Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

29 červen 2022

Po takřka čtyřech měsících v ČR s červnem skončí nouzový stav

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v České republice nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Více»

21 květen 2022

Nejlepší webové stránky z měst má Cheb a z obcí Mnetěš.

Ocenění Zlatý erb za nejlepší webové stránky získal v kategorii měst Cheb z Karlovarského kraje, v kategorii obcí Mnetěš z Ústeckého kraje. Více»

17 květen 2022

O titul Vesnice roku 2022 se utká 175 obcí.

Po nucené pauze, kterou zapříčinila pandemie koronaviru, se v plné kondici vrací tradiční soutěž Vesnice roku, aby opět poukázala na jedinečnost českého, moravského a slezského venkova. Do soutěže se letos přihlásilo 175 obcí z celé České republiky. Více»

15 duben 2022

Veřejný ochránce práv loni přijal 7 988 podnětů.

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7 988 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Bylo to o 62 podnětů více než o rok dříve. Více»

1 březen 2022

Místopředsedkyně NSS přiblížila úlohu Nejvyššího správ. soudu při pandemii.

Na žádost Conseil d´État na semináři vystoupila místopředsedkyně NSS JUDr. Barbara Pořízková. Její příspěvek se týkal rozhodovací činnosti Nejvyššího správního soudu během pandemie onemocnění covid-19. Více»

22 únor 2022

Skončily povinné testy ve firmách i školách.

Vláda plánuje další rozvolnění. Více»

11 únor 2022

NSS je podle předsedy Šimky přetížený.

Nejvyšší správní soud je přetížený, nový předseda Karel Šimka proto bude usilovat o navýšení počtu asistentů a soudců. Více»

23 prosinec 2021

Pozdější jmenování šéfa Nejvyššího správního soudu prý nebude vadit.

Nový předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) nebude jmenován hned zkraje roku, uvedl dnes ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle něj to ale chod instituce neohrozí. Více»

28 říjen 2021

Za používání pyrotechniky na stadionech bude hrozit pokuta i zákaz vstupu.

Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100.000 korun. Hrozit jim bude rovněž zákaz vstupu na stadiony. Více»

5 říjen 2021

Tři pražské radnice požadují obnovení možnosti vykázat závadné osoby.

Vedení městských částí Praha 1, 2 a 5 chtějí obnovení zákonné možnosti obcí vykázat osoby opakovaně páchající přestupky ze svého území. Více»

21 srpen 2021

NÚKIB zřejmě dostane za úkol přípravu kyberbezpečnostního centra.

Vláda na svém pondělním jednání pravděpodobně uloží řediteli Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), aby zajistil zřízení Národního koordinačního centra výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti. Více»

2 srpen 2021

Správní orgány dnes začnou vydávat nové občanské úřady s biometrickými údaji.

Úřady začnou ode dneška vydávat nový typ občanských průkazů vybavený zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. Více»

15 červen 2021

NSS se bude zabývat otázkou, zda je Pražský hrad veřejným prostranstvím.

Spornou otázkou, zda jsou plochy na Pražském hradě veřejným prostranstvím, se bude zabývat Nejvyšší správní soud (dále jen "NSS"). Více»

22 duben 2021
9 duben 2021

Vesmírná agentura se v metropoli přestěhuje.

Stát tak logicky hledá nové sídlo. Více»

6 duben 2021

ČSU obdržel dva miliony vyplněných sčítacích formulářů.

Za deset dní od počátku sčítání obyvatel, domů a bytů v České republice odeslali lidé statistikům dva miliony vyplněných formulářů. Více»

5 duben 2021

Vláda ČR podpořila změny v zákoně o svobodném přístupu k informacím.

Stížnosti proti odmítnutí žádostí o informace by v některých případech mohl posuzovat ten, kdo stojí v čele úřadu, jehož informace žadatel požaduje. Více»

27 březen 2021

Výpadek online sčítání způsobila chyba v jednom z modulů systému.

Příčinou výpadku on-line sčítání je závada modulu pro vyplňování adres, která způsobila zahlcení databázových serverů. V současnosti nelze říci, kdy bude sčítání obnoveno, protože se systém musí po odstranění závady opět otestovat. Více»

27 březen 2021
19 březen 2021

Pošta dnes v 19:00 hod. uzavře všechny své pobočky.

Česká pošta dnes od 19:00 hod. uzavře všechny své pobočky kvůli provozní údržbě datových center. Výluka potrvá do pondělních 04:00 hod. Více»

9 únor 2021

Vláda odsouhlasila novelu MV, která se týká registru přestupků.

Vláda odsouhlasila i novelu Ministerstva vnitra, která rozšiřuje registr přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona. Více»

4 únor 2021

Prezident republiky kontrahoval novelu soudního řádu správního.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal ve čtvrtek dne 4. února 2021 zákon, kterým se mění zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění pozdějších předpisů. Více»

4 prosinec 2020

NSS zřejmě bude moci odmítat kasační stížnosti u jednodušších případů.

Širší možnost odmítat pro nepřijatelnost kasační stížnosti zřejmě bude mít Nejvyšší správní soud (NSS). Novelu zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, která to předpokládá, schválila ve středu 2. prosince Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Více»

25 říjen 2020

Olomoucké soudy omezují činnost.

