Zatímco ti, kdo si koupí nemovitost letos, budou případně platit daň z nabytí nemovitých věcí, do loňska se platila daň z převodu nemovitosti. Jaká pro ni tedy platila pravidla? Více»

3 duben 2014

Dědická daň de facto již zanikla.

Zdědili jste byt, chatu nebo chalupu? A bojíte se, že budete muset zaplatit daň? Více»

27 březen 2014

Nezapomeňte na legislativním předpisem povinnou daň z chat a chalup.

O tom, zda se z nemovitosti, která vám patří, platí daň, nerozhoduje, jak často v ní bydlíte. Musíte ji odvést z bytu, kde jste trvale, stejně jako z chaty či venkovské chalupy, kam jezdíte pouze na letní byt. Více»

15 březen 2014

Polovina zemí EU má nižší DPH na bydlení než Česká republika.

Stavební produkce v ČR loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v komparaci s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví brzdí a oddaluje ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. Více»

3 březen 2014

Jak postupovat bezbolestně při zdanění z pronájmu?

Pokud mají zaměstnanci současně příjem z pronájmu, tak se nevyhnou podání daňového přiznání. Více»

2 únor 2014

Developeři vymýšlejí právní kličky ohledně DPH.

Nově zaváděná daň z pozemků pod novostavbami zdraží v letošním roce byty i kancelářské prostory. Ovšem někteří developeři již našli fintu, jak nutné zdražení na extrémně nabitém realitním trhu snížit. Začnou totiž stavební parcely dělit. Více»

2 únor 2014

Daň z nemovitých věcí (býv. daň z nemovitosti) zvýšilo 530 obcí.

Asi 530 obcí si navýšilo daň z nemovitých věcí, dříve daň z nemovitosti. Loni této možnosti využilo o 20 obcí méně. Většina z nich si lokální koeficient stanovila na nejnižší hodnotu dva. Více»

24 leden 2014

Daňová správa v nedbalkách?

Finanční úřady dosud nemají jak stanovit tzv. směrnou hodnotu nemovitosti. Z té se nově může vypočítávat základ daně z nabytí nemovitosti, jestliže není předložen znalecký posudek. Více»

14 leden 2014

Daně a nemovitosti v roce 2014

Základní „nemovitostní daní“ je daň z nemovitých věcí, která od Nového roku nahradila daň z nemovitostí. Více»

12 leden 2014

Od tohoto roku nahradila daň z nabytí nemovitých věcí daň z převodu nemovitostí.

Jak vyplnit přiznání k dani z nabytí a v čem se liší od své předchůdkyně? Více»

3 leden 2014

Stát hospodařil lépe, než se počítalo.

Schodek je o 20 miliard menší. Více»

7 prosinec 2013

V realitních kancelářích převládá chaos ohledně DPH.

Nikdo totiž netuší, jak zdraží byty. Více»

3 prosinec 2013

Nově se bude DPH počítat i z pozemku.

Stejně jako v roce 2011, kdy ani v půlce prosince nebylo jasné, s jakou sazbou daní z přidané hodnoty přivítáme nový rok, se situace opakuje. Více»

29 listopad 2013

Novostavby zdraží daň.

Až o desítky tisíc korun by mohly od příštího roku podražit nové domy a byty. Více»

24 listopad 2013

Je nanejvýš absurdní, že daně musí hlídat firma.

Aby český stát zamezil častým daňovým únikům, odpovědnost za nespolehlivého plátce přenesl na podnikatele, který s ním obchoduje. Více»

28 říjen 2013

Daň z nemovitosti zohlední časem i lokální aspekty.

Daň z nemovitosti bude zřejmě pro futuro vypočítávána více s ohledem na cenu nemovitostí obvyklých v daném místě. Více»

27 říjen 2013

Předávání farem bude z hlediska finančně-právního asi jednodušší.

Předávání zemědělských hospodářství z rodičů na potomky by se v blízké budoucnosti mohlo výrazně zjednodušit. Více»

23 říjen 2013

Prezident Zeman podepsal zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí.

Miloš Zeman kontrahoval zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí. Více»

12 říjen 2013

Konečně bylo schváleno zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí.

Senát schválil vládě zákonné opatření o dani z nabytí nemovitostí. Více»

15 září 2013

Daň z nabytí nemovitosti zatím nebude.

