Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

24 květen 2024

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

10 květen 2024
4 květen 2024

Sněmovna schválila novelu, jež má omezit rizika havárií na řekách.

Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Více»

26 duben 2024
24 duben 2024

Ministerstva se dohodly na rozdělení výnosů z emisních povolenek.

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu našla shodu na rozdělení výnosů z emisních povolenek a vláda by ji dnes měla potvrdit. Vyplývá to z vyjádření ministrů při příchodu na jednání kabinetu. Více»

12 duben 2024

Dva občané obžalovaní ve vedlejší větvi kauzy Bečva před soudem odmítli vinu.

Dva lidé obžalovaní ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy před vsetínským okresním soudem odmítli vinu. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinní státní zástupce z nečinnosti při řízení záchranných prací. Více»

11 duben 2024

Zastupitelé Plzeňského kraje odmítli průzkum možné těžby zlata na Šumavě.

Všichni zastupitelé Plzeňského kraje odmítli průzkum zlatonosných ložisek v Kašperských Horách, o něž mají aktuální zájem tři těžařské firmy. Více»

10 duben 2024

OS ve Vsetíně začne v hlavním líčení projednávat vedl. větev kauzy otravy Bečvy.

Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů a kvůli vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Více»

6 duben 2024

Tři uhelné elektrárny vypustily stejně emisí jako všechna auta v ČR.

Toto zjištění vyplývá ze statistiky emisních povolenek za loňský rok, kterou uveřejnila Evropská komise, informovali v tiskové zprávě ekologové z Hnutí Duha a Greenpeace. Více»

31 březen 2024

Stát se začal chystat na možnost dřívějšího uzavírání uhelných zdrojů v ČR.

Ministerstvo průmyslu a obchodu teď připravuje legislativní nástroje, které by v případě nutnosti umožnily poskytnout veřejnou podporu pro další výrobu elektřiny. Více»

28 březen 2024

Útlum uhelných elektráren dodávky neohrozí.

Výrazně však zdraží energie. Více»

18 březen 2024

Kvůli změně klimatu zřejmě nebude nádrž Švihov schopna pokrýt budoucí poptávku.

Kvůli klimatické změně nebude patrně největší česká vodárenská nádrž Švihov na Želivce schopna pokrýt budoucí poptávku po pitné vodě. Více»

1 březen 2024
1 březen 2024

Emise oxidu uhličitého související s energií loni stouply na nový rekord.

Celosvětové emise oxidu uhličitého (CO2) související s energetikou loni stouply na nový rekord. Částečně k tomu přispělo zvýšené využívání fosilních paliv v zemích, kde sucho omezilo výrobu elektřiny ve vodních elektrárnách. Více»

26 únor 2024

Klesající ceny povolenek mohou snížit ceny energií i omezit investice.

Klesající ceny emisních povolenek by mohly krátkodobě snížit cenu energií pro odběratele, v případě dlouhodobého stavu by však zároveň mohly omezit investice do modernizace energetiky. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Více»

17 únor 2024

Amazonskému pralesu hrozí, že bude do roku 2050 nenávratně poškozen.

Zhruba polovinu amazonského pralesa v Brazílii by do roku 2050 mohly zasáhnout nenávratné změny, které jej navždy poškodí. Více»

15 únor 2024

Z Fondu Turów poskytne Liberecký kraj 240 mil. na stavbu vodovodů na Liberecku.

Liberecký kraj podpoří z Fondu Turów další dva projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro obyvatele obcí u česko-polské hranice ohrožené ztrátou vody kvůli těžbě uhlí v polském dole Turów. Více»

10 únor 2024
15 leden 2024

Na výběr lokality pro hlubinné úložiště bude dohlížet poradní výbor odborníků.

Na výběr finální lokality pro zamýšlené hlubinné úložiště radioaktivních odpadů bude dohlížet nově ustavený poradní výbor expertů, který následně dá doporučení vládě. Více»

10 leden 2024

Chvaletická elektrárna získala výjimku z emisních limitů.

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku získala výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť, o niž usilovala několik let. Více»

7 leden 2024

Proti rozšíření skládky u Nasavrk se bude konat referendum.

Ve Ctětíně na Chrudimsku se příští pátek uskuteční místní referendum k rozšíření skládky. Více»

4 leden 2024

SRN loni zvýšilo podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na 55 pct.

Německo loni vyrobilo 55 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, předloni to bylo 48,42 procenta. Včera to oznámila Spolková agentura pro sítě, která plní funkci regulátora. Více»

4 leden 2024

Vláda ČR odložila projednání zákona o obchodování s emisními povolenkami.