Více využívají videokonference. Více»

21 říjen 2020

Soudy v Praze se zatím nechystají plošně rušit nařízená jednání.

Předsedové pražských soudů ponechají zcela na úvaze jednotlivých soudců, zda budou v současné epidemické situaci rušit nařízená jednání a nařizovat další. Podle vedení soudů není na místě rušit jednání automaticky či plošně. Více»

21 říjen 2020

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby zvážily konání jednání.

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo předsedům soudů, aby kvůli nepříznivé epidemické situaci zvážili nutnost konání nařízených jednání i nařizování jednání nových. Více»

14 říjen 2020

Advokátovi se může ve správním řízení udělit tzv. generální plná moc.

Veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček dosáhl dohody s Ministerstvem vnitra ohledně sjednocení postupu správních orgánů při akceptování generální plné moci udělené advokátovi. Více»

27 srpen 2020

Prezident republiky jmenoval Kauckého předsedou ÚOOÚ.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Kauckého novým předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Více»

22 srpen 2020

Předsedou ÚOOÚ bude bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký.

Senát mu dal v tajných volbách přednost před místopředsedou úřadu Josefem Prokešem. Kaucký v čele úřadu nahradí Ivanu Janů, jejíž funkční období skončí příští týden. Více»

6 srpen 2020

Státní zástupci spustili nový web.

Pro uživatele má být přehlednější. Více»

25 červenec 2020

Lhůta pro podání žaloby pro nečinnost není protiústavní.

Plénum Ústavního soudu zamítlo návrh Nejvyššího správního soudu (NSS) na zrušení ustanovení v soudním řádu správním, které stanoví jednoletou lhůtu pro podání žaloby na nečinnost soudu či úřadu. Více»

20 květen 2020

Prezident jmenoval předsedu Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho.

Novým předsedou Nejvyššího soudu se dnes na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Více»

12 květen 2020

Mimořádná opatření v budově ÚS k včerejšímu dni skončila.

Rozhodnutím předsedy Ústavního soudu byla ke dni 11. května 2020 ukončena mimořádná opatření přijatá v souvislostí s epidemií COVID-19. Více»

7 květen 2020

Soud dnes zamítl žalobu proti opatřením o uzavření škol.

Soud dnes zamítl žalobu právničky Venduly Zahumenské, která tvrdila, že dvě opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhla do jejích práv. Více»

7 květen 2020

Městský soud projedná žalobu právničky kvůli uzavření škol.

Pražský městský soud dnes projedná správní žalobu právničky Venduly Zahumenské, která se domáhá zrušení některých opatření souvisejících s nouzovým stavem. Více»

24 duben 2020

Česká pošta obnoví na 155 pobočkách sobotní provoz.

Pošta tuto sobotu obnoví na 155 pobočkách sobotní provoz, který zrušila v rámci opatření proti koronaviru. Od pondělí vrátí doplňkové služby a o týden později na většině poboček rozšíří provozní dobu. Více»

21 duben 2020

Předseda vlády začal úřadovat z Hrzánského paláce.

Premiér Andrej Babiš (ANO) začal před velikonočními svátky místo ze Strakovy akademie úřadovat z Hrzánského paláce. Více»

14 duben 2020

Provoz úřadů bude omezen do 19. dubna.

Vláda prodloužila omezení provozu úřadů do 19. dubna. I v týdnu po Velikonocích tak budou otevřeny pouze dva dny v týdnu a budou nabízet omezené služby. Více»

11 duben 2020

Zprostředkovatelé ubytování v soukromí mají s úřady povinnost sdílet údaje.

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Více»

7 duben 2020

Správní rozhodnutí bez data vyhotovení.

Absence data vyhotovení rozhodnutí zpravidla nepředstavuje vadu způsobující nicotnost daného rozhodnutí a většinou ani takovou nezákonnost, pro kterou by bylo nezbytné rozhodnutí rušit. Více»

26 březen 2020

Krajský soud v Hradci Králové řeší pouze nejnutnější případy.

Krajský soud v Hradci Králové a jeho pobočka v Pardubicích projednávají jen nejnutnější věci, naprostá většina jednání byla přerušena nebo odložena. Uvedl to mluvčí krajského soudu Jan Kulhánek Více»

22 březen 2020

Soud bude řešit návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu.

Navrhovatelé upozorňují na to, že podle ústavního zákona o bezpečnosti ČR musí vláda současně s vyhlášením nouzového stavu vymezit, která lidská práva omezuje a které povinnosti ukládá, a také v jakém rozsahu. Více»

21 březen 2020
21 březen 2020

MMR hodlá navýšit výdaje fondu bydlení na rok 2020 o 1,1 mld. Kč.

MMR navrhuje zvýšit výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na letošní rok o 1,1 miliardy korun na 4,12 miliardy. Jde o peníze, které ve fondu zůstaly z loňského roku. Více»

20 březen 2020

Počet uzavřených poboček pošt stoupl od středy o deset na 134.

Počet uzavřených pošt kvůli koronaviru se od středy zvýšil o deset na 134 poboček z celkem 3 200. Tři z původně uzavřených pošt naopak otevřely. Více»

14 březen 2020

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům zvážit, zda se budou konat jednání.

Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům, aby kvůli riziku koronaviru přehodnotily, zda jsou nařízená soudní jednání nezbytná a zda budou soudy v době nouzového stavu nařizovat další. Více»

13 březen 2020

Magistrát v Praze uzavře své budovy a omezí jejich provoz.

Pražský magistrát kvůli hrozbě nakažení koronavirem uzavře budovy na Mariánském a Kafkově náměstí. Omezen bude provoz i ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Více»

2 únor 2020

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí dvojnásobně podražil.

Od 1. 1. 2020 došlo k zdvojnásobení poplatků za vklad na katastru nemovitostí z původních 1000 Kč na 2000 Kč. Více»

10 listopad 2019

Poslanecká sněmovna schválila zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí.

Místo aktuálního poplatku ve výši 1 000 Kč to bude dvojnásobek. Více»

15 květen 2019

Ministerstvo vnitra hodlá zjednodušit právní řád, navrhuje zrušit až 800 zákonů.

Ministerstvo vnitra navrhuje zrušení více než 800 zákonů, nařízení a vyhlášek, které jsou sice formálně platné, ale už nepoužívané. Více»

26 březen 2019

Kontroloři hledají firmu pro své sídlo.

Projekt nové úřednické budovy v pražských Holešovicích se dostává skoro do finální fáze. NKÚ spustil výběrové řízení na výstavbu sídla o rozloze sedm a půl tisíce metrů čtverečních. Více»

17 únor 2019

S justicí o úřednické čtvrti v Letňanech zatím nikdo nejednal.

Záměr premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vybudovat v pražských Letňanech tzv. úřednickou čtvrť dostává pomalu konkrétní obrysy. Více»

13 listopad 2018

Úřednická čtvrť v metropoli není podle nového primátora dobrý nápad.

Budoucí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nesouhlasí s nápadem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v Praze vznikla tzv. vládní čtvrť, která by na jednom místě soustředila úředníky z několika ministerstev nyní rozmístěných po metropoli. Více»

9 říjen 2018

Zeman dnes jmenuje Pořízkovou místopředsedkyní Nejvyššího správního soudu.

NSS má od počátku října nového předsedu, nástupcem Josefa Baxy se stal Michal Mazanec. Uvolnila se tak logicky pozice místopředsedy, kterou Mazanec zastával v uplynulých 15 letech. Více»

2 říjen 2018

Nový předseda NSS Mazanec bude řešit nárůst agendy i doplňování soudu.

Funkci předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) převzal sedmašedesátiletý Michal Mazanec, který byl v uplynulých 15 letech místopředsedou NSS. Více»

19 září 2018

Zeman jmenoval Mazance novým předsedou NSS.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 18. září 2018 na Pražském hradě Michala Mazance (vlevo) předsedou Nejvyššího správního soudu. Mazanec soud povede od 1. října 2018, kdy ve funkci vystřídá Josefa Baxu. Více»

9 září 2018
24 srpen 2018

Novým předsedou Nejvyššího správního soudu má být Mazanec.

Místopředseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Michal Mazanec oznámil 21. srpna 2018 na Pražském hradě po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, že jej prezident jmenuje 18. září 2018 novým předsedou NSS. Soud povede od 1. října 2018. Více»

10 březen 2018

Metropole vypíše soutěž na nový magistrát.

Management Prahy začne hledat architektonické řešení budovy, kde by soustředilo všechny úřady. Více»

2 červen 2017

Trvalé bydliště na radnici má být vyznačeno v občanském průkazu.

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít nově tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinesla novela o evidenci obyvatel, která nabývá účinnosti. Více»

13 květen 2017

Marii Terezii vděčíme i za katastr nemovitostí.

Habsburská královna byla nejen matkou šestnácti dětí, nýbrž i naší prosperující ekonomiky - a to až do současné doby. Více»

21 prosinec 2016

Trvalé bydliště na radnici bude do budoucna vyznačeno v občanském průkazu.

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít od příštího roku tento údaj vyznačován v občanských průkazech. Změnu přinese novela o evidenci obyvatel, kterou kontrahoval prezident Zeman. Více»

1 prosinec 2016

Trvalé bydliště na radnici zřejmě bude vyznačeno v občanském průkazu.

Lidé, kteří mají trvalé bydliště na radnicích, budou mít asi od příštího roku tento údaj vyznačen v občanských průkazech. Změnu přináší novela o evidenci obyvatel, kterou hladce schválil Senát. Více»

31 srpen 2016

Na občance bude nový údaj.

Poznají se lidé s bydlištěm na radnici. Více»

21 srpen 2016

Počet institucí zastupovaných majetkovým úřadem roste.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zatím v letošním roce uzavřel 986 dohod o zastupování v soudních sporech. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o nárůst o 551 dohod. Více»

24 červen 2016

Sbírka zákonů získá přeci jen od roku 2020 svou elektronickou podobu.

Sbírka zákonů získá od roku 2020 elektronickou podobu. Přístup k platným zákonům má být snazší a přijaté změny přehlednější. Více»

18 květen 2016

Držitelé datových schránek můžou získat zdarma výpis z Rejstříku trestů.