Senát zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Více»

5 červenec 2013

Občané ušetří na znaleckých posudcích, odhadcům zase ubyde práce.

Nový zákon o dani z nemovitosti ruší povinné předkládání znaleckých posudků. Více»

13 červen 2013

Postižení povodní v Praze nebudou platit daň z nemovitosti.

Pražané postižení letošní povodní nebudou muset platit daň z nemovitosti. Více»

19 květen 2013

Přinášíme novinky z leg. návrhu zákona o dani z nabytí nemovitých věcí.

Nový právní předpis již v souladu s novým občanským zákoníkem, který vstoupí v účinnost od příštího roku, používá místo pojmu "nemovitost" výraz "nemovitá věc". Více»

7 květen 2013

Daň z nabytí je zřejmě lepší než současná daň z převodu.

Zásadní změnou v zákoně o dani z nabytí nemovitých věcí je změna v osobě poplatníka. Více»

6 květen 2013

Nové složenky budou stát asi dva miliony.

Náklady na opětovné vytištění složenek k dani z nemovitosti, které obsahovaly chybné číslo bankovního účtu a byly rozeslány občanům, budou podle odhadů firmy Océ - Česká republika zhruba dva miliony korun. Více»

3 březen 2013

Daň z bydlení má být v centru Prahy vyšší.

MČ Praha 1 navrhuje, aby o výši daně rozhodovala každá radnice městské části zvlášť. Více»

3 březen 2013

Ministerstvo financí nebude schvalovat prodej státních nemovitostí.

Převod nemovitostí vlastněných státem do soukromých rukou by již neměl podléhat schvalování ministerstvem financí. Více»

27 leden 2013

Přiznání k dani z nemovitostí je nutné podat do konce ledna.

Někteří vlastníci nemovitostí musí do konce ledna podat přiznání k dani z nemovitostí. Vzhledem k proběhlé reorganizaci daňové správy je třeba dát hlavně pozor na to, aby přiznání bylo podáno na ten správný úřad. Více»

28 prosinec 2012

legisl. novinka v zák. o dani dědické, dani darovací a dani z přev. nemovitosti

Prodávající si stihnou zajistit sazbu daně ve výši 3 procenta tehdy, jestliže ještě do konce tohoto roku podají na katastrálním úřadě návrh na vklad. Změna vlastnického práva je totiž po provedení vkladu účinná ke dni podání návrhu na vklad. Více»

26 prosinec 2012

ČR nesplnila dva ze čtyř požadavků na přijetí eura.

Kvůli zvýšení snížené sazby DPH od počátku roku 2012 není splněno kritérium cenové stability. Více»

23 prosinec 2012

Vláda ČR možná odmítne zrušit osvobození od daně.

Vláda by mohla odmítnout všechny tři poslanecké návrhy, aby církve nebyly osvobozeny od daně z příjmů při prodeji vráceného majetku. Více»

14 prosinec 2012

Dluhopisová horečka vrcholí.

Jednoznačným předvánočním hitem jsou pro tuzemské podniky korunové dluhopisy. Více»

8 prosinec 2012

Převody nemovitostí se kvůli zvýšení daně vyplatí urychlit.

Občané, kteří v současnosti prodávají nějakou nemovitost a už mají vážného zájemce (kupce), by měli udělat všechno proto, aby stihli uzavřít kupní smlouvu a podat návrh na vklad vlastnického práva tak, aby k podání do katastru došlo do konce roku. Více»

7 prosinec 2012

Jedno daňové přiznání za více nemovitostí v kraji.

Noví vlastníci nemovitostí budou od roku 2013 vyplňovat a podávat pouze jedno daňové přiznání za všechny své nemovitosti, které se nachází na území jednoho kraje. Více»

18 listopad 2012

Centrální banka očekává horší vývoj veřejných financí.

ČNB zhoršila pro letošní rok odhad vývoje deficitu veřejných financí na 3, 4 procenta HDP. Více»

18 srpen 2012

Menší obce a města dostanou více peněz.

Senátoři schválili vládní novelu rozpočtového určení daní, jež posiluje příjmy menších sídel na úkor čtyř největších měst. Více»

3 červenec 2012

Legislativní novinka zásadní povahy, která se týká finančního práva.

Významná legislativní změna zákona č. 357/1992 Sb., o daní dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, která se dotýká převodů nemovitostí. Více»

20 červen 2012

Státní dluh ČR stoupl na 1, 61 biliónu Kč.

