Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

17 červen 2022

Dodomo představuje zcela nový koncept pronájmu.

Před dvěma lety představilo Dodomo alternativu k běžným nájemním kaucím a začalo měnit zkostnatělý standard. Nyní Dodomo ohlašuje partnerství s Generali Českou pojišťovnou a představuje zásadní vylepšení svých služeb. Více»

9 červen 2022

Do deseti týdnů půjdou bytové domy v Matiční ulici k zemi.

Stavební firma si převezme od města Ústí nad Labem dva bytové domy v Matiční ulici, půjdou k zemi. Demolice by měla být hotová do deseti týdnů od předání staveniště, později by se mělo ještě rozhodnout, co domy nahradí. Více»

23 květen 2022

Nájemní bydlení je na vzestupu.

PSN proto v Praze připravuje velké projekty. Více»

1 březen 2022

Jak se bude vyvíjet nájemní bydlení v metropoli z pohledu hlavního města?

Pražská developerská společnost (PDS), kterou hlavní město založilo loni, připravuje řadu projektů výstavby městských bytů. Město založilo PDS právě za účelem přípravy bytové výstavby na městských parcelách. Více»

25 leden 2022

Spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení.

Česká spořitelna chce ve spolupráci s městy stavět nájemní byty. Více»

22 leden 2022

Česká spořitelna hodlá stavět dostupné nájemní byty.

Mají být hlavně pro potřebné profese. Více»

4 leden 2022

Covid výrazně srazil počet bytů ke krátkodobým pronájmům.

V Praze totiž nabízeli vlastníci v polovině letošního července na platformě Airbnb ke krátkodobému pronájmu 6 972 ubytovacích jednotek, tři čtvrtiny z toho tvořily samostatné byty či domy. Více»

28 srpen 2021

Nejvyšší soud USA obnovil možnost vystěhovat neplatiče z nájmu.

Konzervativní většina nejvyššího soudu Spojených států ve čtvrtek večer zrušila moratorium na vyhoštění z nájemního bydlení. Končí tak ochrana rodin, které kvůli krizi způsobené pandemií covidu-19 nedokázaly měsíce platit nájem. Více»

3 srpen 2021

Radnice v Benešově nabídne další byty k pronájmu.

Seznam dalších volných městských bytů k pronájmu uveřejní benešovská radnice na své úřední desce už ve středu 18. srpna. Více»

11 červen 2021

Nájemné na konci roku mezičtvrtletně kleslo o 3,3 pct na 237 korun za m2.

Bytové nájemné v České republice na konci loňského roku v Praze a krajských městech kleslo mezikvartálně v průměru o 3,3 procenta na 237 korun za metr čtvereční. Více»

17 duben 2021

Dlouhodobé pronájmy pokračují v poklesech.

2+kk v Praze klesá o 15,9% na 14 000 Kč, v Ostravě o 9,5pct. Více»

17 prosinec 2020

Zákony na pomoc nájemcům kvůli covidu zůstávají platné.

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou zákonů, které v prvním nouzovém stavu kvůli pandemii koronaviru odkládaly placení nájmů bytů a nebytových prostor. Více»

15 prosinec 2020

Ústavní soud rozhodne o zákonech, které měly pomoci nájemcům.

Ústavní soud ve středu 16. prosince vyhlásí, jak rozhodl o dvou zákonech, které měly v prvním nouzovém stavu pomoci nájemcům v bytech i právnickým osobám v pronajatých prostorách. Více»

14 září 2020

Poptávka a nabídka nájemního bydlení v České republice se přibližují.

Poptávka a nabídka na trhu nájemního bydlení v ČR se od července sice začaly přibližovat, nabídka je však nadále výrazně vyšší. Více»

28 srpen 2020

Města v Karlovarském kraji plánují nakupovat činžovní domy.

Města v Karlovarském kraji přiostřují boj proti obchodníkům s chudobou. Více»

11 červenec 2020

Židovské domy v Kolíně se zpřístupní.

Dva židovské domy v ulici Na Hradbách, které kupuje město Kolín, se mají po rekonstrukci zpřístupnit veřejnosti. Více»

7 červenec 2020

U služeb Airbnb je nutné dle ministryně Dostálové zajistit vymahatelnost práva.

U krátkodobých pronájmů typu Airbnb je třeba spíše zajistit vymahatelnost současného práva než vydávat nové regulace. Více»

4 červenec 2020

Tulipa Karlín se bude pronajímat.

Developer AFI Europe mění strategii ve prospěch nájemního bydlení. Všechny rezidenční projekty, které v České republice postaví, už mají být určené k pronájmu. Cílem je vybudovat vlastní portfolio tisícovky nájemních bytů. Více»

19 červen 2020

Kladno mění pravidla pro nájemce městských bytů.

Magistrát v Kladně upravuje pravidla pro přidělování městských bytů, hodlá podpořit rodiny a seniory. Město má zhruba 2 000 bytů. Zájem o ně je značný. Více»

15 červen 2020

Odkladem nájemného dle virového zákona lze prý přijít o příspěvek na bydlení.

Veřejný ochránce práv upozorňuje na úskalí dobře myšleného speciálního koronavirového zákona, který umožňuje odložit kvůli pandemii platbu nájemného. Více»

5 červen 2020

Nařízení o zrušení zmrazení nájemného u bytů je účinné ode dneška.

Zmrazení nájemného u bytů, které vláda zavedla kvůli koronaviru 23. dubna, dnes definitivně končí. Vládní nařízení, které cenové moratorium nájemného z bytů ruší, včera vyšlo ve Sbírce zákonů a dnes vejde v účinnost. Více»

2 červen 2020

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů soukromých vlastníků.

Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Více»

16 květen 2020

Veřejný ochránce práv nemůže kontrolovat dodržování zákazu zvyšování nájemného.

Ombudsman zaznamenal první podněty a dotazy od občanů, kterým se pronajímatelé pokouší navýšit nájemné v rozporu s cenovým moratoriem nájemného z bytů, které bylo zavedeno nařízením vlády č. 202/2020 Sb. s účinností od 24. dubna 2020. Více»

15 květen 2020

Někteří senátoři navrhli, aby ÚS zrušil zmrazení nájmů.

Třicítka senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru. Více»

12 květen 2020

Plošný zákaz služeb typu Airbnb není dle asociace nutný.

Plošný zákaz služeb krátkodobého pronájmu typu Airbnb není podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) nutný a v současné době ekonomického poklesu ani žádoucí. Více»

11 květen 2020

Opoziční senátoři dávají možnost posoudit odklad nájmů Ústavním soudem.

Část senátorů posílá Ústavnímu soudu stížnost na zákony o nájemném, které vláda přijala v době legislativní nouze jako jedno z opatření na pomoc ekonomice v době koronavirové epidemie. Více»

7 květen 2020

Airbnb díky koronaviru propustí čtvrtinu zaměstnanců.

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, propustí 1 900 zaměstnanců, což představuje zhruba 25 procent její celkové pracovní síly. Více»

4 květen 2020

Pokles poptávky zažíval trh s nájemními byty na střední Moravě už nějakou dobu.

Kvůli nouzovému stavu a nejistotě způsobené opatřeními proti koronaviru nyní ale skoro zamrzl a k normálu se vrací pouze velmi pozvolna. Více»

4 květen 2020

Prostějov zvýšení činže odkládá, Přerov nikoliv.

Na krizi okolo koronaviru rychle reagovala např. prostějovská radnice. Krátce předtím, než začal nouzový stav, ohlásila od dubna razantní zvýšení nájmů v městských bytech o pětinu. Více»

2 květen 2020

Zmrazení nájmů musí být podle stížnosti Senátorů časově ohraničeno.

Senátoři ODS a hnutí STAN požádají Ústavní soud o zrušení moratoria na výši nájmů, které vláda přijala minulý týden v souvislosti s epidemií koronaviru. Více»

28 duben 2020

Počet dostupných nájemních bytů v Praze v meziroční komparaci vzrostl o 72 pct.

Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v metropoli na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 procenta na 12 371. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Více»

23 duben 2020

Dlužný nájem půjde splatit do konce roku, stát ručit nebude.

Nájemci nebudou moci dostat výpověď z bytu, jestliže do konce července nebudou platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů. Více»

19 duben 2020

Zprostředkovatelé ubytování v soukromí budou muset sdílet údaje s úřady.

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

17 duben 2020

Senát poslancům vrátil zákon o dluzích na nájemném.

Stát by měl podle Senátu ručit za čtyři pětiny nájemného v bytech, které by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku epidemie koronaviru. Více»

16 duben 2020

Zákon na ochranu nájemců prý obsahuje podle senátorů chyby.

Rozsáhlá diskuse čeká dnes v Senátu zákon, podle kterého by nájemníci bez příjmů nemohli dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Více»

14 duben 2020

Nemožnost výpovědi nájmu přinese dle očekávání analytiků více škody než užitku.

Opatření, podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, pokud v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, přinese víc škody než užitku. Je to nesystémový krok. Uvedli to analytici, které Česká tisková kancelář oslovila. Více»

13 duben 2020

Opatření na odklad nájmu je dle mínění Prouzy nepřijatelné a rizikové.

Opatření na odklad nájmů na pomoc podnikatelům, kteří kvůli vládním opatřením museli zavřít provozy, považuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza za nepřijatelné a velmi rizikové řešení. Více»

12 duben 2020

Nájemci bez příjmů budou načas chráněni před výpovědí z nájmu bytu.

Nájemníci bez příjmů asi nebudou moci dostat výpověď z bytu kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Více»

10 duben 2020

Stát by měl podle vlastníků bytů postiženým krizí poskytnout příspěvek.

Stát by měl nájemcům, kteří kvůli koronavirové krizi nemohou platit nájemné, poskytnout příspěvek na bydlení. Vládní návrh na odložení splátek nájemného povede ke zneužívání. Více»

8 duben 2020

Cizinci se podle asociace do Airbnb nevrátí dříve než za rok.

Podnikatelé v krátkodobých pronájmech typu Airbnb čelí kvůli koronaviru vysokým ztrátám. Agentury zaměřené na tuto činnost mají měsíční propady o statisíce až miliony korun. Více»

6 duben 2020

Poskytovatelé Airbnb budou mít povinnost s úřady sdílet informace.

Poskytovatelé služby ubytování v soukromí, jako je např. Airbnb, budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

5 duben 2020

Majitelé bytů, kteří je chtějí pronajímat v AirBnb, musí dodržet správní postup.

Celý článek si můžete přečíst na: https://advokatnidenik.cz/2020/04/04/majitele-bytu-kteri-je-chteji-kratkodobe-pronajimat-musi-dodrzet-spravni-postup/. Více»

3 duben 2020

Návrh MMR na nemožnost výpovědi nájmu je podle vlastníků domů nepřijatelný.

Návrh ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, jestliže v důsledku koronavirové krize není schopen platit své závazky, je nepřijatelný. Více»

2 duben 2020

Právní norma by měla omezit výpovědi z bytů kvůli nezaplacenému nájemnému.

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého nesmí nájemce dostat výpověď z bytu, pokud není kvůli epidemii koronaviru schopen platit nájemné. Více»

24 únor 2020

V Berlíně včera vstoupil v platnost zákon, který na pět let zmrazuje nájemné.

Cílem kontroverzního opatření je zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala. Jmenovaný zákon se dotýká 1, 5 mil. bytů. Více»

22 únor 2020

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

19 únor 2020

Vlastníci vyklízejí problémový dům v Plzni obývaný bezdomovci.

Soukromí majitelé začali s pomocí města, policie, strážníků a neziskových organizací vyklízet problémový dům v Přeštické ulici v Plzni, obývaný desítkami bezdomovců a narkomanů. Více»

15 únor 2020

V metropoli začala akce proti Airbnb v bytě pronajatém přes Airbnb.

V bytě v pražské Jindřišské ulici včera odstartoval happening kolektivu Stop Airbnb zaměřený proti platformám pro krátkodobé ubytování. Byt si kolektiv pronajal přes Airbnb a plánuje v něm program na celý víkend, kdy bude otevřen široké veřejnosti. Více»

7 únor 2020

Na Prostějovsku se pokusil nájemce zabít sekáčkem vlastníka činžovního domu.

V Bedihošti na Prostějovsku napadl devětadvacetiletý nájemce sekáčkem na maso vlastníka bytu, uvedla policie. Způsobil mu těžká zranění, včetně mnohačetných zranění hlavy. Více»

31 leden 2020

Město Berlín možná skončí u soudu kvůli zmrazení nájemného.

Německá metropole na pět let zmrazí výši nájemného. Právní krok, o němž rozhodlo berlínské zastupitelstvo, je v Německu zatím nejdalekosáhlejším opatřením proti rychle rostoucím nákladům na nájemní bydlení. Více»

21 leden 2020

Křeček má podle prezidenta republiky zkušenosti z hájení práv nájemců.

Bývalý zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček má podle prezidenta Miloše Zemana nejlepší předpoklady stát se veřejným ochráncem práv, protože se tématu věnoval jako předseda sdružení chránícího práva nájemníků. Více»

14 leden 2020

Stavební firmy v Berlíně sužuje plánované zmrazení nájemného.

Stavební společnosti v Berlíně čelí výraznému úbytku zakázek v důsledku plánovaného zmrazení nájmů. Na svém webu o tom informuje list Financial Times (FT). Více»

29 prosinec 2019

Některé pražské městské části hodlají v roce 2020 zvyšovat nájmy v bytech.

Další tak už učinily letos, stejně jako pražský magistrát. Významnější zdražování plánují např. Praha 5, Praha 6 a Praha 8. Další městské části chtějí nastavit vyšší nájemné pouze při prodlužování stávajících smluv a uzavírání nových. Více»

17 prosinec 2019

Češi častěji a raději bydlí ve vlastní nemovitosti než v nájmu.

Toto zjištění ukázala data Eurostatu. V České republice do kategorie „vlastník“ patří 78,5 procent domácností. Tento údaj řadí Čechy na 11. místo z evropské osmadvacítky. Nejvíce vlastníků nemovitostí je v Rumunsko (96 procent). Více»

17 prosinec 2019

Městské části v metropoli zvedají nájemné v městských bytech.

Nejčastěji zvyšují radní nájmy o jednu pětinu současné výše, což je maximu, které jim zákon umožňuje. Nájemci mají platit přibližně 120 – 150 korun z metr čtvereční. V některých částech Prahy se nájmy obecních bytů zvedají poprvé po deseti letech. Více»

8 prosinec 2019

Splátka hypotečního úvěru je průměrně o 1 137 Kč nižší než nájem.

Bydlení ve vlastním nebo pronajatém bytě je téma, které se diskutuje poměrně často. Více»

5 prosinec 2019

Zvyšovat nájem v Chánově prý není fér.

Radní na Mostecku zdražují bydlení v sociálně vyloučeném Chánově. Více»

5 listopad 2019

Pronájem přes Airbnb se již jednotlivcům nevyplácí.

V důsledku proměny trhu sdíleného ubytování se již pronájem vlastních bytů jednotlivcům nevyplatí. Airbnb se stává doménou podnikatelů, kteří nabízí více nemovitostí naráz. Více»

29 říjen 2019

Nájemné v metropoli se za pět let zvýšilo skoro o polovinu.

Průměrné měsíční nájemné v Praze se za pět let zvýšilo téměř o polovinu - nájemné stouplo z 214 korun za metr čtvereční v prvním pololetí roku 2014 na 307 korun v polovině letošního roku. Více»

23 říjen 2019

Berlín zmrazí nájmy.

Hodlá tak bojovat proti růstům cen bydlení. Více»

7 říjen 2019

Ceny nájemného v bytech v Brně i ve 3. čtvrtletí letošního roku rostly.