Vláda odložila jednání o změně zákona, který upravuje pravidla obchodování s emisními povolenkami. Více»

3 leden 2024

Vláda ČR projedná změny využití peněz z prodeje emisních povolenek.

Stát by měl v příštích letech používat veškeré výnosy z emisních povolenek na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Dosud má tuto povinnost pouze u části z těchto výnosů. Více»

26 prosinec 2023

Ideální ochranou bučin v Krušných horách je národní přírodní rezervace.

Preferovanou variantou ochrany bučin v Krušných horách je rozsáhlá národní přírodní rezervace (dále i jako "NPR") o rozloze přes 1 000 ha. Toto zjištění vyplývá z analýzy Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Více»

23 prosinec 2023

Umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu má schvalovat Parlament.

Senát chce v zákoně o přípravě stavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu obnovit podmínku souhlasu obou komor Parlamentu s jeho umístěním. Podmínku původně navrhovala vláda, Sněmovna ji ale zrušila. Více»

9 prosinec 2023

Nová zelená úsporám Light bude dostupná pro více občanů.

Dotace využijí i rodiny s přídavky na děti. Více»

7 prosinec 2023

Mokřad na kraji Lysé n. L. vybuduje kraj kvůli stavbě obchvatu na novém místě.

Lysá nad Labem na Nymbursku a Středočeský kraj se dohodly na společném postupu při stavbě obchvatu města. Mokřad, přes jehož území má obchvat vést, zanikne, kraj ale nechá vybudovat nový biotop v blízkosti původního. Více»

6 prosinec 2023

PS podpořila novelu vodního zákona, jež má omezit riziko havárií.

Vládní novelu vodního zákona 254/2001 Sb., která má minimalizovat rizika havárií na vodách a současně upřesnit pravomoci při likvidaci jejich následků, podpořila v úvodním kole 28. listopadu sněmovna. Více»

3 prosinec 2023

Na 117 vlád se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 OZE.

Na 117 účastníků klimatické konference OSN (COP28) v Dubaji se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 světovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie. Více»

23 listopad 2023

Obce z Hrádku se brání úložišti odkazem na vodní režim.

Obce z Hrádku na Vysočině chtějí, aby ministerstvo životního prostředí při rozhodování o stanovení průzkumného území pro úložiště jaderného odpadu zohlednilo ochranu vody. Více»

20 listopad 2023

Shromáždění ve Val. Meziříčí požadovalo spravedlivé vyšetření otravy Bečvy.

Spravedlivé vyšetření otravy řeky Bečvy požadovali lidé, kteří se dnes odpoledne sešli na náměstí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Shromáždění Demokracii a Bečvu máme jen jednu přilákalo stovky občanů. Více»

8 listopad 2023

Ekologové z Greenpeace před MZe protestují proti kácení starých lesů.

Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dnes brzy ráno vylezli po žebřících na budovu ministerstva zemědělství (MZe), kde rozvinuli transparent "Ministerstvo kácení starých lesů". Více»

3 listopad 2023

Ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy rozhodl soud ve Vsetíně trestními příkazy.

Ve vedlejší větvi případu otravy Bečvy z 20. září 2020, v níž byli stíhaní tři lidé, rozhodl vsetínský okresní soud o uznání viny trestními příkazy. Toto zjištění vyplývá z údajů v justiční databázi. Více»

30 říjen 2023

EU a Británie budou chtít konec dotací na těžbu fosilních paliv v zahraničí.

Evropská unie a Británie budou prosazovat, aby bohaté země ukončily dotace na těžbu fosilních paliv v zahraničí. Více»

29 říjen 2023

Kdyby otravu Bečvy způsobila Energoaqua, porušovalo by to chemické zákony.

Kdyby otravu ryb v řece Bečvě v září 2020 způsobil kanál z Rožnova pod Radhoštěm, který vytéká z Energoaquy, porušovalo by to chemické a fyzikální zákony. Více»

29 říjen 2023

Dřevo vytěžené ve starých lesích v České republice se prodává jako palivové.

Dřevo vytěžené kácením buků ze starých lesů v ČR se podle ekologické organizace Greenpeace prodává jako palivové dřevo a vyváží se do zahraničí do papíren. Více»

27 říjen 2023

Soud zamítl žalobu, kterou podal spolek kvůli řešení enviromentální krize.

MS zamítl žalobu, ve které se spolek Klimatická žaloba a další organizace a jednotlivci domáhali po min. životního prostředí, průmyslu a obchodu, zemědělství a dopravy stanovení konkrétních opatření k dostatečnému snižování emisí skleníkových plynů. Více»

26 říjen 2023

Bečvě chybí podle rybářů přirozená rovnováha.