Státní dluh České republiky se od počátku roku do konce března zvýšil o téměř 114 miliard korun na 1, 613 biliónu korun. Více»

14 květen 2012

Daň z nemovitosti je pro vlastníky přijatelná.

Většina měst a obcí zatím nechystá zvýšení daně z nemovitosti. Více»

24 listopad 2011

Novinky z odvětví Finančního práva.

Jak bude de lege ferenda vypadat např. daň z nemovitosti? Více»

3 listopad 2011

V měsíci září klesl deficit na 91, 5 mld. korun.

Schodek státního rozpočtu ke konci října klesl na 91, 5 miliardy korun ze zářijových 105, 1 miliardy korun. Více»

23 říjen 2011

Zvyšovat daň z nemovitosti Praha zatím nebude.

Magistrát hlavního města Prahy zatím upustil od plánu až trojnásobně zvýšit daň z nemovitosti. Více»

19 říjen 2011

Úvahy o společné evropské měně nejsou pro ČR aktuální.

Úvahy o přijetí eura v Česku nebudou kvůli stavu zemí platících eurem i stavu tuzemských veřejných financí po několik let aktuální. Více»

11 červenec 2011

Daň z nemovitosti se v Kutné Hoře dvojnásobně zvýší.

Občané Kutné Hory budou muset za své byty, domy či zahrady a jiné nemovitosti v katastru města zaplatit dvojnásobnou daň z nemovitosti než letos. Více»

9 červenec 2011

Reformy ano, poplatky ne.

Čeští občané si uvědomují nutnost reforem. Více»

25 červen 2011

Za nemovitost zaplatí obyvatelé Mladé Boleslavi dvojnásobek.

Daň z nemovitosti se pro občany Mladé Boleslavi od 1. ledna 2012 zvýší. Více»

28 květen 2011

Daňová správa loni méně kontrolovala daně.

Daňoví úředníci kontrolovali loňský rok méně, než bylo zvykem v minulých letech. Více»

9 duben 2011

Podle MMF klesne dluh České republiky na 3, 7 % HDP.

Deficit veřejných financí ČR se letos sníží na 3, 7 % hrubého domácího produktu a skončí výrazně pod odhady českých vládních institucí, které očekávají schodek nad čtyřmi procenty HDP. Více»

6 březen 2011

Velké zdražení kvůli zvýšení DPH přijde dřív, než se čekalo.

K velkému zdražení nových bytů, knih, tepla, vody či odborných časopisů dojde zřejmě dřív, než se čekalo. Více»

20 únor 2011

Zvýšení DPH se stalo legislativním hitem týdne.

Toto zvýšení ovlivní i problematiku bydlení. Více»

6 únor 2011

Co na nás chystá MF, aneb o čem přemýšlí ministr po restrikcích u stav. spoření?

Ten myslí nato, že zruší daň z převodu nemovitosti a naopak zvýší daň z nemovitosti. Tentokrát nás proto zaujal zajímavý článek J. Vlkové, který vyšel dne 20. 1. 2011 na str. 1 a 3 v Mladé frontě DNES v příloze Ekonomika. Více»

15 prosinec 2010

Francie žádá daň od českých bank.

Francouzi chtějí zpět finanční prostředky. Zasáhnout to může i českou Komerční banku. Více»

25 září 2010

Čeští občané budou platit vyšší daně.

Daně budou vyšší o stovku měsíčně, navíc podpora stavebního spoření bude poloviční. Více»

18 srpen 2010

Vyšší dani zatím uniknou bohatí občané i lidé s hypotékou.

Osekávání daňových výjimek a zpřísnění daňových zákonů, které v minulosti avizoval ministr financí Miroslav Kalousek, se následujícího roku 2011 týkat nebude. Více»

24 červenec 2010

Předseda vlády zvažuje úlevy na bydlení pro všechny občany.

Stát by neměl podporovat úlevami na daních jen lidi, kteří mají hypotéku, shoduje se premiér i ministr financí. Více»

1 červen 2010

Česko hodlá šetřit, občané v parlamentních volbách odmítli řeckou cestu.

Před Českou republikou se rýsuje středopravicová vláda, která by měla mít sílu na prosazování rozpočtových škrtů a dokončení nutných reforem. Ředitelé firem to vítají. Více»

17 květen 2010

Co dělat, abychom se nevydali řeckou cestou.