Od pololetí zdražilo nájemné v bytech 2+kk, 3+1, 3+kk a 4+1. Toto zjištění vyplývá z analýzy portálu Ideálnínájemce.cz, který se zabývá pronajímáním bytů a ceny nájemného dlouhodobě sleduje. Více»

6 říjen 2019

Na Praze 7 chtějí zrekonstruovat vybydlený dům.

Firmu, která opraví vybydlený činžovní dům v Dobrovského ulici 17, hledá Praha 7. Zájemci se mohou hlásit do 17. října. Více»

1 říjen 2019

Za nájem v metropoli si lidé v příštích letech připlatí.

Výše nájemného se přiblíží západoevropským městům. Více»

22 září 2019

Na Černém Mostě hlavní město privatizuje další panelák.

Panelový dům v Bojčenkově ulici na Černém Mostě bude moci odkoupit družstvo nájemců. Pražští zastupitelé po diskuzi o pravidlech privatizace jednomyslně schválili cenu asi 181 milionů korun. V činžovním domě se nachází 60 bytů. Více»

21 září 2019

Metropole bude mít po vzoru západu komunitní nájemní domy.

Lidé zde budou žít v malých bytech se sdílenými prostory V květnu 2016 otevřela společnost The Collective nájemní komplex Old Oak, který se celkem s 546 byty stal prvním projektem colivingu v Británii a největším na světě. Více»

6 srpen 2019

Výše nájemného v Brně ve 2. čtvrtletí stagnuje, v některých případech klesá.

Ceny nájmů nepatrně vzrostly akorát u bytů 1+kk, 4+1 a 4+kk, u bytů 2+kk a 3+kk nájemné dokonce kleslo. Meziročně ceny bytů mírně stoupají. Toto zjištění vyplývá z analýzy portálu Ideálnínájemnce.cz. Více»

4 srpen 2019

Na Praze 1 dochází ke zvýšení nájemného u bytů bez valorizace.

Radní Prahy 1 schválili navýšení nájemného u obecních bytů, jejichž nájemci nemají ve smlouvách valorizační doložku, a to o 8 procent. Více»

24 červenec 2019

Růst nájemného ve velkých českých městech ve 2. čtvrtletí ubral na tempu.

Meziroční růst nájmů ve velkých českých městech u nejprodávanějších bytů 2+KK ubral na tempu. V metropoli se růst blížil údajům z konce března, Brno zaznamenalo pokles o 4 procentní body a Ostrava dokonce pokles o 15 procentních bodů. Více»

23 červenec 2019

Růst nájemného ve velkých městech ČR ve 2. čtvrtletí zpomalil.

Meziroční růst cen bytových nájmů ve čtyřech největších českých městech u nejprodávanějších bytů 2+KK ve druhém čtvrtletí zpomalil. Více»

19 červenec 2019

Kauza HSystém pokračuje.

Konkurzní správce žaluje družstvo Svatopluk o milionové nájemné. Více»

15 červenec 2019

Švýcaři bydlí v nájmu.

Hypoteční úvěr jejich příjem v Curychu nezaplatí. Více»

8 červen 2019
30 květen 2019

Metropole zvýší nájmy u více než 2 300 městských bytů o čtvrtinu.

Magistrát zruší dosavadní slevu 25 procent na nájemném u 2 326 bytů, tedy u zhruba třetiny svého bytového fondu. Schválili to pražští radní. Více»

29 květen 2019

Metropole ruší slevu na nájemném.

Zvedne totiž nájem u více jak 2 000 bytů. Více»

24 květen 2019

Mladí lidé se potýkají s problémy s bydlením.

Ve vlastním bydlení jich bydlí 23 procent a u rodičů zhruba třetina. Na kolejích nebo v pronájmu pak bydlí více než 40 procent lidí ve věku 18 až 30 let. Uvedená data vyplývají z průzkumu realitní společnosti Residomo. Více»

23 květen 2019

V pronájmu nebo na kolejích bydlí až 40 procent mladých.

V pronájmu nebo na kolejích bydlí v České republice více než 40 procent lidí od 18 do 30 let. Ve vlastním bytě nebo domě jich bydlí 23 procent, u rodičů přibližně třetina. Více»

6 květen 2019

Nedostatek bydlení nutí občany do spolubydlení.

Poptávka po nájemním bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku, a to hlavně ve větších městech. Na jednu nabídku se hlásí až 50 zájemců. Více»

13 duben 2019

V Kolíně se zvýší nájemné.

Nájemné v městských bytech i nebytových prostorech pro podnikání v Kolíně se zvýší. Rada města rozhodla o růstu nájemného o inflaci. Město vlastní 1 850 bytů. Více»

7 duben 2019

Některé městské části v Praze zvýší nájemné v městských bytech.

Po vzoru pražského magistrátu, který hodlá zvyšovat nájmy v městských bytech, se k odobnému kroku chystají nebo jej už učinily i některé městské části. Více»

5 duben 2019

Mladí lidé rostoucí ceny nájemného řeší spolubydlením.

Průměrně za nájem lidé zaplatí čím dál víc. Na konci loňského roku nájem meziročně vzrostl o další tři procenta. Více»

27 březen 2019

Ruská diplomacie navrhla ČR nové konzultace o nemovitostech.

Ruské ministerstvo zahraničí navrhlo českému velvyslanci v Moskvě uspořádat co nejdříve nové kolo konzultací o problémech kolem pronájmu nemovitostí v metropoli. Více»

26 březen 2019
21 březen 2019

Metropole bude zvyšovat nájmy svých bytů o inflaci.

Management Prahy hodlá začít zvyšovat nájmy městských bytů o inflaci, což sice magistrát podle drtivé většiny nájemních smluv může, ale již minimálně deset let to nedělá. Úpravou by měl magistrát ročně získat o zhruba 11 milionů korun více. Více»

21 březen 2019

Moskva vyčetla České republice nařčení ohledně pronájmu bytů v Praze.

Ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě upozornilo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku na údajně bezdůvodná nařčení, která se šíří kolem nemovitostí využívaných ruskou ambasádou v Praze. Více»

14 březen 2019

Nájemní bydlení v České republice frčí.

Byty se pronajímají nejrychleji v historii. Více»

14 březen 2019

Zájem o pronájem se po zpřísnění hypotečních úvěrů na Slovensku zvyšuje.

Trh s nájemným bydlením se začíná probouzet i v Bratislavě. Více»

12 březen 2019

V metropoli se koná výstava o Airbnb.

Problematikou sdílené ekonomiky a pražského bydlení se zabývá nově zahájený projekt Art Apartment v srdci města, který odstartoval počátkem února. Více»

23 únor 2019

Nájem v Bratislavě roste pomaleji než ve většině krajských měst.

Ceny nájmů v Bratislavě rostly od roku 2010 řádově o deset procent. Nekopírují tak růst cen nemovitostí na prodej. Více»

19 únor 2019

Nájemních bytů v metropoli ubývá.

Ceny nájmů dál porostou. Více»

18 únor 2019
20 prosinec 2018

Booking.com obdržel pokutu za dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování.

ÚOHS udělil společnosti Booking.com za narušení hospodářské soutěže na trhu zprostředkování online rezervace krátkodobého ubytování i na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v ČR pokutu ve výši 8,3 milionu korun. Více»

8 prosinec 2018

O byty pro střední třídu by se měly podle SON postarat obce.

Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba a bývalý předseda SON Stanislav Křeček vystoupili 7. prosince 2018 v Praze na tiskové konferenci na téma zlepšení dostupnosti bydlení v České republice. Více»

2 prosinec 2018

Nové vedení metropole hodlá zvýšit nájemné u stovek bytů ve vlastnictví Prahy.

Za bydlení ve zhruba tří tisícovkách městských bytů totiž platí nájemci nájemné hluboko pod tržní úrovní bez konkrétního důvodu. Hlavní město bude usilovat o jejich zvýšení. Nebude se to týkat bytů pro potřebné profese nebo sociálně slabé. Více»

1 prosinec 2018

Ivana Tykač patří mezi největší provozovatele krátkodobých pronájmů v metropoli.

Turistům nabízí kolem tisíce lůžek. Svůj realitní byznys hodlá nicméně dále rozšiřovat. Více»

21 listopad 2018

Airbnb nabízí metropoli pomoc při výběru místních poplatků.

Společnost Airbnb nabídla hlavnímu městu spolupráci při výběru ubytovacího poplatku za všechny své tamní hostitele. Pakliže bude návrh přijat a max. výše poplatku stanovena na 50 korun za den, mohla by si Praha přijít na 160 milionů korun. Více»

10 listopad 2018

Na Starém Městě se přes Airbnb pronajímá až každý pátý byt.

V nejužším historickém centru Prahy je ke krátkodobým pronájmům prostřednictvím Airbnb a podobných platforem využíván každý pátý byt, což má znatelný vliv na růst cen klasických nájmů. Více»

28 říjen 2018

Průměrný nájem v metropoli do října vzrostl o 8,5 procenta na 345 korun za m2.

Průměrné nájemné bez poplatků v hlavním městě ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostlo o 8,5 procenta na 345 korun za metr čtvereční. Za poslední dva roky stouplo skoro o čtvrtinu. Nejvíce se za poslední rok zvýšilo v Praze 9. Více»

18 říjen 2018

Vlastník okenáře Vekra odkoupil lukrativní činžovní dům na Vinohradech.

Investiční skupina ICP Capital Partners, vlastník výrobce oken Vekra, investoval okolo 150 milionů korun do činžovního domu na "zajímavé" pražské adrese. Více»

15 říjen 2018

Další prohraný spor ohledně regulace nájemného u ESLD ve Štrasburku.

ČR prohrála další spor u Evropského soudu pro lidská práva ve francouzském Štrasburku, který se týkal problematiky neoprávněné regulace nájemného ze strany českého státu, o které jsme vás již několikrát konzistentně informovali od roku 2007. Více»

2 říjen 2018

Mezi pronajímateli bytů přes Airbnb se nachází stále více seniorů.

Mezi hostiteli, kteří krátkodobě pronajímají ubytování prostřednictvím aplikace Airbnb, roste počet seniorů. Zatímco v roce 2015 jich bylo v tuzemsku 180, letos již 675, tedy šest procent všech aktivních hostitelů. Více»

28 září 2018

Praha postaví činžovní domy.

Pražský magistrát zahájil výstavbu osmi činžovních domů v hodnotě 840 milionů korun určených pro dostupné bydlení. Více»

19 září 2018

Management Prahy bude požadovat změnu zákona na regulaci Airbnb.

Metropole bude chtít změnu zákona, která upraví provozování ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by měli např. povinnost poskytnout údaje o ubytovaných a Praha hodlá rovněž zavést možnost regulovat Airbnb prostřednictvím vyhlášky. Více»

16 září 2018
11 září 2018

Hnutí ANO plánuje mít na Libeňském mostě činžovní dům.

Kandidát ANO na pražského primátora Petr Stuchlík představil plán nového Libeňského mostu. Projekt od architekta Jaromíra Pizingera počítá s tím, že na mostě bude stát bytový dům. Více»

8 září 2018

Developeři očekávají úbytek zájemců o koupi bytu.

Hodlají proto Čechy naučit bydlet v nájmu. Více»

29 srpen 2018

Volte nás, byty zajistíme.

Politici v metropoli učinili z nedostatku dostupných rezidenčních nemovitostí hlavní téma letošních komunálních voleb. Více»

29 srpen 2018

Stát plánuje stavět byty s regulovaným nájemným.

Ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí chtějí nejpozději na jaře příštího roku rozjet výstavbu bytů s regulovaným nájemným. Ročně hodlá stát investovat až dvě miliardy korun. Více»

16 srpen 2018

Soukromí si Češi, Moravané a Slezané chrání.

Vlastní byt by totiž pronajal jen každý desátý. Více»

10 srpen 2018

Část měst v ČR i EU požadují jasná pravidla pronájmů přes Airbnb.

Část českých měst by chtěla jasná pravidla i regulaci krátkodobých pronájmů bytů přes americkou firmu Airbnb. Hlavně v Praze roste počet stížností na klienty obdobných sdílených ubytovacích služeb. Více»

8 srpen 2018

Pozor u nepoctivých RK na poplatky při sjednání nájmu přes realitní kancelář!

Realitní kanceláře si za sjednání nájmu účtují provizi. Většinou její výše dosahuje jednoho měsíčního nájmu. To není nic neobvyklého. Více»

30 červenec 2018

Zelení podporují zvýšení počtu nájemních bytů.

V metropoli existuje více než tisícovka prázdných domů, část se nachází v rukou hlavního města a městských částí a část náleží soukromníkům. Více»

22 červenec 2018
20 červenec 2018

MČ Praha 7 získala do vlastnictví stomilionový činžovní dům.

Místostarostovi Kamilu Vavřinci Marešovi a starostovi Janu Čižinskému se podařilo dovést do úspěšného konce řízení, které trvalo přes dvacet pět let. Více»

5 červenec 2018

Palma de Mallorca zakázala Airbnb!

Hlavní město Baleárských ostrovů Palma de Mallorca tak povolila od letošního července jen pronájem v rodinných domech nebo chatách. Více»

29 červen 2018

Podle Sdružení nájemníků je AirBnB nezákonné!

Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků ČR, prohlásil, že služby typu AirBnB jsou ilegální. Podle jeho názoru je možné krátkodobé ubytování pouze v ubytovnách a hotelích. Nikoli v bytových, činžovních domech. Více»

27 červen 2018

V ČR vznikl první fond investující do nájemního bydlení.

Fond českého bydlení nabízí investorům z řad právnických i fyzických osob roční zhodnocení šest až devět procent. Do pěti let chce vlastnit více než tisíc nájemních bytů po celé České republice v hodnotě více než miliardy korun. Více»

22 červen 2018

Přes Airbnb bydlelo v tuzemsku o polovinu více hostů.

Nejúspěšnější službě zprostředkující pronájem ubytování se v ČR daří. Počet návštěvníků ubytovaných přes aplikaci Airbnb se loni v meziroční komparaci zvýšil o 52 procent na 1, 02 milionu. Mimo metropoli pak dokonce vzrostl o 108 %. Více»

2 květen 2018

ÚOHS nezjistil předražené činže v bytech Residoma.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezjistil, že by společnost Residomo zneužívala dominantní postavení a ve svých bytech stanovovala nepřiměřeně vysoké nájmy. Více»

30 duben 2018

Airbnb loni k ubytování v tuzemsku využilo přes jeden milion cizinců.

Službu amerického internetového zprostředkovatele turistických pronájmů Airbnb využilo v loňském roce k ubytování v ČR přes milion lidí, dalších více než 420.000 lidí s pomocí Airbnb vycestovalo z České republiky do zahraničí. Více»

18 duben 2018

Průměrná cena nájemního bydlení vzrostla v ČR cca o 14 procent.

Ke konci loňského roku průměrná nabídková cena nájemního bydlení v tuzemsku meziročně vzrostla o 13,8 procenta na 197 korun za metr čtvereční. Toto zjištění vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte. Více»

11 duben 2018

Inflace u nájemného dosáhla 2,4 procent.

Zatímco míra inflace v březnu dosáhla na 1,7 %, míra inflace u nájemného byla o 0,7 procentního bodu vyšší – 2,4 %. Více»

3 duben 2018

Senioři nemají na činže, někteří proto končí jako bezdomovci.

Máte důchod jedenáct tisíc korun, za byt dáte devět tisíc. Kolik vám zbude na celý měsíc? Ne, to není školní úloha, ale běžné počty řady seniorů v tuzemsku. Více»

22 březen 2018

V Tanvaldu odstartovala demolice tzv. domu hrůzy.

V Tanvaldu v Jizerských horách začala ručním rozebíráním střechy a krovů demolice takzvaného domu hrůzy, který stojí v centru města u bývalého autobusového nádraží. Více»

22 únor 2018

Ceny nájemného dále zdraží.