Podle vědců je už v dobré kondici. Více»

26 říjen 2023

Klimaticko energetický plán vyvolal v oboru rozporuplné reakce.

Klimaticko-energetický plán vyvolal v oboru rozporuplné reakce. Zatímco část expertů hodnotí materiál jako dobrý základ a kompromis vycházející z okolností, podle dalších je zejména v oblasti obnovitelných zdrojů málo ambiciózní a nedostatečný. Více»

26 říjen 2023
25 říjen 2023

Rybář je z rozsudku v kauze Bečvy na rozpacích.

Rybář Stanislav Pernický je ze včerejšího rozsudku v kauze otravy řeky Bečvy na rozpacích. Považuje za nemožné, aby ryby začaly hynout až 3,5 kilometru od výusti společnosti Energoaqua, která podle soudu havárii z 20. září 2020 způsobila. Více»

24 říjen 2023
24 říjen 2023

Ředitel firmy Energoaqua znovu odmítl, že by společnost způsobila otravu Bečvy.

Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka včera po vynesení rozsudku v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020 znovu odmítl, že by společnost havárii způsobila. Novinářům řekl, že pro to neexistuje žádný důkaz. Více»

23 říjen 2023

Energoaqua podle rozhodnutí soudu způsobila otravu Bečvy.

Společnost Energoaqua podle dnešního rozsudku vsetínského okresního soudu způsobila otravu řeky Bečvy z 20. září 2020. Trest jí však soud neuložil. Právnická osoba podle soudkyně Ludmily Gerlové není v tomto případě objektivně trestně odpovědná. Více»

23 říjen 2023

Okresní soud ve Vsetíně dnes vynese verdikt v případu otravy Bečvy.

Vsetínský okresní soud dnes vynese rozsudek v případu rozsáhlé otravy řeky Bečvy z 20. září 2020. V kauze je obžalovaná společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Více»

22 říjen 2023

MŽP upustilo od plánovaného zákazu prodeje kamen a kotlů na uhlí.

Ministerstvo životního prostředí vypustilo z připravované novely zákona o ochraně ovzduší zákaz prodeje kamen a kotlů na uhlí, antracit a koks od ledna 2025. Návrh vyvolal odpor části veřejnosti a kritiku v připomínkovém řízení. Uvedl to deník Právo. Více»

22 říjen 2023

Vohančice sází stromy na obnovu krajiny.

Tisící strom zasadil prezident Pavel. Více»

20 říjen 2023

Zmocněnec firmy Energoaqua odmítl vinu.

Zmocněnec firmy Energoaqua Vladimír Kurka ve své včerejší závěrečné řeči odmítl, že by společnost způsobila otravu řeky Bečvy z 20. září 2020, jak jí klade za vinu obžaloba. Spolu s podnikem je v případu obžalovaný také jeho ředitel Oldřich Havelka. Více»

19 říjen 2023

V případu Bečvy navrhl žalobce pro firmu Energoaqua pokutu a řediteli podmínku.

V případu otravy řeky Bečvy z 20. září 2020 včera státní zástupce Jiří Sachr navrhl uložit obžalované firmě Energoaqua peněžitý trest 21 milionů korun. Více»

16 říjen 2023

Evropa může opustit fosilní paliva, kdyby investovala dva biliony eur.

Evropa by mohla opustit fosilní paliva a vybudovat soběstačný energetický sektor, pokud by do roku 2040 investovala zhruba dva biliony eur (téměř 49 bilionů Kč) do obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné elektrárny. Více»

10 říjen 2023

Fotovoltaiky a úspory snížily ve 3. kvartálu spotřebu elektřiny v ČR o 9,1 pct.

Intenzivní rozvoj fotovoltaiky a zavádění energeticky úsporných opatření snížily letos ve třetím čtvrtletí spotřebu elektřiny ze sítě po očištění o vliv počasí o 9,1 procenta proti dlouhodobému průměru za roky 2017 až 2021. Více»

7 říjen 2023

Prostředky z aukcí emisních povolenek mají řešit dopady klimatické krize.

Peníze z prodeje emisních povolenek se mají podle ekologických a nevládních organizací využívat na řešení problémů, které přináší klimatická krize, nikoliv do státního rozpočtu. Více»

30 září 2023

V noci na včerejšek někdo pokácel zřejmě nejznámější strom v Británii.

