Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

30 září 2022

PS zřejmě zpřesní zákon o národních sankcích za protiprávní jednání.

Zákon o národních sankcích vůči cizincům, kteří by se dopustili závažných protiprávních jednání, Poslanecká sněmovna pravděpodobně schválí. Více»

26 září 2022

Právní normu o národních sankcích za protiprávní jednání poslanci asi pozmění.

Vládní návrh zákona o omezujících opatřeních proti některým závažným jednáním uplatňovaných v mezinárodních vztazích (sankční zákon), který má umožnit národní sankce vůči cizincům za závažná protiprávní jednání, Poslanecká sněmovna možná upraví. Více»

25 září 2022

Ministerstvo vnitra předkládá právní normy ke zrušení.

Benešovy dekrety mezi nimi kvůli mezinárodnímu dopadu nejsou. Více»

15 září 2022

Za první půlrok fungování vložily obce a kraje do eSbírky již 10 000 předpisů.

Dne 1.1.2022 nabyl účinnosti zákon č. 35/2021 Sb., o Sbírce práv. předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů, kterým byl mj. zřízen IS s názvem Sbírka právních předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů. Více»

10 září 2022

Česká advokátní komora jednala o valorizaci advokátního tarifu s MS.

Předseda ČAK Robert Němec a místopředsedkyně ČAK Monika Novotná jednali s náměstky Ministerstva spravedlnosti Antonínem Stanislavem, Michalem Fraňkem a Radomírem Daňhelem o Komorou dlouho prosazované nov. advokátního tarifu. Více»

4 září 2022

Zahraniční výbor doporučil Poslanecké sněmovně schválit nový sankční zákon.

Zahraniční výbor doporučil Poslanecké sněmovně schválit zákon, který má umožnit národní sankce vůči cizincům za závažná protiprávní jednání. Více»

18 srpen 2022

Zeman kontrahoval zákon upravující vymezení skutečných majitelů.

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci změní. Více»

14 srpen 2022

Senátní změny zákonů bude zřejmě muset doplnit přehled vyplývajících povinností.

Senátní úpravy zákonů budou muset podobně jako sněmovní změny obsahovat přehled veřejnoprávních povinností, které z těchto úprav vyplývají. Více»

12 srpen 2022

Vymezení skutečných majitelů se nejspíš změní.

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitel nejspíš změní. Více»

7 srpen 2022

Senát má příští týden projednat veterinární zákon a další zemědělské novely.

Senátní komise pro rozvoj venkova podpořila novelu zákona o ekologickém zemědělství, která vyjma jiného prodlužuje platnost certifikátů ekologického zemědělství. Více»

27 červenec 2022

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušit přes 6 700 nefunkčních zákonů a vyhlášek.

Resort vnitra navrhuje zrušit přes 6 700 zákonů, vyhlášek a vládních nařízení, které již podle něj nejsou funkční a používané. Připravilo návrh zákona, který má zjednodušit a zpřehlednit právní řád. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Více»

21 červenec 2022

Výbor Senátu podpořil širší možnosti uvalení sankcí i pravomoci FAÚ.

Senátní ústavně-právní výbor doporučil Senátu schválit novelu, která rozšiřuje možnosti uvalení mezinárodních sankcí. Např. celníkům dává výslovné právo zadržet majetek postižený mezinárodními sankcemi. Více»

14 červenec 2022

PS podpořila informování o spotřebě tepla alespoň jednou za měsíc.

Časté poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody v bytech má zavést vládní novela, kterou podpořila v úvodním kole Sněmovna. Více»

12 červenec 2022

ANO souhlasí se sankčním zákonem.

Plánuje ho ale projednat ve výborech. Více»

10 červenec 2022

Informování o spotřebě tepla aspoň jednou za měsíc Sněmovna pouze rozjednala.

Časté poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody v bytech Sněmovna zrychleně už v úvodním kole schvalovat nebude. Více»

10 červenec 2022

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci pravděpodobně změní.

Rozšíří se také působnost zákona např. na církve a náboženské společnosti, na politické strany a hnutí, na oborové a zaměstnavatelské organizace, honební společenstva a společenství vlastníků jednotek, která dosud mají výjimku. Více»

10 červenec 2022

PS schválila širší možnosti uvalení sankcí i pravomoci FAÚ.

Poslanci ve zrychleném režimu schválili dne 7. července novelu zákona č. 69/2006 Sb., o provádění mezinárodních sankcí, díky které zřejmě celní správa získá zákonem stanovené výslovné právo zadržet majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce. Více»

8 červenec 2022

České republice hrozí sankce za opožděnou implementaci legislativy EU.

V Poslanecké sněmovně je minimálně 15 až 20 tisků, kvůli kterým ČR mohou hrozit sankce od Evropské komise kvůli opožděnému přijetí evropských předpisů. Více»

6 červenec 2022

Od 1.7.2022 se opětovně otevírá možnost nahlížet na majetková přiznání politiků.

1. července 2022 nabyla účinnosti novela zákona o střetu zájmů, která veřejnosti po více než roce a půl opět otevírá možnost nahlížet na majetková přiznání politiků v Centrálním registru oznámení. Více»

4 červenec 2022

Stát bude energie dotovat přes operátora trhu.

Výši příspěvku určí vláda. Více»

3 červenec 2022

Na zamini vznikne oddělení k realizaci nového sankčního zákona.

Na ministerstvu zahraničí vznikne oddělení, které bude ve spolupráci s dalšími resorty prakticky realizovat nový sankční zákon. Více»

1 červenec 2022
30 červen 2022
24 červen 2022

Zakládání obchodních společností by mělo být jednodušší.

Zjednodušení zakládání obchodních korporací je cílem vládní předlohy, kterou na svém jednání 15. června v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna. Více»

22 červen 2022

Zastupitelství v Mnichově na základě sankcí poprvé zabavila Rusům byty.

Německo poprvé na základě protiruských sankcí zabavilo ruskému manželskému páru trojici bytů v Mnichově a rovněž bankovní konto. Dosud německé úřady Rusům majetek jen blokovaly. Více»

13 červen 2022

Elektronický systém normotvorby bude asi plně spuštěn až od roku 2024.

Elektronický systém tvorby zákonů asi bude plně spuštěn až od roku 2024. Důvodem dalšího ročního odkladu je zpoždění s přípravou projektu elektronické legislativy a Sbírky zákonů a snaha poskytnout čas na řádné otestování systému. Více»

3 květen 2022

Elektronický systém tvorby zákonů by měl být plně spuštěn až od roku 2024.

Důvodem dalšího ročního odkladu je zpoždění s přípravou projektu elektronické legislativy a Sbírky zákonů a snaha poskytnout čas na řádné otestování systému. Více»

7 březen 2022
2 březen 2022
22 únor 2022

Prezident Zeman podepsal vládní novelu pandemického zákona.

Ta mj. dá úřadům pravomoc nařídit testování na covid-19 prakticky všech skupin lidí, kteří pracují nebo chodí do školy, i předškoláků. Více»

10 únor 2022

Resort spravedlnosti zjednodušuje zakládání obchodních korporací.

Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s odborníky připraví vzorové společenské smlouvy, které budou dostupné na internetových stránkách ministerstva a při jejichž využití bude založení společnosti s ručením omezeným levnější. Více»

10 únor 2022

Senát dnes čeká spor o vládní novelu pandemického zákona.

Senát čeká spor o vládní novelu pandemického zákona, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou. Více»

9 únor 2022

Poslanecká sněmovna schválila novelu pandemického zákona.

Protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než nyní. Více»

5 únor 2022

Verdikt NSS ukazuje, že právní prostředí k řešení covidu není dostatečné.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) ohledně vstupu do restaurací či hotelů ukazuje, že právní prostředí pro řešení pandemie v České republice není dostatečné. Více»

2 únor 2022

Lhůta pro podávání stížností k ESLP je od 1.2. o dva měsíce kratší.

Od včerejšího dne, tedy od 1. února 2022, nově platí pro podání stížností k Evropskému soudu pro lidská práva zkrácená lhůta čtyř měsíců od vyčerpání vnitrostátních prostředků nápravy namísto dřívějších šesti měsíců. Více»

27 leden 2022

Další ročník ankety Zákon roku odstartoval.

Již potřinácté bude odborná veřejnost diskutovat a vybírat legislativní počin minulého roku. Více»

24 leden 2022

Novela zákona o státním zastupitelství bude mít širší podporu.

Pro novelu zákona o státním zastupitelství budou ve Sněmovně podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) hlasovat nejen poslanci vládní pětikoalice. Více»

19 leden 2022

Členové stráže přírody a lesní stráže mají od 1.1.2022 vyšší pravomoci.

Členové stráže přírody a lesní stráže mají od 1. ledna vyšší pravomoci. Úřady také mohou zakázat nebo omezit odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na území chráněných krajinných oblastí. Více»

11 leden 2022

Vláda plánuje předložit nový trestní řád.

Soudní poplatky by se mohly hradit on-line. Více»

6 leden 2022

Vyhlášky UZSC budou nově zveřejňovány v elektronické sbírce.

Vyhlášky a nařízení obcí a krajů budou od začátku tohoto roku zveřejňovány v centrální elektronické podobě. Smyslem je zajistit lepší informovanost občanů o právních předpisech, které vydávají jednotlivé obce a kraje. Více»

6 leden 2022

Obce a města by mohly získat předkupní právo na nepotřebné státní nemovitosti.

Uzákonění předkupního práva znovu navrhlo hlavní město v majetkové novele, kterou obdržela Sněmovna. V minulém volebním období poslanci neprojednali dvojici předloh, které měly stejné cíle. Více»

6 leden 2022

Na Sokolovsku bude letos hotová první část testovacího polygonu automobilky BMW.

Výstavba areálu na bývalé výsypce Sokolovské uhelné má v budoucnu ještě pokračovat. I Karlovarský kraj počítá v letošním roce s pokračování stavby silničního napojení areálu, parkoviště a zázemí polygonu, zjistila ČTK. Více»

22 prosinec 2021

Šalomoun hodlá dbát na kvalitu nové legislativy a hledat, co je možné zrušit.

Ministr pro legislativu a šéf Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (za Piráty) chce dbát na kvalitu vládních návrhů, jejich jednoduchost, promyšlenost a provázanost. Více»

9 prosinec 2021

ÚS zamítl návrh na zrušení sbírky obecních a krajských předpisů.

Ústavní soud (ÚS) včera zamítl návrh na zrušení právní úpravy, na jejímž základě začne fungovat elektronická sbírka předpisů územních samosprávných celků a některých správních úřadů. Více»

21 listopad 2021

Spolu a PirSTAN hodlají upravit nový stavební zákon nebo řešit bytovou situaci.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN) plánuje upravit nový stavební zákon, zastavit odchod lidí z venkova nebo zajistit zvýhodněné hypotéky na první bydlení. Více»

6 listopad 2021

Vláda ČR kvůli Bohemia Energy znovu schválila zákon o hromadných žalobách.

Vláda ANO a ČSSD opětovně posílá do Sněmovny zákon o hromadných žalobách, které umožňují různým lidem uplatnit stejné nebo podobné nároky v jediném řízení. Žurnalistům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Více»

7 říjen 2021

Ústavní soud ve Varšavě zpochybnil nadřazenost unijního práva nad polským.

Polský ústavní soud po několika odkladech rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Více»

7 říjen 2021

Piráti a STAN hodlají zrychlit soudy díky statistikám soudců.

Zrychlit soudní procesy prostřednictvím podrobných statistik práce jednotlivých soudců chce po volbách koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). Více»

18 září 2021
13 září 2021

PS se bude zabývat pouze návrhy právních norem, které mají šanci na schválení.

Program řádné zářijové schůze Sněmovny, poslední řádné schůze před říjnovými volbami, bude pravděpodobně podstatně stručnější než u předchozích schůzí. Více»

26 srpen 2021

Senát požaduje větší ochranu zákazníků na trhu s energiemi.

Senát plánuje širší ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků na trhu s energiemi. Novelu energetického zákona, která má přísnější pravidla přinést, proto včera vrátil Sněmovně s pozměňovacím návrhem. Více»

25 srpen 2021

Senát by konečně mohl zlepšit ochranu klientů na trhu s energiemi.

Senátoři dnes mají dokončit schvalování novely, jejímž cílem je zlepšit ochranu klientů na trhu s energiemi. Více»

19 srpen 2021

Projednávání lepší ochrany klientů na energetickém trhu Senát o týden odložil.

Další projednávání lepší ochrany spotřebitelů na trhu s energiemi včera Senát odložil. O novele energetického zákona by měla horní komora hlasovat na návrh svého hospodářského výboru příští týden ve středu. Více»

18 srpen 2021

Podat stížnost do Štrasburku bude možné jen do 4 měsíců od národního rozsudku.

V platnost vstoupil dodatkový Protokol č. 15 k Úmluvě o lidských právech a základních svobodách. Od února 2022 se účinně změní lhůta pro podání stížností u Evropského soudu pro lidská práva proti národním státům na porušování Úmluvy. Více»

17 srpen 2021

Senátní výbory podpořily novelu energetického zákona.

Senátní hospodářský výbor dne 11. srpna jednomyslně podpořil vládní novelu zákona č. 458/2000 Sb., energetického zákona, kterou 16. července schválila Poslanecká sněmovna a která má zlepšit ochranu spotřebitelů na trhu s energiemi. Více»

15 srpen 2021

Polský prezident sdělil, že podepíše kontroverzní zákon o restitucích.

Polský prezident podepíše sporný zákon o restitucích, který může mj. zablokovat navracení židovského majetku zabaveného polskou komunistickou vládou po válce. Andrzej Duda to řekl polské tiskové agentuře PAP. Více»

23 červenec 2021

Notáři budou moci provádět část zápisů elektronicky.

Notáři budou moci provádět část zápisů v elektronické podobě. Bude zejména možné založit obchodní společnost on-line, distančním způsobem lidé zařídí i další úkony při fungování firem. Více»

22 červenec 2021

JUDr. Šuk předsedá nové komisi pro civilní řád soudní.

Ministerstvo spravedlnosti vytvořením nové expertní skupiny, tvořené zástupci různých soudů, akademiky a lidmi z advokátní praxe, vstoupilo do druhé fáze příprav civilního řádu soudního. Více»

21 červenec 2021

Pol. strany slibují zrychlení soudů, zestátnění exekutorů či nový trestní řád.

V oblasti práva a spravedlnosti slibují politické strany a hnutí ve svých programech zrychlení soudů, prosazení nového trestního řádu, zvýšení nezávislosti státních zástupců či podporu alternativních trestů namísto vězení. Více»

16 červenec 2021

Zákonodárci by mohli schvalovat lepší ochranu spotřebitelů na trhu s energiemi.

Poslanci by dnes mohli pokračovat ve schvalování lepší ochrany spotřebitelů na trhu s energiemi. Na programu jsou také předlohy k protipožárnímu zabezpečení pobytových zařízení sociálních služeb i památkových budov. Více»

14 červenec 2021

Poslanecká sněmovna by měla schvalovat novelu proti energetickým šmejdům.

Sněmovna by dnes měla schvalovat novely proti takzvaným energetickým šmejdům a o přiměřenosti podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Více»

7 červenec 2021

Poslanci mají rozhodnout o exekucích.

Zastavování dlouhodobě bezvýsledných exekucí patří mezi návrhy, o kterých by poslanci měli rozhodnout na dnes zahajované schůzi. Více»

20 červen 2021

PS schválila posílení pravomocí centrální banky při řešení krizí.

Česká národní banka (dále jen "ČNB") pravděpodobně získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Více»

12 červen 2021

Makléři, kterým zanikla živnost, ji budou moci obnovit.

Realitní makléři, jimž zanikla živnost pro nesplnění nových legislativních požadavků, ji budou moci obnovit. Na dodatečné doložení splnění podmínek pro tuto práci budou mít čas do konce roku 2021. Více»

14 květen 2021

Vláda ČR by dnes měla řešit cestování nebo podmínky otevření zahrádek.

Pravidly pro cestování do sousedních zemí v době koronavirové pandemie nebo podmínkami otevření restauračních zahrádek by se na dnešním zasedání měla zabývat vláda. Více»

14 květen 2021

Restituční kauza rodu Walderode se opětovně vrací k semilskému okresnímu soudu.

Restituční kauza rodu Walderode se vrací k semilskému soudu. Podle této instance chyboval, když mezitímním rozsudkem vyšel vstříc restituentům. Více»

28 duben 2021

Jestliže by zákon neumožnil oddělování lidí, má se jednat o novele.

Pokud by pandemický zákon neumožňoval oddělování lidí, měla by začít debata o jeho novele. V pořadu České televize otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Reagoval tak na to, že nařízení ministerstva skončila u soudu. Více»

25 duben 2021

Nevládní subjekty poukázaly na problémy novely zákona o myslivosti.