Zdražování realit se podepsalo i na nájemním bydlení. Během posledního roku v krajských městech včetně Prahy vzrostly cen nájmů o desetinu. Více»

14 únor 2018

Regulace postupně přistřihuje křídla Airbnb.

Počet aktivních hostitelů v metropoli na Airbnb stagnuje. Jmenovaná služba se začíná profesionalizovat, zásah Finanční správy rovněž zpomalí nárůst počtu nových nabídek. Více»

9 únor 2018

Nájemné letos rozhodně neklesne.

Pronájmy by v roce 2018 měly zdražovat. V lepším případě by ale podle IdelníhoNájemce.cz mohly stagnovat. Na vině je nabídka, která nestačí pokrývat poptávku po bydlení. Více»

3 únor 2018

ÚS přiznal náhradu škody obětem regulace nájemného.

Ústavní soud vydal nález o stanovení výše odškodnění za regulaci nájemného v letech 2005 – 2006. Stěžovateli tak přiznal náhradu škody stanovenou výpočtem rozdílu mezi nájemným obvyklým (tržním) a nájemným regulovaným. Více»

28 leden 2018

Byty jsou drahé.

Zájem o nájemní bydlení roste. Více»

28 leden 2018

Tuzemské nájemní bydlení čeká v roce 2018 renesance.

Růst úrokových sazeb a cen nemovitostí v roce 2018 povede k tomu, že se pro některé skupiny obyvatel stane vlastnické bydlení nedostupné. Více»

26 leden 2018

Nájemci budou zřejmě potřebovat k trvalému pobytu souhlas pronajímatele.

Nájemce bytu se asi nově bude moci přihlásit k trvalému pobytu jen se souhlasem vlastníka nemovitosti, v níž bydlí. Více»

15 leden 2018

Nájemné v roce 2017 rostlo rychleji než inflace.

Inflace v roce 2017 dosáhla na průměrných 2,5 %. Nájemné se ale zvyšovalo rychleji. A ani příští rok se jeho růst nezastaví. Více»

4 leden 2018

Růst cen vlastního bydlení se podepisuje i na cenách nájmů.

Ceny českých nemovitostí rostly v posledních dvou letech téměř o 40 procent. Zdražují nejen novostavby, ale i starší byty. S růstem cen nemovitostí a zhoršující se dostupností hypoték ale rostou i ceny nájemního bydlení. Více»

1 leden 2018

Novým vlastníkem činžovního domu na Smetanově nábřeží se stala Arca Capital.

Trojkřídlý dům Bellevue na Smetanově nábřeží v metropoli koupila česko-slovenská investiční skupina Arca Capital. Cenu akvizice skupina neuveřejnila. Více»

6 prosinec 2017

Pronájem garsonek podražil v některých regionech až o 40 procent.

Nejdražší je nájem v hlavním městě, kde si garsonku pronajmete v průměru za 7 884 korun bez poplatků. Více»

29 listopad 2017

MČ Praha 7 opraví činžovní dům.

Bytový dům v ulici Dobrovského 19, který se nachází na pražské Letné, je od roku 2013 prázdný. Poté, co zde byla zjištěna masivní nákaza dřevomorkou a narušení statiky, se dům stal takřka neobyvatelným. Více»

16 listopad 2017

Kafkův rodný dům se nachází v rekonstrukci.

Činžovní dům u staroměstského chrámu sv. Mikuláše, v němž se narodil spisovatel Franz Kafka, jde do opravy. Více»

7 listopad 2017

V centru metropole se nachází spousta nevyužitých realit.

Lidé podílející se na iniciativě Prázdné domy už dva roky sledují situaci v hlavním městě. V současnosti navrhují využití prázdných budov ke krátkodobým pronájmům. Více»

30 říjen 2017

Velká mezera na trhu brněnskému start-upu prospívá.

Nezájem o střednědobé pronájmy ze strany RK i ubytovacích platforem typu Airbnb, přináší na trhu díru, která vyhovuje brněnské společnosti Flatio. Více»

27 říjen 2017

Platforma Airbnb plánuje výstavbu vlastních činžovních domů.

Zhoršující se situace ohledně sdíleného bydlení turistů donutila americkou společnost Airbnb ke vstřícnému kroku, který by budoucí situaci vyřešil. Více»

27 říjen 2017

Favorizování nájmů v metropoli roste.

Poptávka po nájemním bydlení stoupá a s ní i nájemné. Příčinou mohou být nízké úrokové sazby, díky nimž mohou lidé nakupovat menší byty vhodné k pronájmu. Vliv mají ale také vysoké ceny nových bytů a obliba krátkodobých pronájmů Airbnb. Více»

22 říjen 2017

Zájem o nájemní bydlení v metropoli v posledních letech roste.

Lidé v metropoli mají čím dál větší zájem o bydlení v nájmu. Současně ale rostou jeho ceny. Na konferenci Real Estate Market se na tom shodli zástupci společností, které působí na realitním trhu. Více»

15 říjen 2017

Přes Airbnb se za poslední rok ubytoval v tuzemsku skoro milion turistů.

Prostřednictvím Airbnb se od loňského do letošního září ubytovalo v České republice 908.000 hostů, což je v meziroční komparaci o 64 procent meziročně víc. Více»

10 říjen 2017

Ubytování přes Airbnb chtějí regulovat hoteliéři i zástupci měst.

Zájemce o nocleh v naší metropoli si v současnosti může rezervovat i jeden z tisíců bytů, které jako sdílené ubytování zprostředkovává zejména společnost Airbnb. Více»

10 říjen 2017

Aplikace Airbnb na území Prahy 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlením.

Fenomén sdíleného ubytování, jestliže nebude regulován, je velmi nebezpečný pro každé město, varuje radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil z ČSSD. Více»

10 říjen 2017

Airbnb v metropoli drží skoro polovinu ubytovacího trhu.

Česká vláda hodlá proto sdílenou ekonomiku regulovat a zdanit. Více»

10 říjen 2017

Z Airbnb se postupně stává velký byznys.

Někteří pronajímatelé zvažují kvůli velké konkurenci i odchod z byznysu. Více»

10 říjen 2017

MČ Praha 1 kontrolovala část bytů nabízených přes Airbnb.

Pochybení a problémy zjistila u více než čtvrtiny. Více»

6 říjen 2017

Airbnb je v metropoli v kurzu.

Málo pronajímatelů je však úspěšných. Více»

27 září 2017

Systém Airbnb zdražuje nejvíce byty 2Kk.

Cena bytu 2+Kk v metropoli dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru 83 tisíc korun za m2. Před dvěma lety to přitom bylo necelých 53 tisíc korun za metr čtvereční. Svůj podíl na růstu cen mají krátkodobé pronájmy přes Airbnb. Více»

26 září 2017

Ústavní soud neobnoví řízení v kauze o výši náhrady za regulaci nájemného.

ÚS neobnoví řízení o stížnosti tří lidí, kteří se soudili o výši náhrady za někdejší regulaci nájemného. Více»

24 září 2017

PČR Brno prověřuje možný podvod s inzeráty na výhodný pronájem bytu.

Přihlásilo se zatím 30 poškozených, kteří poslali finanční prostředky předem. Škoda se zatím vyšplhala na 600.000 Kč. Na policejním webu to sdělil mluvčí Pavel Šváb. Více»

21 září 2017

Zájem studentů o koleje stoupá.

Priváty se jim shánějí hůře. Více»

11 září 2017

Poptávka po bydlení v nájmu roste.

Spekulantů pak logicky přibývá. Více»

3 září 2017

Nymburk hodlá dát pokutu za zanedbaný činžovní dům.

Pokutu až do výše dva milióny korun plánuje dát radnice v Nymburku vlastníkům zanedbaného činžovního domu na Palackého třídě. Více»

1 září 2017
31 srpen 2017

Bytů pro studenty je v metropoli nedostatek.

Poptávka vysokoškolských studentů po nájemním bydlení místo ubytování na koleji v posledních letech v meziroční komparaci roste o několik procent. Více»

30 srpen 2017
28 srpen 2017

O poničené činžovní domy v Předlicích se vlastníci podle úřadů nestarají.

Více než deset bytových domů v ústecké městské části Předlice je v dezolátním stavu. Přimět vlastníky, aby se o ně starali, je skoro nemožné, uvedl místostarosta centrálního městského obvodu Karel Karika (PRO!Ústí). Více»

27 srpen 2017

Metropole zvažuje kvůli Airbnb regulaci sdíleného ubytování.

Sdílené ubytování především prostřednictvím portálu Airbnb zažívá obrovský boom, který dorazil i do našeho hlavního města. Více»

19 srpen 2017

Za nájem se platí v hlavním městě 293 Kč za m2.

Průměrně zaplatí Pražan 293 korun za metr čtvereční, jak vyplynulo z výzkumu společnosti Trigema. Více»

18 srpen 2017

Nájemné v metropoli je oproti severu Čech a Moravy zhruba až dvojnásobné.

Nájemné v hlavním městě bylo na konci prvního pololetí více než dvakrát vyšší než v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Zatímco v hlavním městě dosáhlo průměrně 293 korun za metr čtvereční, na Ústecku a Ostravsku 142 korun. Více»

28 červenec 2017

U soudu skončilo deset zastupitelů v Postoloprtech.

Na lavici obžalovaných u soudu v Chomutově se posadilo deset členů zastupitelstva města Postoloprty. Obžaloba je viní, že prodali městský dům za nižší cenu, než je v místě obvyklé. Více»

26 červenec 2017

Vlastníci bytu vystěhovali neprávem neplatící nájemce.

U trestního soudu v Lounech dostali "podmínku". Více»

12 červenec 2017

Vlastníci činžovních domů si ve Štrasburku vysoudili miliony.

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku potvrdil, že Česká republika právní regulací nájemného poškodila zájmy tří českých majitelů domů. Jeho únorový rozsudek teď totiž nabyl právní moci. Více»

11 červenec 2017
10 červenec 2017

Další pokus o podvod ohledně nabídky nájmu bytu!

Na webových stránkách iDNES.cz/Praha a střední Čechy - viz: http://praha.idnes.cz/inzerat-byt-praha-vinohrady-levny-pronajem-podvod-fwr-/praha-zpravy.aspx?c=A170703_2336776_praha-zpravy_nub, je hovořeno o dalších pokusech jak vylákat z lidí peníze! Více»

28 červen 2017
27 červen 2017

Dle Airbnb bude letní sezóna roku 2017 tou doposud nejvytíženější.

Naše metropole navíc patří mezi letošní celosvětové favority. Oproti loňskému létu již zmiňovaná platforma zaznamenala dvojnásobek rezervací. Více»

23 červen 2017

Sdružení nájemníků vyzývá Prahu, aby řešila Airbnb.

Sdružení nájemníků ČR (SON) vyzvalo vedení Prahy a dalších velkých měst v ČR, aby se začala zabývat ubytováním přes Airbnb. Více»

22 červen 2017

Dejte si pozor na podvodné ubytování v soukromí!

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) varuje před podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Více»

21 červen 2017

Činžovních domů bez nájemců je již sedm tisíc.

Z celkového počtu bezmála 100 tisíc činžovních domů určených k bydlení je teď v metropoli více než sedm tisíc z nich zařazeno do kategorie neobydlené. Za tento stav mohou nevyjasněné majetkoprávní vztahy. Více»

15 červen 2017

Jak se mění podmínky nájmu bytu při změně vlastníka bytu?

V průběhu vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem může logicky dojít k prodeji či darování pronajatého bytu. Tato situace je pak v aplikační praxi naprosto normální (či běžná). Více»

9 červen 2017

Zmizela jedna z největších ostud centra Prahy.

Na Kocandě. Činžovní dům již nedělá ostudu. Více»

7 červen 2017

Slavná koupelnářská dynastie staví v metropoli nájemní bytovku.

Rodina Valových si od koupelnového byznysu (Siko), který je a stále bude jádrem podnikání, odskočila také k realitním investicím, kam směřuje část rodinných úspor. Více»

7 červen 2017

Zajímavá výstava mapuje nájemní bydlení u nás i v Evropě.

Různé podoby a variace nájemního bydlení v České republice, ale především zahraniční inspirace v této oblasti architektury ukáže výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Více»

6 červen 2017

Oprava Smetanova domu v Nymburce odstartuje v létě.

Tři nové třídy a učebnu jazyků, rampy pro bezbariérový vstup či kabinety, podlahy, část střechy, sociální zařízení i zateplení dostane Smetanův dům v Nymburku. Více»

31 květen 2017

Magistrát vyhradí městské byty policistům nebo zdravotníkům.

Hlavní město vyhradí více městských bytů zdravotnickému personálu, policistům, strážníkům a zaměstnancům magistrátu. Schválili to radní. Celkem se bude jednat o několik desítek bytů. Více»

19 květen 2017

Investiční skupina CTR spustila první projekt nájemního bydlení v Německu.

V samotném centru Drážďan nově pronajímá přes sto bytů. Více»

30 duben 2017

Nejrychleji se byty pronajímají v západočeské metropoli.

Nejrychleji pronajímají své rezidenční nemovitosti vlastníci plzeňských bytů. Nového nájemce totiž naleznou průměrně již za 12,5 dne. Více»

27 duben 2017

Nejlevnější nájmy jsou v Ústeckém kraji.

Nejdražší pak samozřejmě v hlavním městě. Více»

27 duben 2017

Nájemní byty se staly novou příležitostí pro developery.

Zájem developerů o nový druh portfolia s růstem nájemného stoupá. Začínají se proto zabývat projekty činžovních domů, kdy postaví celý nájemní dům a po jeho obsazení jej prodají dalšímu investorovi. Více»

26 duben 2017

Kdy máte právo na slevu z nájemného?

Nájemní byt musí být předán nájemci ve stavu způsobilém k bydlení, případně ve stavu, na jakém se nájemce s pronajímatelem dohodli. Jestliže tomu tak není, může nájemce za určitých podmínek získat slevu z nájemného. Více»

25 duben 2017

Soudobý vývoj realitního trhu zvýší určitě zájem o pronájmy i jejich cenu.

Podle realitních expertů čeká pražský rezidenční trh postupné ochlazení v důsledku změn v pravidlech hypotečního financování, klesající nabídky nových bytů v developerských projektech a prudkého růstu cen. Více»

22 duben 2017

Bohaté miliardáře lákají investice do českých imobilií.

Zakladatel a předseda představenstva privátní investiční skupiny RSBC Robert Schönfeld se zaměřil na český realitní trh. Založil proto Českomoravský nemovitostní fond SICAV, jehož úvodní portfolio tvoří činžovní domy za více než 200 milionů korun. Více»

18 duben 2017

Investice do bytů k pronájmu Čechy stále láká.

Důležité je vybrat si ale správné nájemce! Více»

16 duben 2017

Kdo s vámi může pobývat v nájemním bytě?

I když smlouvu o nájmu bytu uzavírá jako nájemce jediná osoba, mohou v bytě bydlet i jiní lidé. Více»

2 duben 2017

Dekrety na byt nejde jen tak rozdávat, je třeba taktéž podporovat zaměstnanost.

Starostové v Pardubickém kraji si v bytové politice všímají i otázky zaměstnanosti. Více»

31 březen 2017

Nájemné díky cenám bytů postupně zdražuje.

Činže pak tlačí vzhůru i krátkodobé pronájmy. Více»

31 březen 2017

Sdílené bydlení v České republice frčí.

Do České republiky naplno vtrhnul fenomén krátkodobých pronájmů. Řada lidí si v uplynulých letech koupila díky levným hypotečním úvěrům byt a ten pronajímá, přes služby jako je např. AirBnb, zejména turistům. Více»

31 březen 2017

12 285 korun

Tak tolik v průměru stojí nájem v metropoli v bytě 3+Kk o velikosti 65 m2. Ještě loni takový nájem stál v průměru 11 895 korun. O rok dříve dokonce 10 595 korun. Nejlevnější pronájmy se pak v České republice dají sehnat v Ústeckém kraji. Více»

30 březen 2017

Pronájmy malých bytů nejvíce vzrostly ve východních Čechách.

