Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

10 srpen 2022

Klienti Hsystému prohráli soud, musejí zaplatit správci milion.

Stavební bytové družstvo Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-System, musí zaplatit konkurznímu správci zhruba 1 mil. korun jako nájemné za pozemky pod řadovými domy v Horoměřicích u Prahy. Více»

30 květen 2022

Ministr spravedlnosti Blažek plánuje odškodnit klienty HSystemu.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce odškodnit poškozené klienty vytunelované společnosti H-System. Pomoci by tomu mohl prodej rekreačního areálu Rabyně u slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi. Více»

23 květen 2022

Vlastní nemovitost je pro občany České republiky drahá.

Řešením je proto družstevní bydlení. Více»

3 listopad 2021

Na Praze 5 vznikne nové bytové družstvo.

"Družstevní" domy nabídnou až 266 družstevních bytů. Více»

12 červenec 2021

Výklad úpravy vypořádacího podílu v bytových družstvech podle Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud v usnesení ze dne 22. června 2021, sp. zn. 27 Cdo 2711/2019, vyložil právní úpravu výše vypořádacího podílu v bytových družstvech, obsaženou v zákoně o obchodních korporacích. Více»

15 duben 2021

Vláda České republiky schválila novou koncepci bydlení.

Má podpořit družstevní a nájemní byty. Více»

12 duben 2021

Kabinet vlády projedná koncepci bydlení, má podpořit družstevní a nájemní byty.

Vláda v pondělí projedná novou koncepci bydlení na další roky. Má podpořit družstevní a nájemní bydlení, dále má podpořit institucionální a právní rámec sociálního bydlení a zlepšení jeho financování. Více»

15 prosinec 2020

Radní hlavního města schválili podporu družstevního a spolkového bydlení.

Pražská koalice se shodla na plánu podpory družstevního bydlení, který připravila radní Hana Marvanová (za STAN). Rada schválila záměr, který počítá s družstevní výstavbou na městských pozemcích. Více»

12 srpen 2020

Byty po HSystemu bude možné odkoupit o 20 až 25 pct levněji.

Byty z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u Prahy si jejich nynější obyvatelé budou moci podle předběžných informací odkoupit o 20 až 25 procent levněji, než je jejich tržní cena. Více»

5 srpen 2020

Soud odročil jednání o nájemné za domy po HSystemu.

Okresní soud pro Prahu-západ dnes odročil jednání ve sporu mezi konkurzním správcem H-Systemu a bytovým družstvem Svatopluk o zaplacení nájemného za užívání osmi bytových domů, to jest zhruba 60 bytů. Více»

22 červen 2020

Soud odročil jednání ve sporu o nájemné v kauze HSystem.

Okresní soud pro Prahu-západ odročil jednání ve sporu mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti H-System a bytovým družstvem Svatopluk o zaplacení nájemného za pozemky u řadových domů a pod nimi v Horoměřicích u Prahy. Více»

22 červen 2020

Justice dnes začne projednávat spor o nájemné v kauze HSystemu.

Okresní soud pro Prahu-západ začne dnes projednávat žalobu správce konkurzní podstaty zkrachovalé společnosti H-System Josefa Monsporta na bytové družstvo Svatopluk. Více»

6 leden 2020
12 prosinec 2019

Dostálová hodlá s vládou řešit možnou pomoc klientům HSystemu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) má připravených čtyři až pět variant pomoci klientům zkrachovalého stavebního projektu H-System. Více»

7 prosinec 2019

Koalice v Praze se pře o přípravu výstavby družstevních bytů.

Spor o postup výstavby družstevního bydlení v pražské koalici Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), který začal v pondělí, nekončí. Více»

16 listopad 2019

BD na Černém mostě získají činžovní domy za 858 milionů.

Poslední čtyři bytové domy s pozemky, které byly v minulosti schváleny k privatizaci, prodá Praha za 858 milionů korun. Cena je podložena znaleckými posudky. Více»

10 listopad 2019

Členové Bytového družstva Horoměřice hodlají postupovat u odkupu domů společně.

Členové BD Horoměřice sdružujícího členy družstva Svatopluk bydlící v Horoměřicích u Prahy chtějí nadále postupovat společně při odkupu domů, které jsou v konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Více»

8 listopad 2019

Pražský magistrát začne s družstevní výstavbou ve Stodůlkách.