Lepší odvození výše lovu od míry poškození lesa spárkatou zvěří, novou podobu seznamu zvěře, kterou mají myslivci na starosti, i více práv pro vlastníky menších pozemků žádá osm nevládních organizací. Více»

24 duben 2021

Makléři, kterým zanikla živnost, ji budou moci obnovit.

Realitní makléři, kterým zanikla živnost pro nesplnění nových zákonných požadavků, ji pravděpodobně budou moci obnovit. Na doložení splnění podmínek pro tuto práci pak budou mít čas do konce letošního roku. Více»

21 duben 2021

Zákonem roku se stala novela zákona o bankách, resp. tzv. bankovní identita.

Dvanáctý ročník ankety Zákon roku byl včera 20. dubna 2021 vpodvečer vyhlášen online. S velkým náskokem vyhrálo téma „Univerzální způsob identifikace v on-line prostředí“, in concreto zákon o bankovní identitě. Více»

5 duben 2021

Výbory PS načtou pozměňovací návrhy k novele zákona o myslivosti v dubnu.

Pozměňovací návrhy k novele zákona 449/2001 Sb., o myslivosti projednají sněmovní výbory na konci dubna. Dne 30. března to uvedl zpravodaj novely poslanec David Pražák. Předloha se nyní nachází ve druhém čtení. Více»

28 březen 2021

Smlouvy mezi podnikateli lze zkoumat i z hlediska dobrých mravů.

Tzv. korektiv dobrých mravů lze výjimečně uplatnit i na vztahy mezi podnikateli, rozhodl Nejvyšší soud. Zabýval se konkrétně úvěrem, který podnikateli – fyzické osobě poskytla nebankovní společnost. Více»

24 březen 2021

PS by měla dál schvalovat pravomoci ČNB k hypotéčním úvěrům.

Sněmovna by dnes měla pokračovat ve schvalování novely, kterou by Česká národní banka zejména dostala zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Více»

20 březen 2021

Senát požaduje vypustit část ustanovení zahrádkářského zákona.

Návrh zahrádkářského zákona se vrací ze Senátu do Sněmovny. Více»

12 březen 2021

Guvernér ČNB před poslanci odmítl obavy ze zneužití pravomocí centrální bankou.

Riziko případných excesů ve smyslu zneužití pravomocí České národní banky je po zhruba 30 letech jejich fungování spíše teoretické. Více»

12 březen 2021

Schvalování širších pravomocí České národní banky v PS se opět prodlužuje.

Závěrečné čtení vládní předlohy, která má rozšířit pravomoci České národní banky při regulaci poskytování hypoték, se opět prodlužuje. Poslanecký klub opoziční TOP 09 si hned v úvodu dnešní debaty vyžádal hodinovou přestávku na poradu svého klubu. Více»

11 březen 2021

O rozšíření pravomocí České národní banky u hypoték Sněmovna nerozhodla.

O vládním návrhu, který má vyjma jiného posílit pravomoci České národní banky (ČNB) nad regulací hypoték, včera poslanci nerozhodli. Ve třetím čtení ho měli schvalovat. Více»

10 březen 2021

Schvalování nových pravomocí České národní banky provází kritika ODS a Pirátů.

Kritika ze strany poslanců ODS a Pirátů provází dnešní třetí sněmovní čtení vládní předlohy, která má rozšířit pravomoci ČNB. Více»

3 únor 2021

Prvním únorovým dnem vstoupila v účinnost novela zákona na ochranu zvířat.

1. února 2021, vstoupila v účinnost (s výjimkou několika ustanovení, která začnou platit později) rozsáhlá novela zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání. Více»

30 leden 2021

Soudní poplatky aktuálně nevzrostou.

Sněmovna včera zamítla vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, který mj. měl lidi odradit od podávání žalob bez šancí na úspěch. Více»

30 leden 2021

NSS bude mít širší možnost odmítat kasační stížnosti pro nepřijatelnost.

Mělo by to totiž omezit jeho současnou přetíženost. Senát přijetí této změny soudního řádu správního umožnil. Více»

28 leden 2021

Manželskou smlouvu uzavřelo loni u notářů podle Notářské komory ČR 10 581 párů.

Předmanželskou či manželskou smlouvu si loni nechalo u notáře sepsat 10 581 párů, o 310 méně než předloni. Uvedla to Notářská komora ČR, podle které byl předloňský rok v tomto ohledu rekordní. Více»

23 leden 2021

Vláda ČR projedná návrh zákona o zákazu části plastových výrobků.

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, v pondělí projedná vláda. Zákon má platit letos od července a je převodem evropské směrnice schválené v roce 2019. Více»

20 leden 2021

Vyhlášky obcí a krajů budou od příštího roku v jedné sbírce.

Rozhodla o tom včera Sněmovna, která přehlasovala veto Senátu. Více»

16 leden 2021

Nároky na odbornost a přechod živnosti se u makléřů opět posouvají.

Do systému Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR byl včera načten návrh novely zákona č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování (realitní zákon), sněmovní tisk 1126. Více»

4 leden 2021

Díky změně legislativy má veřejnost bezplatný přístup k technickým normám.

Veřejnost získá od 1. ledna 2021 bezplatný přístup k závazným technickým normám. Umožní jí to tzv. sponzorovaný přístup, za který budou České agentuře pro standardizaci (ČAS) platit ministerstva nebo úřady. Více»

8 prosinec 2020

Právnické osoby budou moci rozhodovat per rollam do června.

Orgány obchodních společností, družstev a spolků budou zřejmě moct hlasovat na dálku, i když to nemají v zakladatelských listinách, až do 31. června 2021. Více»

25 říjen 2020

Právě před 30 lety schválilo Federální shromáždění zákon o malé privatizaci.

Zákon č. 427/1990 Sb. o převodech vlastnictví státu k některým věcem na jiné právnické nebo fyzické osoby, tzv. zákon o malé privatizaci, schválilo někdejší Federální shromáždění právě před 30 lety, 25. října 1990. Více»

24 říjen 2020

Vyhlášky obcí a krajů budou zřejmě v jedné sbírce až od roku 2022.

Sbírka obecních a krajských vyhlášek asi začne fungovat od roku 2022. Bylo by to o rok později, než navrhovala vláda. Sněmovna by o tom měla rozhodnout v listopadu. Více»

2 říjen 2020

Krádež je od včerejška trestným činem až od spáchání škody nejméně 10.000 korun.

Od včerejšího dne se mění pravidla pro ukládání peněžitých trestů. Krádež je nově trestným činem až od spáchání škody nejméně 10.000 korun. Více»

25 září 2020

Zeměměřičský úřad bude poskytovat otevřená data.

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Více»

25 září 2020

Novela zákona o pozemkových úpravách umožní také reagovat na klimatické změny.

Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků. Vodohospodářská opatření k ochraně před suchem se nově budou moci provádět ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Více»

19 září 2020

Veřejnost získá přístup zdarma k závazným technickým normám.

Umožnit jí to má tzv. sponzorovaný přístup, za který budou České agentuře pro standardizaci (ČAS) platit ministerstva nebo úřady. Více»

15 září 2020

Vláda schválila možné úpravy zákona o GIBS.

Příslušník inspekce má být podle nového znění předpisu také oprávněn při plnění úkolů GIBS bez souhlasu uživatele vstoupit do obydlí, na pozemek či do jiného prostoru, kde je nutné provést určité úkony. Více»

20 srpen 2020

Návrh právního předpisu o veřejně prospěšných bytových společnostech neprošel.

Návrh poslanců ČSSD na vydání zákona o veřejně prospěšných bytových společnostech narazil na jednání vlády 17. srpna na nesouhlas. Podle kabinetu je návrh nekoncepční, nekonzistentní a v některých směrech i neústavní. Více»

17 srpen 2020

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje vyhláškou zvýšit odměny znalců.

Považuje to za nezbytné proto, že znalečné se nezvýšilo od roku 2003. Více»

15 srpen 2020

Elektronická podoba Sbírky zákonů si vynutí změnu i v jednacím řádu Senátu.

Blížícímu se zavedení elektronické podoby Sbírky zákonů a systému tvorby zákonů by se měl vbrzku přizpůsobit i jednací řád Senátu. Více»

27 červenec 2020

Novela zákona o bankách má zlepšit informovanost klientů o jejich změnách.

Klienti komerčních bank budou pravděpodobně lépe informování o případných přeměnách jejích bankovních ústavů, např. o jejich změně na pobočky zahraniční banky. Více»

23 červenec 2020

Senát má dnes projednat urychlení výstavby dopravních staveb.

Senát bude schvalovat zákon, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic, železnic a další obdobné infrastruktury. Senátoři se budou věnovat také novelám zákonů o silniční dopravě a námořní plavbě. Více»

3 červenec 2020

Vláda hodlá změnit pravidla myslivosti, i kvůli ochraně lesa.

Vláda mění pravidla pro myslivost. Schválila novelu mysliveckého zákona, která má mj. bránit škodám, které způsobuje zvěř na lesních a jiných porostech. O souhlasu kabinetu informovalo ministerstvo zemědělství. Více»

23 červen 2020

Církevní restituce přinesly 3 950 kauz.

Více než polovina ze skoro 4 000 soudních sporů zahájených při majetkovém vyrovnávání státu s církvemi již skončila. Více»

21 červen 2020

Makléřům končí v pondělí lhůta pro sjednání pojištění profesní odpovědnosti.

Od pondělí 22. června 2020 musí mít podle zákona o realitním zprostředkování každý realitní makléř povinně sjednáno pojištění profesní odpovědnosti. Pokud si jej nestihne sjednat do tohoto termínu, hrozí mu velká sankce. Více»

17 červen 2020

Vracení odcizených kulturních památek do zahraničí dostane legisl. pravidla.

Kulturní památky z Blízkého východu, které by se mohly objevit na evropském trhu kvůli tamnímu konfliktu, bude chránit zvláštní zákon o vstupu a dovozu některých kulturních statků na celní území EU. Více»

11 červen 2020

Metropole navrhne úpravu živnostenského zákona kvůli ubytovacím platformám.

Hlavní město navrhne změnu živnostenského zákona, která by samosprávám umožnila regulovat platformy krátkodobého ubytování typu Airbnb. Více»

1 červen 2020

Čína chystá první občanský zákoník.

Má zakotvit mj. i ochranu osobních údajů. Více»

14 květen 2020

MŽP požaduje, aby novostavby povinně jímaly dešťovou vodu.

Ministerstvo životního prostředí hodlá zavést u nových staveb povinnost akumulovat dešťovou vodu, nebo ji vsakovat. Více»

3 květen 2020

Spotřebitelé asi budou více chráněni při přeshraničních nákupech.

Umožnit to má legislativní novela, která upřesňuje a sjednocuje pravomoci a postupy úřadů zemí EU tak, aby mohly účinně odhalovat a trestat poškozování spotřebitelů. Více»

25 duben 2020

Lex covid justice nabyl účinnosti včerejším vyhlášením ve Sbírce zákonů.

Včera, dne 24. dubna 2020, byla ve Sbírce zákonů vyhlášena legislativní novinka Ministerstva spravedlnosti tzv. lex covid justice. Více»

17 duben 2020

Pravidla insolvencí i exekucí se kvůli koronaviru asi změní.

Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí pravděpodobně změní. Senát by měl podle doporučení ústavně-právní výboru vládní návrh zákona na čtvrteční schůzi schválit. Více»

8 duben 2020

Poslanci dnes projednají změny v exekucích a insolvencích.

Sněmovna bude dnes pokračovat v projednávání dalšího souboru návrhů, které předložila vláda ANO a ČSSD ve stavu legislativní nouze kvůli kvůli epidemii nového koronaviru. Více»

1 duben 2020

Vláda schválila novelu realitního zákona.

Prodloužila dobu k prokázání odbornosti. Více»

18 březen 2020

Odtahování opuštěných aut z veřejných komunikací by mělo být snazší.

Odtahování odstavených automobilů a vraků z ulic, silnic a veřejných parkovišť bude snazší. Více»

17 březen 2020

Předkupní právo se v občanském zákoníku zřejmě zásadně omezí.

Vlastníci bytů zřejmě budou nuceni oznámit ostatním v domě stavební úpravy uvnitř obydlí i jeho krátkodobý pronájem. Více»

3 březen 2020

Dnes nabyl účinnosti nový zákon o realitním zprostředkování.

Profese realitního makléře je ode dneška, 3. března 2020 vázanou živností s požadavky na odbornou kvalifikaci. Dosud to byla živnost volná, vykonávat ji tak mohl prakticky kdokoliv. Více»

9 únor 2020

Poslanecká sněmovna změní aktuální úpravu předkupního práva.

Sněmovna novelou zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, pravděpodobně výrazně změní úpravu předkupního práva. Vrátit by se měl stav, který platil před pěti lety. Plénu to dne 5. února 2020 doporučil schválit ústavněprávní výbor. Více»

2 únor 2020

Senát odmítl změny v pravidlech odpovědnosti úřadů za spravovaný majetek.

Zmíněná novela by totiž dle mínění senátorů udělala z úřadů samostatné právnické osoby, což by bylo v kontrastu s judikaturou Nejvyššího správního soudu. Více»

30 leden 2020

Realitní zákon nabude účinnosti během února nebo spíše počátkem března.

Příprava zákona, jehož hlavním cílem je zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů realitních kanceláří, trvala osm let. Více»

21 leden 2020

Uveřejňování rozhodnutí soudů posílí orientaci nejširší veřejnosti.

Ministerstvo spravedlnosti připravuje novou databázi soudních rozhodnutí, která by měla v ostrém režimu fungovat do konce roku. Více»

20 leden 2020

Metropole hodlá se státem směnit majetek za několik miliard korun.

Hlavní město má nemovitosti za několik miliard korun, který by chtělo směnit za pozemky a další majetek státu. Jde např. o hasičské zbrojnice nebo budovy nemocnice Na Bulovce. Více»

3 leden 2020

Airbnb (služba informační společnosti) nemusí mít povolení realitního makléře.

Francie nemůže požadovat, aby Airbnb disponovala profesním povolením realitního makléře, pokud tento požadavek neoznámila Komisi v souladu se směrnicí o elektronickém obchodu. Více»

31 prosinec 2019

Vládě ČR se dařilo navzdory obstrukcím prosazovat ve Sněmovně zákony.

Vládní koalici se v roce 2019 ve Sněmovně dařilo i přes občasné obstrukce opozice prosazovat své návrhy zákonů. Od voleb v roce 2017 již schválila přes 120 návrhů zákonů, z toho 85 předložila vláda. Více»

28 prosinec 2019

ČR brzdí podle prezidenta Zemana pomalost soudů i výstavby.

Českou republiku podle prezidenta Miloše Zemana brzdí pomalost soudů, dále pak stavebních řízení a výstavby. Ve vánočním poselství 26. prosince 2019 prezident Miloš Zeman řekl, že od příslušných ministrů očekává v těchto oblastech zrychlení. Více»

18 prosinec 2019

Pravidla pro chov psů se zpřísní.

Štěňata bude nutné očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Více»

10 prosinec 2019

Vláda ČR schválila novou odpadovou legislativu.

Čtyři odpadové zákony, které regulují mj. nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností, schválila vláda. Více»

9 prosinec 2019

Změna zákona o zeměměřictví podpoří digitalizaci ve stavebním řízení.

Sněmovna 4. prosince 2019 schválila legislativní novelu zákona o zeměměřictví a o změně a doplnění některých zákonů souvisejících s jeho zavedením. Více»

11 listopad 2019

PSP upraví odpovědnost státních úřadů za svěřený majetek.

Sněmovna asi upraví odpovědnost státních úředníků za svěřený majetek a zpřesní řízení o nároku na náhradu škody způsobenou nesprávným úředním postupem. Více»

9 listopad 2019

Poslanecká sněmovna včera schválila návrh zákona o realitním zprostředkování.

Realitní kanceláře budou moci poskytovat úschovu peněz klientům, klienti o ni ale budou muset písemně požádat. V novém zákoně o realitním zprostředkování to schválila Sněmovna. Více»

19 říjen 2019

Elektronický systém tvorby zákonů bude spuštěn zřejmě za dva roky.

Elektronický systém tvorby zákonů asi bude plně zaveden až od roku 2022, tedy s dvouletým odkladem proti původním plánům. Více»

2 říjen 2019

STAN požaduje, aby Ústavní soud mohl závazně vykládat ústavní normy.

STAN hodlá navrhnout novelu ústavy, která by dala Ústavnímu soudu možnost závazně vykládat sporné ústavní normy. Zástupci hnutí to uvedli na konferenci poté, co Sněmovna odmítla senátní návrh žaloby na prezidenta M. Zemana pro hrubé porušení ústavy. Více»

20 září 2019

RK možná budou moci nabízet úschovu peněz.