Jednalo se o javor, který rostl nedaleko Hadrianova valu na severu Anglie a který v 90. letech proslavil film Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli. Javoru se z tohoto důvodu přezdívalo Strom Robina Hooda. Více»

25 září 2023

Vláda posoudí novelu vodního zákona.

Ta reaguje na otravu Bečvy. Více»

23 září 2023

Podíl uměle vysazených lesů v České republice je značný.

České lesy tvoří většinově uměle vysazené porosty. ČR je tak jedním ze států Evropy s nejvyšší mírou umělého zalesňování. Uvedlo to ekologické Hnutí Duha v tiskové zprávě. Více»

22 září 2023

Skončilo dokazování v kauze otravy Bečvy.

Rozsudek by mohl padnout 23. října. Více»

20 září 2023

Podíl OZE na spotřebě energií v ČR by se do roku 2030 mohl zdvojnásobit.

V roce 2030 by mohlo v České republice více než 35 procent spotřebované elektřiny a tepla pocházet z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Více»

19 září 2023

Německo letos vyrobí více než 50 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Německo bude letos pravděpodobně vyrábět více než 50 procent energie z obnovitelných zdrojů. Ke konci desetiletí ale musí přechod na tuto technologii zrychlit. Více»

15 září 2023
6 září 2023

Od včerejška je možné požádat o kotlíkové dotace.

Od včerejších 10 hodin mohou zájemci odesílat žádosti o tzv. kotlíkové dotace. Ty souží k podpoře výměny zdrojů tepla na pevná paliva ve Středočeském kraji pro nízkopříjmové domácnosti. Více»

5 září 2023

Začal proces, aby se z lokality Soutok stala CHKO.

Soutok Moravy a Dyje, takzvaná Moravská Amazonie v jihovýchodním cípu České republiky by se mohl stát v průběhu příštího roku chráněnou krajinnou oblastí. Více»

2 září 2023
1 září 2023
30 srpen 2023

NSS se zastal Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku.

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku, která koncem loňského roku přišla o výjimku z emisních limitů, uspěla s kasační stížností. Více»

16 srpen 2023

V Beskydech začala likvidace Dolu Frenštát.

Státní podnik Diamo v Trojanovicích na Novojičínsku zahájil likvidaci černouhelného Dolu Frenštát. Více»

14 srpen 2023
11 srpen 2023

Sucho v Evropě na kontinentě ohrožuje hlavní říční trasu pro obchod.

Sucho v Evropě způsobuje nejen požáry a ohrožuje potravinovou bezpečnost, ale kvůli klesající hladině vody ohrožuje i přepravu zásilek po řekách v regionu. Více»

2 srpen 2023

Češi vodou šetří.

Problém je nevyužívání tzv. šedé vody, konstatuje vědkyně. Více»

1 srpen 2023

Letošní sucho by se dalo označit za bleskové.

Takové sucho je charakteristické rychlým nástupem a mimořádně rychlým zvýšením intenzity. ČTK to řekl Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, který za jednoznačného viníka sucha označil klimatickou změnu. Více»

28 červenec 2023

Dohoda o dole Turów je pro Českou republiku nejlepším možným řešením.

Polsko naplňuje dohodu o dole Turów a ta je pro ČR a občany žijící v blízkosti dolu tím nejlepším možným řešením, uvedl na dotaz ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Více»

28 červenec 2023

Stěna na zadržení spodní vody u Turówa funguje.

V České republice ale vody ubývá. Více»

27 červenec 2023

Elektrárna Chvaletice musí plnit přísnější emisní limity.

Krajský úřad v Pardubicích zpřísnil emisní limity elektrárny Chvaletice na oxidy dusíku a rtuť. Jsou nižší, než žádala, mírnější za mimořádných stavů. Více»

26 červenec 2023

Zásahy do půdy přírodu v rezervaci v Milovicích nad Labem nepoškodily.

Zásahy do půdy v přírodní rezervaci v Milovicích na Nymbursku, které provedl nájemce pozemků, podle odborníků z Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity nepoškodil přírodu. Více»

24 červenec 2023

Vlastní zdroj energie má v České republice šest procent populace.

Vlastní výrobní zdroj energie má v ČR šest procent populace, 17 procent plánuje jeho pořízení a zhruba čtvrtina lidí se domnívá, že vlastní zdroj mít nemohou. Více»

24 červenec 2023

Na zateplení starších RD bude možné získat dotaci až 1 mil. Kč.

Až jeden milion korun ve formě zálohy, tedy předem, dostanou žadatelé o dotaci na zateplení starších rodinných domů v programu Oprav dům po babičce. Na TK k představení programu to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Více»

23 červenec 2023
22 červenec 2023

Nové instalace větrných elektráren v Německu v pololetí vzrostly o 60 pct.