Rychlá konjunktura automobilové továrny v Kvasinách zanechala vedle nízké nezaměstnanosti na východě Čech i svou další nezanedbatelnou stopu, a to v podobě prudkého nárůstu cen u pronájmů. Více»

29 březen 2017

Prodej luxusních bytů v britské metropoli se nezdařil.

Vlastníci je proto pronajímají přes Airbnb. Více»

26 březen 2017

Rozsudek ESLP ve věci povinnosti státu odškodnit oběti regulace nájemného

Rozsudek ESLP ve věci povinnosti státu odškodnit oběti regulace nájemného ve výši odpovídající způsobené škodě-geneze kauzy Více»

19 březen 2017

Jak předejít exekuci v nájemním bytě?

Jednou z nezvaných a nemilých návštěv v bytě je jistě příchod exekutora. V případě nájemního bytu může exekuce postihnout jak věci nájemce, tak věci pronajímatele, ačkoliv se jedná o dluh druhé strany nájemního vztahu. Více»

12 březen 2017

Nájemné se v Mladé Boleslavi nezvýší.

Nájmy v městských bytech v Mladé Boleslavi se letos zvyšovat nebudou. Městská rada opětovně řešila valorizaci nájemného, které rostlo naposledy v roce 2011. Více»

12 březen 2017

Zvyšování nájemného se řídí v prvé řadě dohodou, pak občanským zákoníkem.

Nájem bytu může trvat dlouhá léta, během nichž může samozřejmě vzrůst i výše nájemného. Zvyšování nájemného lze upravit předem v nájemní smlouvě nebo později dohodou. Více»

27 únor 2017

Podvodníci našli způsob, jak při fingovaných pronájmech vytáhnout z lidí peníze.

Nabízejí totiž na webových stránkách realitních serverů či přímo realitních kanceláří neexistující byty k pronájmu v atraktivních lokalitách za velice směšné finanční částky. Více»

27 únor 2017

Lysá nad Labem bojuje za slušné nájemce.

Z domů ve vlastnictví uvedeného města v nedalekých Milovicích nad Labem totiž utíkají slušní nájemníci. Příčinou jsou nepřizpůsobiví lidé. "Lysá" proto vytvořila zcela nové podmínky pro získání bytů. Více»

20 únor 2017

Kde hledat vhodný nájemní byt a na co si dávat pozor?

Hledáte-li nájem bytu, máte hned několik možností. Můžete se poptat svých známých, kontaktovat realitní kancelář či využít nejrůznější webové stránky, na nichž své byty pronajímatelé inzerují. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Více»

19 únor 2017

Zbourají několik činžovních domů v centru Kralup.

Kralupy nad Vltavou na Mělnicku plánují v dubnu letošního roku bourání několika činžovních domů v centru města. "Na místě vznikne nová ulice i prostranství, počítá se taktéž s novou výstavbou," sdělil místostarosta Libor Lesák (ODS). Více»

18 únor 2017

Vlastníci činžovních domů žalují stát.

Žalobu proti ČR k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku podalo několik stovek majitelů činžovních domů. Žurnalistům to sdělil v úterý místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) Karel Polata. Více»

17 únor 2017

Vlastníci činžovních domů vyhráli!

Česká republika jim doplatí miliony za regulaci nájemného. Více»

15 únor 2017

Na investičních bytech lze pořád vydělat.

Důležité je ale si vše dobře propočítat. Více»

9 únor 2017

Jaký je nový český byznys?

Postel na tři směny! Více»

5 únor 2017

Firma Kennial nabídne lidem z Písnice byty k odprodeji.

Firma Kennial, která patří do skupiny Arca Capital slovenského podnikatele Pavola Krúpy, nabídne nájemníkům bytů v pražské Písnici byty k odprodeji. Krúpa to uvedl na dotaz ČTK. Více»

27 leden 2017

CCP koupila historickou budovu U Červené lišky.

Cena realitní transakce je zhruba 500 milionů korun. Společnost to sdělila ČTK v tiskové zprávě. Další stovky milionů plánuje investovat do rekonstrukce. Více»

24 leden 2017

Investoři nekupují pouze byty na pronájem.

Stále častěji také spekulují na růst ceny. Více»

24 leden 2017

Slavný dům propojený s věží kostela ve Frýdku Místku byl na prodej.

Historický dům, který je spojený s věží frýdecko-místeckého kostela svatého Jana Křtitele, byl na prodej. Více»

17 leden 2017

Dejte si pozor na podvodné pronajímatele nemovitostí.

Na realitních serverech a v inzerci se v poslední době prezentují podvodné nabídky na pronájem, které vás mohou stát i desítky tisíc korun. Více»

10 leden 2017

Tzv. mimořádnou dávku na kauci za byt obdrželo loni 545 lidí v nouzi.

Mimořádnou dávku na uhrazení kauce při pronajímání bytu získalo loni od státu 545 lidí v nouzi, našli si tak běžné bydlení. Nejčastěji peníze od státu dostali žadatelé v Praze a Olomouckém kraji. Více»

19 prosinec 2016

Češi, Moravané a Slezané preferují vlastní bydlení.

Pronájem často vnímají jako dočasné řešení. Více»

27 listopad 2016

V Chanově začala demolice vybydleného paneláku.

Na mosteckém sídlišti Chanov začala demolice prvního ze dvou vybydlených panelových domů. Zbourání obou domů bude stát 3,1 milionu korun, většinu nákladů pokryje dotace státu, řekl primátor Jan Paparega (Severočeši Most). Více»

19 listopad 2016

Nájemné v bytech v Praze roste.

Průměrná cena nájemného v pražských bytech se ke konci září mezičtvrtletně zvýšila o sedm procent na 284 korun za metr čtvereční. Více»

18 listopad 2016

Nájemní byty opravujeme i na své fin. náklady.

Čím dál více mladých Čechů žije v jedné domácnosti s kamarády nebo i úplně neznámými lidmi. A neplatí to jenom pro studenty, jak bylo dříve zvykem. Více»

16 listopad 2016

TOP 25 nejlevnějších destinací podle Airbnb

Cestovatelé, kteří během těchto deštivých podzimních dnů přemýšlí, kam vyrazit na prodloužený víkend, se při plánování výletu mohou nechat inspirovat nejnovějšími statistikami Airbnb. Více»

1 listopad 2016

Námitka promlčení ve sporech o náhradu za regulaci nájemného je nemravná.

Jestliže stát uplatňuje ve sporech o odškodnění vlastníků bytů za dřívější regulaci nájemného námitku promlčení, je to podle Ústavního soudu contra bonos mores (v rozporu s dobrými mravy). Více»

27 říjen 2016

Ceny nájmů rostou v tuzemsku rychleji než výše důchodů.

Senioři v nájemních bytech jsou tak ohroženi zadlužením. Více»

28 září 2016

Ceny nájemného rostou rychleji než důchody.

Českým důchodcům proto hrozí i zadlužení. Více»

24 září 2016

Vyplatí se vlastníkům bytů krátkodobé pronájmy?

Slušný zisk ale i hrozba legislativní regulace. Více»

17 září 2016

Sněmovna zřejmě sníží na polovinu max. kauci nájemného.

Možná též obnoví předkupní právo u nemovitostí jejich spoluvlastníkům. Změny má přinést novela občanského zákoníku, kterou poslanci poslali do závěrečného kola schvalování. Více»

11 září 2016

Ceny pronájmů tzv. studentských bytů rostou.

Za ubytování si studenti budou muset letos připlatit, v některých univerzitních městech meziročně až o pětinu. I přes nárůst cen pronajímaných bytů se poptávka studentů o bydlení na privátech pravděpodobně nesníží. Více»

6 září 2016

Když chce pronajímatel dát výpověď z nájmu bytu.

Nejen nájemce, nýbrž i pronajímatel má možnost dát výpověď z nájmu bytu. Jedná se o jednostranné ukončení smluvního vztahu s nájemcem. Více»

15 srpen 2016

Ukončit nájem bytu lze několika způsoby.

Nejčastěji se setkáváme s dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem o skončení nájmu, ale právní předpis taktéž oběma stranám umožňuje podat výpověď z nájmu. Všechny způsoby ukončení nájmu se však řídí určitými pravidly. Více»

8 srpen 2016

Návrh na omezení počtu nájemců v bytech.

Jen další restrikce, která ničemu nepomůže. Více»

2 červenec 2016

Krátkodobé pronájmy zažívají v ČR boom.

Jsou přímou konkurencí hotelů i zajímavou investicí. Více»

1 červenec 2016

Výši nájmu by měly určovat cenové mapy.

Jestliže se nájemce s vlastníkem bytu nemohou domluvit na výši nájmu, měla by rozhodovat cenová mapa podle statistiky nájemného z uzavřených nájemních smluv. Na tiskové konferenci to sdělil předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Více»

25 červen 2016

Jak si zajistit max. výnos a eliminovat riziko neplatičů při pronájmu bytu?

Pronajímání bytu či činžovního domu se často podobá adrenalinovému sportu. Už jen najít solidního nájemce se spolehlivou platební morálkou je obtížné. Více»

22 červen 2016

ÚS odmítl stížnost právničky potrestané za podvod s činžovním domem.

Bývalé advokátce Marcele Lehnerové ani její sestře Jarmile se nepodařilo zvrátit nepodmíněné tresty za podvod s činžovním domem v metropoli. Více»

20 červen 2016

Developeři se vrhají na nové developerské projekty.

Nový developerský projekt vyrůstá na Praze 5. Blízko stanice Luka vyrůstají nové byty, které ale developeři nehodlají odprodávat. Celkem 215 bytů připadne na pronájem. Více»

31 květen 2016

Trh s pronájmy činžovních domů v Londýně je mnohem dál než v ČR.

S opravdu přísnými pravidly se můžete setkat v Londýně, pokud si chcete pronajmout byt. Tamní realitní trh je totiž mnohem dál co se týká referenčních požadavků než tuzemský. Více»

29 květen 2016

Kdy může český pronajímatel vypovědět nájem bytu z důvodu neplacení nájemného?

Občanský zákoník nově v rámci výpovědního práva rozlišuje, zda nájemce bytu poruší povinnost hrubě nebo zda ji poruší zvlášť závažným způsobem. Více»

21 květen 2016

Činže v Berlíně či Mnichově nekontrolovaně rostou.

Právní regulaci majitelé jednoduše ignorují. Více»

13 květen 2016

Česká města se brání lukrativnímu byznysu s chudobou.

Prázdné činžovní domy raději srovnávají se zemí. Více»

11 květen 2016

Radní schválili zvýšení nájemného v bytech od letošního července o inflaci.

Od roku 2012 se v metropoli nájemné nezvyšovalo, přestože to smlouvy umožňují. Loni hlavní město z nájmů asi 9 200 bytů získalo 528,7 milionu korun, při uplatnění inflace 0,3 procenta vybere o 1,6 milionu více. Více»

6 květen 2016

Německá metropole zakázala krátkodobý pronájem bytů přes AirBnB.

Od května platí v Berlíně nová vyhláška s názvem Zweckentfremdungsverbot („zákaz neúčelného využití“), která zakazuje pronájem celých nemovitostí přes platformy jako je například AirBnB. Radnice reaguje na prudký nárůst cen nájmů. Více»

1 květen 2016

Průměrný činžovní dům v ČR je starý 52 let, nejstarší jsou v metropoli.

Průměrné stáří bytových či činžovních domů v Česku od data výstavby, respektive od data poslední rekonstrukce je 52,4 roku. Nejvíce je to v Praze (61,3 roku), naopak nejmladší bytové domy jsou ve Zlínském kraji (41,7 roku). Více»

1 květen 2016

Okresní soud v Ostravě řeší šikanu nájemců činžovního domu v Ostravě.

Okresní soud v Ostravě opět řeší šikanu nájemníků žijících v domě v centru Ostravy. V pronajatých bytech lidé několik let žijí bez přívodu tepla, vody a funkčního výtahu. Majitel a podnikatel Petr Nevlud za to byl už jednou odsouzen. Více»

17 duben 2016

Dávky na byt by stát měl posílat do fondu oprav.

Dávky na bydlení by stát v budoucnu možná mohl posílat rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Více»

14 duben 2016

O pronájem bytu prý mají zájem hlavně mladí lidé do 26 let.

Největší zájem o pronájem bytu v současnosti převládá u mladých bezdětných lidí ve věku od 21 do 26 let. Tvoří polovinu všech zájemců o pronájem. Většina z potenciálních nájemců hledá především dlouhodobější pronájem v horizontu až pěti let. Více»

6 duben 2016

Činžovní dům v centru Prahy pronajmou údajně Kočkově firmě.

Pražský magistrát pronajme lukrativní činžovní dům na pěší zóně u Václavského náměstí v centru metropole firmě, kterou média i zdroje z opozice spojují s vlivným podnikatelem Janem Kočkou. Více»

30 březen 2016

Dotované byty jsou podle NKÚ pronajímány i lidem bez znevýhodnění.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Více»

30 březen 2016

Brno střed žádá 10 mil. po muži, jenž bez smlouvy užívá prostory.

Radnice městské části Brno-střed bude vymáhat po brněnském podnikateli Kamilovi Pochylém deset milionů korun za to, že přes dva roky po ukončení nájemní smlouvy nadále využívá nebytové prostory v centru. Více»

15 březen 2016

Na koho přechází nájem bytu, když nájemce zemře?

Zemře-li nájemce, přechází nájem v některých případech na jiné osoby. Většinou jde o členy nájemcovy domácnosti. Za jakých podmínek je to možné? Více»

8 únor 2016

Problematický činžovní dům Hynek v Nymburce

Čtyřpodlažní dům Hynek v ulici Velké Valy nabídne 12 bytů a prodejní prostory. Více»

28 leden 2016

Pronajímatel si tajně natáčel studenty v pronajatém bytě v Olomouci.

Olomoučtí policisté podezírají vlastníka bytu v Olomouci, že si tajně natáčel své nájemce. Byt pronajímal studentům, v jeho bytě bylo objeveno sedm důmyslně ukrytých kamer. Umístěny byly v jednotlivých pokojích, ale také v koupelně. Více»

15 leden 2016

MČ Praha 6 pronajme byt Syřanům, kteří loni získali azyl.

Praha 6 pronajme byt rodině Syřanů, kteří v České republice loni v září získali azyl a v současné době žijí v azylovém domě v Ústí nad Labem. Více»

28 prosinec 2015
21 prosinec 2015

Most hodlá nakoupit tři činžovní domy.

Most koupí tři neobydlené činžovní domy v sousedství sociálně vyloučené lokality Stovka. Více»

17 prosinec 2015

Metropole plánuje pronajímat byty i studentům.

Na koleji, anebo když to nejde, tak "na privátě" v soukromém bytě. To jsou nejčastější možnosti mimopražských studentů pražských univerzit a vysokých škol. Teď jim přibude další možnost - budou si totiž moci pronajmout městský byt. Více»

15 prosinec 2015

Makléřka se omluví Romce za diskriminaci při výběru bytu.

Realitní makléřka Eliška Nosková se neodvolá proti rozhodnutí soudu, a omluví se Romce Lence Balogové za diskriminaci, jak jí uložil v létě litoměřický okresní soud. Více»

14 prosinec 2015

Vlastníci bytů budou muset vykázat neúspěšné azylanty a zjišťovat jejich status.

Podle novely britského zákona o imigraci by majitelé bytů nově museli vykázat ty migranty, kteří ztratili právo v zemi žít. Jestliže je nevykážou nebo si předem nezjistí jejich status, tak jim při opakovaném prohřešku hrozí až pět let vězení. Více»

14 prosinec 2015
13 prosinec 2015
9 prosinec 2015

Při pronájmu bytu bude potřeba energetický štítek.