Realitní kanceláře možná budou moci nabízet službu úschovy peněz na pořízení nemovitosti, ale za splnění zákonných podmínek. Více»

18 září 2019

Vláda schválila zrušení osmi set nadbytečných právních předpisů.

Zrušení stovek nadbytečných zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice formálně platné, ale již nepoužívané (tj. které jsou obsolentní), schválila vláda. Ministerstvo vnitra si od návrhu slibuje zpřehlednění právního řádu. Více»

14 září 2019

MZE se dohodlo s myslivci na novele zákona o myslivosti.

Ministerstvo zemědělství se s Českomoravskou mysliveckou jednotou (dále jen "ČMMJ") shodují na potřebě urychlené přípravy novely zákona o myslivosti. Dohodli se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda ČMMJ Jiří Janota. Více»

12 září 2019

Schvalování pravidel pro boj s lýkožroutem smrkovým zbrzdil spor s myslivci.

Sněmovna o pravidlech pro snazší boj s kůrovcem rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč včera schvalování novely lesního zákona nedokončila, byl zejména spor o roli státu při regulaci přemnožené zvěře. Více»

9 září 2019

Pro větší ochranu vody by se mohl připravit samostatný ústavní zákon.

Shodli se na tom 5. září 2019 po jednání pracovní skupiny ministři zemědělství a životního prostředí Miroslav Toman a Richard Brabec. Do Ústavy ČR zřejmě zasahovat nebudou. Více»

4 srpen 2019

Legislativní novelu zákona o prodeji státního majetku vláda nepodpořila.

Novelu zákona, která dává obcím předkupní právo na nepotřebný majetek státu, kabinet 30. července 2019 nepodpořil. Více»

18 červenec 2019

Podle novely by mohly mít obce a města předkupní právo na státní nemovitosti.

Obce, města a kraje by měly mít podle pražských zastupitelů předkupní právo na nemovitosti, které stát už nepotřebuje. Uzákonění předkupního práva navrhlo hlavní město v majetkové novele, kterou obdržela Sněmovna. Více»

9 červenec 2019

Legislativní novelu, která zavádí komise pro sucho, schválila včera vláda.

Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Více»

13 červen 2019

Lidovci chtějí kvůli suchu navrhnout ústavní ochranu vody.

Hodlají tak reagovat na opakující se sucho, které trápí především české zemědělce. Návrh změny ústavy podají do jednoho měsíce. Více»

12 červen 2019

ČNB bude zřejmě moci ex lege určovat parametry úvěrů na bydlení.

Novelu zákona o České národní bance schválila vláda. Má omezit možná rizika na finančním trhu, např. nadměrné zadlužování domácností. Právní normu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Více»

4 květen 2019

Soudci a žalobci nevylučují zúžení justiční soustavy, požadují však diskuzi.

Soudcovská unie nevylučuje možnost zeštíhlení justice, žádá ale hloubkovou analýzu a odbornou debatu. Unie státních zástupců upozornila, že zrušení vrchních soudů by vyžadovalo změnu ústavy, a tedy získání ústavní většiny v obou komorách Parlamentu. Více»

4 květen 2019

Marie Benešová uvažuje o justičním systému bez vrchních žalobců a soudců.

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvažuje o zásadním zeštíhlení justiční soustavy v České republice. Více»

18 duben 2019

Právní normou roku 2018 se stal zákon o urychlení výstavby infrastruktury.

Nejlepším legislativním počinem roku 2018 se v anketě Zákon roku stala novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Více»

12 duben 2019

Prezident Zeman kontrahoval nová pravidla ochrany údajů navazující na GDPR.

Nová pravidla ochrany soukromí, která navazují na evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), podepsal prezident Miloš Zeman. Stvrdil touto cestou rovněž soubor čtyř desítek navazujících novel. Více»

11 duben 2019

MPO využije v boji proti tzv. energetickým šmejdům zákon o ochraně spotřebitele.

Jeho legislativní novela by měla platit od počátku příštího roku. Počítá se např. se snazším vypovídáním smluv. Na tiskové konferenci to dnes uvedla končící ministryně Marta Nováková (za ANO). Více»

27 březen 2019

Komise pro nový civilní kodex nebude mít nového předsedu.

Ministr Kněžínek odmítl přání soudců. Více»

23 březen 2019

Hledá se právní předpis roku i mezery v legislativě.

Už podesáté může odborná veřejnost vybrat zákon roku. Více»

18 březen 2019

Poslanecká sněmovna zachovala částečné omezení práva na informace.

Právo na informace, které se týkají údajů o trestním řízení nebo českých zájmů v zahraničí, bude částečně omezeno. Snahu Senátu toto omezení zrušit Sněmovna zamítla. Více»

17 březen 2019

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu zákona o obchodních korporacích.

Podle vlády má odstranit nedostatky právního předpisu, které vyvstaly v aplikační praxi. Vláda také uvádí, že novelizace zákona bude mít příznivé dopady na podnikatelské prostředí, např. na snížení regulatorní zátěže nebo přehlednější právní úpravu. Více»

17 březen 2019

Ministerstvo spravedlnosti poslalo k připomínkám zákon o hromadných žalobách.

Ministerstvo spravedlnosti poslalo do připomínkového řízení návrh zákona o hromadných žalobách. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Více»

12 březen 2019

Chovy se budou muset hlásit od tří fen, schválila včera vláda.

Pravidla pro chov psů se zpřísní, lidé budou muset hlásit veterinářům chovy od tří fen. Novinku obsahuje novela veterinárního zákona, kterou "posvětila" vláda. Více»

10 březen 2019

Povinnost zapisovat skutečné majitele do evidence se zřejmě zúží.

Ministerstvo spravedlnosti si při novelizaci zatím neví rady s povinností u SVJ. Více»

8 březen 2019

Poslanecká sněmovna podpořila širší změnu zákona o obchodních korporacích.

Sněmovna v úvodním kole podpořila rozsáhlou změnu zákona o obchodních korporacích. Podle vlády má odstranit nedostatky zákona, které vyvstaly v praxi. Více»

2 březen 2019

Ministr spravedlnosti vnímá jako prioritu vícečetné exekuce a hromadné žaloby.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) řadí mezi své aktuální priority prosazení novely exekučního řádu k vícečetným exekucím a nového zákona o hromadných žalobách. Více»

25 únor 2019

Bude úplný zákaz nepřiměřených sankcí za neplnění smluvních povinností.

Zcela nové ustanovení zakazující podnikatelům vtělovat do smluv nepřiměřené sankce a smluvní pokuty za neplnění smlouvy ze strany spotřebitele obsahuje návrh legislativní novely občanského zákoníku. Více»

19 únor 2019

Ministr spravedlnosti hodlá mít do konce roku hotový text nového trestního řádu.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) počítá s tím, že do konce letošního roku vznikne text nového trestního řádu. V pololetí chce předložit novelu zákona o soudech a soudcích a také novelu zákona o státních zástupcích. Více»

9 únor 2019

Vláda ČR odmítla návrhy SPD a KSČM proti lichvě, jak se očekávalo.

Oblast úvěrů poskytovaných nebankovními subjekty dostatečně řeší nynější zákony, problematiku lichvářských půjček v šedé ekonomice by poslanecké návrhy nevyřešily, sdělila na tiskovém konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Více»

8 únor 2019

Poslanecké předlohy proti lichvě vláda ČR patrně odmítne.

Poslanecké předlohy hnutí SPD Tomia Okamury a KSČM mířící zejména proti lichvářským půjčkám budou legislativci projednávat zřejmě s nesouhlasným stanoviskem vlády. Více»

7 únor 2019

Spory při pádech na chodnících trvají i roky.

Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí ve dvou třetinách případů o odškodnění usilovat déle než rok. Ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Více»

7 únor 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj hodlá zpřehlednit bytové spoluvlastnictví.

Vláda na včerejším jednání schválila novelu občanského zákoníku, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Ministerstvem spravedlnosti jako spolupředkladatelem. Více»

4 únor 2019

Římskokatolická církev počká, jak rozhodne o restitucích Senát.

Římskokatolická církev vyčká na rozhodnutí Senátu o novele o zdanění církevních restitucí, až pak podnikne další kroky. Postupovat chce společně s ostatními církvemi a Federací židovských obcí. Více»

17 leden 2019

Poplatek za žádost o rozvod by se mohl zvýšit ze 2 000 na 7 000 Korun.

Lidé, kteří budou chtít ukončit své manželství, možná budou muset při podání návrhu na rozvod zaplatit mnohem vyšší poplatek než dnes. Místo 2.000 korun by navrhovatel či navrhovatelka měli nově soudu hradit 7.000 korun. Více»

16 leden 2019

Zákon o realitním zprostředkování by mohl nabýt účinnosti už příští rok.

Vláda ČR se bude v pondělí 21. ledna zabývat návrhem nového zákona o realitním zprostředkování. Jestliže se tzv. realitní zákon „nezasekne“ v legislativním procesu, mohl by nabýt účinnosti od ledna 2020. Více»

30 prosinec 2018

Notáři, kteří chtějí působit v ČR, nemusí být českými občany.

Mohou tak mít občanství některého z dalších států Evropské unie (EU) nebo Evropského hospodářského prostoru (EHS). Změnu přináší novela notářského řádu, kterou kontrahoval prezident Miloš Zeman. Více»

18 prosinec 2018

Vozidlům bez technické kontroly možná bude hrozit odtah z ulic.

Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené automobily. Více»

14 prosinec 2018

Vláda na svém minulém zasedání schválila Plán legislativních prací na rok 2019.

Plán vychází zejména z podkladů předložených ministerstvy a zahrnuje i legislativní úkoly, jejichž zpracovatelem jsou jiné ústřední orgány státní správy a předkladatelem členové vlády, kteří vůči nim vykonávají koordinační a informační funkci. Více»

23 listopad 2018

Soudní řád správní potřebuje legislativní úpravy.

Předseda Nejvyššího správního soudu proto shromažďuje podněty. Více»

23 listopad 2018

Soudci zcupovali návrh nového civilního řádu soudního.

Představitelé českého soudnictví ostře zkritizovali návrh, z nějž hodlá ministerstvo spravedlnosti vycházet při rekodifikaci civilního procesního práva. Více»

15 říjen 2018

Ministerstvo spravedlnosti iniciuje změnu legislativy o soudcích.

Resort spravedlnosti předloží v prvním pololetí příštího roku návrh změněného zákona o soudcích. Zákon stanoví kritéria pro výběr soudců a standardy, které je potřeba dodržet. Více»

25 srpen 2018

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek navštívil město práva Brno.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek navštívil Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud v Brně, kde s předsedy obou institucí řešil např. novelu zákona o soudech a soudcích, fungování správního soudnictví a priority justice. Více»

25 srpen 2018

Přidělování kauz či legislativní novely zákonů.

O tom jednal ministr spravedlnosti s předsedy soudů. Více»

17 červenec 2018

S JUDr. Baxou nejen o legislativě

Baxa bude řadovým soudcem, není to podle něj "pád do propasti". Více»

16 červenec 2018

K výzvám pro vládu patří dle Rychetského procesní předpisy a insolvence.

K legislativním výzvám pro novou vládu patří trestní i občanský soudní řád, zabývat by se měla insolvencemi či problematikou soudních znalců. Více»

15 červenec 2018

Kněžínek hodlá úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi.

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek chce úzce spolupracovat se všemi právnickými profesemi, aby výstupy úřadu byly všeobecně akceptovatelné. Hodlá také pokračovat v elektronizaci justice a zaměřit se na komunikaci s poslanci. Více»

15 červenec 2018

Ministři spravedlnosti EU v Rakousku jednali o elektronizaci soudního řízení.

V pátek 13. července 2018 se v rakouském Innsbrucku konalo zasedání ministrů spravedlnosti členských států Evropské unie. Právě Rakousko se na počátku července ujalo Předsednictví v Radě EU. Více»

3 červenec 2018

Druhá konference k CŘS byla věnována opravným prostředkům.

Ministerstvo spravedlnosti uspořádalo dne 22. června 2018 v pořadí druhé diskuzní fórum k návrhu věcného záměru civilního řádu soudního. Akce se konala v prostorách Veřejného ochránce práv v Brně. Více»

3 červen 2018

Stát plánuje změnu právních předpisů proti šmejdům v energetice.

Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v energetice, takzvaným šmejdům. Více»

31 květen 2018
31 květen 2018

Obchodní rejstřík se propojil s obchodními registry dalších členských států EU.

Od jara letošního roku je český obchodní rejstřík součástí tzv. BRIS (Business Registers Interconnection System), který propojuje obchodní rejstříky evropských zemí. Více»

25 květen 2018

Nulová varianta oddlužení pravděpodobně neprojde.

Potřeba je rozumný kompromis, shodli se experti. Více»

20 duben 2018

Eshopy podceňují ochranu osobních údajů.

Na zavedení nového nařízení o ochraně osobních údajů GDPR není připraveno 85 procent e-shopů, většina totiž nechává přípravy na implementaci nové evropské legislativy na poslední chvíli. Více»

11 duben 2018

Pozvánka na konferenci k návrhu civilního řádu procesního

Ministerstvo spravedlnosti pořád společně s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a studentským spolkem Common Law Society první konferenci k návrhu civilního řádu soudního. Více»

10 duben 2018

Nový trestní řád může nyní připomínkovat rovněž veřejnost.

Ministerstvo spravedlnosti pracuje na nové podobě trestního řádu, jehož jedním z cílů je urychlit cestu k potrestání pachatele a zjednodušit trestní řízení. Více»

18 březen 2018

Přijde ohledně předkupního práva legislativní novela?

Vážení a milí čtenáři a klienti, v dnešním článku přinášíme čerstvou (dalo by se říci, že i horkou) aktualitu v problematice předkupního práva, které aktuálně od 1. 1. 2018 ztěžuje práci všem realitním kancelářím na území České republiky. Více»

14 březen 2018

Prodej bytů s garáží se protahuje, a to díky předkupnímu právu.

Předkupní právo spoluvlastníků se podepisuje na zpomalení prodejů bytů, jejichž součástí je např. garáž, sklep či předzahrádka ve společném vlastnictví více majitelů. Důvodem je navrácení předkupního práva spolumajitelů od 1. ledna 2018. Více»

14 leden 2018

Tuzemská centrální banka boj o novelu zákona o České národní bance nevzdává.

Novela zákona o ČNB se v uplynulém volebním období nedostala přes Poslaneckou sněmovnu. Centrální banka se ale nevzdává. Nejprve se však musí shodnout s ministerstvem financí. Více»

11 leden 2018

Církevní restituce je prý podle vlády potřeba korigovat.

U církevních restitucí je třeba korekce, vysvětlil předseda vlády Andrej Babiš (hnutí ANO), proč jeho menšinová vláda ve Sněmovně podpoří návrh KSČM na zdanění finančních náhrad za nevydaný majetek. Více»

9 leden 2018

Čeští realitní makléři bez právní regulace jsou prý v EU legislativní raritou.

Vstup makléřů na realitní trh a výkon profese nejsou v EU regulovány už pouze u nás a ve Španělsku. Více»

28 prosinec 2017

Resort spravedlnosti připravil změny v justici i teze nového O.S.Ř.

Ministerstvo spravedlnosti letos naplánovalo změny v oblasti přípravy budoucích soudců, dotáhlo do konce letitý tendr na elektronické náramky pro domácí vězně a představilo teze nového občanského soudního řádu. Více»

15 prosinec 2017

NS má výhrady k záměru nového občanského soudního řádu.

Nejvyšší soud (NS) má výhrady k úpravě dovolacího řízení ve věcném záměru nového občanského soudního řádu, který v listopadu představilo ministerstvo spravedlnosti. Více»

20 listopad 2017

O zdanění restitucí by se mělo podle Zemana diskutovat.

O zdanění restitucí majetku odebraného za komunismu by se mělo vážně diskutovat. Konstatoval to prezident Miloše Zeman v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Více»

17 listopad 2017
20 říjen 2017

ODS hodlá bránit regulaci hypotečních úvěrů a zjednodušit stavební právo.

Odstranění stavebních uzávěr, zjednodušení stavebního zákona a zlepšení územního plánování může podle občanských demokratů pomoci s výstavbou nových bytů v Praze. Více»

14 říjen 2017

Jak na hromadné žaloby?

Zástupci Ministerstva spravedlnosti sbírali potřebné zkušenosti v jednotlivých státech USA. Více»

7 říjen 2017

Ministerstvo plánuje zavést hromadné žaloby k úspoře nákladů řízení.

Ministerstvo spravedlnosti hodlá zavést do českého právního řádu možnost hromadných žalob. Jejich princip spočívá v tom, že velké skupiny lidí se stejným nebo velmi podobným právním nárokem mohou uplatnit svá práva společně v jediném soudním řízení. Více»

16 září 2017

Sobotka lituje zejména neprosazení zákona o znalcích a úpravy oddlužení.