Již příští rok by měly vzniknout první družstevní byty, na jejichž výstavbě se podílí magistrát. Pilotní projekt bude stát zřejmě v Praze 13, kde má hlavní město k dispozici pozemek ve Stodůlkách. Více»

7 listopad 2019

Na potřebě intenzivnější bytové výstavby se shodují předsedové všech pol. stran.

Na nutnosti intenzivnější bytové výstavby se při debatě v Českém rozhlase shodli předsedové sněmovních stran. Více»

27 říjen 2019
22 říjen 2019

Stát hodlá podpořit bytová družstva.

Na ministerstvu pro místní rozvoj vzniká nová státní koncepce bydlení na období let 2021 až 2030. Stát se chystá více podpořit jiné formy bydlení než vlastnické. Na konferenci E15 Premium to sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Více»

3 říjen 2019

V kauze HSystem nebylo možné vyhovět všem, konstatoval Ústavní soud.

V kauze zkrachovalé stavební firmy H-System se kvůli mnoha protichůdným zájmům nedalo najít řešení, které by vyhovovalo všem. Více»

2 říjen 2019

Exklienti HSystemu neuspěli u ÚS, rozhodnutí o vyklizení domů platí.

Družstvo Svatopluk, které sdružuje někdejší klienty zkrachovalého H-Systemu z Horoměřic u Prahy, neuspělo u Ústavního soudu se svou stížností. Více»

26 srpen 2019

Babiš hodlá kvůli odškodnění klientů HSystemu změnit zákon.

Odškodnění klientů zkrachovalého H-Systemu chce premiér Andrej Babiš (ANO) řešit nikoliv mimořádným opatřením vlády, ale změnou zákona. Uvedl to po jednání se zástupkyní části poškozených Hanou Kordovou Marvanovou. Více»

19 červenec 2019

Monsport žaluje BD Svatopluk.

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, sdělil ČTK předseda družstva Martin Junek. Více»

22 červen 2019

Metropole schválila záměr stavby družstevního bydlení s účastí města.

Pražští zastupitelé schválili záměr výstavby družstevního bydlení s účastí hlavního města. Záměr počítá s tím, že by Praha pronajímala pozemky bytovým družstvům výměnou za možnost část bytů využít pro účely své bytové politiky. Více»

21 duben 2019

Nedostatek bytů hodlá metropole řešit podporou družstevní bytové výstavby.

Hlavní město by mělo poskytnout pozemky pro výstavbu družstevních bytů. Praha by tím doplnila bytový fond a cena za m2 by mohla klesnout na 60 tisíc korun. Více»

8 duben 2019

MMR začíná plánovat pravidla vzniku a podpory družstevního bydlení.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá nastavení pravidel vzniku a podpory družstevního bydlení. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) by stejně jako u sociálních bytů chtěla upřednostnit dotační program s vládním nařízením před zákonem. Více»

16 říjen 2018

Zeman se kvůli HSystému obrátil na Ústavní soud.

Miloš Zeman poslal Ústavnímu soudu nevyžádanou intervenci podporující stanovisko stěžovatelů z družstva Svatopluk v kauze H-System. V listinném dokumentu prezident Zeman navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu. Více»

8 září 2018

Družstevní výstavba může být cestou k dostupnému bydlení.

Vysoké ceny rezidenčních nemovitostí v kombinaci se zpřísňujícími se podmínkami pro poskytování hypotečních úvěrů způsobují na realitním trhu situaci, kdy stále více zájemců nedosáhne na vlastní byt. Více»

28 červenec 2018

SBD Svatopluk chystá stížnost k ÚS kvůli vyklízení bytů.

Bytové družstvo Svatopluk, jehož členové, bývalí klienti H-Systemu, mají být vystěhováni z osmi domů v Horoměřicích u Prahy, podá příští týden stížnost k Ústavnímu soudu. Více»

17 červenec 2018
5 srpen 2017

Družstevní byty podražily v tuzemsku až o čtvrtinu.

Meziroční nárůst o 26,6 pct na 25.328 korun za m2 zaznamenaly letos ceny družstevních bytů v ČR. Nejvyšší nárůst cen pak zaznamenal Plzeňský kraj a to o 53,2 pct. Více»

30 červenec 2017

Ceny družstevních bytů v tuzemsku do konce června vzrostly o 26 pct.