Držitelé datových schránek mohou získat zdarma výpis z Rejstříku trestů. Postačí k tomu vyplnění jednoduchého formuláře na Portálu veřejné správy v rámci aplikace CzechPOINT@home. Více»

2 květen 2016

Až pětinásobně se asi zvýší pokuty za přestupky ve spr. říz. nebo proti majetku.

Vyplývá to z úprav nového zákona o některých přestupcích, s nimiž vyslovil souhlas sněmovní ústavně právní výbor. Dolní komora o předloze může rozhodnout již tento týden. Více»

30 duben 2016

Senát odmítl zavést povinnost vymáhat škodu po úřednících v ČR.

Horní komora odmítla už v prvním kole projednávání návrhu senátorů STAN, aby stát musel vymáhat náhradu škody po chybujících úřednících. Rozhodla o tom rozdílem dvou hlasů na popud ČSSD. Více»

19 duben 2016

STAN plánuje prosadit vymáhání škody po chybujících úřednících.

Hnutí Starostové a nezávislí chce pomocí svých senátorů prosadit návrh, podle nějž by státní úředníci byli finančně potrestáni za škodu, kterou způsobili nezákonným rozhodnutím nebo postupem. Více»

21 prosinec 2015

O pomoc požádalo veřejného ochránce práv za 15 let zhruba 100.000 lidí.

Ombudsman chrání obyvatele České republiky před byrokratickým přístupem státu 15 let a za tu dobu se na něj obrátilo s žádostí o pomoc zhruba 100.000 lidí. Více»

8 prosinec 2015

Zastupitelé MČ Prahy 7 rozhodli o koupi nové radnice za 90 milionů Kč.

Praha 7 koupí za více než 90 milionů korun administrativní budovu v ulici U Průhonu 38, v níž bude nové sídlo radnice. Na doporučení komise o tom na mimořádném jednání rozhodlo zastupitelstvo. Opozice postup radních kritizuje. Prý budí nedůvěru. Více»

27 říjen 2015

Jak ukrást nemovitost za 30 minut?

Přijít o střechu nad hlavou či o finance je jednoduché. A to například tak, že dům je sice formálně prodaný, ale peníze rodina nikdy neuvidí. I s takovým příběhem se setkali právníci online hlídací služby, kteří se snažili zoufalé rodině pomoci. Více»

23 říjen 2015

Senát schválil novelu, která má zlepšit pravidla podpory regionů.

Zlepšit pravidla podpory regionů a čerpání evropských peněz má novela o podpoře regionálního rozvoje, kterou schválil Senát. Norma také upravuje postavení Centra pro regionální rozvoj ČR jako služebního úřadu. Více»

22 říjen 2015

Sněmovna plánuje ještě vylepšit obecní novelu, schvalování proto odložila.

Obecní novelu, která má pomoci řešit územní spory obcí, se poslanci rozhodli ještě vylepšovat a doplňovat. Její schvalování, které bylo plánováno na včerejšek, proto odložili na příští schůzi. Více»

21 říjen 2015

Zveřejňování smluv v registru zřejmě Senát beze změn neschválí.

Senátoři chtějí od povinnosti osvobodit národní podniky, tedy hlavně Budějovický Budvar. Někteří by chtěli také zrušit nebo alespoň omezit sankci zrušení smlouvy za její nezveřejnění. Více»

10 říjen 2015

Stále více lidí chápe, kdy jim může veřejný ochránce práv pomoci.

Povědomost veřejnosti o tom, v jakých případech jim může ombudsmanka pomoci, výrazně vzrůstá. Více»

4 říjen 2015

Postavení hasičů zakotví nový právní předpis, jejich úkoly nezmění.

Postavení HZS zakotví nový zákon. Vládní předloha, kterou schválila Sněmovna, základní úkoly hasičů nezmění. Budou nadále chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi. Více»

7 srpen 2015

Na katastr nemovitostí již kvůli snímkům není potřeba chodit.

Kvůli snímků z katastrálních map, které jsou třeba při nákupu či prodeji domu nebo pozemku, už není nutné chodit na katastrální úřad. Více»

28 červen 2015

MČ Praha 10 ustoupila od kontroverzní výstavby nové radnice.

Praha 10 definitivně ustoupila od výstavby nové budovy radnice, do které chtělo minulé vedení městské části investovat 775 milionů korun. Do podzimu městská část připraví nové varianty, rozhodli zastupitelé. Více»

24 červen 2015

Katastry nem. zablokovaly občanům desítky tisíc nemovitostí kvůli rozdělení O2.

Operátor O2 převádí část svých aktiv na novou společnost Cetin. S tím však souvisí zablokování desítek tisíc nemovitostí, protože O2 musí převést věcná břemena související s umístěním telekomunikačních vedení na novou společnost. Více»

29 květen 2015

Úplné znění technických norem musí úřad poskytnout bezplatně.

Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl, že Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví musí žadateli bezplatně poskytnout úplné znění technických norem ve stavebnictví. Více»

17 květen 2015

Legislativní novinky v katastru nemovitostí

Aneb jak snadno lze také koupit byt či dům s falešným vlastníkem. Více»

2 květen 2015

Braňte si své doklady.

Jejich ztráta vás totiž může přijít draho. Více»

1 květen 2015

Stěhujeme se.