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mrzí, že se kvůli odporu opozice nepodařilo ve Sněmovně prosadit nový zákon o znalcích a novelu insolvenčního zákona, která upravuje oddlužení. Více»

14 září 2017

Nová legislativa v oblasti platebního styku

Jestliže nezvládáte časově už kontrolovat veškeré finanční produkty, které jste si během života pořídili, pak vás jistě potěší legislativní novinka, kterou chystá nový právní předpis. Více»

30 červenec 2017

Prof. Fenyk, místopředseda ÚS zkritizoval právní úpravu kontrol kotlů.

Při rozhodování Ústavního soudu o kontrolách domácích kotlů zůstal v menšině jeho místopředseda Jaroslav Fenyk, přední odborník na trestní právo nejen v České republice, nýbrž i ve Střední Evropě. Více»

19 červenec 2017

V zákonodárném sboru přibývá neúspěšných vládních návrhů.

S blížícím se koncem volebního období přibývá ve Sněmovně předpisů, které neprojdou hlasováním poslanců, ačkoliv jde o vládní předlohy, a měly by tedy mít výraznou většinu. Více»

28 červen 2017

Nemovitostí ve svěřenských fondech přibývá!

A to kvůli obchodu nebo dědictví. Více»

17 červen 2017

Nebankovní instituce obcházejí zákon o spotřebitelském úvěru.

Nebankovní poskytovatelé úvěrů našli jednoduchou právní skulinu v novém zákoně o spotřebitelském úvěru, který měl zamezit půjčování rizikovým dlužníkům. Lidem totiž začali poskytovat podnikatelské půjčky. Více»

15 květen 2017

Zhruba tři sta zákonů padá kvůli současné politické krizi pod stůl.

Řešení dlužných alimentů či úprava dovolené. Ministři nechali důležité právní předpisy na poslední chvíli. Ty jsou v současnosti díky vládní krizi ohroženy. Více»

14 duben 2017

Lepší ochrana spotřebitelů na obzoru!

Ochranu českých spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex, který nahradí příslušnou část občanského zákoníku. Více»

28 březen 2017

Návrhy zákonů, o nichž poslanci nezačnou v dubnu jednat, spadnou pod stůl.

Exekutiva již do voleb nestihne prosadit všechny návrhy zákonů, které Sněmovna začne v dubnu projednávat. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to konstatoval šéf poslaneckého klubu vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Více»

24 březen 2017

Advokáti věří, že se podaří zastavit ilegální výkon advokacie.

ČAK věří, že nový zákon o advokacii pomůže omezit tzv. vinklaření, kdy odbornou činnost advokáta vykonává osoba, která k tomu nemá oprávnění. Novinářům to po jednání se zástupci vlády řekl místopředseda komory Robert Němec. Více»

17 březen 2017

Zákon o realitním zprostředkování letos podle Asociace RK schválen nebude.

Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) se obává, že zákon o realitním zprostředkování letos nebude schválen. ČTK to dnes uvedl prezident asociace Jaroslav Novotný. Více»

7 únor 2017

Zkoušky advokátů i kárná opatření se zřejmě změní.

Advokát možná bude smět školit nejvýše tři koncipienty a změní se taky způsob advokátních zkoušek. Navíc by se mohl rozšířit výčet kárných opatření vůči advokátům. Více»

23 leden 2017

Stát bude mít pro futuro daleko větší možnosti zabavit pachatelům majetek.

Stát získá širší možnosti zabavit majetek odsouzeným pachatelům některých trestných činů. Počítá s tím novela trestního zákoníku a trestního řádu, kterou odsouhlasil Senát. Více»

18 leden 2017

Centrální banka bude mít zřejmě zákonnou pravomoc omezovat úvěry.

Česká národní banka (ČNB) by měla získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. Toto zjištění vyplývá z návrhu novely zákona o ČNB, který schválila vláda. Více»

6 leden 2017

Část návrhů vládních zákonů míří tzv. pod stůl.

Koalici čeká před volbymi legislativní finiš. Více»

24 prosinec 2016

Ochranu spotřebitelů má v tuzemsku nově upravovat tzv. spotřebitelský kodex.

Ochranu spotřebitelů bude v České republice zřejmě upravovat nový spotřebitelský kodex. Návrh zákona schválila vláda, jak vyplývá z výsledků jednání kabinetu. Více»

23 prosinec 2016

V OZ bude mj. nově (opětovně) předkupní právo spolumajitelů imobilií.

Do občanského zákoníku se vrátí předkupní právo na podíl spoluvlastníků u nemovitostí. Novelou, kterou kontrahoval prezident Miloš Zeman, se uzákoňují i úroky u dlužného výživného na děti. Více»

23 prosinec 2016

Kontrola dodržování podpory stavebního spoření má být účinnější.

Kontrola ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření bude moci být účinnější. Předpokládá to legislativní novela zákona o stavebním spoření, kterou kontrahoval prezident Miloš Zeman. Více»

22 prosinec 2016

Legislativní novinky v OZ se dotknou spoluvlastníků nemovitostí i nájemců.

Prezident Miloš Zeman kontrahoval novelu, která do občanského zákoníku vrací předkupní právo na podíl spoluvlastníků u nemovitostí, snižuje max. kauci nájemného či prodlužuje lhůtu pro vyklizení bytu po úmrtí nájemce. Více»

20 prosinec 2016

Komerční banky budou muset nabízet základní účet za přiměřenou cenu.

Prezident Miloš Zeman kontrahoval novelu zákona o platebním styku, která bankám mimo jiné ukládá ještě více informovat klienty o požadovaných poplatcích. Více»

15 prosinec 2016

V občanském zákoníku bude nově mj. předkupní právo spoluvlastníků realit.

Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Více»

9 prosinec 2016

Oběti kriminality dosáhnou na zabavené peníze, schválila PS.

Lidé, kteří přišli k majetkové újmě trestnou činností, asi budou mít přístup k penězům, které prostřednictvím peněžitých trestů či trestu propadnutí majetku dosud od pachatelů získával stát. Více»

2 prosinec 2016

Nový právní předpis má chránit lidi s úvěrem.

Spotřebitelé mohou rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezují se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr mají také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Více»

24 listopad 2016

Nový zákon neodstraňuje všechny neetické praktiky.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který bude platit od prosince, lépe chrání spotřebitele, ale některé neetické praktiky neodstraňuje. Jde například o účtování vysokých poplatků za upomínky. Více»

21 listopad 2016

Sobotka požaduje od Pelikána insolvenční zákon a exekuční řád.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rychle předložil do vlády návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci. Více»

3 listopad 2016

Debatu o novele OSŘ vláda přerušila.

Vláda do příštího jednání přerušila debatu o novele občanského soudního řádu, která mimo jiné navrhuje změnu pravidel pro dovolání a zavedení automatického a náhodného rozdělování kauz soudcům. Více»

1 listopad 2016

Vláda ČR projedná změny v dovolání.

Vláda na středeční schůzi projedná novelu občanského soudního řádu, která mimo jiné navrhuje změnu pravidel pro dovolání. Více»

26 říjen 2016

Přinášíme článek o nejnovějších legislativních novinkách v imobiliích.

Do občanského zákoníku se asi vrátí předkupní právo u realit etc. Více»

24 říjen 2016

Jak na obtížného souseda potížistu?

Koupili jste si vysněný rodinný domeček? Více»

10 říjen 2016

Ministerstvo musí zákon o realitním zprostředkovávání přepracovat.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude muset propojit návrh nového zákona o realitním zprostředkovávání s občanským zákoníkem. Doporučila mu to Legislativní rada vlády. Novináře o tom informoval její předseda a ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Více»

9 říjen 2016

Do občanského zákoníku se asi vrátí předkupní právo u realit.

Do občanského zákoníku se patrně vrátí předkupní právo u nemovitostí. Poslancům doporučil úpravu schválit ústavně-právní výbor. Více»

24 září 2016

Možnosti zabavit pachatelům majetek se asi v budoucnu rozšíří.

Sněmovna by měla podle doporučení ústavně-právního výboru schválit s některými úpravami novelu trestního zákoníku, která mj. rozšiřuje možnost státu zabavit majetek odsouzeným pachatelům některých trestných činů. Více»

20 září 2016

Kupujete či převádíte realitu?

Dbejte při této činnosti na důkladné ošetření smluvních podmínek! Více»

9 září 2016

Konec absolutní volnosti realitních zprostředkovatelů?

Na počátku letošního roku vláda schválila věcný záměr zákona o realitním zprostředkování. Více»

7 srpen 2016

Nový doba úvěrová neznamená automatické bezpečí spotřebitelů.

Na řadě je podle našeho názoru centrální banka a Policie. Více»

30 červenec 2016

Vláda ČR podpořila poslaneckou novelu zákona o advokacii.

Vláda přijala kladné stanovisko k poslanecké novele zákona o advokacii. Norma počítá mimo jiné s tím, že advokát by směl školit nejvýše tři koncipienty. Více»

26 červenec 2016

K návrhu zahrádkářského zákona vláda zřejmě zaujme neutrální postoj.

Vláda na svém středečním jednání zřejmě zaujme neutrální stanovisko k poslaneckému návrhu zahrádkářského zákona. Vyplývá to z návrhu stanoviska pro jednání vlády. Více»

18 červenec 2016

Senát posvětil regulaci spotřebitelských úvěrů.

Spotřebitelé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který v souladu s doporučením výborů schválil Senát hlasy 25 ze 44 přítomných členů. Více»

12 červenec 2016

Návrat předkupního práva u nemovitostí je důkazem legislativního Kocourkova.

Vládní poslanci uvažují o tom, že uvedou zpět do života předkupní právo, které předloni zrušil nový občanský zákoník. Více»

9 červenec 2016

Vláda ČR odmítla novelu o realitách převedených na obce.

Vláda odmítla předlohu, podle níž by se stát nemohl soudit o nemovitosti, které v minulosti převedl na obce. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Více»

5 červenec 2016

Poslanci požadují změny ve zkouškách advokátů i kárných opatřeních.

Advokát možná bude smět školit nejvýše tři koncipienty a změní se taky způsob advokátních zkoušek. Navíc by se mohl rozšířit výčet kárných opatření vůči advokátům. Více»

5 červenec 2016

Vláda ČR zřejmě odmítne novelu o realitách převedených na obce.

Kabinet podle předběžného stanoviska pro čtvrteční zasedání poukáže na nepřípustnou zpětnou platnost předlohy. "Z hlediska principů práva a zákonnosti je nepřijatelné, že... Více»

1 červenec 2016

Český premiér připustil změny církevních restitucí podle výsledků kauz.

Zákon o církevních restitucích by se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohl upravit podle toho, jak dopadnou soudní spory o vlastnictví majetku, o něž církve usilují. Více»

30 červen 2016

Horní komora zřejmě posílí postavení spotřebitelů vůči věřitelům.

Spotřebitelé pravděpodobně budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv. Omezit se mají také sankce za pozdní splátky. Více»

24 červen 2016

Do občanského zákoníku se asi vrátí předkupní právo u nemovitostí.

Sněmovní ústavně-právní výbor dnes doporučil úpravu vložit do vládní technické novely kodexu. Změny by mohly nastat i u pronájmu bytů zvláštního určení pro postižené lidi a u výživného. Více»

24 červen 2016

Sbírka zákonů získá od roku 2020 elektronickou podobu.

Sbírka zákonů získá od roku 2020 elektronickou podobu. Přístup k platným zákonům má být snazší a jejich přijaté změny budou zobrazovány přehledněji. Senát to hladce schválil v rámci zákona o Sbírce zákonů, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Více»

12 červen 2016

Společnost JURIS REAL, spol. s r. o. je jedničkou ve výkupu nemovitostí!

Sleduje totiž nejnovější novinky z legislativního prostředí, které se týkají právních vztahů k nemovitostem. Neuniklo nám tedy, že do NOZ by se mělo znovu vrátit tzv. předkupní právo. Více»

8 červen 2016

Přišli jste o zálohu na byt?

Nový zákon o realitním zprostředkování chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Do konce července o něm bude projednávat vláda a koncem roku se dostane do sněmovny. Více»

28 květen 2016

Připomínky advokátů prý nemají na ministerstvu odezvu.

Předseda České advokátní komory Martin Vychopeň si po setkání zástupců profesních komor s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem postěžoval na spolupráci s ministerstvem spravedlnosti v legislativním procesu. Více»

11 květen 2016

Zeman kontrahoval novelu, která zlevňuje založení s.r.o.

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o soudních poplatcích, která mimo jiné zjednodušuje a zlevňuje založení společnosti s ručením omezeným. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Více»

7 květen 2016

Možnosti zabavit pachatelům majetek se asi rozšíří.

Sněmovna podpořila v úvodním kole novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Více»

7 květen 2016

PS neodmítla vládní snahu o úpravy občanského zákoníku.

Sněmovna navzdory kritice neodmítla vládní novelu občanského zákoníku, která má mimo jiné snížit na polovinu maximální kauci nájemného. Nevyhověla ale přání ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), aby změny schválila už do léta. Více»

2 květen 2016

Ministr Pelikán ustanovil komisi pro přípravu nového občanského soudního řádu.

Ministerstvo spravedlnosti ustanovilo komisi, která má pracovat na návrhu nového občanského soudního řádu a souvisejících právních předpisů. Šestičlennou skupinu tvoří akademici i soudci. Více»

2 květen 2016

Senát nechce, aby se společnosti mohly vyvinit z trestní odpovědnosti.

Firmy by podle Senátu neměly mít možnost vyhnout se trestnímu stíhání, pokud by měly etický nebo protikorupční kodex. Horní komora tak doporučila upravit novelu o trestní odpovědnost právnických osob. Více»

2 květen 2016

Elektronická Sbírka zákonů bude zřejmě naplno spuštěna až od roku 2020.

Vláda navrhovala start o rok dříve. Změnu podpořil sněmovní ústavně právní výbor. Více»

12 duben 2016

Stavební spoření má odstranit diskriminaci registrovaných partnerů.

Vláda ČR se dohodla na legislativní změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Více»

10 duben 2016

Zákon o spotřebitelském úvěru prý lichvu neodstraní.

Zákon o spotřebitelském úvěru, jehož návrh projednává Sněmovna, nepřispěje k odstranění lichvy a takzvaných predátorských úvěrových společností. Více»

4 duben 2016

Církve se prý obrátí na ÚS, kdyby prošlo zdanění náhrad.

Pražský arcibiskup Dominik Duka v souvislosti s návrhem KSČM na zdanění náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích hovoří o skryté perzekuci církve ze strany některých politiků. Více»

31 březen 2016

Ze smluv o spotřebitelském úvěru zřejmě zmizí rozhodčí doložky.

Ze smluv o spotřebitelském úvěru by měly do budoucna zmizet rozhodčí doložky, tedy možnost řešit spory u rozhodce. Spory by tak řešily pouze soudy. Více»

24 březen 2016

Rozhodčí doložky asi skončí.

Koncem března bude rozpočtový výbor sněmovny projednávat zrušení rozhodčích doložek ve smlouvách. Pokud návrh sněmovnou projde, pak případné spory bude řešit soud. Více»

22 březen 2016

Vláda ČR podpořila rozšíření možnosti zabavit pachatelům majetek.

Vláda na svém jednání podpořila novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Více»

19 březen 2016

Právní výbor přerušil debatu o zákonu o spotřebitelském úvěru.

Sněmovní ústavně-právní výbor přerušil projednávání předlohy, jež má posílit postavení lidí, kteří si berou úvěry. Poslanci se např. pozastavovali nad novinkou, podle níž by poskytovatelé úvěrů museli mít nejméně dvacetimilionový základní kapitál. Více»

19 březen 2016

Zavedení prokazování původu majetku Sněmovna asi schválí.

Po rozpočtovém výboru to poslancům doporučil s úpravou i ústavně-právní výbor. Zákon dá finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Více»

19 březen 2016

Rodiče budou moci snáze vypovědět stavební spoření svých ratolestí.

Rodiče budou moci v některých případech vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí i bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválil Senát. Více»

11 březen 2016

Legislativní rada vlády podpořila zabavování podezřelého majetku.

Legislativní rada doporučila schválit novelu trestního zákoníku, podle níž by bylo možné zabavit odsouzeným majetek, který by mohl pocházet z jejich trestné činnosti. Více»

10 březen 2016

Založení společnosti s ručením omezením bude daleko levnější.

Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Náklady nutné k založení takovéto společnosti zřejmě budou sníženy z 11.300 korun na 100 eur (2700 korun). Více»

3 březen 2016

Soudy by měly duševně postiženým ustanovovat advokáty.

Soudy by měly lidem s duševním postižením ustanovovat advokáty, kteří náležitě zajistí ochranu jejich práv. Doporučení vyslovil Ústavní soud (ÚS) v nálezu, jímž se zastal ženy s omezenou svéprávností. Nález je k dispozici na webových stránkách soudu. Více»

25 únor 2016
15 únor 2016

Podmínky vypovídání stavebního spoření u dětí se zřejmě změkčí.