Ceny družstevních bytů v České republice do konce měsíce června v meziroční komparaci vzrostly o 26,6 procenta na 25.328 korun za m2. Více»

4 březen 2017

Co se mění v hypotečním financování u koupě (v uvozovkách) družstevního bytu?

Uplynulý rok lze oprávněně nazvat rokem „revolučních“ změn v oblasti poskytování úvěrů na bydlení i samotného pořizování bydlení. Více»

1 březen 2017

Speciální nabídka úvěru na družstevní bydlení stále pokračuje.

Zájemci o výhodný úvěr na družstevní bydlení mají od ledna další šanci ve Wüstenrot – stavební spořitelně. Ta prodloužila zvýhodněné podmínky zajištění úvěru u Půjčky ProBydlení poskytované na účely pořízení družstevního bydlení. Více»

15 prosinec 2016

Výstavba družstevních bytů developerským společnostem svědčí.

Taktika investice do družstevních bytů se začíná vyplácet developerům, kteří je mají v nabídce. Velkou výhodou pro kupující je, že nemusejí prokazovat své příjmy. Více»

25 říjen 2016

Vláda ČR nepodpoří poslaneckou novelu k bytovým družstvům a SVJ.

Česká vláda ve Sněmovně nepodpoří novelu občanského zákoníku, která má zjednodušit pravidla fungování společenství vlastníků a bytových družstev. Více»

13 srpen 2016

Soudy začínají rušit nově přijaté stanovy BD.

Bytová družstva musela do půlky roku 2015 přizpůsobit své stanovy novému zákonu o obchodních korporacích (ZOK). Více»

25 červenec 2016

Soud zrušil stanovy bytového družstva.

Neodhlasovali je všichni členové. Více»

22 červenec 2016

Úvěr na družstevní byt již nemůže být jednodušší.

Stavební spořitelna Wüstenrot zvýhodnila od 15. června podmínky zajištění úvěru u Půjčky ProBydlení poskytované na účely pořízení družstevního bydlení. Více»

21 prosinec 2015

Bytová družstva v rozpacích a výbory SVJ v úzkých.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje zvýšit počet oddlužení a zrušit povinnost vícenásobných dlužníků splatit věřitelům alespoň 30 procent jejich pohledávek během pěti let. Více»

15 červen 2015

Problematické vymáhání pohledávek v bytových družstvech a SVJ

S tímto problémem se potýkají jak bytová družstva, tak SVJ, v polovině května se jím proto zabývala i konference o bydlení. Více»

15 červen 2015

Komu patří družstevní byt?

Časté dotazy na toto téma vedly ke vzniku následujícího textu, v němž budou shrnuty nejdůležitější body, týkající se zmíněné problematiky družstevního bydlení. Více»

4 červen 2015

Bytové domy se bohužel stále častěji potýkají s neplatiči.

Lidé v bytových domech se stále více potýkají s neplatícími sousedy. Od roku 2010 vzrostly dluhy členů Svazu českých a moravských bytových družstev o 30 milionů korun. Zálohy na energie a další služby se za dlužníky hradí z fondu oprav. Více»

26 květen 2015

Bytová družstva brání v členství lidem bez trvalého pobytu v ČR.

Podobná ustanovení jsou součástí jejich stanov, které nepodléhají téměř žádným kontrolám. Podle právníků jde o nedovolené jednání, které je v rozporu se zákonem (contra legem). Více»

30 duben 2015

Diskuse nad převody družstevních bytů do vlastnictví

V některých (častých) případech dochází k nedorozumění při výkladu ustanovení § 751 ZOK „omezení převodů vlastnického práva k bytům a nemovitostem“. Více»

27 únor 2015

Sociální bytová družstva mohou být východiskem řešení sociálního bydlení.

Historie družstev se opakuje. V polovině 19. století vznikla myšlenka družstev z iniciativy nejchudších vrstev anglické společnosti, jako nástroj svépomocného překonávání tíživých životních podmínek lidí vyvolaných prvotním dravým kapitalismem. Více»

25 únor 2015

Nepodceňujte funkci předsedy SVJ či bytového družstva.

Odpovědnost na správcovskou firmu nepřenesete. Více»

13 únor 2015

Přechod družstevního podílu v bytovém družstvu

Úvodem lze konstatovat, že komplexně je právní úprava přechodu družstevního podílu v bytovém družstvu v rámci dědění de facto převzatá z derogovaného obchodního zákoníku. Více»

21 leden 2015

Vedení SVJ a bytových družstev nese za svoji (ne)činnost právní odpovědnost!