Kde všude musíme nahlásit změnu trvalého bydliště? Více»

22 duben 2015

Vlastníky bytů vyděsil nově chystaný zákon o evidenci obyvatel.

Doslova jen pár dní poté, co Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých webových stránkách návrh nového zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel se zvedla vlna dotazů od majitelů domů a bytů. Více»

16 duben 2015

Pozor, máte bydliště na radnici!

Stát chystá přísnou restrikci! Více»

13 duben 2015

Jak ochránit svou nemovitost?

Službou sledování změn na katastru Více»

8 duben 2015

Legislativní změny v oblasti katastru nemovitostí od 1. ledna 2014

S přijetím nového občanského zákoníku (dále jen „NOZ“) byl souběžně přijat i nový zákon upravující zápisy do katastru nemovitostí, a to zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí, který nabyl účinnosti shodně, jako NOZ dne 1.1.2014. Více»

13 únor 2015

Katastrální úřady v otázkách a odpovědích

Jak se totiž ukazuje, je v této oblastí mnoho zásadních právních nejasností, proto se k problematice logicky a cyklicky vracíme. Více»

8 leden 2015

Bestsellerem roku 2015 se asi stane katastr nemovitostí.

Ignorantia legis non excusat - neznalost zákona neomlouvá. Kdo alespoň několikrát ročně nenahlédne do katastru nemovitostí, dopracuje se podobného - a velmi drahého - zjištění. Více»

29 prosinec 2014

Katastr nemovitostí stojí fyzické osoby i RK čím dál tím více peněz.

Služby katastru nemovitostí nejsou zadarmo – a to přesto, že se samotnými nemovitostmi a jejich převodem jsou spojeny nemalé daně. Kolik si za služby katastrální operát účtuje? Více»

10 prosinec 2014

Obce a města mají bezplatnou právní poradnu.

Aby mohli zastupitelé a úředníci obcí a měst kvalitně pracovat, musejí si chtě nechtě proklestit cestu lesem paragrafů. Více»

7 prosinec 2014

Na obnovu venkova má MMR připraveno 80 milionů korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo 1. prosince 2014 výzvy pro podávání žádostí o dotace v rámci národních regionálních programů. Více»

23 listopad 2014

Radní v Třebíči zjišťovali, co trápí obyvatele jejich krásného města.

Management města na Vysočině se rozhodlo zeptat se zdejších lidí, co je trápí, aby to mohlo postupně napravovat. Více»

23 listopad 2014

Hlavní město se může inspirovat zkušenostmi kolegů z Amsterodamu.

Jak se mohou občané zapojit do debaty o budoucnosti svého města? Kde a jak může být jejich hlas prospěšný? Do jaké míry má být plánování města v rukou expertů a těch, kteří si jeho obyvatelé demokraticky zvolili? Více»

12 listopad 2014

Vrátí katastr nemovitostí zpět miliony?

Českému úřadu zeměměřickému a katastrálnímu hrozí, že bude muset vracet evropské dotace na vybudování registru územní identifikace, adres a nemovitostí. Více»

10 listopad 2014

Co nejvíce trápí města a malé obce?

Zatímco některé obce už několik let využívají např. státní dotační a úvěrové programy, jiné se k tomu zatím neodhodlaly, ačkoli by jim to pomohlo například vyřešit problém s nedostatkem nájemního bydlení nebo zastarávajícím bytovým fondem. Více»

10 listopad 2014

I podvedený vlastník nemovitosti musí zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí.

Podvedený majitel, kterému zloděj ukradl nemovitost, musí navíc uhradit daň ve výši 4 % z ceny nemovitosti. Nový občanský zákoník změnil i tři majetkové daně, které platily do 31. 12. 2013. Více»

29 říjen 2014

Centrální evidence přestupků pomůže účinněji postihovat drobné delikty.

Vláda odsouhlasila společný návrh ministerstev spravedlnosti a vnitra na zavedení centrální evidence vybraných přestupků. Její absence dosud výrazně ztěžovala sledování a postih méně závažného protiprávního jednání, jako jsou např. drobné krádeže. Více»

8 říjen 2014

1,5 milionu českých seniorů mají podvodníci s nemovitostmi jako na dlani.

Podvodníci často zneužívají nevědomosti lidí, kteří se jen obtížně orientují v moderních technologiích; tam patří především občané starší 65 let. Více»

5 říjen 2014

Zajímavá politologická glosa nad komunálními volbami a stavem územní samosprávy

Už zbývá jen měsíc. Poté lidé v komunálních volbách dají důvěru svým novým obecním a městským zastupitelům a současně vystaví účet za předchozí čtyři roky těm stávajícím – tedy jen pokud obhajují mandát. Více»

23 září 2014

Katastrální operát je třeba zkontrolovat do konce tohoto roku.

V záplavě právních změn, které přinesl nový občanský zákoník a doprovodná legislativa k 1. 1. 2014 se je obtížné vyznat i pro odborníky. Více»

22 září 2014

Spoléhat se při změně údajů v katastru jen na doporučený dopis se nevyplácí.