Rodiče zřejmě budou moci vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům, ale jen za určitých podmínek. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou schválila Sněmovna. Více»

31 leden 2016
21 leden 2016

Právní předpisy se budou zveřejňovat v elektronické Sbírce zákonů.

Právní předpisy a mezinárodní smlouvy zřejmě budou zveřejňovány nejen v listinné, ale i v elektronické Sbírce zákonů. Počítá s tím návrh zákona, který spolu s novelou souvisejících norem Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání. Více»

20 leden 2016

Realitní zprostředkovatelé budou potřebovat vázanou živnost.

Vláda se rozhodla zpřísnit pravidla pro realitní zprostředkovatele. Včera schválila věcný záměr zákona, který má zajistit odbornou a osobnostní způsobilost realitních zprostředkovatelů. Více»

19 leden 2016

Vláda ČR schválila záměr regulovat realitní zprostředkovatele.

Vláda schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Více»

30 prosinec 2015

Spravedlnost letos opět měnila ministra, věnovala se pak nejvíce insolvencím.

Ministerstvo spravedlnosti v letošním roce opět vystřídalo šéfa. Helenu Válkovou nahradil další nominant ANO Robert Pelikán, a stal se tak již pátým ministrem za poslední tři roky. Více»

18 prosinec 2015

Profesní komory si stěžují, že je stát při tvorbě právních předpisů přehlíží.

Profesní komory si stěžují na to, že stát při tvorbě zákonů dostatečně nepřihlíží k jejich expertízám. Premiér Bohuslav Sobotka prý sice v březnu potvrdil význam komor jako povinného připomínkového místa, v praxi se toho ale mnoho nezměnilo. Více»

11 prosinec 2015

Rada vlády schválila záměr zákona o realitním zprostředkování.

Legislativní rada vlády schválila věcný záměr zákona o realitních zprostředkovatelích a také návrh novely zákona o civilním letectví. Přerušila projednávání zákona o státním zastupitelství a souvisejícího změnového zákona. Více»

3 prosinec 2015

Vláda posvětila zákon posilující postavení spotřebitelů u úvěrů.

Vláda schválila návrh zákona o úvěru pro spotřebitele, který má posílit postavení spotřebitelů. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Spotřebitelé budou mít možnost splatit dluh kdykoliv. Výrazně také omezuje sankce za pozdní splátky úvěrů. Více»

26 listopad 2015

Smlouvy nezveřejněné v registru budou neplatné, rozhodla PS.

Smlouvy nezveřejněné v internetovém registru se stanou neplatnými. Sněmovna přehlasovala senátní úpravy, podle nichž by za nezveřejnění smluv hrozila úřadům jen nejméně desetitisícová pokuta. Více»

25 listopad 2015

POSLANCI MĚLI VČERA ROZHODNOUT O TZV. REGISTRU SMLUV.

Poslanci měli rozhodnout o podobě předloh o zavedení internetového registru smluv. Právní normu jim s úpravami vrátil Senát. Více»

23 listopad 2015

Novela trestního zákoníku má umožnit zabavení majetku příbuzným pachatelů.

Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu trestního zákoníku, která umožní zabavit majetek i příbuzným pachatelů trestných činů. Ve svém pondělním vydání to píše časopis Týden. Více»

18 listopad 2015

Překopat nyní občanský zákoník není rozumné.

Tvrdí šéfka podnikových právníků. Více»

16 listopad 2015

Nový zákon o úvěrech omezí lichváře, má ale své nedostatky.

Legislativní rada vlády měla minulý týden projednat nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Více»

13 listopad 2015

LEGISLATIVNÍ RADA SCHVÁLILA NÁVRH ZÁKONA O ÚVĚRU PRO SPOTŘEBITELE.

Legislativní rada vlády schválila návrh soustavy zákonů o úvěru pro spotřebitele, která posiluje postavení spotřebitelů a zvyšuje odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Více»

12 listopad 2015

Senát plánuje ze spotřebitelské novely vyjmout registr dlužníků.

Senát chce z novely, jež má zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí a umožnit mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, vyjmout úpravu registru dlužníků. Více»

11 listopad 2015

Nový zákon o úvěrech má prý své mouchy.

Legislativní rada vlády bude tento týden projednávat nový zákon o úvěrování spotřebitelů. Nejdůležitější změny v zákoně se týkají omezení lichvářů a dohledu nad hypotečními bankami a úvěrovými společnostmi. Návrh ale obsahuje i chyby. Více»

9 listopad 2015

Úprava staronového výboru v SVJ

Jaké právní změny je potřeba provést poté, co dosavadnímu výboru společenství vlastníků jednotek skončí výboru volební období a členové jsou na schůzi SVJ znovu zvoleni ve stejném složení? Více»

7 listopad 2015

Justice bude rychleji vyřizovat žádosti o odškodnění.

Ministerstvo spravedlnosti bude rychleji vyřizovat žádosti o odškodnění. O osm lidí posílí odbor, který se jimi zabývá. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Více»

5 listopad 2015

Změna názvu společenství vlastníků již nejspíš nebude nutná.

Vláda v polovině října schválila návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník a další související zákony, kromě jiného navrhuje, aby došlo ke zrušení požadavku úpravy názvu spolků a SVJ vzniklých před účinností nového občanského zákoníku. Více»

27 říjen 2015

Vláda plánuje zákony a smlouvy zveřejňovat elektronicky.

Zákony, právní předpisy a mezinárodní smlouvy by mohly být zveřejňovány elektronicky ve speciálním informačním systému. Počítá s tím návrh zákona, který schválila česká vláda. Více»

23 říjen 2015

Elektronické uveřejňování zákonů bude stát přes půl miliardy Kč.

Na 527 milionů korun by mohlo vyjít vybudování informačního systému, který v budoucnosti umožní elektronické zveřejňování a sledování zákonů, mezinárodních smluv, právních předpisů či kontrolu tvorby celého legislativního procesu. Více»

23 říjen 2015

Evropská komise posílá ČR k soudu EU za nezapracování dalších směrnic.

Evropská komise se rozhodla poslat Česko k Soudnímu dvoru Evropské unie (ESD) i kvůli tomu, že Praha nezapracovala unijní směrnice k bezpečnosti železnic a k registru podnikatelů v silniční dopravě. Více»

23 říjen 2015

Senát odmítl uzákonit zneplatnění smluv, jež by nebyly uveřejněny v registru.

Za nezveřejnění smluv chce jen pokuty ve výši nejméně 10.000 korun. Dohled nad zveřejňováním smluv se dnes rozhodl svěřit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Více»

23 říjen 2015

Advokáti si už pro ústavní stížnost nemusí hledat jiného advokáta.

Advokáty v řízení před Ústavním soudem nově nemusí zastupovat jiný právník. Změnu prostřednictvím plenárního stanoviska odsouhlasila většina ústavních soudců. Více»

21 říjen 2015

M. Zeman na ústavního soudce navrhl šéfa katedry brněnských práv.

Prezident Miloš Zeman na ústavního soudce navrhl Josefa Fialu, který je vedoucím katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nominaci předložil Senátu. Více»

16 říjen 2015

Stavební spořitelny plánují rozšířit pole své působnosti.

Stavební spořitelny mají dostatečné množství naspořených peněz a potřebovaly by je rozpůjčovat. Asociace stavebních spořitelen usiluje o změnu podmínek stavebního spoření. Více»

14 říjen 2015

Poslanci bohužel nepodpořili jasný zákaz drahých osmičkových linek.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila novelu zákona o ochraně spotřebitele. Její součástí je mimo jiné úprava ustanovení, které ošetřuje způsob komunikace obchodníků se spotřebiteli. Více»

9 říjen 2015

PS podpořila lepší informovanost o akciích firem.

Informovanost emitentů akcií o stavu akcionářské struktury společnosti by se měla zvýšit. Předpokládá to novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou podpořila v úvodním kole Sněmovna. Více»

5 říjen 2015

Vláda ČR schválila návrh technické novely občanského zákoníku.

Vláda dnes schválila návrh takzvané technické novely občanského zákoníku, která má odstranit nejzávažnější konfliktní situace vznikající při používání nového kodexu v praxi. Více»

18 září 2015

Úřady zřejmě budou muset uveřejňovat smlouvy v centrálním registru.

Úřady a další organizace asi budou muset zveřejňovat smlouvy v centrálním registru, který povede ministerstvo vnitra. Rozhodla o tom Sněmovna, když schválila návrh příslušného zákona. Možnost veřejné kontroly smluv má zejména bránit korupci. Více»

18 září 2015

Na spravedlnost se v České republice čeká pořád dlouho.

„Právo na přiměřenou délku řízení zaručuje Listina základních práv a svobod každému. Vedle toho rychleji uložený trest lépe plní své funkce,“ říká právník Andrej Lobotka, autor Mapy průtahů. Ta ukazuje, v jakém regionu si na verdikt počkáte nejdéle. Více»

18 září 2015

Vláda projedná novelu NOZ.

Vláda na své nejbližší schůzi projedná takzvanou technickou novelu občanského zákoníku, která má odstranit nejzávažnější konfliktní situace vznikající při používání nového kodexu soukromého práva v aplikační praxi. Více»

12 září 2015

Nový zákon o spotřebitelském úvěru chce zlepšit kontrolu nebankovních firem.

Snížit počet nebankovních institucí a zlepšit jejich kontrolu by měl nový zákon o úvěru pro spotřebitele, jehož legislativní návrh uveřejnilo ministerstvo financí na internetových stránkách vlády. Více»

11 září 2015

Založení nového eseróčka má výrazně zlevnit.

De lege ferenda má být založeno do tří dnů a s finančními náklady pod tři tisíce korun. Více»

4 září 2015

Legislativní rada vlády schválila technickou novelu občanského zákoníku.

Legislativní rada vlády schválila návrh novely občanského zákoníku, jejímž cílem je odstranit problémy, které se objevily po zavedení nového zákoníku na počátku roku 2013. Více»

4 září 2015

Ombudsmanka zkritizovala průtahy v soudních řízeních.

Na veřejného ochránce práv se každoročně obrátí zhruba 130 lidí se stížnostmi na průtahy soudního řízení. Více»

4 září 2015

Prvozápis firem s ručením omezeným do rejstříku asi bude zdarma.

Společnosti s ručením omezeným asi budou osvobozeny od soudního poplatku za první zápis do obchodního rejstříku. Více»

14 červenec 2015

Dnešní aktualita pojednává o tzv. právu stavby.

Institut, který se nazývá „právo stavby“, je poměrně rozsáhlý a přesahuje i do jiných právních předpisů. Že nás v aplikační praxi neovlivňuje? Nenechme se mýlit. Více»

13 červenec 2015

Nový zákon o úvěru prý vyčistí trh od nepoctivců.

Připravovaný nový zákon o spotřebitelském úvěru vyčistí trh od nepoctivých poskytovatelů úvěrů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými nebankovními společnostmi. Více»

5 červenec 2015

Češi uzavírají denně desítky smluv a ani o tom nevědí.

Nový občanský zákoník (NOZ) přinesl velkou svobodu při uzavírání smluv, které jsou nyní platné i v případech, kdy dříve nebyly. Více»

25 červen 2015

Češi podepisují nevýhodné kontrakty, nečtou je a nerozumí termínům.

Skoro dvě třetiny Čechů vůbec nečtou smlouvy a jen zlomek rozumí tomu, co podepisují. Například význam zkratky RPSN zná pouze šestina lidí. Pojem rozhodčí doložka umí vysvětlit jen šest procent Čechů. Více»

18 červen 2015

Ministerstvo poslalo do vlády záměr zákona o realitním zprostředkování.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poslalo do vlády věcný záměr zákona o realitním zprostředkování, informoval resort na svém webu. Ten má mimo jiné jasně definovat povinnosti makléřů a chránit spotřebitele. Více»

28 květen 2015

Nejhorším zákonem roku 2014 jsou podle firem daňové předpisy.

Nejhorším legislativním počinem loňského roku jsou komplikované daňové předpisy. Jde především o třetí sazbu daně z přidané hodnoty, zavedenou na poslední chvíli, a přenesenou daňovou povinnost, tzv. reverse charge. Více»

28 květen 2015

Sněmovna posvětila mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.

Inspektoři České obchodní inspekce budou zřejmě moci během kontrol předváděcích akcí nahrávat jejich průběh bez souhlasu pořadatelů těchto akcí. Počítá s tím vládní novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou v prvním čtení podpořila Sněmovna. Více»

20 květen 2015

Poslanci podpořili posílení role majetkového úřadu.

Role Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) při hospodaření a nakládání s nepotřebným majetkem státu, především s nemovitostmi, bude zřejmě silnější. Více»

19 květen 2015

Vláda ČR neschválila zpoplatnění žalob na nezákonná rozhodnutí státu.

Žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu, by nadále měly zůstat nezpoplatněny. Více»

15 květen 2015

Půjde firmy v České republice zakládat rychleji?

Zapsat firmu do OR bude totiž možné online u notáře. Více»

15 květen 2015

Zapsat firmu do OR bude možné online u notáře.

Notáři mohou nově provádět online zápisy do obchodního a dalších veřejných rejstříků. Cílem změny je zrychlit a zjednodušit proces zápisu, který doposud prováděly soudy. Více»

12 květen 2015

Bude platit stop pro státní megalomany?

Zákon si má posvítit na nesmysly. Více»

11 květen 2015

Ministerstvo požaduje zpoplatnit žaloby na nezákonná rozhodnutí státu.

Ministerstvo spravedlnosti chce zpoplatnit žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu. Více»

28 duben 2015

Nový občanský zákoník hodnotí kladně 75 pct manažerů.

S revoluční proměnou soukromého práva v podobě nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích souhlasí po roce od jejich účinnosti 75 procent nejvyšších manažerů předních českých firem. Více»

25 duben 2015

Kvůli mezerám v zákoně mohou současní uživatelé objektů přijít až o miliony.

Církve a náboženské společnosti žádají o svůj původní majetek až ve výši 134 miliard korun. Zákon, na jehož základě církve o majetek žádají, má ale řadu nedostatků. Více»

2 duben 2015

Možnosti zajištění a využití majetku stíhaných lidí se de lege ferenda rozšíří.

Rozšířit možnosti zajištění a využití majetku lidí, proti nimž se vede trestní řízení, má vládní novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Více»

2 duben 2015

Zápisy do veřejných rejstříků budou de lege ferenda provádět i notáři.

Zápisy do veřejných rejstříků budou moci provádět také notáři, nejen soudy. Novelu, která novinku zavede, podepsal prezident Miloš Zeman, informoval ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Více»

25 březen 2015

Počet směrnic EU nepřevedených do českého práva se asi mírně zvýší.

Česko nemělo do konce loňského listopadu převedeny do českého práva čtyři směrnice EU. Do konce letošního dubna by se však podle ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) jejich počet mohl mírně zvýšit. Více»

24 březen 2015

Senát Parlamentu přijal pozměňovací návrhy k novele zákona o službách.

Ve čtvrtek 19. března přijal Senát pozměňovací návrhy k novele zákona o službách. Více»

21 březen 2015

Možnosti zajištění a využití majetku pachatelů se podstatně rozšíří.

Rozšířit možnosti zajištění a využití majetku lidí, proti nimž se vede trestní řízení, má vládní novela, kterou Senát schválil jen velmi těsnou většinou. Více»

21 březen 2015

Senát umožnil zápisy do veřejných rejstříků pomocí notariátů.

Zápisy do veřejných rejstříků budou moci provádět také notáři, nejen soudy. Umožnit to má vládní novela, kterou Senát beze změn schválil. Více»

16 březen 2015

Společní jmění manželů (SJM)

Trochu tajemný výraz, pod nímž si představujeme leccos, natož pak, když se v naší zatím společné domácnosti schyluje k rozvodu. Více»

15 březen 2015

Eseróčko levně a rychle

do tří tisíc a do tří dnů Více»

8 březen 2015

Profesní komory žádají užší spolupráci s ministry na přípravě norem.

Představitelé profesních komor žádají lepší spolupráci s jednotlivými ministerstvy, chtějí se víc zapojit do přípravy zákonů a záměrů. Víc a hlavně včas se chtějí podílet i na připomínkování evropských předpisů. Více»

7 březen 2015

Peníze za nemovitý majetek na Podkarpatské Rusi by mohlo získat více lidí.

Širší okruh lidí by mohl získat odškodnění za nemovitý majetek, kteří museli vlastníci zanechat kvůli druhé světové válce na Podkarpatské Rusi. Více»

7 březen 2015

Lhůta pro odstoupení od smlouvy na energie by mohla být delší.