V první polovině letošního roku bylo v Německu instalováno 331 větrných turbín na pevnině o celkovém výkonu 1 565 megawattů (MW). Více»

19 červenec 2023

Soud v Polsku zrušil pozastavení povolení k těžbě v dole Turów.

Polský nejvyšší správní soud včera zrušil rozhodnutí varšavského správního soudu, který na konci května pozastavil - až do řádného posouzení žaloby - povolení k další těžbě v dolu Turów po roce 2026. Více»

8 červenec 2023

První ročník soutěže Zelená obec roku zná svého vítěze.

Ve čtvrtek 15. června byly v radlickém ČSOB Kampusu slavnostně oceněny vítězné obce prvního ročníku soutěže Zelená obec roku. Více»

6 červenec 2023

MŽP předkládá vládě nový plán rekultivace lomu ČSA.

Ministerstvo životního prostředí navrhuje nový způsob rekultivace lomu ČSA na Mostecku. S koncem dolování uhlí se počítá na přelomu let 2025 a 2026. Více»

1 červenec 2023

Pražáci stále mohou žádat o kotlíkové dotace.

Hlavní město vyhlásilo pátou výzvu na příjem žádostí o kotlíkové dotace pro nízkopříjmové domácnosti. Více»

29 červen 2023

Růst obnovitelných energií loni neohrozil dominanci těch fosilních.

Globální poptávka po energii loni stoupla o procento, což je zpomalení z předchozího růstu o 5,5 procenta. Rekordní růst obnovitelných energií nezměnil dominanci těch fosilních, které se na celkových dodávkách podílejí 82 procenty. Více»

27 červen 2023

Vyšší ochranu vody má zajistit změna ústavy, kterou schválila vláda.

Vyšší ochranu vody a vodních zdrojů má skrze konkrétní formulaci v ústavě zajistit návrh ústavního zákona, který schválila vláda. Informoval o tom na twitteru ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Více»

26 červen 2023

MŽP chystá novelu zákona, která má zrychlit nápravu ekologických škod.

Rychlejší nápravu škod vzniklých na ŽP, zpřísnění sankcí včetně pokut pro viníky ekol. havárií a tím i preventivní účinek si slibuje MŽP od chystané novely zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě a o změně některých zákonů. Více»

22 červen 2023

Sedm aktivistů z ČR, Polska a Německa ráno obsadilo rypadlo v dole Bílina.

Protestují tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Na rypadle chtějí zůstat min. 24 hodin. Více»

18 červen 2023

Přechod k uhlíkové neutralitě ČR si vyžádá 3,2 bilionu korun.

ČR bude muset do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. Vyplývá to ze studie, kterou představily poradenská firma Boston Consulting Group a Aspen Institute. Více»

11 červen 2023

Jsou schválené nové kotlíkové dotace pro Středočeský kraj.

Vyhlášení další výzvy na příjem žádostí o kotlíkové dotace schválila Rada Středočeského kraje. Více»

8 červen 2023

Správní soud ve Varšavě rozhodl, že Turów může ohrozit životní prostředí.

Správní soud ve Varšavě rozhodl, že činnost dolu Turów nedaleko hranic Libereckého kraje může ohrozit životní prostředí. Více»

6 červen 2023

Každý Čech loni vytřídil 78 kg odpadu.

Pravidelně třídí 75 procent obyvatel. Více»

5 červen 2023

V Nové zelené úsporám je možné od září vyměnit starý plynový kotel nebo WAVky.

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) chystá od září 2023 další novinku. Pokud vlastníte starý plynový kotel nebo jiné topidlo starší 20 let (např. WAVky), budete moct požádat o jeho výměnu za tepelné čerpadlo. Více»

2 červen 2023

PS by měla rozhodnout o zvýšení horní hranice poplatku za odpad.

Sněmovna by dnes měla rozhodnout o razantnějším zvýšení horní hranice poplatku, který mohou obce vybírat od obyvatel za komunální odpad. Více»

27 květen 2023

Středočeský kraj proplatí kotlíkové dotace.

Další kotlíkové dotace proplatí žadatelům Středočeský kraj. Krajští radní schválili seznam dalších registrovaných žádostí, které vyhověly podmínkám. Více»

25 květen 2023

Petici proti vyhlášení NP Křivoklátsko podepsalo přes 11.300 občanů.