Přestože nový občanský zákoník ukládá zákonnou povinnost Katastrálnímu úřadu zaslat vlastníkovi nemovitosti dopis při podání i provedení vkladu do katastru nemovitostí, majitelé imobilií se rozhodně cítit bezpečně nemohou. Více»

17 září 2014

Svaz měst a obcí ocenil nejlepší starosty a primátory.

Cenu si odnesl jablonecký primátor Petr Beitl, dále starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl či starostka Prahy 2 a poslankyně za ODS Jana Černochová. Více»

13 září 2014

Kladno spouští nový informační systém za zhruba 30 milionů korun.

Kladno spouští nový informační systém za zhruba 30 milionů korun, který lidem zjednoduší úřední vyřizování. Většinu peněz na něj získalo z evropské dotace. Více»

8 září 2014

Blíží se vyhlášení nejlepšího starosty či primátora.

Už za necelé dva týdny se veřejnost dozví, kdo vyhrál soutěž nazvanou Nejlepší starosta / primátor 2010-2014. Výsledky na Pražském hradě vyhlásí organizátor akce Svaz měst a obcí České republiky. Oceněno bude celkem osmnáct z nich. Více»

8 září 2014

Svaz obcí chce řešit sociální otázky, přichystal proto petici.

Primátoři a starostové měst a obcí apelují na vládu a parlament, aby zajistily veřejný pořádek. Více»

7 září 2014

Státní správa pro futuro

Aneb co řeší a co neřeší návrh služebního zákona. Více»

1 září 2014

6 důležitých důvodů proč sledovat změny v katastru nemovitostí denně.

S méně častou kontrolou katastru nemovitostí totiž rapidně roste riziko finančních nákladů na civilní - právní řízení a případné ztráty nemovitosti. Více»

31 srpen 2014

V soutěži o přístupu správních orgánů k informacím je zatím 80 nominací.

Do soutěže, v níž se hodnotí ochota úřadů poskytovat informace, bylo letos doručeno zatím osm desítek návrhů. Mezi nominovanými jsou hlavně radnice, ale také ministerstva nebo Nejvyšší správní soud. Více»

31 srpen 2014

Novinky na úseku katastru nemovitostí

Katastr nemovitostí zavalily prosincové žádosti, lidé chtěli převést domy „postaru“. Více»

29 srpen 2014

SFRB pořádá právnické semináře o změnách v bydlení pro samosprávy.

Změny v novém občanském zákoníku, bytová situace v ČR nebo programy podpory Ministerstva pro místní rozvoj. To jsou jen některá z témat, kterými se budou zabývat zářijové semináře pořádané Státním fondem rozvoje bydlení. Více»

29 srpen 2014
19 srpen 2014

Novela zák. o svob. přístupu k informacím ztíží a prodraží přístup k informacím.

Podle zelených a pirátů vládní návrh může vyřizování žádostí prodloužit. Vládní novela zákona o svobodném přístupu k informacím může podle kritiků prodloužit lhůty pro vyřizování žádostí a také rozšířit zpoplatnění poskytovaných informací. Více»

18 srpen 2014

MČ Praha 1 zamkla Kampu cyklistům a segwayům.

Použila přitom dopravní značku, kterou rozluští jen "znalci". Více»

14 srpen 2014

Hlavní město jde vstříc cyklistům.

Úřady mají být vybaveny stojany a místnostmi pro kola. V Praze využívá kolo čím dál více lidí jako dopravní prostředek. Více»

13 srpen 2014

Rizika krádeží nemovitostí se s posílením institutu „dobré víry“ zvyšují.

Již po 20 dnech hrozí podvedenému vlastníkovi ztráta nemovitosti a vysoké náklady na právní služby a žaloby, po uplynutí 3 let je pak ztráta nemovitosti definitivní. Více»

13 srpen 2014

Jen v roce 2012 ukradli podvodníci majetek v hodnotě 1,5 mld. korun.

V důsledku uvedení nového občanského zákoníku v účinnost lze až nebezpečně jednoduše změnit vlastníka nemovitosti. Více»

12 srpen 2014

Pozoruhodná úvaha nad prací úřadů v České republice

Prosebník, nebo stavebník? Aneb překvapení z úředního boje o razítka Více»

9 srpen 2014

Stát bude sankcionovat dobrovolné vlastníky datové schránky.

Za nepoužití totiž hrozí vysoké pokuty. Více»

5 srpen 2014

Rezort spravedlnosti zahájil projekt vytvoření nového portálu justice.cz.

Projekt „Vytvoření portálu justice v návaznosti na Portál veřejné správy a agendové portály“, jenž je financován z evropských fondů, byl ministerstvem vnitra schválen v lednu tohoto roku. Více»

29 červenec 2014
11 červenec 2014

Soudobou podobu metropole lze porovnávat na mapách.

Pražský institut plánování a rozvoje rozšířil mapovou aplikaci. Více»

1 červen 2014

Návrh zákona o registru smluv se zřejmě dočká zásadních změn.

Poslanecký návrh, jenž počítá se zveřejňováním smluv na internetu, čeká na schválení v druhém a třetím čtení ve sněmovně. Na některá jeho rizika upozorňují malé obce, ale také státní či polostátní firmy. Více»

27 květen 2014

Až desítky tisíc nemovitostí v České republice mají duplicitní vlastníky.