Poslanci ze sněmovního ústavně-právního výboru doporučili v novele energetického zákona prodloužit lhůtu pro odstoupení od smlouvy na dodávku tepla, elektřiny nebo plynu. Více»

7 březen 2015

ČNB nechce dozorovat (regulovat) nebankovní poskytovatele úvěrů.

Česká národní banka nesouhlasí s tím, aby nově dohlížela na činnost nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Odborná veřejnost by přitom další integraci dohledu nad bankovními a nebankovními úvěry přivítala. Více»

4 březen 2015

Vzdělání pro realitní makléře se pro futuro stane nezbytností.

„Důvěra v realitní kanceláře klesá, roste počet nespokojených klientů, roste počet zprostředkovatelů, ale neroste počet obchodních transakcí,“ konstatuje Jaroslav Novotný, předseda Asociace realitních kanceláří. Více»

2 březen 2015

Při koupi nemovitosti si dávejte pozor na SJM.

Manželé Novákovi koupili v loňském roce v blízkosti metropole menší rodinný dům. Před časem jim však přišlo oznámení s informací, že původní vlastník neměl k prodeji souhlas manželky. Rodinný dům neměl být vůbec prodán. Více»

26 únor 2015

Kdysi výsada pro bohaté, dnes povinnost pro každého

Evropská legislativa a příslušné české vyhlášky stanovují vlastníkům domů povinnost vybavit vnitřní rozvody tepla pro vytápění příslušnými měřidly nebo indikátory spotřeby. Více»

15 únor 2015

Rozúčtování fin. nákladů na vodu a teplo bude díky novele přehlednější.

Sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona upravující pravidla pro rozúčtování nákladů na teplo a vodu v bytech. Nižší budou například pokuty za zpoždění. Nyní se bude čekat na vyjádření Senátu ČR. Více»

14 únor 2015

Co je cílem mezinárodního práva soukromého (ZMPS)?

Pořizujeme si letní byt v Chorvatsku, resp. horský apartmán v Rakousku nebo na Slovensku. Více»

3 únor 2015

Stavební spořitelny požadují změnu zákona o stavebním spoření u dětí.

Opatrnost právníků stavebních spořitelen při výkladu nového občanského zákoníku ohledně výpovědí stavebního spoření dětí vede k zavalování opatrovnických soudů, které musejí schvalovat výpovědi smluv nezletilých dětí. Více»

2 únor 2015

Odzvonila předkupnímu právu hrana?

Již je to rok, co začal platit nový občanský zákoník, ale změn, které stále přehlížíme, neubývá. Týká se to i nakládání se spoluvlastnickými podíly. Více»

1 únor 2015

V novém občanském zákoníku se nachází podrobnější úprava věcných břemen.

Věcná břemena slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část užitné hodnoty cizí věci. Pro vlastníka to znamená, že je naopak povinen něco dát, konat, trpět, nebo se něčeho zdržet. Více»

9 leden 2015

Poškozené rodiny z kauzy H-System se podle soudu vystěhovat nemusí.

Bývalí klienti H-Systemu mají konečně důvod k oslavě. Sice ještě nemají úplně vyhráno, ale Městský soud v Praze 8. ledna zamítl žalobu bývalého správce konkurzní podstaty Josefa Monsporta. Více»

5 leden 2015

Darování je podle NOZ daleko komplikovanější.

Obdarovávat i přijímat dary je umění. A to i z právního hlediska. Nový občanský zákoník totiž zavedl změny, s nimiž je dobré se seznámit. Více»

4 prosinec 2014

Stát chce regulovat realitní trh.

Z prodeje realit udělá vázanou živnost. Více»

5 říjen 2014

Rekodifikace soukromého práva přinesla komplikaci 61 procentům podnikatelů.

Rekodifikace soukromého práva, s níž od ledna 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích, přinesla komplikaci 61 procentům podnikatelů. Pro 37 procent ale představuje ulehčení v podnikatelské činnosti. Více»

28 září 2014

Zrušme povinné společné jmění manželů, navrhuje elitní soudce.

Předejít vleklým rozvodovým bitvám o majetek, ve kterých se ocitají i děti, a ochránit jednoho z manželů před skrytými dluhy druhého plánuje místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala. Více»

24 září 2014

Nový občanský zákoník ztížil situaci vlastníkům, nájemcům i SVJ.

Změny, které platí v legislativě od ledna letošního roku, nebyly sice až na výjimky převratné, přesto v oblasti bydlení přinesly problémy. Více»

21 září 2014

I soukromý život advokáta je svázán etickým kodexem.

Kárné žaloby jsou u České advokátní komory podávány nejen pro porušení povinností uložených zákonem o advokacii a stavovskými předpisy v souvislosti s výkonem advokacie, ale také v souvislosti s osobním životem advokátů. Více»

20 září 2014

Odpovědnost za škody kvůli novému občanskému zákoníku poroste.

Vytopili jste souseda, pokousal váš pes poštovní doručovatelku či ušpinilo vaše dítě vzácný obraz v galerii? Více»

14 září 2014

Resort spravedlnosti chytře obrací ve hře o novelu občanského zákoníku.

Plánuje totiž po kritice přizvat další civilisty. Více»

13 září 2014

Legislativní trable nového občanského zákoníku

Osm měsíců od začátku účinnosti nového občanského zákoníku se poprvé schyluje k jeho změně. Robert Pelikán, náměstek ministryně spravedlnosti, připravuje opravy zákoníku, které by se měly dotknout až deseti procent paragrafů. Více»

9 září 2014

Podílejí se na novelizaci NOZ skuteční odborníci na občanské právo?

Glosa: Na změny občanského zákoníku dohlédnou experti. Hodí se ale na to? Více»

8 září 2014
7 září 2014

Profesoři stojí ve věci novelizace NOZ proti resortu spravedlnosti.

Profesoři proti ministerstvu: Neměňte občanský zákoník Více»

7 září 2014

Další rozhovor s Dr. Pelikánem nad novelizací nového občanského zákoníku

Hrozí divoké následky. Ale pořád slyším: Zákoník je bota, která se časem rozšlápne. Více»

7 září 2014
7 září 2014

Důležitá novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

Náklady zákona o trestní odpovědnosti firem za všechny trestné činy ponesou firmy. Více»

6 září 2014

Korporace si snižují základní kapitál.

Za 1. pololetí bylo založeno 1 023 firem typu s.r.o. (8, 3 procenta) se základním kapitálem ve výši jedné koruny. Více»

2 září 2014

Nová pravidla pro realitní makléře dostávají první kontury.

Jak by se měla legislativně změnit pravidla pro realitní podnikání? Více»

31 srpen 2014

Rekodifikace soukromého práva prostě něco stojí.

Konečný účet za občanský zákoník? Náklady se vyšplhaly do miliard. Více»

30 srpen 2014

Firmy ponesou odpovědnost i za porno, lichvu či týrání zvířat.

Okruh trestných činů, za které nesou odpovědnost právnické osoby, se má výrazně rozšířit. Nově je má být možné stíhat například za lichvu, šíření pornografie, týrání zvířat či poškozování spotřebitele. Více»

29 srpen 2014

Nové spolkové právo

Co se změnilo pro občanská sdružení? Více»

29 srpen 2014

Společenská smlouva v novém zákoně

Co změnit ve společenské smlouvě společnosti s ručením omezeným. Více»

29 srpen 2014

Předkupní právo funguje od počátku letošního roku jinak!

Právní institut zákonného předkupního práva se u podílového spoluvlastnictví vzniklého po 1. 1. 2014 už neuplatňuje. Více»

28 srpen 2014

Kdo po 1. lednu 2014 vykládá nový občanský zákoník?

Je logické, že obrovská právní změna, jakou je rekodifkace soukromého práva, přinesla nejasnosti při výkladu některých ustanovení. Více»

28 srpen 2014

V novém kodexu soukromého práva se má změnit zhruba každý desátý paragraf.

Nový občanský zákoník čekají stovky úprav. Změní se každý desátý paragraf. Více»

28 srpen 2014

I poškození v trestním řízení mohou nyní podat ústavní stížnost.

Lidé, kteří v trestním řízení figurují jako poškození, mohou po vyčerpání ostatních prostředků obrany podat ústavní stížnost. Více»

27 srpen 2014
25 srpen 2014

Smlouvy sjednané po telefonu čeká naštěstí omezení.

Stát chce omezit sjednávání spotřebitelských smluv po telefonu. Některé firmy totiž zneužívají dosavadní pravidlo, podle něhož je smlouva uzavřena pouze na základě telefonátu, jestliže člověk během hovoru souhlasí s objednávkou. Více»

24 srpen 2014

Proč je důležité dodržovat či nedodržovat termíny uvedené v NOZ?

Jedna velice zajímavá esej, která se zaobírá datem 30. 6. 2014. Více»

24 srpen 2014

S uznávanou profesorkou o rekodifikaci soukromého práva v ČR

Pelikánová: Přijmout BGB by bylo pořád snadnější než vylepšovat rekodifikaci Více»

24 srpen 2014

Bitva ministerských právníků o novelu nového kodexu soukromého práva začíná.

Klokánky, dědictví, plné moci. Válka o zákoník se vrací. Více»

23 srpen 2014

Malé a střední firmy se musejí mít od 1. 1. 2014 na pozoru!

Filutové vydírají malé firmy ústními smlouvami. Více»

22 srpen 2014

Akciové společnosti podle zákona o obchodních korporacích

A. S. je taková společnost, jejíž kapitál je rozvržen na určitý počet akcií. S akcií jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se na řízení společnosti, na jejím zisku a likvidačním zůstatku při zrušení společnosti s likvidací. Více»

20 srpen 2014

Změna výše základního kapitálu v s.r.o.

Nová právní úprava již nepřikládá základnímu kapitálu takový význam jako doposud. Více»

19 srpen 2014

Co říkají podnikoví právníci případné novele občanského zákoníku?

Zákoník novelizujte až po důkladné analýze, říkají podnikoví právníci. Více»

19 srpen 2014

Převod a dědění podílu společníka od 1. 1. 2014

Stejně jako v předchozí právní úpravě obchodního zákoníku (z.č. 513/1991 Sb.) zákon o obchodních korporacích rozlišuje převod podílu mezi společníky a převod podílu na třetí osobu. Více»

15 srpen 2014

Testament je pro mnoho příbuzných strašákem.

Příbuzní, kteří se dosud mohli v klidu "těšit" na dědictví po svých rod. příslušnících, a to de facto bez ohledu na to, zda se s nimi v dobrém, či ve zlém stýkali, mohou mít kvůli novému kodexu soukromého práva v současné době někdy neklidné spaní. Více»

14 srpen 2014

Česká republika zjednoduší proces zakládání obchodní společnosti.

Na jaře příštího roku by mělo být možné založit společnost s ručením omezeným během tří dnů a s náklady pod tři tisíce korun. ČR se ke zjednodušení zavázala při vyjednávání o čerpání eurodotací. Více»

14 srpen 2014

Nový občanský zákoník nás vyjde na miliardy.

Nový náměstek ministra spravedlnosti Robert Pelikán mírní nadšení z nového občanského zákoníku. Finanční náklady na jeho rozjezd prý stát vyjdou na několik miliard korun. Více»

10 srpen 2014

Justice plánuje urgentní legislativní novelu nového občanského zákoníku.

Ministerstvo spravedlnosti chystá první změny občanského zákoníku. Spolu s náměstkem ministryně spravedlnosti Robertem Pelikánem bude k hlavním autorům novel patřit jeho poradce a velký kritik rekodifikace Petr Čech. Více»

9 srpen 2014

EU nařídila snížit vstupní náklady u založení firem na 100 eur.

Navíc se mají ještě v České republice snížit notářské poplatky u zakládání společností. Více»

6 srpen 2014

Padl první trest smrti pro českou firmu.

Ta neodváděla DPH. Poprvé v dějinách zrušil český soud firmu, protože se zapojovala do trestné činnosti. Společnost Lax Prag za porušování zákona zaplatila ukončením činnosti. Nejde však o vhodný precedent, firma už dva roky nefunguje. Více»

4 srpen 2014
29 červenec 2014

Změny v právní úpravě dozorčí rady a zánik účasti

Společnost s ručením omezeným nadále může zřizovat dozorčí radu jako kontrolní orgán společnosti. Dozorčí rada tedy není povinně zřizovaným orgánem, ale o jejím zřízení mohou společníci volně rozhodnout ve společenské smlouvě. Více»

28 červenec 2014

Statutáři podle zákona o obchodních korporací

Statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů. Na rozdíl od předchozí právní úpravy může nově jednatelem být jak fyzická osoba, tak i osoba právnická. Více»

22 červenec 2014

Až dvě pětiny korporací nestihly povinné změny základních listin.

Na dvě třetiny z těchto společností jako hlavní důvod uvedlo nedostatek informací. Toto zjištění vyplývá z průzkumu, který uskutečnila Hospodářská komora v prvním červencovém týdnu mezi 630 členskými firmami. Více»

17 červenec 2014

Jak je to s domy ve vlastnictví s.r.o. nebo spolku?

Mezi obyvateli a vlastníky domů, které jsou ve vlastnictví společností s ručením omezením nebo občanských sdružení, se šíří informace, že podle legislativy platné od 1. 1. 2014 musí přijmout nové předpisy. Více»

17 červenec 2014

Valná hromada podle zákona o obchodních korporacích

Pravidla pro svolávání valné hromady vycházejí z dosavadní právní úpravy zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku (dále jen „ObchZ“). Více»

15 červenec 2014
28 červen 2014

Jaká jsou práva společníka v s.r.o.?

To je předmětem právě naší dnešní aktuality. Více»

23 červen 2014

Profesní organizace vítají požadavek MMR na státní regulaci realitního trhu.

Nemělo by se tak už např. stávat že realitním makléřem se stane člověk bez jakékoli praxe či odpovídajícího vzdělání. Ubýt by mělo taktéž podvodů. Více»

23 červen 2014

Dnešní příspěvek se věnuje nové právní úpravě společnosti s ručením omezeným.

Česká právní úprava následovala po rekodifikaci všeobecný celosvětový trend, kterým je snaha o co nejpříznivější podmínky pro zakládání společností. Více»

20 červen 2014

Lidé se v těchto dnech především zajímají o nové stanovy a ukončení nájmu bytu.

Červnový konzultační den ministerstva pro místní rozvoj (dále jen "MMR"), který již tradičně proběhl v Praze, představil program JESSICA a dále se věnoval zejména problematice bytových družstev a SVJ. Více»

14 červen 2014

Založit firmu jde v ČR od počátku letošního roku i s jedinou korunou v kapse.

Nový zákon o obchodních korporacích požadavek na základní kapitál s. r. o. opouští a připouští zakládání nových společností se základním kapitálem již od 1 Kč. Více»

9 červen 2014

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje kontrolovat činnost realitních kanceláří.

Přibývá kauz, kdy neseriózní realitní kancelář ošidila zákazníka nebo nesplnila slibované služby. Napříště by tomu mohl zabránit zákon, kterým se dostane jejich činnost pod větší kontrolu státních orgánů. Více»

4 červen 2014

Opožděné přijetí významné směrnice bude stát spoustu finančních prostředků.

Splatnost faktur a problematika opožděných plateb byla v EU poměrně zeširoka diskutovanou otázkou, která se původně řešila už v roce 1995. Více»

1 červen 2014

MMR se připravuje na vytvoření zákona o realitním podnikání.

Ten by stanovil legislativní podmínky pro podnikání v této sféře a zvýšil finanční odpovědnost realitních kanceláří. Více»

1 červen 2014

Už se plánují legislativní změny v novém občanském zákoníku.

PO PŮLROCE OD PRŮLOMU V OBČANSKÉM PRÁVU JE JASNO - PŘIJDOU ZMĚNY Více»

30 květen 2014

V novém kodexu soukromého práva se nachází podrobnější úprava věcných břemen.

Věcná břemena slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část užitné hodnoty cizí věci. Pro vlastníka to znamená, že je naopak povinen něco dát, konat, trpět, nebo se něčeho zdržet. Více»

30 květen 2014

Největší změny v problematice nabývání vlastnického práva

Nový občanský zákoník je ve své části týkající se věcných práv konzistentní s tradičními evropskými civilními kodexy. Více»

13 květen 2014

Správa cizího majetku podle nového občanského zákoníku

Nový občanský zákoník zavádí zcela nový institut, kterým je správa cizího majetku neboli trust. Více»

9 květen 2014

Špatná, byť dobře míněná rada se může pěkně prodražit.

Nový občanský zákoník umožňuje firmám žalovat špatné rady konzultantů, kvůli kterým prodělaly, nebo jen nevydělaly tolik, kolik by mohly. Více»

9 květen 2014

Úvěrové kauzy, resp. spory z nezaplacených pokut by pro futuro neřešily soudy.