Energetický štítek museli dosud mít vlastníci bytů pouze v případě, pokud se svého nemovitého majetku zbavovali. Od ledna se však povinnost dotkne i těch, kteří budou byt pronajímat. Více»

27 listopad 2015

Domácí investoři se vrhají na činžovní domy.

Domácí investoři se v současné době zaměřují na činžovní domy, které nabízejí výnosy od pěti procent. V centru jejich zájmu jsou nejen plně pronajaté domy s byty i kancelářemi, ale i domy k rekonstrukci a tradiční činžovní domy v centrech měst. Více»

18 listopad 2015

Ostravské ghetto Přednádraží čeká demolice.

Zchátralé činžovní domy už mají nového vlastníka. Více»

17 listopad 2015

Siko postaví nájemní byty na Lukách.

Vítězslav Vala, spolumajitel společnosti Siko, která patří k největším prodejcům koupelnového vybavení v ČR a SR, se pustil se svými partnery do největšího projektu s nájemními byty. Více»

13 listopad 2015

Chátrají činžovní domy nemá kdo bourat.

Majitel má za chátrající objekt odpovědnost, tudíž po vystavení nařízení k demolici jej musí zbourat. Pokud se ale k objektu nehlásí, pak zchátralý objekt musí nechat strhnout obec v níž je registrován. Více»

9 listopad 2015

Kdy musí nájemce strpět úpravy bytu prováděné pronajímatelem?

Pronajatý byt čas od času vyžaduje různé stavební či jiné úpravy. V jakých případech zákon nájemci neumožňuje tyto úpravy odmítnout? Více»

25 říjen 2015

Ušetřete na bydlení.

Získejte slevu z nájmu. Více»

22 říjen 2015

Neorenesanční dům v hanácké metropoli se už brzy dočká kompletní rekonstrukce.

Prvorepublikový dům na ulici Palackého 17–19 v Olomouci, který byl postaven v neorenesančním stylu a již dlouhou dobu zel prázdnotou, projde brzy komplexní rekonstrukcí. Více»

6 říjen 2015

Údržba a opravy bytu

Co platí nájemce a co pronajímatel? Více»

3 říjen 2015

Předávací protokol může ochránit před justičními spory.

Rozhodli jste se pro pronájem bytu a vyhovující byt jste si již vybrali? Zbývá jen vyřídit posledních pár formalit, podepsat nájemní smlouvu a můžete se stěhovat. Více»

3 říjen 2015

Sehnat nájemce netrvá ani měsíc.

Nejjednodušeji to jde v Plzeňském kraji. Více»

25 září 2015

Troufalá nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby.

Hlasité zvuky se staly problémem narušujícím občanské soužití. Názory právníků a realitních odborníků se však na tento problém liší. Více»

18 září 2015

Co by v nájemní smlouvě podle nového občanského zákoníku nikdy nemělo projít?

NOZ vymezil nové ustanovení pro ochranu práv nájemce jakožto slabší smluvní strany. Lze tak např. platně sjednat smluvní pokutu v nájemní smlouvě in favorem (ve prospěch) pronajímatele? A na jaká zakázaná ujednání je třeba dávat pozor? Více»

4 září 2015

Ústecká ulice Na Nivách dál chátrá.

Vlastník se jí proto plánuje zbavit. Více»

4 září 2015

Ústí nad Labem ušetří za demolice v Předlicích, domy změnily vlastníka.

Radnice zrušila vypsání zakázky na demolici 2 domů ve čtvrti Předlice. Havarijní objekty změnily majitele a začínají se opravovat, řekl novinářům primátorův náměstek Pavel Dufek. Radnice počítala s tím, že do demolice domů dá ze svého 3,5 mil. korun. Více»

31 srpen 2015

Nejvyšší soud potvrdil nárok restituenta ze Zábřehu ohledně činžovního domu.

Radnice v Zábřehu na Šumpersku definitivně prohrála dlouhotrvající spor s restituentem bytového domu Ivanem Vavříkem. NS potvrdil dřívější rozhodnutí obecných soudů, podle kterých musí město zaplatit majiteli nemovitosti odškodnění 1,4 mil. Více»

28 srpen 2015

Co musí pronajímatel zajistit v souvislosti se službami spojenými s nájmem bytu?

Ve smlouvě o nájmu bytu by neměla chybět informace o tom, jaké konkrétní služby bude pronajímatel nájemci zajišťovat. Více»

27 srpen 2015

Novému vlastníkovi RPG bytů se nelíbí medializace realitního případu.

Mezitím co nájemci hornických bytů společnosti RPG Byty si nejsou jistí, kterým směrem se bude jejich situace s bydlením vyvíjet, tak je vláda vyzvána k nezasahování do právě probíhající transakce. Více»

26 srpen 2015

Vlastník RPG Byty vládu vyzval, aby se do prodeje bytů nepletla.

Nepřímý majitel společnosti RPG Byty, nizozemská společnost BXR Group, se v dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ohrazuje proti mediálním tlakům ohledně plánovaného prodeje bývalých hornických bytů OKD. Více»

25 srpen 2015

Nájemní smlouvy s RPG Byty nevypovídejte.

Představitelé nájemců bývalých bytů OKD vyzývají nájemníky k hromadným výpovědím nájemních smluv. Předseda Sdružení nájemníků ČR (SON) Milan Taraba ale tvrdí, že k výpovědím nájemníci nemají důvod a mají také předkupní právo na byty. Více»

10 srpen 2015

Výpovědí z nájmu bytu se dluh nemaže.

Čím dál tím víc lidí si pořizuje nemovitost nejen ke svému vlastnímu bydlení, ale i k investici. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou nízko a ceny bytů zatím nijak markantně nerostou. Více»

8 srpen 2015

Na co nelze zapomenout při převzetí nájemního bytu?

Spory o to, kdo poškrábal podlahu či rozbil umyvadlo, patří k nepříjemnému koloritu předávání pronajatého bytu zpět pronajímateli. Více»

6 srpen 2015

Největší privátní český fond bytů je prodán.

Mezinárodní realitní investor Round Hill Capital kupuje 43 tisíc bytů RPG, který je největším soukromým českým fondem bytů. Více»

8 červenec 2015

Prázdné domy zaplavují Českou republiku.

A je to obrovský problém, tvrdí aktivista. Více»

6 červenec 2015

Největší zájem při pronájmu v České republice je o menší byty.

Největší nabídku bytů nalezneme v Korunní ulici v Praze. Větší byty a rodinné domy se mnohem častěji prodávají než pronajímají. Ideálním bytem je 2+1 nebo 2+kk po rekonstrukci v cihlovém domě. Více»

4 červenec 2015

Metropole otáčí.

Dům u orloje vrací firmě spojované s Janouškem. Více»

3 červenec 2015

Šance pro investory

Šest pražských paláců je na prodej. Více»

24 červen 2015

Exšéf Novy místo prodeje luxusní byt v metropoli draze pronajímá.

Mediální magnát a bývalý šéf skupiny CME Adrian Sarbu chtěl po svém zatčení v Rumunsku za praní špinavých peněz a daňové úniky prodat luxusní byt na Rašínově nábřeží. Více»

23 červen 2015

Jaké jsou největší omyly při placení nájemného?

Ve vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem panuje hodně mýtů. Lidé berou za zcela běžné záležitosti, které jsou často nezákonné. Velmi časté jsou omyly, které se týkají financí. Více»

20 červen 2015
8 červen 2015

Rodinu neplatičů nedokázal z bytu vyhodit.

A to právník dělal, co mohl. Více»

6 červen 2015

Německá metropole začala regulovat nájemné.

Berlín hodlá zabránit rychlému růstu cen nájemného. Radnice města se proto rozhodla zavést regulované nájemné. Cena nově uzavíraných nájemních smluv může být maximálně o 10 procent vyšší než průměrné nájemné v dané lokalitě. Více»

1 červen 2015

V ČR mezi pronajímanými nemovitostmi jasně dominují byty.

V České republice mezi pronajímanými nemovitostmi jasně dominují byty, které tvoří 90 % veškerých nemovitostí určených k pronájmu. Zejména v Praze a Středočeském kraji patří jejich nabídka k nejvyšším. Více»

25 květen 2015

Budou mladí lidé odsouzeni k bydlení v nájmu?

Uváznou mladí v pasti nájemního bydlení? A je to vůbec past? Bude nastupující generace opravdu bojovat? Více»

11 květen 2015

Vysokoškolské koleje v Praze už tolik netáhnou.

Studenti chtějí větší soukromí. Nejraději by bydleli v centru Prahy a měli vše na dosah. Za to si ale připlatí. Nejdražší je Josefov. Kdo chce ušetřit, měl by vyrazit do Klánovic a Běchovic. Více»

2 květen 2015

Členovi zastupitelstva se nedaří získat seznam městských domů.

Již v únoru požádal pražský zastupitel pirátů Jakub Michálek magistrátní odbor správy majetku o seznam městských nemovitostí, jejich nájemců, ceny nájemného a délky nájemného. Stále se ho nedočkal, teď se však Michálka zastalo ministerstvo vnitra. Více»

1 květen 2015

Vymáhání pohledávek na nájemném v Jihočeském kraji je náročné.

Radnice se brání proti dlužníkům nájemného. Neplatiči jim působí milionové škody a cesta k jejich vystěhování je dlouhá. Více»

26 duben 2015

Zajímavá slovenská legislativní novinka v bytovém právu

Dne 1. 5. 2014 nabyl na Slovensku účinnosti nový zákon upravující krátkodobý nájem bytu, který by měl být pružnější a flexibilnější než současná právní úprava v občanském zákoníku. Více»

25 duben 2015

Stát prý čelí žalobě o 300 mil. za rekonstrukci domu U Černé Matky Boží.

Státní fond kultury ČR čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za 20 let starou rekonstrukci pražského kubistického domu U Černé Matky Boží. Více»

21 březen 2015

Spory o nájmy by měly vyřešit tabulky obvyklého nájemného.

Legislativní novela občanského zákoníku, která se připravuje na ministerstvu spravedlnosti, by se měla týkat i bydlení. Více»

16 březen 2015

Bydlení manželů po rozvodu manželství

Jak je to se společným nájemním právem ve vztahu k nájemnímu bytu, když se manželé rozhodnou jít každý svou cestou? Více»

8 březen 2015

Pronájem nemovitosti se vyplatí, jestliže je roční výnos alespoň 5 pct.

Nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů lákají ke koupi nemovitosti nejen pro vlastní bydlení, ale také pro investici. Drobní investoři doufají, že zakoupená nemovitost jim třeba finančně pomůže v důchodovém věku. Více»

6 březen 2015

Z Londýna se stalo město duchů.

22 tisíc prázdných činžovních domů ničí všechno kolem. Více»

1 březen 2015

Být pronajímatel není žádná sláva.

Neplatících nájemců je totiž plno. Více»

21 únor 2015

Mělník bude důsledněji vymáhat pohledávky na nájemném.

Duhy na nájmech plánuje dostat zpět do městské pokladny mělnická radnice. "Město dluhy tlačí asi 15 let před sebou, na nájemném už je to kolem 4, 5 miliónu korun," konstatoval starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Více»

14 únor 2015

Zvyšování nájmu v případě stavebních úprav

Věčně živé téma a též zdroj častých rozbrojů mezi pronajímateli a nájemci. Co k této problematice ale uvádí nový občanský zákoník? Více»

9 únor 2015

Neobydlené londýnské činžovní domy škodí londýnskému podnikání.

V Londýně nalezneme již 22 tisíc neobydlených nemovitostí. Zahraniční investoři kupují londýnské nemovitosti, které však nevyužívají. Nepřítomnost lidí příliš nesvědčí místnímu podnikání, obchody a restaurace krachují. Více»

6 únor 2015

Nový občanský zákoník více napomáhá notorickým neplatičům nájemného.

Jak poznat bezproblémového nájemce a nenaletět neplatičům? NOZ totiž mluví víc ve prospěch „slabšího“ nájemce, který si může dovolit nezaplatit i tři nájmy, aniž by byl jakkoli postihnutelný. Více»

1 únor 2015

Revize smluv o nájmu bytu a další novinky NOZ

S účinností od 1. ledna 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník (NOZ) a přinesl mnoho změn. Je dobré si je občas připomenout. Více»

23 leden 2015

Sjednávání nájemného z bytu podle občanského zákoníku

Nájemní vztah je vztahem úplatným, jedním z pojmových znaků nájmu je proto nájemné. Více»

17 leden 2015

Právní ochrana nájemců contra šikaně ze strany vlastníka činžovního domu

Ožehavý, bohužel ne řídký případ. Co dělat v případě, když se s vlastníkem bytu nemůžeme dohodnou tzv. po dobrém? Více»

15 leden 2015

Vrchní státní zastupitelství obstavilo dva paláce v centru metropole.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obstavilo dvě lukrativní nemovitosti v Rytířské ulici v centru hlavního města, které patří firmě uhlobarona Antonína Koláčka. Informovala o tom Česká televize. Více»

13 leden 2015

Výpověď z nájmu bytu

Vedle dohody o zániku nájmu bytu je nejčastějším způsobem ukončení nájmu výpověď z nájmu bytu. Více»

4 leden 2015
30 prosinec 2014

Jak si legální cestou přilepšit v předčasném důchodu?

A to aniž by nebohý senior musel státu platit horentní daně? Příjmem z pronájmu nemovitosti! Více»

27 prosinec 2014

Neplatící nájemce je černou můrou pronajímatelů.

Jak se mu proto co nejlépe vyhnout? A jak postupovat v případě, kdy nájemník zpozdí platbu nájemného nebo přestane zcela platit? Více»

21 listopad 2014

Prodej činžovního domu v Záhřebské ulici provází obavy místních obyvatel.

Zůstane, nebo zanikne? To je otázka, kterou si pokládají obyvatelé na Vinohradech. Praha 2 totiž prodala činžovní dům v Záhřebské ulici, ve které sídlí pobočka Městské knihovny. Více»

5 listopad 2014

Pokud se dlužník nájemného nevystěhuje, může skončit i u soudu.

Na poradnu se obrací jak majitelé bytů, tak i nájemci. V poslední době šlo např. o dotaz, jak skončí případ, kdy obyvatelka za pronájem bytu neplatila, avšak ani se na výzvu majitele neodstěhovala pryč, přestože měla přesně dané datum. Více»

25 říjen 2014

Stanovení výše nájemného je alchymie.

Požaduje-li vlastník bytu příliš, může přijít zkrátka. Nižší nájem naopak může v některých případech vydělat více. Více»

21 říjen 2014

Nová cesta podpory nájemního bydlení v Evropě

Při příležitosti Mezinárodního dne nájemníků, které se slaví každé první říjnové pondělí, se uskutečnila v Bruselu významná konference IUT (Mezinárodní unie nájemníků), CECODHAS Housing Europe a DELPHIS a zástupců ERHIN. Více»

29 září 2014

Nový občan se nelíbí nájemcům ani ministerstvu pro místní rozvoj.

Sdružení nájemníků ČR a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mají desítky připomínek v oblasti bytové problematiky k Novému občanskému zákoníku (NOZ) i novému znění zákona o korporacích Více»

21 září 2014

Nájem nebo byt v osobním vlastnictví?

Právě srovnání (komparace) ekonomických parametrů bude předmětem dnešní aktuality. Více»

19 září 2014

Nájemce, nebo podnájemce.

Pozor, jeden z nich si může dělat, co chce. Více»

19 září 2014

O vašich domácích mazlíčcích nemusí pronajímatel bytu ani vědět.

Zájem o vlastní bydlení vzhledem k levným hypotečním úvěrům je stále vysoký, ale někteří lidé neustále preferují bydlení v nájmu. Více»

17 září 2014

Občanský zákoník uvolnil ruce nájemcům.