„Tak já to teda vezmu.“ Pokud jste i vy někdy pronesli podobnou větu na shromáždění vlastníků jednotek (SVJ) nebo schůzi bytového družstva (BD) a byli tak zvoleni do výboru či představenstva, nezbývá, než vám gratulovat a jedním dechem vás i varovat. Více»

30 prosinec 2014

Co je pro kupujícího po ekonomické linii výhodnější?

Koupit byt v osobním, nebo družstevním vlastnictví? Více»

9 prosinec 2014

K právním důsledkům nepřizpůsobení stanov bytových družstev do 30. 6. 2014

V některých případech došlo k tomu, že bytová družstva z různých důvodů nestihla splnit zákonnou lhůtu pro přizpůsobení svých stanov nové právní úpravě k 30. 6. 2014. Více»

3 prosinec 2014

Orgány malého družstva v novém zákoně o obchodních korporacích.

Ve vztahu k orgánům malého družstva, tedy družstva, které má méně než 50 členů, došlo proti předchozí úpravě v obchodním zákoníku k určitým změnám. Více»

21 říjen 2014

Jaká jsou pravidla pro svolání členské schůze v družstvech dle nových zákonů?

Zatímco dříve se členská schůze družstva svolávala podle pravidel sepsaných v konkrétních stanovách, dneska postup určuje přímo zákon. Pozor také na povinnost informovat o schůzi prostřednictvím webových stránek. Více»

13 říjen 2014

Zisk bytového družstva na rekonstrukci objektu nelze použít.

Při privatizaci obecních bytů vznikala často bytová družstva. Byty z nich následně přešly do osobního vlastnictví. Družstva ale mnohdy nezanikla – některé byty zůstávají družstevní a jsou komerčně pronajímány. Zisk ale nelze využít na opravy domu. Více»

18 září 2014

Co je lege artis?

Družstevní vlastnictví, resp. družstevní nájemní bydlení Více»

18 září 2014

Platí rozhodnutí schůze bytového družstva, které nemá internetové stránky?

Zákony platné od ledna 2014 nařizují BD, aby si zřídily webové stránky, kam s patnáctidenním předstihem vyvěsí pozvánku na členskou schůzi. Mnoho zvláště menších bytových družstev však internet nijak nevyužívá. Více»

5 září 2014
28 srpen 2014

Co je hlavní výhodou nákupu družstevního bytu?

Mezi hlavní výhody družstevního bydlení patří povinnost skládat významně menší vlastní hotovost 25 procent z celkové částky (celá tato část může být financována formou úvěru ze stavebního spoření). Zbývajících 75% platí klient formou nájmu. Více»

28 srpen 2014

Češi vůbec nevědí, co to je družstevní bydlení.

Češi nevědí, že i v současnosti vznikají bytové domy, v nichž je možné koupit si byt formou družstevního bydlení – díky tomu nemusí prokazovat příjmy ani si brát hypoteční úvěry. Více»

18 srpen 2014

Od 1. 1. 2014 musejí mít bytová družstva internetové stránky.

Svoláte schůzi, schválíte změny, ale nic neplatí. Nemáte totiž webovky. Více»

15 srpen 2014

Družstevníci mají kvůli novému občanovi vysoké náklady na právníky.

Malé firmy a bytová družstva štvou finanční výdaje za administrativu. Více»

15 srpen 2014

Zájem o družstevní byty může kvůli novým právním předpisům rapidně poklesnout.

Kvůli nové - platné legislativě, která bytovým družstvům nařizuje často těžko splnitelné podmínky, se zájem občanů o družstevní byty může podle realitních expertů a odborníků na bytová družstva snížit. Více»

3 srpen 2014

Legislativa platná od 1. 1. 2014 měla usnadnit koupi družstevního bytu.

Hypoteční banky ale legislativní novinky v novém právním předpise moc v potaz neberou. Více»

19 červenec 2014

Hrozí bytovým družstvům problémy?

Řada bytových družstev nepřizpůsobila do konce měsíce června své stanovy novému občanskému zákoníku. A média připomínají: Za toto nesplnění povinnosti jim hrozí i zánik. Přičemž mnohá bytová družstva změnu ani provést nemohou. Více»

15 červen 2014

Blíží se termín změny stanov v bytových družstvech.