Petici proti zřízení Národního parku (dále i jako "NP") Křivoklátsko podepsalo podle jejích autorů 11.305 lidí. Autoři ji odeslali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Více»

17 květen 2023

Nařízením vláda snížila práh ohlašovací povinnost pro kyanidy v odpadech.

Vláda v reakci na havárii, která roku 2020 poničila život v řece Bečva, snížila práh pro ohlašování kyanidů v odpadech z 500 na 50 kilogramů za rok. Více»

6 květen 2023

Pracovnice firmy Energoaqua si nemyslí, že by podnik způsobil otravu Bečvy.

Laborantky firmy Energoaqua si nemyslí, že podnik způsobil otravu Bečvy, jak mu klade za vinu obžaloba. Na směnách před havárií nic nestandardního nezaznamenaly. Více»

29 duben 2023

Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie 9,5 mld. Kč.

Stát podpoří rozvoj vytápění z obnovitelných zdrojů energie částkou zhruba 9,5 miliardy Kč. Český program notifikovala Evropská komise. Více»

28 duben 2023

V Pádské nížině je nadále sucho.

Gardské jezero je na minimu za 70 let. Více»

23 duben 2023

Více než sto občanů protestovalo proti prodloužení těžby v Bílině.

Více než sto převážně mladých lidí se včera sešlo na Malostranském náměstí v Praze, aby protestovali proti prodloužení těžby v dole Bílina. Více»

22 duben 2023

Dnes se koná na Den země ekofest v Malešicích.

Dnes se koná 19. ročník tradičního festivalu ekologických a místních organizací na Praze 10 - Den Země 2023 - ekofest v Malešicích. Více»

20 duben 2023

Občané by neměli v Milovicích chodit ke zvířatům.

U Milovic nad Labem by se nemělo kvůli podezření na výskyt azbestu chodit ani do přírodních rezervací, kde se chovají divocí koně, zubři a pratuři. Více»

18 duben 2023

ČR může do roku 2030 zvýšit podíl obnovitelné energie na 33 pct.

Česko je schopné do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelné energie na spotřebě a zvýšit ho tak na 33 procent. Může k tomu přispět zejména sluneční a větrná energie a zvýšení energetické účinnosti. Více»

14 duben 2023

Ve Svojeticích vznikla petice kvůli mokřadu.

Občané se obávají narušení pramenů. Více»

8 duben 2023

MŽP vyhlašuje novou vlnu kotlíkových dotací s alokací 1,7 mld. korun.

Ministerstvo životního prostředí spouští novou vlnu takzvaných kotlíkových dotací, uvolnit chce celkem 1,7 miliardy korun. Novinářům to řekl ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Více»

7 duben 2023

Kraj požaduje sondy v Milovicích nad Labem.

Management Středočeského kraje rozhodlo o provedení průzkumu v bývalém vojenském prostoru u Milovic. Případem neodborného nakládání s nebezpečnými odpady a sutí se zabývá policie. Více»

7 duben 2023

Každý třetí obyvatel Prahy by kvůli energiím vyměnil starší byt.

Více než třetina Pražanů uvažuje o prodeji staršího a koupi nového bytu. Přestěhovat by se chtěli hlavně kvůli nižším nákladům na provoz nového bytu a jeho moderním dispozicím, ukázal březnový průzkum pro společnost Central Group. Více»

30 březen 2023

Valné shromáždění OSN schválilo klimatickou rezoluci.

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Více»

30 březen 2023
29 březen 2023

Do Nové zelené úsporám vloží MŽP 55 mld. korun z Modernizačního fondu.

Do programu energetických úspor domácností Nová zelená úsporám vloží ministerstvo životního prostředí 55 miliard korun z evropského Modernizačního fondu, 19 miliard korun z Národního plánu obnovy je vyčerpáno. Více»

28 březen 2023

Při demolici budov v Milovicích na Nymbursku bylo území kontaminováno!

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Více»

27 březen 2023
23 březen 2023

Na Broumovsku a okolí žije přes 18 vlků.

Na severu Královéhradeckého kraje v česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami se v únoru potvrdil výskyt minimálně 18 vlků. Více»

15 březen 2023
14 březen 2023

Před polskou ambasádou včera demonstrovali lidé kvůli těžbě v dolu Turów.

Před polskou ambasádou v Praze se na demonstraci sešlo přes 20 převážně mladých lidí, kteří požadovali zveřejnění detailů dohody České republiky s Polskem o těžbě uhlí v dole Turów. Více»

9 březen 2023
9 březen 2023
5 březen 2023

Těžba na Vrchu Baba se musí omezit.