Avšak u podnájmů bytů zůstala normotvorná pravidla velmi restriktivní. Více»

14 září 2014

Co má obsahovat smlouva o nájmu bytu?

Změna platné legislativy od začátku roku vnesla do uzavírání nájemních smluv jistý zmatek. Avšak základní pravidla se přitom nezměnila. Nájemní smlouva v případě nájmu bytu či domu vyžaduje písemnou formu. Více»

12 září 2014

Vlastník bytů OKD uměle navyšoval nájmy.

Finanční úřad prověří ceny nájmů u více než 43 tisíc bytů OKD. Vyzvali k tomu zástupci více než sta tisíc nájemníků, kteří obviňují společnost RPG Byty z porušování zákona. Více»

10 září 2014

Jaké rozlišujeme typy nájemního bydlení?

Základní charakteristikou (znakem) této formy bydlení je skutečnost, že osoba užívající byt (nájemce) není jeho vlastníkem a není odpovědná za správu domu a jeho společných částí. Více»

30 srpen 2014

Největší odměnou pro pronajímatele je jeho spokojený nájemce.

Jan Jošt: Spokojený nájemník je to nejdůležitější, co máte. Více»

28 srpen 2014

MČ Praha 1 upustila od prodeje činžovního domu na Václavském náměstí.

Vedení Prahy 1 upustilo od kritizovaného prodeje domu na Václavském náměstí 39. Ani jedna ze dvou firem, které se o koupi ucházely, totiž negarantovala zachování bytů. Více»

26 srpen 2014

Pronajímatelé bytů si situaci s dlužníky často zbytečně komplikují.

I když totiž dlužníci svůj finanční závazek, např. nájem vlastníkovi bytu, alespoň zčásti uhradí, právní martyrium tím často zdaleka nekončí. Více»

24 srpen 2014

U drobných poruch v případě nájemních bytů lze vyjít z původního předpisu.

Ačkoli nový občanský zákoník derogoval (zrušil) dosavadní vládní nařízení, které určovalo, kdo jaké opravy v bytě platí, nájemci i pronajímatelé z něj mohou vycházet i nadále. Více»

24 srpen 2014

Opravujeme si nebo chceme rekonstruovat nájemní byt.

Když nájemci hovoří o různých opravách v bytech, často si pletou pojmy. Podobně jim nebývá jasné ani to, co všechno musí zařídit sami a co mohou nebo dokonce musí chtít po vlastníkovi. Více»

24 srpen 2014

Nájem věci movité i nemovité

Nový občanský zákoník zachovává tradiční ustanovení, které stanoví, že změnou vlastnictví pronajímané věci se nájem neruší, ale práva a povinnosti z nájmu přecházejí na nového vlastníka. Více»

24 srpen 2014

Činžovní domy představují mezi realitními investory velký investiční hit.

Finanční výnos z koupě a opravy činžovního domu může totiž dosáhnout až 20 procent. Společná realitní a advokátní kancelář JURIS REAL spol. s r. o. přitom provádí výkup činžovních domů. Více»

23 srpen 2014

Nájemní smlouva a obecná (gen.) ustanovení o nájmu věci

Nájemní smlouvou rozumíme smlouvu, kterou se pronajímatel zavazuje přenechat nájemci věc k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné. Více»

12 srpen 2014

Kolej nebo pronájem?

Realitní kanceláře cílí na studenty vysokých škol a univerzit. A právě studenti vysokých škol by si měli proto již nyní rozmyslet, jestli budou bydlet na koleji, nebo si pronajmou nějaký byt. Zájem o pronájmy totiž pomalu ale jistě roste. Více»

11 srpen 2014

Velmi lukrativní činžovní domy u orloje obsadí muzeum.

A pak ho mají nahradit neméně lukrativní byty a obchody s nebytovými prostory. Více»

9 srpen 2014

V obecních bytech v Opavě padají stropy.

Obrovskou havárii řeší město Opava v městských bytech. Více»

9 srpen 2014

Na vlastníky bytů OKD míří kontrola.

Specializovaný finanční úřad chystá kontrolu ve společnosti RPG Byty, která vlastní více než 44 tisíc bytů bývalého důlního gigantu OKD na Ostravsku. Stane se tak v nejbližších měsících, nejpozději do konce tohoto roku. Více»

16 červen 2014

Nájem bytu pod závojem nové soukromoprávní úpravy.

Nový občanský zákoník (dále jen "NOZ") je v tuzemsku účinný již šest měsíců. Nicméně legislativních novinek, o kterých by např. pronajímatel nebo nájemce měl vědět, je stále hodně. Více»

9 červen 2014

Jak správně postupovat při zvyšování nájemného?

NOZ hovoří vcelku jasně: nedohodnou-li se strany o výši nájemného, vznikne pronajímateli právo na nájemné obvyklé odpovídající svou výší nájemnému požadovanému v daném místě a čase za srovnatelné byty pronajímané za obdobných podmínek. Více»

4 červen 2014
30 květen 2014

Bytová náhrada v nájemních vztazích se již dávno neposkytuje.

Zatímco minulá právní úprava počítala s tím, že nájemci mají právní nárok na bytovou náhradu, nový občanský zákoník to zásadně změnil. Více»

22 květen 2014
22 květen 2014

Sdružení nájemníků tvrdě požaduje mapy nájmů.

Sdružení nájemníků ČR volá po vypracování cenových map se skutečnými nájmy, jinak prý hrozí, že se zvýší počet občanů, kteří "prostě" nebudou mít na činži. Více»

19 květen 2014

V Senátu se mluvilo o nájmu bytu.

Lidí, kteří budou potřebovat dostupné nájemní bydlení, bude zřejmě přibývat. Problémem se zabývalo i setkání evropských nájemnických organizací, které před několika dny proběhlo v českém Senátu. Více»

3 květen 2014

Prodat byt, nebo ho pronajmout?

Co je po ekonomické linii výhodnější? Kdy je lepší volit prodej a kdy zase pronájem volné nemovitosti? To je právě předmětem naší dnešní aktuality. Více»

27 duben 2014

Pronajimáme byt třetí osobě.

Podle nového občanského zákoníku nemá nájemce bytu povinnost oznámit majiteli, že hodlá část bytu dále pronajímat třetí osobě. Skutečně nemá vlastník nemovitosti právní nárok vědět, kdo v jeho bytě bydlí, případně vyjádřit i nesouhlas? Více»

18 duben 2014

Činžovní dům v pražské Jelení ulici musí stát vrátit dědicům.

Stát musí vrátit vyvlastněný historický dům v Jelení ulici na Hradčanech dědicům. Spor o objekt prohrála Kancelář prezidenta republiky. Více»

10 duben 2014

Ministerstvo školství má hlavnímu městu vrátit činžovní dům.

Ministerstvo školství by metropoli mělo vrátit činžovní dům na Senovážném náměstí za stamiliony korun. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Rozsudek soudu ještě není pravomocný, ministerstvo se totiž proti němu odvolalo. Více»

10 duben 2014

Nájemci již dnes většinou nemají právní nárok na náhradní byt.

Právních důvodů, kdy může pronajímatel dát nájemcům výpověď, přibylo. Současně nově nemá povinnost zajistit obyvatelům svého bytu náhradní bydlení. Více»

7 duben 2014

Nový občanský zákoník zavedl do oblasti nájmu bytu mnoho změn.

Jedna z nejbouřlivějších debat se mezi majiteli i nájemci vede o to, kdy a za jakých podmínek je možné dát výpověď z nájmu bytu, jestliže se změnily podmínky, za nichž byla smlouva o nájmu bytu původně kontrahována. Více»

1 duben 2014

Radnice desítky bude losovat 20 nájemních bytů.

Dvě desítky obecních bytů bude v květnu přidělovat radnice desáté městské části. O byty se bude losovat. Zájemci o pronájem se mohou přihlásit během měsíce dubna. Více»

27 březen 2014

Jak se liší nájem bytu od podnájmu?

Je rozdíl, zda si nemovitost nebo její část pronajmete přímo od vlastníka nebo od někoho, kdo ji má sám v nájmu. Odvíjí se od toho mj. práva obyvatel bytu a ochrana nájmu. Více»

12 březen 2014

Zajímavá legislativní novinka v problematice nájmu bytu

A to přímo od nestora nájemního bydlení JUDr. Stanislava Křečka Více»

7 březen 2014

Sdružení nájemníků pořádá semináře o novém občanském zákoníku.

Nájemníci, zástupci bytových družstev, společenství vlastníků, ale i jednotliví majitelé bytů se mohou zúčastnit série seminářů, které letos na jaře pořádá Sdružení nájemníků. Více»

5 březen 2014

Pardubicím dluží zhruba pětina nájemců.

Pardubické radnici mírně ubývají dlužníci nájemného, i tak je to ale zhruba pětina domácností v městských bytech. Více»

24 únor 2014

Jakým způsobem vystěhovat nájemce, který neplatí nájemné?

Např. i tato výše uvedená problematika nájemního práva se řešila na konzultačních dnech ministerstva pro místní rozvoj. Více»

15 únor 2014

Nájem bytu a družstevní bydlení podle nové právní normy

Nový občanský zákoník přinesl rovněž podstatné změny v oblasti bytového práva. Tyto lze pak rozdělit do tří oblastí. Více»

12 únor 2014

Církev požaduje vrátit Vikárku a Mihulku.

Církve a náboženské společnosti žádají v restitucích mj. vrácení několika budov na Pražském hradě. Více»

6 únor 2014

Nájem bytu po 1. 1. 2014

Přehledná sumarizace nového nájemního práva od uznávaného a renomovaného advokáta Více»

6 únor 2014

Jak to vypadá s poplatkem z prodlení od 1. ledna 2014?

Nový občanský zákoník již neupravuje poplatek z prodlení, když ve svém ust. § 513 uvádí: „Příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním.“ Více»

31 leden 2014

Evropský soud neschválil náhrady pro vlastníky bytů na Slovensku.

Evropský soud pro lidská práva nerozhodl o náhradách škod, které požadují od slovenského státu někteří vlastníci bytů s regulovaným nájemným v Bratislavě a Trnavě. Více»

27 leden 2014

Členové zastupitelstva na jedničce dostali doporučení ohledně převodu domu.

Doporučení: Neprodávat dům na Václavském náměstí Více»

5 leden 2014

Nájemce si již do bytu může pořídit zvířátko bez souhlasu pronajímatele.

V nájmu žije zhruba pětina všech Čechů. Ti si od ledna budou moci v pronajatém domě či bytě dovolit mnohem víc než dosud. Hlavní novinkou je například to, že nájemníci budou smět byt či dům využít k podnikání. Více»

31 prosinec 2013

Nájemné v obecních bytech se v metropoli nezvýší.

Nájemné v obecních bytech, u kterých v minulosti platilo tzv. regulované nájemné, by se příští rok nemělo zvyšovat. Více»

28 prosinec 2013

Benešovská radnice nabídne volné byty.

Ve čtvrtek 9. ledna nabídne radnice v Benešově k nájmu 28 volných bytů. Osm třípokojových, jednu čtyřpokojovou, čtyři dvoupokojové a patnáct jednopokojových jednotek bude město rozdělovat v polovině února. Více»

24 prosinec 2013

Radnice dvojky privatizuje první bytové domy.

Nabídku na prodej prvních šesti bytových domů schválili radní Prahy 2. "Ceny, za které si nájemci mohou domy odkoupit, se pohybují od 20 do 40 milionů korun," upřesnil zástupce starostky Otto Schwarz. Více»

22 prosinec 2013

Některé činžovní domy na Hradě mají zůstat státu.

Prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka ve středu jednali o možné dohodě k církevním restitucím na Pražském hradě. Více»

13 prosinec 2013

Cenové mapy nájemného končí.

Výše nájemného se už nebude určovat na základě map místně obvyklého nájemného, které vytvářely obce. Více»

2 prosinec 2013

Jakým způsobem se bude určovat místně obvyklé nájemné?

Materiál, který jako prováděcí předpis k novému občanskému zákoníku předkládá ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen "MMR"), logicky předpokládá několik postupů. Více»

20 listopad 2013

Evropský soud ve Štrasburku odmítl žalobu na regulaci nájemného.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl poslední ze čtyř pilotních stížností vlastníků činžovních domů na regulaci nájemného v České republice. Více»

1 listopad 2013

MČ Praha 1 plánuje pronajmout 21 bytů v centru hlavního města.

Lidé si mohou vybrat bydlení např. ve Skořepce na Starém Městě, na Václavském náměstí nebo v Kožné u Staroměstského náměstí. Více»

31 říjen 2013

Dům u Pražského hradu musí být vydán třem dědicům původních vlastníků.

Obvodní soud pro Prahu 1 tak ve sporu rozhodl v neprospěch Kanceláře prezidenta republiky. Více»

22 říjen 2013

Nájemníci se zasazují o odložení účinnosti nového občanského zákoníku.

Sdružení nájemníků ČR požaduje odložení účinnosti nového občanského zákoníku (NOZ). Více»

23 září 2013

Od 1. 1. 2014 neplatí rovnice: Nový občanský zákoník = nové nájemní smlouvy.

Nový občanský zákoník přinese od ledna 2014 sice řadu zásadních změn v nájemním právu, ale nevyžaduje, že by se musely stávající smlouvy o nájmu bytu jakkoli měnit či dokonce uzavírat nové. Více»

22 září 2013
14 září 2013

MČ Praha 1 zcizí činžovní dům na Václavském náměstí.

Praha 1 prodá svůj majoritní podíl v činžovním domě na Václavském náměstí za 153 mil. korun. Více»

26 červenec 2013

Úprava nájemního bydlení ve světle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník (NOZ), který má být účinný od ledna příštího roku, významně ovlivní i nájmy bytů a domů. Dotkne se statisíců lidí. Více»

25 červenec 2013

Nymburk se snaží prodávat nemovitosti.

Radnici se povedlo prodat nevyužitý bytový dům na Boleslavské ulici. Více»

16 červen 2013

Soud zamítl žalobu na nájemce tržnice.

Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl dvě žaloby Prahy proti nájemci Holešovické tržnice, společnosti Delta Center. Více»

12 červen 2013

Rytířský řád křižovníků s červ. hvězdou vznesl nárok na několik domů v Karlíně.

Jenže ty byly předmětem právního sporu na konci 90. let a soud uznal, že jejich vlastníkem je MČ Praha 8. Více»

3 červen 2013

Tisíce občanů České republiky neplatí nájem.

Přesto bydlí dál v činžovních domech. Více»

8 květen 2013

Lidé v ghettu nemají nárok na náhradní byty.

Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz občanům z posledního obydleného domu v ostravském ghettu Přednádraží byty nedá. Více»

18 březen 2013

MČ Praha 10 plánuje změnit ubytovnu.

Radnice MČ plánuje přestavbu Malešického penzionu, který slouží jako ubytovna pro zahraniční dělníky. Více»

13 březen 2013

Lidé v Brně se zbavují nadbytečných nájemních bytů města.

V centru Brna se lidé v poslední době zbavují městských nájemních bytů ve větší míře, než tomu bylo v minulosti. Více»

22 únor 2013

Nájemci v bývalých bytech OKD chtějí jednat.

Nájemníci žijící v bývalých bytech těžební společnosti OKD chtějí znovu jednat s vlastníky o odkoupení bytů. Více»

21 únor 2013

MČ Praha 11 plánuje koupit rozestavěný dům s nájemními byty.

Praha 11 chce koupit nový bytový dům s nájemními byty, který je ve výstavbě nebo alespoň ve fázi projektové přípravy. Více»

14 únor 2013

MČ Praha 1 plánuje prodat až 25 domů.

MČ Praha 1 plánuje nabídnout k prodeji 25 obecních domů, které až dosud nebyly zařazeny do privatizace. Více»

16 leden 2013

Kvůli zvýšení nájemného se soudí již desítky lidí.