Zákon o obchodních korporacích (ZOK), který platí od ledna 2014, nařizuje družstvům (i těm bytovým), že musí do konce letošního června změnit svoje stanovy. Více»

2 červen 2014

Družstevní nebo osobní vlastnictví?

Co je finančně výhodnější? Více»

2 květen 2014

Družstva (i bytová) mají už jen dva měsíce na změnu stanov!

Již jen dva měsíce mají bytová družstva na to, aby podle nové právní úpravy změnila svá vnitřní pravidla. Přestože nový občanský zákoník, který vyžaduje změnu stanov, platí už od počátku roku, řada bytových družstev se o povinnosti dozvídá až teď. Více»

20 leden 2014

Až 37 procent obyvatel ČR netuší, jak funguje družstevní bydlení.

Toto zjištění vyplývá z aktuálního průzkumu pro Stavební bytové družstvo Stavbař, které kvůli zvýšení povědomí o tomto typu bydlení zřídilo speciální portál. Více»

9 listopad 2013

Vyplatí se ekonomicky pořízení družstevního bytu?

A to především s ohledem na nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů? Více»

27 květen 2013

Převody družstevních bytů asi zůstanou.

Legislativní podmínky pro převody družstevních bytů a skupinových rodinných domů z vlastnictví některých bytových družstev, která vznikla před 1. lednem 1992, zřejmě budou zachovány novým právním předpisem. Více»

20 únor 2013

Družstevní bydlení nabývá na síle.

Řešení byt. probl. občanů, kteří nedosáhnou na úvěr nebo nechtějí mít byt v přímém vlastnictví, nabízí družstvo Coop Development, které začíná stavět v několika lokal. v ČR družstevní byty, v nichž se kombinuje nájem s právem na budoucí vlastnictví. Více»

23 prosinec 2011

Dnes o družstevní výstavbě.

Dobrá zpráva z bytového družstevnictví. Více»

16 listopad 2011
28 srpen 2011

Bytové družstevnictví zdaleka není na ústupu.

V posledním období se specifické právní problematice družstevního bydlení věnujeme více, než je obvyklé. I z tohoto důvodu jsme nemohli přehlédnout zajímavý článek Evy Fryšarové, který byl otištěn dne 28. 7. 2011 v Mf DNES na str. B1 a B2. Více»

27 srpen 2011

Reakce SČMBD na článek Ivana Přikryla v deníku Právo.

Zhruba před měsícem jsme na našich internetových stránkách přinesli kritický článek JUDr. Ivana Přikryla na adresu Svazu českých a moravských bytových družstev. Více»

24 červenec 2011

Bytové družstevnictví na ústupu ?

Problematice specifického družstevního bydlení se na našich stránkách právě moc nevěnujeme. Avšak výjimka potvrzuje pravidlo. Více»

7 červenec 2011

Zase ty převody družstevních bytů !

Tentokrát se zaměříme na převody družstevních bytových jednotek. Více»

21 únor 2009

Na opravy panelových domů letos půjdou 4, 1 miliardy Kč.

Letošní rozpočet programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení se zvýší o 600 mil. korun na celkových 4, 1 miliardy korun. Více»

9 duben 2008

Členové bytového družstva Včela chtějí svůj majetek zpět

Družstevníci požadují navrácení svého majetku. Více»

25 březen 2008

Je vůbec možné prodat družstevní byt ?

"Prodej družstevního bytu", nebo převod členských práv a povinností ? Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

VGP předal poslední prostory ve VGP Parku Kladno.

Novým nájemcem je společnost Cargo Care. Více»

Budoucnost Německa spočívá v CO2 neutralitě a ener. bezpečnosti.

Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí znovusjednocení země prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Více»

Oktoberfest navštívilo 5,7 milionu lidí.

Je to o 600.000 méně než v roce 2019. Více»

Protivínský zámek prochází proměnou.

Zámek v jihočeském Protivíně svou historií sahá velmi daleko, až ke gotické tvrzi. V dávné minulosti patřil Lucemburkům nebo Karlovi IV. Následně byl v rukou Pernštejnů a od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Více»

Zájem o kamna na elektřinu a tuhá paliva se zvýšil meziročně o 60 pct.

Zvýšený zájem nastal již na jaře, pokračoval i přes léto. Výrazně vyšší je také poptávka po tuhých palivech, jako jsou brikety či pelety do kamen. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019