V tomto článku si přineseme především teze V. Komárka, který je v oblasti národního hospodářství naším věrným druhem, neboť ten své texty píše velmi srozumitelným způsobem a hledá důvody zaostalosti naší ekonomiky i ve vzdělanosti naší společnosti. Více»

9 květen 2010

Česká republika v dubnu hospodařila nejhůře za deset let.

Stát hospodařil ke konci měsíce dubna se schodkem veřejných financí 78, 2 mld. korun. Více»

9 duben 2010

Státní dluh již přesáhl 1, 2 bilionu.

Státní dluh české republiky se od počátku roku do konce března 2010 zvýšil téměř o 39, miliard korun na 1, 217 bilionu . O tomto zjištění informovalo Ministestvo financí. Více»

21 únor 2010

Podle informací Práva má Ministerstvo financí problémy s devizovým zákonem.

Na těchto stránkách jsme o Ministerstvu financí a zejména o jeho legislativní činnosti, která se týká právních vztahů k nemovitostem, naše věrné čtenáře informovali již několikrát. Více»

13 leden 2010

Problém vybírání daní a poplatků v České republice.

Zamyšlení se nad systémem vybírání daní a poplatků v ČR. Více»

26 prosinec 2009

Deficit stát. rozpočtu v porovnání s hospodařením národohospodářských velmocí.

V tomto článku si přiblížíme zejména zajímavé názory profesora ekonomie - V. Komárka na “problém” deficitu státního rozpočtu ČR, který byl publikován v Mladé Frontě DNES dne 18. prosince 2009 pod názvem - Bez zadlužování se nového růstu nedočkáme. Více»

25 září 2009

Fond bydlení by měl dostat o 2 mld. navíc.

Státní fond rozvoje bydlení by měl mít v roce 2010 na podpůrné programy 7, 7 mld. Kč. Více»

28 duben 2009

Ministerstvo financí navrhuje zrušení daně z převodu nemovitostí.

Lidé, kteří se chystají prodat nějakou nemovitost, možná zanedlouho získají významnou úlevu. Ministerstvo totiž od ledna roku 2010 navrhuje zrušit daň z převodu nemovitostí, která nyní činí 3% z kupní ceny nemovitosti. Více»

21 prosinec 2008

Od příštího roku skončí s konečnou platností osvobození daně u novostaveb.

Legislativní novelu totiž již schválila PS Parlamentu ČR a Senát a podepsal ji i prezident. Více»

13 prosinec 2008

Poslanecká sněmovna zdanila novostavby.

Vlastníci novostaveb budou muset nově platit daň z nemovitosti (pozn. zák. č. 338/1992 Sb.). Více»

7 listopad 2008

Nečekaný krok ČNB

Centrální banka včera překvapila všechny analytiky průdkým až razantním snížením úrokových sazeb. Více»

10 říjen 2008

Sněmovní rozpočtový výbor PS doporučil zrušit osvobození daně u novostaveb.

Osvobození novostaveb od daně z nemovitosti na 15 let by mělo skončit. Rovněž by tak daň z nemovitosti měli začít platit i vlastníci domů, kteří své nemovitosti nechali zateplit. Více»

1 červen 2008

Od příštího roku by se měla zvednout daň z nemovitosti !

Daň z nemovitosti, která je upravená v zákoně č. 338/1992 Sb.,o dani z nemovitosti, by měla podle prvních průzkumů zvednout až zhruba šestina obcí v České republice. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

V Drahelicích hodlají postavit centrálu IZS.

Plán na vytvoření společného zázemí pro složky Integrovaného záchranného systému v Nymburce získává konkrétní obrysy. Více»

Gazprom varoval, že ceny plynu v EU mohou v zimě vzrůst o dalších 60 pct.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4 000 dolarů (96.713 Kč) za 1 000 metrů krychlových. Více»

Zeman kontrahoval zákon upravující vymezení skutečných majitelů.

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci změní. Více»

Na agrosalonu Země živitelka bude přes 600 vystavujících.

Na 48. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka se v Českých Budějovicích představí přes 600 vystavovatelů. Výstavní plochy jsou obsazené podobně jako v posledním předpandemickém roce 2019. Více»

SRN podle WSJ neodstaví jaderně elektrárny.

Německo kvůli energetické krizi neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku, na kdy Berlín zastavení výroby z jádra naplánoval. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019