Sdružení nájemníků zatím zaznamenalo zhruba dvě až tři desítky případů, kdy se lidé kvůli stanovení výše nájemného obrátili na soud. Více»

16 leden 2013

Vlastníkům činžáků bude hrozit pokuta za šikanu nájemců.

Majitelé bytů nebudou moci od příštího roku svévolně zadržovat nájemníkům peníze zaplacené za zálohy a vyúčtování za služby jim budou muset předkládat minimálně jednou ročně. Více»

7 leden 2013

Za rekonstrukci činžovního domu zaplatí Praha 6 40 milionů.

MČ Praha 6 vypsala výběrové řízení na opravu bytového domu mezi ulicemi Nad Kajetánkou a Patočkova. Více»

1 leden 2013

Silvestrovské oslavy symbolicky ukončily regulaci nájemného v ČR.

Nový rok bude v České republice znamenat definitivní - konečný konec regulace nájemného. Více»

30 prosinec 2012

K 31. 12. 2012 končí v ČR regulace činží.

Posledním prosincovým dnem skončí v Česku s definitivní platností regulace nájemného. Deregulace byla zahájena v roce 2007 a týkala se zhruba 700 000 domácností. Podle mnohých odborníků pomohlo uvolnění činží snížit tržní nájemné. Více»

30 prosinec 2012

Konec regulace nájemného!

Regulovaný nájem končí k 31. 12. 2012. Např. Pražané se ale většinou nemusí bát zdražování. Více»

5 prosinec 2012

Město Brno prodá dům na Mendlově náměstí.

Brněnský magistrát prodává dům uprostřed Mendlova náměstí, za který chce minimálně 10, 9 milionu korun. Více»

2 prosinec 2012

Nájemci regulovaných bytů v Brně zaplatí víc.

Nájemci bytů s regulovaným nájemným v Brně zaplatí od měsíce prosince více za bydlení. Více»

1 prosinec 2012

Mladým rodinám se na jedenáctce rozdělí osm set bytů.

Osm stovek mladých rodin získá bydlení v nájemních bytech v Praze 11. Více»

14 listopad 2012

Nájemné na Praze 6 se bude nově pohybovat kolem 90,81 korun za m2.

Nájemci městských bytů na Praze 6 zaplatí od nového roku za metr čtvereční v průměru 90,81 korun. Více»

5 říjen 2012

Lidé v Benešově mají nové bydlení.

Nový bytový dům vznikl v Tyršově ulici v Benešově. Více»

24 září 2012

Stát neoprávněně prodal dům patřící Praze.

Stát musí hlavnímu městu zaplatit skoro 50 milionů korun za dům, který ministerstvo vnitra před sedmi lety neoprávněně prodalo soukromé firmě. Více»

14 září 2012

Jak to vypadá reálně s nájmy bytů z realitního pohledu?

Byty s nízkým, ale stabilním výnosem kolem tří až pěti procent by se mohly časem stát zajímavým artiklem i pro institucionální investory. Více»

7 září 2012

Občané Prahy si za nájemní bydlení připlatí.

Obyvatele až tisíců městských bytů v hlavním městě čeká zvyšování nájemného. Více»

27 červenec 2012

Nájemné se na pětce zvýší od tohoto prosince.

MČ Praha 5 zvýší od prosince nájemné ve svých obecních bytech o čtyři koruny na 119 korun za metr čtvereční. Více»

24 červenec 2012

Neplatiči nájemného dluží středočeským městům miliony.

Další miliony korun pak představuje penále. Více»

17 červenec 2012

Magistrát se chystá zvýšit nájemné v městských bytech.

Nicméně občané by to neměli ve svých peněženkách až tak pocítit. Více»

26 květen 2012

Jak lze také elegantně vymáhat pohledávky na dlužném nájemném?

Zajímavý nápad pro obce či města a další velké vlastníky činžovních domů Více»

28 duben 2012

Nájemci bytů OKD vyrazili proti finančníku Bakalovi.

Po necelém roce prověřování se zřejmě blíží rozhodnutí policie, jestli byl při někdejší privatizaci ostravských černouhelných dolů porušen zákon. Vyšetřování policejního orgánu v těchto dnech finišuje. Více»

24 duben 2012

Nájem po deregulaci mírně klesne.

Po ukončení regulace nájemného na konci roku je možné očekávat nižší nájemné. Více»

15 duben 2012

Proč nakupovat byt s nájemcem?

Předmětem dnešního velmi zajímavého a podle našeho názoru rovněž i velmi aktuálního článku bude problematika nájemního bydlení, tentokrát ale z realitního pohledu. Více»

10 březen 2012

Nájemné na dvojce může být od léta nižší.

V rámci deregulace se bude nájemné v obecních bytech zvyšovat. Více»

11 únor 2012

Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří nájemní bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše letos na jaře novou nabídku pro stavitele nájemních bytů, kteří by mohli na své projekty čerpat úvěry s nízkým úrokem. Více»

27 leden 2012

Radnice na dvojce zvýší nájemné.

Nájemci v bytech druhé městské části si od 1. července připlatí za nájem. Více»

11 leden 2012

Městská část Praha 2 prodá 131 domů.

Radnice druhé městské části poslala do privatizace 131 domů. Více»

24 prosinec 2011

Město Příbram půjčí finanční prostředky na rekonstrukci domů a bytů.

První výběrové řízení na poskytování půjček z Fondu oprav a modernizace bytového fondu na území města Příbram v roce 2012 vyhlásilo příbramské zastupitelstvo. Více»

22 prosinec 2011

Bytový dům na Purkyňově ulici je zrekonstruovaný.

Nymburk otevřel opravený bytový dům v Purkyňově ulici. Více»

17 prosinec 2011

Radnice dvojky shání nové nájemce.

Osm bytů pronajme radnice městské části Prahy 2 svým občanům. Více»

13 prosinec 2011

Nájemné v jednotlivých městských částech vzroste až o tisíce.

Zdražení činží přitom plánuje až 12 z 22 městských částí. Více»

10 prosinec 2011

Radnice trojky pronajme byty.

Šest bytů nabízí k pronájmu radnice třetí městské části. Více»

1 prosinec 2011

České dráhy prodaly palác v centru Prahy.

Až na šestý pokus se podařilo drahám prodat barokní Sweerts-Šporkovský palác v Hybernské ulici. Více»

17 listopad 2011

Koho si může nájemce vzít do bytu?

Dnešní aktualitou pokračujeme v sérii článků o velké novele nájemního bydlení, která nabyla účinnosti dne 1. listopadu 2011. Více»

4 listopad 2011

Velká novela nájemního práva!

V dnešní aktualitě pojednáme o velké novele občanského zákoníku - účinné od 1. 11. 2011, která se dotýká problematiky nájemního práva. Více»

27 říjen 2011
26 říjen 2011

Krok zpátky k regulaci nájemného.

Poslanci přidali do legislativního návrhu nového občanského zákoníku pojistku, aby "drsný" vlastník činžovního domu nemohl nájemci "napálit" nepřiměřený nájem a vystrnadit ho tak na ulici. Více»

20 říjen 2011

Nájem půjde zvýšit nejvíce o pětinu za tři roky.

Vlastníci činžovních domů budou moci navrhovat zvýšení nájemného v bytech jednou za rok a jen do výše, která nepřekročí dvacet procent za tři roky. Více»

4 říjen 2011

Ceny nájemného se v Kladně zvýší.

Kladenský magistrát zvýší od února příštího roku nájemné v městských bytech o deset procent. Více»

2 říjen 2011

Vlastník činžovního domu uspěl u Ústavního soudu.

Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti vlastníka činžovního domu z Ostravy, který žádal po Ministerstvu financí zaplacení bezmála 2, 5 miliónu korun jako úhradu škody na nájemném, o které přišel v letech 1992 až 2003 kvůli regulaci nájemného. Více»

18 září 2011

I letos se na všechny studenty s ubytováním na vysokoškolských kolejí nedostalo.

I z tohoto důvodu se v dnešním tématu, které bylo zajímavě nastíněno v článku Petry Pištulkové, otištěném dne 13. 11. 2011 na str. 28 regionální přílohy HN, zamyslíme nad základními úskalími, jež provází „študáky“ při ubytování v tzv. privátech. Více»

13 září 2011

Nymburk zvedne příští rok nájemné v obecních bytech.

V Nymburce se bude znovu zvyšovat nájemné v městských bytech. Více»

9 září 2011

Nájemné v městské části Praha 7 se nezvýší.

Praha 7 nebude od ledna roku 2012 pokračovat v deregulaci nájemného. Více»

6 září 2011

Městská část Praha 1 přispěje na zvýšené nájemné.

V listopadu totiž na Praze 1 začnou platit vyšší ceny za metr čtvereční v nájemních obecních bytech. Více»

5 září 2011

Radnice v Brandýse nad Labem pronajme byt.

Brandýská radnice nabízí k pronájmu obecní byt v ulici F. X. Procházky. Více»

26 srpen 2011

Nájemné v bytech na Praze 5 se zvýší o 46%.

Od 1. 12 se zvýší nájemné ve všech obecních bytech ve správě Prahy 5. Více»

7 srpen 2011

Příspěvek na nájem dostalo od radnice Městské části Praha 7 144 občanů.

Městská část Praha 7 vyplatila příspěvek na bydlení již 144 lidem. Více»

3 srpen 2011

Vinohradská radnice rozdává příspěvky na bydlení.

Druhá městská část nedávno schválila příspěvek na bydlení dvěma ženám, které bydlí v bytech s regulovaným nájmem. Více»

2 srpen 2011

Mapa nájmů již zahrnuje i volně sjednané nájmy.

Mapa místně obvyklého nájemného ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zahrnuje již přibližně polovinu tuzemských obcí a měst nad 2 000 obyvatel, kde skončila regulace nájmů. Více»

23 červen 2011

Užívání obecních bytů v desáté městské části podraží o 50 procent.

Vedení vršovické radnice tak v letošním roce nevyužije maximálního možného zvyšování nájemného ve svých bytech. Více»

11 červen 2011

Nájemné se v první městské části zvýší o 40 procent.

První městská část se rozhodla od letošního září zvýšit regulované nájemné o čtyřicet procent. Více»

9 červen 2011

Na Praze 6 pohlídá nájemní bydlení bytový ombudsman.

Radnice Prahy 6 zřídila funkci bytového ombudsmana. Více»

20 květen 2011

Mapy nájemného se prý potýkají s nedostatky.

Mapy místně obvyklého nájemného zveřejněné ministerstvem pro místní rozvoj trpí řadou nedostatků. Více»

11 květen 2011

Vinohradská radnice nabízí k pronájmu byty.

Dva byty v Ječné ulici, jeden v Žitné a jeden v ulici Škrétova nabízí minimálně k ročnímu pronájmu druhá městská část. Více»

4 květen 2011

Ministerstvo pro místní rozvoj chce úvěry na výstavbu nájemních bytů.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce začít podporovat výstavbu nájemních bytů prostřednictvím úvěrů. Více»

14 duben 2011

Radnice Městské části Praha 2 zjišťuje spokojenost nájemců.

Radnice Prahy 2 zadala společnosti STEM/MARK zpracování ankety, která má zjistit, jak jsou s bydlením a prací zaměstnanců správcovských firem spokojeni nájemci. Více»

3 duben 2011

Místo dotací podpoří stát úvěry.

Stát bude v příštích letech podporovat bydlení spíše přes úvěry než dotace. Více»

6 březen 2011

Prý konec hádek s nájemným.

Spory o výši nájemného by měla rozlousknout mapa nájmů. Více»

12 únor 2011

A ještě jednou k nájmům.

Nedohodne-li se nájemce s vlastníkem bytu, rozhodne justice. Více»

23 leden 2011

Zachraňte nájemní vztahy, pronajímatele i nájemce!

Nedávno jsme na stránkách nemovitosti-vykup.cz vyjádřili jednoduchý a skromný názor, že žurnalisté slouží jako hlídací psi demokracie. Více»

16 leden 2011

Největší pražská čtvrť zdraží nájemné.

Čtvrtá městská část zvýší od měsíce května letošního roku nájemné ve svých bytech. Více»

3 leden 2011

Tržní nájemné letos převážně klesalo.

Toto zjištění vyplývá z údajů realitního portálu Realitymix.cz, který pravidelně připravuje statistiky nabídkových cen bytů určených k prodeji či k pronájmu. Výjimku pak představují České Budějovice. Více»

30 prosinec 2010

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo soutěž na cenové mapy nájemného.

Pár dnů před koncem regulace nájmů ve většině měst ČR vypsalo MMR veřejnou soutěž na dodavatele cenových map, které budou pomáhat při určování nájemného a mohou předcházet soudním sporům o jeho výši mezi majitelem nemovitosti a nájemcem. Více»

26 prosinec 2010

Vlastníky historických domů už nepodpoří.

Fond renegerace městské památkové zóny Mělník, ze kterého se za dva roky podařilo v historickém centru opravit 30 domů, nebude příští rok fungovat. Více»

17 prosinec 2010

Nájemních bytů je prý přebytek.

Převis nabídky nájemních bytů nad poptávkou tlačí výnosy vlastníků činžovních domů v České republice dolů. Více»

17 prosinec 2010

Společnost RPG upravila podmínky nájmu bytů.

Společnost RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji vlastní na 44 tisíc bývalých bytů OKD, po jednáních se Sdružením nájemníků Česka (SON) upravila některé kritizované podmínky nových konceptů nájemních smluv a některé podmínky vypustila. Více»

16 prosinec 2010

Slaný přispěje vlastníkům činžovních domů na opravy.

Vlastníci domů ve Slaném mohou požádat město o příspěvek na rekonstrukci objektů. Více»

10 říjen 2010

Kvůli deregulaci nájemného se změní občanský zákoník.

Skokovému zvýšení nájemného, které stát přestane od 1. ledna regulovat, má zabránit novela občanského zákoníku. Více»

18 září 2010

Již brzo by měly skončit čachry s regulovanými nájemními byty.

Je to v praxi častá, ale jednostranně výhodná praxe. Stačí bydlet v bytě s regulovaným nájemným a rodiče, kteří chtějí zabezpečit svého potomka bydlením na celý život, na něj převedou nájemní smlouvu. Více»

18 září 2010

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje udržet projekt Panel.

Státní fond rozvoje bydlení bude fungovat i následující rok, avšak Program Panel ne. Více»

16 září 2010

Senioři dostanou sociální byty.

Městská rada Prahy schválila pronájem další stovky sociálních bytů seniorům. Více»

20 srpen 2010

Nájemné v Příbrami neporoste.

Nájem se příští rok v Příbrami nezvýší. Více»

14 srpen 2010

Radnice městské části Praha 6 zveřejní seznam neplatičů.

Praha 6 hodlá na internetu vyvěsit seznam občanů, kteří mají dluh na nájmu v obecních bytech. Více»

23 červen 2010

Praha 2 nebude zvedat nájemné.

Členové zastupitelstva Prahy 2 se rozhodli, že nájemci nebudou muset od 1. ledna 2011 platit více peněz za bydlení. Více»

3 červen 2010

Regulované nájemné by se příští rok mělo zvednout o 16 %.

Regulované nájemné v bytech by se příští rok mělo zvednout v průměru o 16 procent. Tento nárůst nájemného odhaduje Ministerstvo pro místní rozvoj. Více»

16 duben 2010

Radnice městské části Praha 3 se chystá prodat 28 činžovních domů.

Žižkovská radnice se letos chystá do privatizace poslat celkem 28 činžovních domů. Více»

21 březen 2010

Vlastníci činžovních domů navrhli nové sociální dávky na bydlení.

Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v České republice (OSMD) připravilo návrh zákona o sociálním bydlení. Více»

7 březen 2010

Část bytů OKD byla zastavena kvůli pomalosti justice.