Soudy nestíhají řešit spory, se kterými se na ně lidé obracejí. Často se přitom jedná o případy, kdy se strany sporu přou o nezaplacené pokuty z MHD. Více»

9 květen 2014

Jak je právně upraveno zástavní právo v novém kodexu soukromého práva?

Podstatou zástavního práva je zajištění dluhu zástavou, z které se může zástavní věřitel uspokojit, nesplní-li dlužník dluh řádně a včas. Dle nového občanského zákoníku může být zástavou každá věc, s níž je možno obchodovat. Více»

4 květen 2014

Další článek o donatiu

Tento článek se týká zejména otázky tzv. odvolání daru. Více»

3 květen 2014

Úprava donatia (darování) v NOZ

Co se týče základního principu samotného darování, ten samozřejmě zůstává v zásadě stejný. Stále se tedy jedná o bezplatné převedení vlastnictví věci z dárce na obdarovaného, kdy obdarovaný zároveň tento dar přijímá. Více»

3 květen 2014

Jaké jsou orgány u obchodních korporací podle nové právní normy?

Na obecné úrovni upravuje orgány právnické osoby zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (NOZ) a zavazuje toho, kdo přijme funkci člena voleného orgánu k povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře. Více»

3 květen 2014

Dnes o právu stavby a věcných břemenech

Důvodem pro znovuobnovení možnosti sjednat právo stavby je pravidlo, že stavba je součástí pozemku a nemůže mít tudíž rozdílného vlastníka. Vlastník však může pozemek dočasně přenechat jiné osobě, které tam stavět umožní. Více»

22 duben 2014

V dnešní aktualitě se bude jednat o obecná ustanovení o vkladu a podílu.

Dnes tedy přinášíme pojednání o ryze obchodně-právní problematice, neboť příspěvek se toliko věnuje právní úpravě zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (ZOK nebo zákon o obchodních korporacích). Více»

15 duben 2014

Jak je to s nabytím vlastnického práva od neoprávněného v novém kodexu?

Derogovaná (zrušená) právní úprava nabytí vlastnického práva, která neměla v téměř celé Evropě obdoby, v zásadě znemožňovala nabytí vlastnického práva od neoprávněného. Více»

13 duben 2014

Advokát bojuje za povinné zastoupení advokátem v civilních řízeních.

Povinné zastoupení advokátem? V budoucnu možná ano Více»

7 duben 2014

Nové obchodní právo v kostce

Zákon o obchodních korporacích vyšel 22. 3. 2012 ve Sbírce zákonů ČR pod č. 90/2012 Sb. Účinnost této právní normy byla stanovena na 1. 1. 2014. Více»

6 duben 2014

Držba a sousedská práva v novém občanském zákoníku

Předmětem naší dnešní aktuality je problematika úpravy držby a tzv. sousedských práv v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "NOZ"). Více»

3 duben 2014

Předkupní právo, pozemek a vlastník bytové jednotky

Jak je to s předkupním právem v případě, že bytový dům stojí na pozemku, který má odlišného vlastníka? Více»

23 březen 2014

Jaké jsou zkušenosti právníků v praxi s novým obchodním právem v novém kodexu?

Obchodní právo, které se od letoška stalo součástí obřího nového občanského zákoníku, je podle mnohých právníků a firemních advokátů tak komplikované, že v něm tápou. Více»

20 březen 2014

Nový občanský zákoník, nájem a pacht

Nový občanský zákoník přináší podrobnou právní úpravu institutu pachtu, jehož typickým znakem, který jej odlišuje od nájmu, je přenechání nejen užívacích, ale též právě požívacích práv. Více»

27 únor 2014

Rozdělení věcí podle nového občanského zákoníku

Obecná (gen.) právní úprava věcí v novém občanském zákoníku přináší především souhrn legálních definic a kritérií rozdělení věcí. Zásadní novinkou je vymezení samotného pojmu věc v právním slova smyslu. Více»

24 únor 2014

Jaké jsou nejčastější dotazy k novému občanskému zákoníku?

MMR připravilo odpovědi na 20 otázek vztahujících se k novému kodexu. Více»

24 únor 2014

Náhrada škody na sousedově majetku Vás vyjde dráž.

Od 1. ledna 2014 se totiž díky novému občanskému zákoníku zpřísnila pravidla pro stanovení škody, kterou sousedovi způsobíte (a to nejen např. typickým vytopením). Více»

1 únor 2014

Úspěšná advokátka bude působit jako náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti.

Nastupující ministryně spravedlnosti Helena Válková chce, aby se její první náměstkyní stala Hana Marvanová. Dr. Marvanová bude mít na starost legislativu. Více»

5 leden 2014

Nový občanský zákoník znamená konec podvodů a právně závaznější kontrakty.

Větší svobodu a současně i odpovědnost. To je jedna z hlavních změn, které nový občanský zákoník v oblasti smluv (kontraktů) přinese. Do českého práva totiž zavádí tzv. smluvní volnost. Více»

5 leden 2014

Na založení firmy stačí jedna koruna.

Založit společnost s ručením omezeným bylo dosud pro velkou část začínajících podnikatelů velkým problémem. Ke vzniku „eseróčka“ potřebovali min. 200 tisíc korun jako základní kapitál. Více»

4 leden 2014

Dluhy od ledna prodraží úroky z úroků.

Úrok z úroku? Ve spotřebitelských smlouvách dosud věc zakázaná. Od prvního ledna však důvod toho, proč dluhy podraží. Více»

4 leden 2014

Úrok 98% se rovná jasná lichva.

Na začátku je půjčka 60 tisíc korun na dva roky. Na konci celková suma k zaplacení převyšující 113 tisíc korun. Úrok? Téměř 98 procent. Podle expertů na půjčkový trh je to jasná lichva. Podle současného zákona to žádný problém není. Více»

4 leden 2014

Konec kličkování a malých písmenek ve smlouvách

Smlouvy napsané složitým právnickým jazykem a s těžko srozumitelnými poznámkami, dodatky psané miniaturním písmem nebo málo času na pročtení podmínek smlouvy. Přesně takovou smlouvu o půjčce uzavřely tisíce Čechů. Více»

2 leden 2014

Obce se v souvislosti s novým občanským zákoníkem bojí o osud památek.

Kapličky, boží muka, křížky u cest jsou v ohrožení. Svaz měst a obcí se obává, že mohou z krajiny zmizet docela. Příčinu vidí v jednom z ustanovení občanského zákoníku, který nabyl účinnosti včerejšího dne. Více»

1 leden 2014

S novým občanským zákoníkem přichází i zcela nová legislativní úprava dědictví.

Nově tak lze např. pomocí tzv. odkazu nařídit dědicovi, aby vydal jiné osobě (tzv. odkazovníkovi) určitý předmět z dědictví. Obrovskou výhodou je, že osoba odkazovníka není dědicem, a tudíž nemusí hradit zůstavitelovy dluhy. Více»

1 leden 2014

Dnešního dne nabyl účinnosti nový občanský zákoník.

Nový občanský zákoník nahradil nejen dosavadní občanský zákoník, který měl kořeny v roce 1964, ale i některé další právní předpisy, např. zákon o rodině nebo zákon o vlastnictví bytů. Více»

30 prosinec 2013

Od 1. 1. 2014 již nebude možné svévolně prodat pozemek pod domem.

Dům nebo třeba studnu považuje český právní řád za samostatné věci, které nijak nemusí souviset s pozemkem. Stav, který vedl k mnoha sporům, se už za jeden den změní. Více»

22 prosinec 2013

Trusty mohou pomoci ukrýt majetek.

Skončí spolu s anonymními akciemi ukrývání vlastníků firem? Ani náhodou. Nový občanský zákoník totiž přinese novinku, která může anonymní akcie nahradit, a to tzv. svěřenský fond neboli trust. Více»

17 prosinec 2013

Jak bude vypadat soukromé právo po 1. 1. 2014?

Nový občanský zákoník se dotkne snad všech oblastí života od sjednání hypotéky po pěstování stromů na zahradě. Podle některých advokátů uvrhnou změny zemi do zmatků až na několik let. Stanou se kvůli nim například důchodci znovu kořistí pro šmejdy? Více»

17 prosinec 2013

Odkládá nový kodex soukromého práva kontrahenci některých smluv?

Problém se týká především smluv, jež každá ze stran podepíše v jiném roce. Obchodní společnosti proto odkládají podpis některých smluv na leden, aby právní nejistotě logicky předešly. Více»

10 prosinec 2013

Zlepší ustanovení § 13 nového občanského zákoníku dosavadní judikaturní praxi?

Zajímavý náhled Dr. Tomáše Sokola na zásadu předvídatelnosti práva, resp. soudních rozhodnutí. Více»

3 prosinec 2013

Na kolik nás všechny vyjde nový občanský zákoník?

Byznys s „novým občanem“ – Změna nejdůležitějšího zákona v České republice přinese milionové obchody. Více»

24 listopad 2013

Hnutí Úsvit požaduje odložení nabytí účinnosti nového občanského zákoníku.

Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury chce s Rusnokovou vládou v demisi vyjednat roční odložení účinnosti nového občanského zákoníku. Podle Okamury má podporu KSČM i hnutí ANO. Bez odkladu nabyde nový zákoník účinnosti od 1. ledna 2014. Více»

17 listopad 2013

Justice se bojí nového občanského zákoníku II.

Nový občanský zákoník (dále jen "NOZ") bohužel nezaručuje lepší právo. Více»

16 listopad 2013

Nová vyhláška, která se týká tepelné energie, omezí sousedské spory.

Jedná se o zatím neřešitelný spor v bytových domech. Lidé, kteří hodně topí, mají pocit, že ze svého vytápějí sousedy, kteří mají utažené kohoutky radiátorů. A naopak - ti šetrnější si stěžují, že doplácejí na ty s vysokou spotřebou. Více»

15 listopad 2013

Transformace (rozuměj změna) vázací doby u obecních nájemních bytů.

Vláda ČR schválila svým nařízení změnu vázací doby u obecních nájemních bytů, které byly vystavěny s využitím dotací z prostředků Ministerstva pro místní rozvoj (dále jen "MMR") a Státního fondu rozvoje bydlení (dále jen "SFRB"). Více»

11 listopad 2013

Justice se bojí nového občanského zákoníku I.

Hrozí proto zmatky u soudů, a to zejména těch prvoinstančních (okresních či v hlavním městě obvodních) ? Více»

10 listopad 2013

Vacatio legis u nového občanského zákoníku podle právníků již nelze posunout.

Možnost vypršela, uznala i poslankyně, která trvala do poslední chvíle na odložení účinnosti nového kodexu soukromého práva. Více»

9 listopad 2013

Realitní kongres se zaměří na legislativní novinky.

Setkání realitních profesionálů bude v letošním roce ve znamení legislativních změn a novinek v rezidenčním i komerčním developmentu. Více»

7 listopad 2013

Nový občanský zákoník znamená i nové principy soukromého práva.

A podle našeho názoru i dokonce nové postoje v nauce teorie práva, které do jisté míry ovlivní i výuku posluchačů v prvním ročníku na právnických fakultách v České republice. Více»

30 říjen 2013

Elitní soudce je pro odklad nabytí účinnosti nového občanského zákoníku.

Soudce Nejvyššího soudu Pavel Vrcha je opětovně nejen pro pozdržení nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (dále jen "NOZ"), ale i pro diskusi o celkové nevhodnosti již platného a ve sbírce zákonů vyhlášeného NOZ (pozn. zák. č. 89/2012 Sb.). Více»

26 říjen 2013

Premiér v demisi J. Rusnok odmítá posunutí účinnosti nového občanského zákoníku.

Odložení účinnosti nové právní normy, která reflektuje dynamické změny ve společnosti za posledních 50 let, pouhé dva měsíce před jejím plánovaným nástupem by bylo podle Rusnoka příliš nezodpovědné. Více»

20 říjen 2013

V souvislosti s novým občanským zákoníkem vyšly ve sbírce zákonů další předpisy.

Jedná se např. o rejstříkový zákon, který se dotýká nových právních regulí obchodního rejstříku, pozměněný insolvenční zákon, resp. zcela nový doprovodný zákon. Více»

15 říjen 2013

Česká advokátní komora přijala návrh o odložení účinnosti nového občanského zák.

ČAK přijala na svém pátečním sněmu usnesení, aby její předsednictvo učinilo kroky k odložení účinnosti nového občanského zákoníku. Více»

27 září 2013

Nastane revoluce či chaos v soukromém právu po 1. 1. 2014?

Plíživá revoluce. Tak bude vypadat zásadní změna právních pravidel, která čeká podnikatele a celé Česko od 1. ledna příštího roku. Většinu novinek v kodexech, které nahradí současný občanský a obchodní zákoník, nepocítí ihned. Více»

27 září 2013

Právo stavby se vrací do českého právního řádu.

S účinností nového občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., dále jen „NOZ“) k 1. lednu 2014 bude do českého právního řádu po padesáti letech opět zavedeno právo stavby. Více»

26 září 2013

Nemovitosti v novém kodexu soukromého práva

Jednou ze zásadních novinek, které s účinností od 1. ledna 2014 přináší nový občanský zákoník (dále jen "NOZ"), je právě zcela nová koncepce nemovitých věcí. V tomto ohledu mj. dochází k návratu ke staré římskoprávní zásadě „superficies solo cedit“. Více»

25 září 2013

PS schválila doprovodné právní normy k novému občanskému zákoníku.

Již na počátku měsíce srpna Poslanecká sněmovna schválila doprovodné zákony k rekodifikaci soukromého práva, se kterými nový občanský zákoník počítá. Více»

23 září 2013

Co je nájem a co pacht v novém občanském zákoníku?

Od nabytí účinnosti nového občanského zákoníku (dále jen "NOZ")bude nutno nově rozlišovat mezi nájmem a pachtem, tj. mezi případy, kdy dojde pouze k přenechání užívacího práva k věci či zároveň k přenechání práva požívat výnosy či plody věci. Více»

23 září 2013

Nový občanský zákoník chrání slabší stranu kontraktu.

Často se v odborných periodikách i v názorových diskusích mezi právníky zdůrazňuje, že nový občanský zákoník (dále jen "NOZ") stojí především na zásadě autonomie vůle smluvních stran, zejména pak především na smluvní svobodě. Více»

23 září 2013

Drobné vady u kontraktů již nezpůsobí od 1. 1. 2014 jejich naprostou nulitu.

Nová úprava kodexu soukromého - civilního práva přinese od 1. ledna 2014 řadu změn také v oblasti smluvního práva (tzv. kontraktačních dovednostech). Jednou z novinek je, že smlouvy budou nově nadále platit, i když se v nich objeví drobné chyby. Více»

23 září 2013

Můžeme nakupovat nemovitosti kdekoliv v Evropě?

Opravdu platí v otázce nemovitostí v EU volný pohyb kapitálu, resp. volná volba investice do nemovitosti? Více»

8 červenec 2013

Senát plánuje zvýšit informovanost vlastníků.

Vlastníci nemovitostí by měli být podle Senátu důsledněji informováni o změnách v zápisech svých domů nebo pozemků do katastru. Více»

27 červen 2013

Senát možná ještě rozšíří práva vlastníků nemovitostí.

Senát možná ještě posílí práva vlastníků nemovitostí při zápisech do katastru. Více»

9 červen 2013

Spoluvlastníci již nebudou muset bojovat s předkupním právem.

Spoluvlastníky nemovitostí čeká po 1. lednu 2014 kvůli novému občanského zákoníku (pozn. zákon č. 89/2012 Sb.) převratná legislativní novinka, která znamená výrazné ulehčení zejména pro realitní kanceláře a realitní investory. Více»

4 červen 2013

Církevní restituce platí.

Ústavní soud v Brně včera potvrdil, že stát vydá majetek šestnácti církvím. Více»

27 duben 2013

Reklamace se napříště nebudou řešit v obchodě, ale u soudů.

Lidé si od ledna 2014 budou muset v souvislostí s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku vyjednat dvouletou záruční dobu, nebo dokázat vadu zboží. Více»

8 duben 2013

Opravu vodovodu zaplatí do budoucna asi vlastník domu.

Ministr Bendl požaduje, aby opravy přípojek vodovodního potrubí namísto vodáren platili vlastníci domů. Více»

24 březen 2013

Realitní makléři by měli mít nově vzdělání a především registraci.

Na absenci legislativních pravidel pro realitní byznys a s tím spojené problémy upozorňují laici i experti na nemovitosti dlouho. Více»

24 březen 2013

Poslanci podpořili vznik centrálního registru majetku státu.

Sněmovna v prvním čtení podpořila vznik centrálního registru majetku státu a registru administrativních budov. Více»

23 únor 2013

PS je pro snížení sankcí za pozdní platby.