Desetitisíce nemovitostí v ČR si nárokují sporní, duplicitní vlastníci. Nejde o podílové spoluvlastnictví nebo klasický spor, když se dva pohádají, ale o to, že jsou u nemovitosti zapsáni dva i více vlastníků, kteří spolu nemají žádný vztah. Více»

3 květen 2014

Zápis do katastru nemovitostí u SVJ není v dnešní době zdaleka samozřejmostí.

Kupujete nebo převádíte byt do osobního vlastnictví a potřebujete např. tzv. "přepsat nemovitost na katastru nemovitostí"? Více»

17 duben 2014

Již začala výstavba centra Palmovka.

Osmička začala s výstavbou centra Palmovka, ve kterém má vzniknout nové sídlo radnice a obchodní centrum. Radnice teď buduje kanalizaci nebo propojovací komunikaci mezi ulicemi Vojenova a Sokolovská. Více»

15 duben 2014

Katastrální úřady po 1. 1. 2014

ČÚZK – Český Úřad ze Zákona Kolabující Více»

9 duben 2014

MČ Praha 10 hledá novou budovu radnice.

Naše společná realitní a advokátní kancelář se sídlem na Praze 3 se velmi zajímá o sousední městskou část. Máme společenskou odpovědnost! Více»

19 únor 2014

Radní může získat dům až s milionovými dotacemi.

Kladenský radní Stanislav Muláček je podle lokální opozice ve velmi vážném střetu zájmů. Více»

11 prosinec 2013

Nový občanský zákoník a katastrální zákon táhne lidi na katastrální úřady.

Delší fronty v podatelnách, zvýšený zájem občanů o vypořádání jejich majetkových záležitostí. Avšak úřad zvýšený zájem lidí zaznamenává již od počátku letošního roku. Více»

21 říjen 2013

Katastr nemovitostí v novém hávu

Spolu s novým občanským zákoníkem nabude od 1. ledna 2014 účinnosti i nový zákon o katastru nemovitostí. Více»

18 říjen 2013

Sledování změn na katastru má vyjít na 200 korun.

Sledování změn v katastru nemovitostí vyjde menší vlastníky na 200 korun. Více»

23 září 2013

Katastr nemovitostí se představuje od 1. ledna 2014 v novém hávu.

Dnem 1. 1. 2014 nabyde účinnosti nový občanský zákoník (dále jen "NOZ"). Rozsáhlé změny, které tento kodex soukromého práva přinese, se promítnou i do oblasti nemovitostí a katastru nemovitostí. Více»

16 červenec 2013

Správní orgány musí aktivně řešit stížnosti na stavby.

Zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček v odpovědi na stížnost z Plzeňska uvedl, že úřady nejsou vždy dost aktivní při řešení stížností, které souvisejí s tzv. šetrným sousedstvím. Více»

23 květen 2013

Nový zákon neodstraní podvody na katastru nemovitostí.

Vlastníci činžovních domů, bytových jednotek či pozemků se budou dál bát o svůj majetek. Více»

18 květen 2013

Nejnovější legislativní vývoj v katastru nemovitostí.

Vláda České republiky počítá s tím, že v příštím roce vybere na nových poplatcích za zápisy do katastru nemovitostí až o 300 milionů korun navíc. Katastrální zákon, který schvaluje sněmovna, totiž reaguje na zcela nový občanský zákoník. Více»

16 březen 2013

Vznik nového úřadu si vyžádá jednorázově 76 milionů.

Transformace bývalého Pozemkového fondu a sítě pozemkových úřadů na Státní pozemkový úřad (SPÚ) si letos vyžádá dodatečné jednorázové náklady 76 milionů korun. Více»

23 únor 2013

Nejkvalitněji zadává veřejné zakázky Kraj Vysočina.

Vítězem prvního ročníku soutěže TOP Zadavatel 2012 v kategorii Stavební práce se stal Kraj Vysočina. Více»

1 únor 2013
1 leden 2013

Správnímu řízení se na těchto stránkách nevěnujeme.

Nicméně změna právní normy v souvislosti s tzv. osobou blízkou v silniční dopravě je natolik závažná, že se jí na tomto místě budeme věnovat. Více»

17 srpen 2012

Na veřejné zakázky má dohlížet nově zřízený správní orgán.

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby veřejné zakázky za stovky miliard korun měl v České republice na starosti nově zřízený Úřad pro veřejné investování. Více»

29 červen 2012

MČ Praha 7 chce novou radnici.

Starosta MČ Praha informoval své občany, že by radnici nejraději přestěhoval do holešovické tržnice. Více»

22 duben 2012

Soudní řízení o tzv. bagatelní pohledávky se má zjednodušit a zefektivnit.

Soudní spisy v papírové podobě pomalu končí. U jednoduchých soudních kauz končících platebním rozkazem se povedou už jen elektronicky. Více»

25 březen 2012

V Modřanech plánují novou radnici.

Dvanáctá městská část chce mít do tří let novou budovu radnice. Více»

29 leden 2012

Převody nemovitostí od obcí je třeba důsledně prověřovat.

Nejvyšší soud potvrdil požadavky na koupi pozemků od obcí. Více»

25 leden 2012

Co bude s radnicí na sedmičce?