Několikaměsíční obavy nájemců cca. 44 tis. bytů společnosti OKD v posledních třech měsících ještě zesílily. Více»

18 únor 2010

Radnice postaví dům pro seniory.

Městská část Praha 7 chce na podzim začít se stavbou nového domu pro seniory v Tusarově ulici. Více»

4 únor 2010

Praha 1 zdražuje nájemné.

Růst cen v první městské části se přitom dotýká cca. dvou tisíc obecních bytů s regulovaným nájemným. Více»

31 leden 2010

Ceny bytů mírně stagnovaly, avšak především tržní nájemné opětovně zdražuje.

Rok 2009 nepřál prodávajícím bytů. V posledních měsících roku 2009 za ně dostali přinejmenším o desetinu méně než ve stejném období předchozího roku. Ti, kdo své byty v atraktivních lokalitách pronajímali, naopak vydělali. Více»

23 leden 2010

Městská část Praha 2 vydraží další byty.

Letos již druhé kolo veřejné soutěže o nájem obecních bytů v Praze 2 se bude konat 9. února. Více»

21 leden 2010

Občané chtějí po radnicích odškodné za úrazy.

Desítky lidí v České republice už žádají radnice o náhradu škod, které jim vznikly kvůli sněhu na chodnících patřícím městům. Více»

12 leden 2010

Radnice Městské části Praha 10 provedla audit bytů.

Výše uvedená městská část začne na základě tohoto auditu rozdávat stovky výpovědí z městských bytů. Více»

6 leden 2010

Městská část Praha 1 chce koupit soubor domů.

Městská část Praha 1 se bude ucházet o koupi majetku Bytového podniku Prahy 1, který je v likvidaci. Více»

3 leden 2010

Nájemné v letošním roce celorepublikově poroste.

Tzv. regulované nájemné se výrazně zvyšuje už nyní, nicméně to nic neznamená oproti roku 2011. Více»

15 prosinec 2009

V obecných bytech, které patří městské části Praha 7, se nájem zvyšovat nebude.

Sedmá městská část nebude pro následující rok 2010 zvyšovat nájemné ve svých obecních bytech. Více»

2 prosinec 2009

Nájemné v Kobylisích, Letňanech nebo v Čakovicích poroste až o 12 %.

Nájemné v městských bytech magistrátu hlavního města Prahy, které se nacházejí v městských čtvrtích Kobylisy, Letňany nebo Čakovice, se zvýší průměrně o 8 %, tedy o sedm až patnáct korun za metr čtvereční. Více»

29 listopad 2009

Nájemné se v Praze bude zvyšovat pouze v devíti městských částí.

Devět z dvaadvaceti velkých radnic zvýší od 1. ledna nájemné v městských bytech. Ostatní radnice městských částí se se zvyšováním nájemného zdráhají. Většinou to odůvodňují snahou zmírnit dopady finanční krize na nájemce. Více»

28 listopad 2009

Radnice v Odoleně Vodě pomůže sociálně slabým občanům.

Sociálně slabí obyvatelé obecních bytů v Odoleně Vodě, kteří budou mít problém po deregulaci nájemného platit nájemné, se mohou obrátit na místní městský úřad. Více»

28 listopad 2009

Tržní nájemné nebo hypoteční úvěr - co je ekonomicky výhodnější.

V tomto článku si blíže přiblížíme zajímavé názory Vl. Kalába - citované v článku Nájemní bydlení válcuje hypotéky, dne 6 až 8. 11. 2009 v Hospodářských novinách, v příloze Podniky a trhy Více»

25 listopad 2009

Praha zvýší nájemné o 8 %.

Nájemné v bytech pražského magistrátu se zvýší průměrně o osm procent, tedy o sedm až 15 korun za metr čtvereční. Více»

18 říjen 2009

Nájemné v bytech, které se nacházejí ve vlastnictví Prahy 5, se nezdraží.

Nájemci v obecních bytech v Praze 5 nebudou muset za nájemné platit více peněz, než kolik dosud platili. Více»

13 říjen 2009

Republiková rada Sdružení nájemníků žádá vládu ČR o dočasné zmrazení nájemného.

Republiková rada Sdružení nájemníků České republiky vyzvala vládu, aby zvážila vyhlášení cenového moratoria na nájemné do přijetí nové legislativní úpravy určování výše nájmů. Více»

26 září 2009

Městské části pomůžou s nájemným i u soukromých vlastníků činžovních domů.

Finanční příspěvky (resp.dotace) konkrétních pražských městských částí určené pro ekonomicky slabší nájemce dopadnou následující rok na širší část obyvatelstva. Více»

29 červenec 2009

Praha 10 nabízí pomoc občanům, kteří si nemohou dovolit platit nájemné.

Městská část Praha 10 nabízí v určitých případech pomoc občanům, kteří mají problémy s placením nájemného, a to formou finanční podpory, slevy na nájemném, příp. směnou obecního bytu. Více»

26 červenec 2009

Nájemné by měly napříště počítat soudy.

Až skončí tzv. deregulace nájemného, budou se muset dohodnout nájemci s vlastníky činžovních domů. Jestliže se nedohodnou, tak by měl rozhodnout soud. Zjednodušeně řečeno, není vyřešeno, co se stane, jakmile se strany nedohodnou. Více»

24 červenec 2009
22 červenec 2009

Regulované nájmy se v roce 2010 výrazně zvýší.

Podle odhadů a prognóz Ministerstva pro místní rozvoj vzroste regulované nájemné v následujím roce v průměru o 17, 3 %. Více»

21 červenec 2009

Nájemníky se citelně dotkne další zdražování nájemného.

V hlavním městě i Středočeském kraji porostou ceny nájemného, zastupitelstva je stanoví až na podzim. Maximální ceny nájemného přitom každoročně v červenci stanoví v rámci deregulace nájemného Ministerstvo pro místní rozvoj. Více»

1 červenec 2009

Růst tržních nájmů se zpomalil.

Poptávka po nájemním bydlení v činžovních domech, která až do konce měsíce března letošního roku rapidně rostla, zmírnila v dubnu svůj růst na 5 až 10 %. Více»

25 červen 2009

Vlastníci činžovních domů možná dostanou finanční náhrady.

Ústavní soud v Brně totiž přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 1, aby znovu rozhodl o žalobě na náhradu škody, kterou podala společnost INTERDOMUS na stát kvůli regulaci nájemného. Více»

21 červen 2009

Komunisté přistoupí na vyšší nájemné.

KSČM je ochotna upravit svůj vlastní legislativní návrh zákona o nájemném z bytů tak, aby max. částka nájemného mohla být do 45 korun za jeden metr čtvereční. Více»

20 červen 2009

Obyvatelé hlavního města stále častěji řeší problémy s vysokými nájmy.

V metropoli přibývá každoročně občanů, kteří řeší problém s placením nájemného. Více»

17 červen 2009

Nepoctiví nájemci dluží hlavnímu městu přes 700 tis. Kč.

Nájemní bydlení ve vlastnictví městské části se přitom může prodražit, a to bez ohledu na skutečnost, zda dotyčný nájemce má regulovaný nájem. Stačí pouze neplatit nájem nebo neposlat včas peníze. Více»

8 červen 2009

Ve světě se snižují ceny činžovních domů. V České republice je to naopak.

Největší meziroční propad zaznamenaly hodnoty domů v Dubaji a Lotyšsku. Nicméně mezi hrstku zemí, kde se ceny činžovních domů zvyšovaly, patří i Česká republika. Více»

5 červen 2009

Podle Prahy je pomoc s byty na státu.

Stát nemá jasno v tom, co nastane, až od roku 2012 přestane platit zákon omezující vlastníky činžovních domů v právu určit výši nájemného podle svých představ. Více»

1 červen 2009

Nájemní smlouvy jsou stále v kurzu.

V poslední době se totiž hypotéky staly pro řadu občanů nedostupné, a to jako důsledek světové hospodářské krize (pozn. viz jak jsme již informovali). Více»

25 květen 2009

Občanské sdružení majitelů domů je proti prodlužování deregulace nájemného.

Navrhovaná legislativní úprava by měla zpomalit růst nájemného až do roku 2012, neboť jeho zvyšování je totiž z důvodu růstu cen nemovitostí silnější, než se původně očekávalo. Více»

12 květen 2009

Deregulace nájemného se bohužel prodlouží.

Deregulace nájemného se zřejmě s určitostí prodlouží o dva roky. Více»

11 květen 2009

Ústavní soud rozhodl, že vlastníci činžovních domů mají nárok na náhradu.

Někteří vlastníci činžovních domů s regulovaným nájmem mají díky nucenému omezení vlastnického práva nárok na specifickou formu náhrady od státu. Více»

27 duben 2009

Nájemci z Prahy 6 chtějí nájemné jako loni.

Lidé ze Sdružení na ochranu nájemníků Praha 6 doručili starostovi této městské části - Tomášovi Chalupovi petici s asi devíti sty podpisy, v níž se domáhají nového rozhodnutí členů zastupitelstva o deregulaci nájemného. Více»

13 duben 2009

Vlastníci činžovních domů varují před delší deregulací nájemného.

Rozpočty obcí a měst díky oddálení deregulace nájemného přijdou v následujících 2 letech o 5 až 6 miliard Kč. Více»

6 duben 2009

Dům pánů z Kunštátu je pořád neobsazený.

Více než půldruhého roku čeká na nájemce osm zrekonstruovaných bytů a nebytové prostory v domě pánů z Kunštátu v Řetězové ulici. Více»

2 duben 2009

Svaz měst a obcí stále brojí proti tzv. chodníkové novele.

Podle této legislativní novely odpovídá za stav chodníků vlastník pozemků, a nikoliv vlastník přilehlé nemovitosti. Více»

4 únor 2009

Zastupitelstvo vystěhovává problematické rodiny.

Litvínovská radnice o víkendu vystěhovala za asistence policie další dvě rodiny z problémového sídliště Janov. Více»

24 leden 2009

Podle názoru Nejvyššího soudu nelze nájemcům zavřít vodu za dlužný nájem.

Poctiví vlastníci činžovních domů nemohou sankcionovat nespravedlivé nájemce, kteří dluží nájemné tím, že zastaví těmto neférovým nájemcům dodávky pitné vody. Více»

3 leden 2009

V Praze vzrostou nájmy až dvojnásobně.

Drtivá většina z pražských městských částí zvýší nájemné ve svých bytech výrazně. Více»

22 prosinec 2008

Městská část Praha 6 se rozhodla přispět potřebným lidem na bydlení.

Finanční pomoc Prahy 6 mají šanci získat nájemci, kteří bydlí nejen v obecních, ale i v družstevních či soukromých bytech. Více»

11 prosinec 2008

Až tisíce lidí v hlavním městě neplatí nájemné za užívání obecních bytů !

V Praze bydlí tisíce nespravedlivých dlužníků, městským částem přitom dluží nepoctivci desítky milionů korun ! Více»

5 prosinec 2008

Více peněz na opravu domů v městské části Praha 6

Zastupitelstvo Prahy 6 investuje více než 150 mil. Kč na opravu svých domů. Více»

25 listopad 2008

Finanční krize se v České republice projevuje rostoucím zájmem občanů o pronájmy

Pronájem bytů se těší stále větší oblibě u lidí, neboť se díky přístupu (pozn. taktice)bankovních ústavů zhoršuje (pozn. klesá) dostupnost hypotečních produktů. Více»

22 listopad 2008

Radnice na Praze 8 začala prodávat domy.

Činžovní dům na Kobyliském náměstí bude zřejmě první vlašťovkou mezi činžovními domy, jež chce úřad městské části Praha 8 prodat. Více»

21 listopad 2008

Praha 10 si posvítí na neférové nájemce obecních bytů.

Desátá pražská městská část začala kontrolovat obecní byty. Více»

24 říjen 2008

Nájemné v městské části Praha 1 se zvýší o pětinu

Z průměrných 65 Kč za 1m2 na zhruba 78 Kč za 1m2 by se mělo příští rok zvednout nájemné v obecních bytech první městské částí. Více»

13 říjen 2008

Špatná zpráva pro vlastníky činžovních domů

MMR nespravedlivě zasahuje do zvyšování nájemného a opět tak činí in favorem (ve prospěch) nájemců ! Přitom by se však naopak mělo podle našeho názoru v této otázce spíše počítat s férovým posílením vlastníků činžovních domů proti (contra) nájemcům. Více»

9 říjen 2008

Demonstrace za privatizaci bytů na Praze 2

Zhruba 500 demonstrantů s transparenty se včera v 17.00 hod. sešlo před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2. Cílem jejich akce byl protest proti zastavení privatizace obecních bytů v této městské části. Více»

4 říjen 2008

Radnice prodává činžovní domy s obecními byty

Členové zastupitelstva Prahy 16 odsouhlasili návrh kupní smlouvy na činžovní domy s obecními byty. Více»

1 říjen 2008
25 září 2008

Legislativní novela posílí vlastníky činžovních domů

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje v legislativním návrhu novely občanského zákoníku (pozn. zákon č. 40/1964 Sb.) zásadní posílení postavení vlastníků činžovních domů oproti pozici nájemců. Více»

25 září 2008

V Hlavním městě by se příští rok mělo zvýšit regulované nájemné až o 46 %

Regulované nájemné se v příštím roce může v hlavním městě zvýšit průměrně až o 46 %. Více»

24 září 2008

Náležitosti oznámení pronajímatele o jednostranném zvýšení nájemného

Nájemné se v České republice skokově zvyšuje. Co ale musí vlastník domu (např. obec, městská část, soukromý majitel) učinit při oznámení o zvýšení nájemného a dále jaké jsou náležitosti takového oznámení? To si vysvětlíme v dnešním článku. Více»

28 srpen 2008

Praha dala seniorům byty

Magistrát hl. města Prahy dosud důchodcům přidělil v penzionech pro staré lidi 61 bytů, avšak sedm z nich nabízené ubytování odmítlo. Více»

24 červen 2008

S tzv. dekrety na byty se přestává obchodovat

Časy, kdy se nájemní smlouvy k bytům s regulovaným nájemným "prodávaly" za statisíce korun, jsou již dávno pryč. Více»

23 červen 2008

Členové zastupitelstva prodávají uvolněné domy v centru

Magistrát postupně rozprodává prázdné domy, které uvolnil po přesunu úředníků do Škodova paláce v Jungmanově ulici. Více»

28 duben 2008

KDU-ČSL nepodpoří v PS Parlamentu ČR návrh ODS na ukončení regulace nájemného

Lidovci ve sněmovně nepodpoří návrh ODS, která požaduje co nejrychlejší ukončení regulace nájemného. Více»

4 duben 2008

ODS chce zrušení zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu

Poslanecký klub ODS schválil návrh na zrušení zákona č. 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného z bytu a změnu zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

Obce a města mohou požádat o subvence na obecní byty či kanalizace.

Středočeské obce mohou žádat kraj o dotace na budování obecních bytů z nebytových prostor, které jsou v jejich vlastnictví. Více»

Ministerstvo navrhuje zvýšit od července životní minimum z 4 250 na 4 620 Kč.

Životní minimum by se mohlo od července zvýšit z 4 250 na 4 620 korun, tedy téměř o devět procent. Stejně by se upravily i minimální částky pro dospělé a děti v domácnosti, které jsou nižší. Více»

Německo podle tisku zvažuje přeměnu části Nord Stream 2 na přípojku pro LNG.

Německo zvažuje přeměnu části plynovodu Nord Stream 2 na přípojku na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Baltského moře. Uvedl to časopis Der Spiegel. Více»

Investoři mají v budoucnu přispět Nymburku na nové nemovitosti.

Stavitelé nových rezidenčních nemovitostí (bytů a rodinných domů) v Nymburce budou muset městu přispívat na veřejnou infrastrukturu. Více»

KS v Hradci Králové zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek.

Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019