Sněmovna opakovaně schválila nový zákon upravující podmínky poskytování služeb spojených s bydlením. Více»

11 únor 2013

Velká legislativní novela zákona o stavebním spoření

Vládní novela zákona o stavebním spoření tak např. umožňuje, aby stavební spoření nabízely i univerzální banky. Návrh zavádí i účelovost státní podpory. Více»

18 leden 2013

Nová legislativa, která nabyla účinnosti od 1. 1. 2013, v kostce.

Co se změnilo 1. ledna 2013. Výběr z přehledu změn, který sestavila advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík. Více»

22 prosinec 2012

PS schválila nový zákon, který řeší právní úpravu služeb spojených s bydlením.

Týká se nájemního, družstevního i vlastnického bydlení. Mj. sjednocuje i pravidla pro úhradu služeb spojených s bydlením. Více»

13 prosinec 2012

Spolupráce mezi Realitní komorou České republiky a ARK ČR

Konec konkurenčního boje mezi profesními organizacemi přinese rychlejší zkultivování realitního trhu. Více»

7 prosinec 2012

Realitní trh v ČR se bude muset vyrovnat s několika legislativními novinkami.

Změny přinese zejména nový občanský zákoník, který má nabýt účinnosti od 1. ledna 2014. Od ledna budou muset mít prodávané nemovitosti také svůj energetický štítek, podle kterého kupující pozná energetickou náročnost stavby. Více»

14 listopad 2012

Prezident republiky podepsal zákon, který ruší vyvlastňování.

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Více»

10 listopad 2012

Stavební zákon v roce 2013

Stavební zákon byl novelizován velkou vládní novelou účinnou od 1. 1. 2013 se 243 změnovými body. Cílem této legislativní novely je především urychlit, zjednodušit a zlevnit přípravu a povolování jednotlivých staveb. Více»

5 listopad 2012

Vláda ČR vzala na vědomí informaci o transformaci PF.

Vláda České republiky vzala na vědomí informaci o dosavadním průběhu transformace Pozemkového fondu (PF) ČR na Státní pozemkový úřad. Více»

30 říjen 2012

Zajímavý vývoj ohledně přípustnosti dovolání

Významný nález Ústavního soudu v Brně, který se týká sporného ustanovení občanského soudního řádu v případě přípustnosti dovolání. Více»

27 říjen 2012

Senát PČR umožnil zrušit vyvlastňování domů.

Senát překvapivě umožnil přijetí vládní novely, která má v horním zákoně (pozn. zákon č. 44/1988 Sb.) zrušit možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Více»

1 říjen 2012

Postavení dlužníků u spotřebitelských úvěrů se má zlepšit.

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která má za cíl zlepšit postavení klientů u spotřebitelských úvěrů. Více»

30 září 2012

Zrušena možnost vyvlastnění kvůli těžbě.

Vlastníci domů a pozemků nad ložisky nerostných surovin, zejména uhlí, se už zřejmě nebudou muset obávat, že jim těžařská firma kvůli těžbě jejich majetek vyvlastní. Více»

27 září 2012

Vznik Státního pozemkového úřadu byl schválen.

Sněmovna schválila vládní návrh zákona o vzniku Státního pozemkového úřadu, který má od příštího roku nahradit Pozemkový fond a síť pozemkových úřadů. Více»

3 září 2012

Kardinál Duka podpořil prezidenta Klause.

Prezident Václav Klaus zatím nedostal od premiéra Petra Nečase a místopředsedů vlády osobní garance, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Více»

2 září 2012

Nový občanský zákoník na obzoru

Nový občanský zákoník vyhovuje. Na mez. odborné konferenci, kterou u příležitosti dvoustého výročí vzniku Všeobecného občanského zákoníku (ABGB) pořádala Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, to uvedl exministr spravedlnosti J. Pospíšil. Více»

1 září 2012

Nesmíte jít před únor 1948, žádá Klaus u restitucí.

Prezident Václav Klaus si dal důležitou podmínku k podpisu zákona o církevních restitucích. Více»

21 srpen 2012

Poplatků na katastru přibude.

Vláda kývla na návrh nového katastrálního zákona. Více»

15 srpen 2012

I někteří církevní hodnostáři se staví proti církevním restitucím.

Jak již napovídá název článku, budou předmětem dnešního našeho pojednání církevní restituce. Více»

21 květen 2012

Konec divokých, legislativních přílepků v ČR.

Parlament ČR by měl zpřísnit pravidla pro přijímání právních norem. Více»

18 květen 2012

Církve mají prokazovat nárok na majetek.

ODS plánuje upravit vládní návrh majetkového vyrovnání s církvemi tak, aby při vydávání majetku musely církve jednoznačně prokázat, že ho původně vlastnily. Více»

7 duben 2012

Prezident republiky zpochybnil legislativní plán na církevní restituce.

Hrad vidí u vládního návrhu církevních restitucí "řadu otazníků" a klade si otázku, zda-li je zvolený princip koncepčně správný. Více»

19 březen 2012

Občané ČR by si legislativu dělali raději sami.

Stále více Čechů chce, aby o zákonech a mezinárodních smlouvách rozhodovali přímo občané, a ne politici. Více»

27 únor 2012

Římskokatolická církev chce navrácený majetek většinou pronajmout.

Jestliže parlament schválí církevní restituce, o navrácení majetku nebudou žádat jednotlivé církve jako celek, ale své právní nároky uplatní zvlášť farnosti, biskupství, řády či sbory. Více»

16 únor 2012

Sněmovna je pro prodej státní půdy.

Jednotlivci, kteří nakoupí zemědělskou půdu od státu podle zvláštního zákona, budou moci tuto půdu převést na právnické osoby, např. družstva, v nichž jsou členy nebo v nichž působí. Více»

12 únor 2012

Spory budou řešit rovněž mediátoři.

Poslanci schválili návrh zákona o mediaci, který má umožnit urovnávat mimosoudní cestou nejen trestní, ale i civilní a rodinné spory. Více»

4 leden 2012

Vklad do katastru nemovitostí podraží na 1 000 Kč.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zvýší od ledna z 500 na 1 000 Kč. Více»

15 prosinec 2011

Bota může zhatit církevní restituce.

Legislativní rada vlády až nečekaně zkomplikovala vrácení mnohamiliardového církevního majetku. Více»

4 prosinec 2011

Obce budou majetek prodávat jen dražbou.

Ministerstvo vnitra připravilo novelu zákona, která by měla snížit korupci na radnicích. Více»

9 listopad 2011

Ministerstvo kultury přijalo návrhy vnitra k zákonu o církevních restitucích.

Pandořinou skříňkou, z níž se může vyhrnout spousta nečekaných problémů, se může stát zákon o vyrovnání státu s církvemi. Více»

24 září 2011

Vklad do katastru nemovitostí zdraží z 500 na 1 000 Kč.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zvýší z 500 na 1 000 korun. Více»

12 červen 2011

Poslanecká sněmovna schválila omezení státní podpory u stavebního spoření.

Sněmovna v prvním čtení podpořila legislativní návrh vlády na omezení stavebního spoření. Více»

28 květen 2011

Důležitá novela občanského zákoníku týkající se nájmů bytů nabyla účinnosti.

Protože sledujeme vývoj legislativy, který se týká právních vztahů k nemovitostem, operativně zařazujeme článek Vl. Čechlovského, který vyšel dnes v deníku Právo na str. 23. Více»

17 květen 2011

Prezident republiky podepsal legislativní novelu, která se týká nájmu bytů.

Prezident republiky podepsal legislativní novelu občanského zákoníku, která upravuje postup po skončení regulace nájemného a další otázky okolo nájmů bytů. Více»

6 květen 2011

Zajímavá novela občanského zákoníku týkající se nájemního bydlení.

V dnešní aktualitě přinášíme zajímavý článek Vladimíra Čechlovského, se kterým jsme se setkali na stránkách deníku Právo dne 4. 5. 2011. Více»

6 květen 2011

Stavební spoření mají do budoucna nabízet i běžné bankovní domy.

Občané, kteří si budou chtít spořit na bydlení přes stavební spoření, čekají velké změny. Více»

20 březen 2011

Vklad do katastru nemovitostí má zdražit z 500 na 1000 Kč.

Za návrh na vklad do katastru nemovitostí občané budou muset zřejmě zaplatit dvakrát víc než nyní. Více»

5 únor 2011

V průběhu roku 2010 jsme informovali o často nekalých praktikách tzv. rozhodců.

V dnešním článku autorů N. Adamičkové a Marie Königové se k tomuto tématu zhruba po roce vracíme. Více»

1 leden 2011

Finanční právo na rozcestí.

Výběr daní dle nového daň. řádu ovlivní i problematiku nemovitostí. Od 1. 1. 2011 totiž nahradil dosavadní zákon č. 337/1992 Sb., nový zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád. Více»

5 prosinec 2010

Cyklicky se v odborném tisku setkáváme s články, které se týkají exek. stavu.

Tentokrát nás zaujal článek s názvem Soudy si došlápnou na exekutory od autorů Miroslavy Jirsové a Marka Pokorného, který vyšel v Hospodářských novinách v příloze Podniky a trhy dne 1. prosince 2010 na straně 15. Více»

27 listopad 2010

MF plánuje vybírat vyšší daň z nemovitostí, než je běžné v současnosti.

V pátek 19. listopadu jsme se v Mladé frontě DNES setkali se zajímavými názory J. Vlkové, které se dotýkají finančně-právní legislativy. Více»

2 listopad 2010

Novela občanského zákoníku na obzoru.

Podle té by měli dědit bratranci a sestřenice. Více»

31 říjen 2010

Co má společ. zdanění úroků z hypoték a omezení st. podpory u staveb. spoření?

Tzv. problém retroaktivity v právu a právě problematiku zpětné účinnosti právních předpisů si nastíníme za pomoci právních názorů uvedených v odborné literatuře v dnešní aktualitě. Více»

8 říjen 2010

Ústavní soud v Brně vyložil spornou pasáž exekučního řádu.

ÚS ponechal v platnosti a nezrušil spornou část exekučního řádu, která údajně poškozovala oprávněné, tedy věřitele. Více»

22 září 2010

Ústavní soud zatrhl další restituce emigrantů.

Ústavní soud odmítl návrh skupiny senátorů z ODS, kteří chtěli dát emigrantům šanci na dodatečné restituce majetku zabaveného za minulého režimu. Více»

17 září 2010

Legislativní rada vlády podpořila změny ve stavebním spoření.

Legislativní rada vlády doporučila vládě ČR schválit nový zákon měnící zákonné podmínky u stavebního spoření s tím, že i případné retroaktivní změny neodporují Ústavě ani právnímu řádu České republiky. Více»

15 září 2010

Ministerstvo financí navrhuje změnu zákona, která se bude týkat prodeje půdy.

Ministerstvo financí navrhuje legislativní změnu devizového zákona, která by umožnila prodej zemědělské půdy cizincům. Více»

4 červen 2010
16 květen 2010

Ústavní soud v Brně bude rozhodovat o nárocích krajanů.

Ústavní soud v Brně se začal zabývat návrhem, jehož cílem je dát nově emigrantům šanci dodatečně restituovat majetek. Více»

5 březen 2010

Ministři spravedlnosti a financí projednávají zvýšení soudních poplatků.

Občané by od počátku následujícího roku mohli platit za občanská soudní řízení vyšší poplatky. Více»

22 únor 2010

Legislativní novinky v exekučním řádu.

V dnešní aktualitě si představíme nejnovější legislativní novinky, které exekutorská komora chystá prosadit a taktéž v závěru článku upozorníme na některé změny v exekutorském řádu účinné od listopadu minulého roku. Více»

13 únor 2010

Ministryně spravedlnosti požaduje zvýšení počtu soudních exekutorů.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce do poloviny letošního roku zvýšit počet exekutorů zhruba o 60, a to z důvodu zlepšení provádění exekucí. Více»

19 říjen 2009

Ministerstvo financí žádá jasná pravidla.

Sjednotit pravidla pro prodej pojistných, investičních, vkladových a úvěrových produktů je nyní cílem Ministerstva financí. Více»

7 říjen 2009

Povolování tunelů se má díky legislativní novele výrazně zjednodušit.

Stavitelé podzemních staveb nebudou muset de lege ferenda získávat souhlas vlastníků pozemků na povrchu nad stavbou. Více»

28 září 2009

Lidé v České republice se mohou do budoucna více zapojovat do legislativy.

Laická a zejména odborná veřejnost by se mohla napříště více dlouhodobě zapojovat do legislativní přípravy klíčových legislativních návrhů právních předpisů jednotlivých ministerstev. Více»

3 červenec 2009

Nová legislativní povinnost energetických společností může zdražit proud.

Zpětný zápis věcných břemen do katastru nemovitostí může stát distributory až miliardy. O novele energetického zákona rozhoduje senát. Více»

14 květen 2009

Europoslanci jsou pro zpřísnění regulace a dohledu bank.

Evropský parlament ve Štrasburku nastartoval vyšší stupeň bankovních regulací, neboť totiž schválil návrh směrnice o kapitálové přiměřenosti, která žádá striktnější dozor nad komerčními bankami nebo pravidla pro jejich vzájemné transakce. Více»

24 únor 2009

Korespondenci se správními orgány má do budoucna usnadnit datová schránka.

Korespondence se státními institucemi, justičními orgány, obecními úřady nebo zdravotními pojišťovnami, doposavad skoro výhradně papírová, může od července tohoto roku probíhat elektronicky. Více»

17 únor 2009

Ministerstvo spravedlnosti chystá bič na exekutory.

Ministr spravedlnosti J. Pospíšil chce omezit pravomoci exekutorů. Více»

5 leden 2009

De lege ferenda již neuvidíme do katastru nemovitostí.

Občané už si nebudou moci volně prohlížet smlouvy v katastrálním operátu. Více»

3 listopad 2008

Vklady do katastru nemovitostí i nadále za 500 Kč

Za návrh na vklad do katastru nemovitostí se i nadále bude platit 500 korun. Více»

7 říjen 2008

Díky internetu a službě nazvané infoJednání bude možné zjišťovat průběh kauz

Zrychlit, zprůhlednit a zlevnit. To je podle Ministerstva spravedlnosti primárním účelem projektu eJustice, jehož součástí infoJednání je. Více»

29 červen 2008

Od 1. července budou muset být vybaveny nové nemovitosti hasícími přístroji

Legislativní změna se navíc týká i objektů, které projdou rekonstrukcí. Více»

7 červen 2008

Údaje o dědictví z katastru nemovitostí nezmizí

V KN si pořád mohou občané snadno zjistit, co zdědil jeho známý, soused či např. mediálně známá osobnost. Více»

25 květen 2008

Dědické řízení by se mělo urychlit

Dědické řízení upravené v ustanoveních §§ 175a až 175zd zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, které in statu quo (v nynějším stavu) trvá několik měsíců, by se mělo výrazně zkrátit. Více»

23 duben 2008

Legislativní novela stavebního zákona na obzoru

Poslanecká sněmovna Parlamentu schválila dlouho očekávanou novelu stavebního zákona. Více»

21 duben 2008

PS Parl. ČR v minulých dnech schválila návrh zákona, kterým se mění vodní zák.

Záměrem schváleného návrhu zákona je zajistit včasnou investorskou přípravu a průběžný proces realizace protipovodňových opatření návazně na navržené zabezpečení celého procesu. Více»

5 duben 2008

Ministerstvo financí navrhuje změny daně z příjmů a systému jejího výběru

Ministerstvo financí předložilo legislativní novelu daně z příjmu a novou koncepci jejího vyběru. Více»

20 březen 2008

Za zápis do katastru nemovitostí se bude platit více peněz

Zápis do katastru nemovitostí bude dražší. Více»

14 březen 2008

Opravné prostředky dle zákona o správě daní a poplatků

Jaké opravné prostředky rozeznává zák. č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků ? Více»

28 leden 2008

Vlastnické právo v Listině základních práv a svobod

Tento článek zachycuje právní úpravu vlastnického práva v Listině základních práv a svobod. Více»

20 leden 2008

Metody výkladu právních norem

Jaké známe metody výkladu právních norem? Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

VGP předal poslední prostory ve VGP Parku Kladno.

Novým nájemcem je společnost Cargo Care. Více»

Budoucnost Německa spočívá v CO2 neutralitě a ener. bezpečnosti.

Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí znovusjednocení země prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Více»

Oktoberfest navštívilo 5,7 milionu lidí.

Je to o 600.000 méně než v roce 2019. Více»

Protivínský zámek prochází proměnou.

Zámek v jihočeském Protivíně svou historií sahá velmi daleko, až ke gotické tvrzi. V dávné minulosti patřil Lucemburkům nebo Karlovi IV. Následně byl v rukou Pernštejnů a od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Více»

Zájem o kamna na elektřinu a tuhá paliva se zvýšil meziročně o 60 pct.

Zvýšený zájem nastal již na jaře, pokračoval i přes léto. Výrazně vyšší je také poptávka po tuhých palivech, jako jsou brikety či pelety do kamen. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019