Společnost Forestlan musí změnit způsob těžby stromů v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos na Mladoboleslavsku. Více»

3 březen 2023

SÚRAO požádala o povolení průzkumu v místech pro úložiště radioaktivního odpadu.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) podala žádosti o stanovení průzkumného území v obcích Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Více»

2 březen 2023
2 březen 2023

Obcím zatím nebyla doručena vyjádření z MŽP.

Obcím na Křivoklátsku nepřišla vyjádření ministerstva životního prostředí k námitkám k vyhlašování národního parku v avizované lhůtě. Většina dotčených obcí s jeho vyhlášením nesouhlasí, poukazuje na nesrovnalosti v argumentaci ministerstva. Více»

2 březen 2023
28 únor 2023
25 únor 2023
24 únor 2023

Unipress osadí střechu soláry.

Uspoří tak 2,5 milionu korun ročně. Více»

22 únor 2023

Cena emisních povolenek v EU pokořila hranici 100 eur za t.

Cena emisních povolenek v Evropské unii se včera poprvé v historii vyšplhala na 100 eur (zhruba 2 400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Více»

20 únor 2023

ČSOB poradí, jak zafinancovat ener. úspornější bydlení.

Služba je bezplatná, k využití i pro neklienty. Více»

8 únor 2023

Občany i přírodu pomůže ochránit před světelným znečištěním nová norma.

Světelné znečištění neboli světelný smog je soubor všech nepříznivých účinků, které s sebou přináší umělé osvětlení. Více»

5 únor 2023

Pokles cen energií na trhu nyní brzdí zdražující emisní povolenky.

Ceny emisních povolenek v posledních dnech výrazně rostou, což v současnosti brzdí další pokles cen energií na trhu. Více»

30 leden 2023

Ředitel společnosti Energoaqua v případu Bečvy opět odmítl vinu.

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka dnes před zahájením hlavního líčení u vsetínského okresního soudu odmítl, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Více»

30 leden 2023

Soud ve Vsetíně otevře kauzu rozsáhlé ekologické havárie na řece Bečvě.

Vsetínský okresní soud otevře kauzu rozsáhlé ekologické havárie na řece Bečvě ze září 2020. V případu jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Více»

25 leden 2023
21 leden 2023

V milovické rezervaci zaznamenali poprvé vzácného orla mořského.

V přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku zaznamenali v posledních týdnech poprvé výskyt orla mořského. Více»

20 leden 2023

Europoslanci posvětili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí.

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Více»

12 leden 2023

O dotace z programu Nová zelená úsporám Light zažádalo zatím 2 265 občanů.

Za dva dny ministerstvo životního prostředí přijalo 2 265 žádostí o podporu na energetické úspory v nízkopříjmových domácnostech v celkové hodnotě 271 milionů korun. Více»

12 leden 2023

9.1. odstartoval příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light.

9. ledna začal příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), který má podpořit jednoduchá opatření pro snížení spotřeby energií v nízkopříjmových domácnostech. Více»

12 leden 2023

Středočeský kraj rozdá 20 mil. proti suchu a povodním.

Středočeský kraj od středy 11.1. přijímá žádosti o dotace ze dvou fondů z oblasti životního prostředí. Jeden je primárně zaměřený na projekty, které pomáhají chránit krajinu před suchem i povodněmi. Více»

10 leden 2023

Vláda zítra projedná práva obcí v řízeních o hlubinném úložišti.

Vláda se bude ve středu zabývat stanovením práv a lhůt pro obce v připravovaných řízeních o stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech. Více»

4 leden 2023

Nová vyhláška má dostat solární panely na bytové domy.

Instalovat fotovoltaické panely na střechy panelových domů bylo za minulých právních předpisů takřka nemožné. Všichni sousedé se museli dohodnout na jednom dodavateli, všichni museli souhlasit s tím, že energii ze solárů budou odebírat. Více»

1 leden 2023

Novoroční rachejtle ve městech prý extrémně znečišťují ovzduší.

Petardy, rachejtle a domácí ohňostroje, které lidé odpalují s příchodem Nového roku, jsou ve větších městech často příčinou extrémního znečištění ovzduší. Více»

31 prosinec 2022

Čína odstartovala výstavbu největšího projektu obnovitelné energie v poušti.

Čína zahájila v poušti ve své autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko výstavbu projektu obnovitelných zdrojů energie za 80 miliard jüanů (261 miliard Kč). Více»

25 prosinec 2022

Kvalita ovzduší v České republice se zlepšuje.