Za tři roky skončí městské části Praha 7 nájemní smlouva na současné prostory radnice. Více»

28 prosinec 2011

Významný judikát na poli dokazování ve správním řízení.

Video od soukromé osoby lze použít jako důkaz při přestupku. Více»

2 listopad 2011

Městská část Praha 10 přemýšlí, kam posadí úředníky.

I vedení Prahy 10, stejně jako některé jiné městské části, přemýšlí o nových prostorách pro radnici. Více»

22 září 2011

Nová radnice Prahy 8 bude na Palmovce.

Radnice Prahy 8 se má do tří let přemístit do nových prostor. Více»

26 červenec 2011

Radnice Městské části Praha 4 se stěhuje blíže ke stanici metra.

Během letních měsíců se Úřad městské části Praha 4 přestěhuje. Více»

7 duben 2011

Pražský magistrát je v exekuci, neodpověděl totiž občanovi na podnět.

Úředníci přes rok odmítali dát jednomu z občanů informace o přidělování protekčních značek automobilů. Více»

26 leden 2011

Městská část Praha 7 si vybírá novou radnici ze tří variant.

Ze tří možností teď sedmá městská část vybírá, kam se přestěhuje její úřad, Kulturní centrum Vltavská a lékařské ambulance. Více»

21 prosinec 2010

Úředníci v Roztokách u Prahy budou mít etický kodex.

Starosta Roztok u Prahy, Jan Jakob, se rozhodl vést město transparentnějším a otevřenějším směrem. Více»

10 září 2010

Úřad městské části Praha 10 vydal katalog sociálních služeb.

Svůj katalog sociálních služeb bude mít již tento měsíc k dispozici desátá městská část. Více»

23 červenec 2010

Městská část Praha 11 bude mít novou radnici za 350 mil. korun.

V blízkosti stanice metra Háje má vzniknout nová radnice. Více»

16 únor 2010

Nevidomé provede po úřadu nový navigační systém.

Lepší orientaci v budově úřadu slibuje svým zrakově postiženým občanům radnice Prahy 2. Více»

20 leden 2010

Městská část Praha 1 přestaví dům na radnici.

První městská část přestaví budovu na rohu ulic Štěpánská a V Jámě, kam chce v budoucnu přestěhovat velkou část svých zaměstnanců. Více»

26 listopad 2009

Datové schránky prý nejsou bezpečné, varuje společnost 4 Safety.

Ministerstvo vnitra a Česká pošta podle bezpečnostní firmy 4 Safety dostatečně nezajistily bezpečnost datových schránek. Více»

9 listopad 2009

Ministerstvo vnitra prověří datové schránky a posléze se rozhodne o změnách.

Ministr vnitra Martin Pecina poprvé připustil, že kvůli problémům může změnit projekt datových schránek. Více»

16 září 2009

Stále více lidí je v ČR z různých důvodů hlášeno k trvalému pobytu na radnicích.

Děje se tak z nejrůznějších příčin. Avšak nejčastější důvod takového počínání spatřujeme zejména v souvislosti s vyhýbáním se doručování písemností ze strany justičních a správních orgánů. Více»

1 září 2009

Finanční úspory by mohly ohrozit Czech Pointy.

Škrty v rozpočtu Ministerstva vnitra mohou ohrozit existenci Czech Pointů. Více»

16 srpen 2009

Katastr nemovitostí by měl zavést datové schránky, ale jen s určitým omezením.

Datové schránky katastrálních úřadů by se měly dostat do zkušebního provozu až od přelomu měsíců října a listopadu. Více»

14 červenec 2009

Radnice Prahy 1 se chystá kvůli rekonstrukci objektu na stěhování.

Úředníky radnice Městské části Praha 1 čekají v dohledné době přesuny, které jsou způsobeny stěhováním. Více»

24 červen 2009

Papírové obálky by měly na úřadech nahradit datové schránky.

Už za necelé 2 týdny si přestanou správní orgány mezi sebou posílat klasické poštovní obálky. Více»

8 květen 2009

Městská část Praha 4 se rozhodla pro novou radnici.

Praha 4 vypsala soutěž na stavbu nového sídla. Více»

4 květen 2009

Úředníci v Mladé Boleslavi navštíví občany i doma.

Občany, kteří si ze zdravotních důvodů nemohou vyřídit potřebné věci na magistrátu v Mladé Boleslavi, navštíví úředníci doma. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

Gazprom varoval, že ceny plynu v EU mohou v zimě vzrůst o dalších 60 pct.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent na více než 4 000 dolarů (96.713 Kč) za 1 000 metrů krychlových. Více»

Zeman kontrahoval zákon upravující vymezení skutečných majitelů.

Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci změní. Více»

Na agrosalonu Země živitelka bude přes 600 vystavujících.

Na 48. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka se v Českých Budějovicích představí přes 600 vystavovatelů. Výstavní plochy jsou obsazené podobně jako v posledním předpandemickém roce 2019. Více»

SRN podle WSJ neodstaví jaderně elektrárny.

Německo kvůli energetické krizi neodstaví své poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku, na kdy Berlín zastavení výroby z jádra naplánoval. Více»

Kolejné bohužel zdraží studentům v metropoli zhruba o 15 procent.

Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více peněz. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019