Problémem zůstává vytápění domácností. Více»

23 prosinec 2022
21 prosinec 2022

Praha hodlá do roku 2026 nechat na 1 635 svých budov namontovat fotovoltaiku.

Do čtyř let úspora více než 757 milionů korun ročně díky 1 635 solárním elektrárnám na městských budovách. Více»

20 prosinec 2022

Min. živ. prostředí zastavilo řízení o možném zpřístupnění šum. Modrého sloupu.

MŽP jako odvolací orgán zastavilo řízení o možném zpřístupnění šumavského Modrého sloupu. Stezka Luzenským údolím na hraniční přechod s Německem tak zůstane pro návštěvníky pravděpodobně zavřená. Více»

16 prosinec 2022

Případ otravy Bečvy začne soud projednávat na konci ledna.

Případ otravy řeky Bečvy začne vsetínský okresní soud projednávat 30. ledna příštího roku. Více»

23 listopad 2022

Záměr COP27 vytvořit fond je úspěch.

V otázce emisí se jedná ale o fiasko. Více»

23 listopad 2022

Klimatická konference COP27 v Egyptě schválila závěrečnou deklaraci.

Zástupci států světa se na klimatické konferenci COP27 v Egyptě shodli na závěrečné deklaraci ze summitu. Informovala o tom agentura Reuters. Více»

20 listopad 2022

Nízká teplota v místnostech nahrává vzniku plísní a množení bakterií.

Nízká teplota v místnostech a zanedbání větrání nahrává podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) vzniku plísní a množení nebezpečných bakterií. Více»

16 listopad 2022

Polsko nezavře uhelné doly, dokud nebude mít jadernou elektrárnu.

Polsko nezavře žádný uhelný důl, dokud v zemi nebudou spuštěny první jaderné reaktory. Řekl to vicepremiér a ministr státního majetku Jacek Sasin. Více»

12 listopad 2022

Plány na rozšiřování Temelína budí obavy v blízkém zahraničí.

České plány na stavbu malého modulárního reaktoru v prostorách jaderné elektrárny Temelín budí obavy na bavorské a rakouské straně hranice. Více»

11 listopad 2022

Česká republika přistoupí k závazku snížit emise metanu nejméně o 30 procent.

Česko přistoupilo ke globálnímu závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu v porovnání s rokem 2020. Tímto krokem chce česká strana vyjádřit svoji podporu celosvětovému úsilí omezit emise tohoto plynu. Více»

6 listopad 2022

MPO vyhlašuje aukční výzvu na podporu elektřiny z větrných elektráren.

V návaznosti na novelu zákona o podporovaných zdrojích energie nyní Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo aukční výzvu k podání nabídek na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné větrných elektráren. Více»

5 listopad 2022

Obce zakládají Svazek obcí Křivoklátsko.

Dál odmítají připravovaný NP. Více»

2 listopad 2022

Hlavní město plánuje upravit vyhlášku o odpadech.

Dosluhující pražští radní v pondělí schválili návrh nové vyhlášky, která řeší svoz komunálního odpadu nebo systém sběrných dvorů. Více»

1 listopad 2022

Occidental plánuje největší zařízení na odsávání CO2 z ovzduší.

Americký ropný gigant Occidental Petroleum a kanadská začínající společnost Carbon Engineering postaví v USA zařízení, které bude ročně odčerpávat 500.000 t oxidu uhličitého z ovzduší. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

Dvě desítky privátních hradů a zámků se otevřou veřejnosti.

Dvě desítky soukromých hradů a zámků se ode dneška do neděle otevřou veřejnosti. Některé pamětihodnosti si budou moci zájemci prohlédnout pouze v těchto dnech, po zbytek roku jsou totiž nepřístupné. Více»

PS mj. odmítla omezit inflační doložku k fin. náhradám církvím.

Sněmovna schválila novelu církevního zákona, která má přinést digitalizaci, sjednocení terminologie a snížení administrativní zátěže týkající se církví. Více»

Zákaz smlouvy na digitalizaci stavebního řízení platí.

Předseda ÚOHS Petr Mlsna potvrdil zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem pro místní rozvoj a firmou InQool na vytvoření části systémů pro digitalizaci stavebního řízení. Zákaz začne platit za čtyři měsíce. Více»

Personál justice bude ve středu stávkovat za vyšší platy.

Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) Více»

Experti hodlají urychlit ochranu lužních lesů u Dyje.

Odborné společnosti chtějí urychlit ochranu lužních lesů podél dolních toků řek Moravy a Dyje, osm jich podepsalo společné prohlášení. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie, v přípravě je, že se lokalita stane chráněnou krajinnou oblastí. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019